Yosun Maskesi

Yosun Maskesi

Yosun maskesi; Yosun bakım maskelerinde sıklıkla kullanılmaktadır. Genelde deniz kenarlarında bulunan yosunlarda yapılan bu maske kimyasallar ürünleri yüzünde kullanmak istemeyenler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Yosun maskesi cildi nemlendiren etkisi vardır ayrıca yaşlanma etkilerini geciktiren yosun maskesi cilt lekelerini görünümü azaltmaktadır. Sizlere bu yazımızda yosun maskesi nedir, yosun maskesi nasıl yapılır, yosun maskesinin cilde faydalarından bahsetmeye çalışacağım.

Yosun Maskesi Nedir? Ne İşe Yarar?

Yosunlar, mavi ve yeşil alglerden meydana gelir. Hem kozmetik, hem de gıda takviyesi olarak kullanılır. Ciltte için kullanılan yosun türü ise spirulinadır. Bu bir deniz yosunudur. Kara yosunlarına göre daha az kirlenir. Bitkisel besinler, gamma linoik asid ve karatonoidler açısından zenginidir. Bu da yosuna antioksidan özelliğini veren maddedir. Beta karoten içeren havuç, bar, portakal gibi turuncu ve kırmızı besinlerde de bulunur. Yosun için, bilinen en iyi antioksidan denilebilir.

Yosunlar her ne kadar bitki olsa da %70 proteinden oluşur. C, E, B ve K vitaminlerinin yanında birçok mineral içerir. En çokta demir açısından zengindir. Çinko, bakır, magnezyum içerdiği diğer önemli mineralledir. Vücuda ağızdan alındığında enerji verir. Tansiyonu ve kolestrolü düşürür. Anemi yani kansızlığa iyi gelir. Tırnak ve saçları güçlendirir.

 

Yosun Maskesi Nereden Alınır

Cilt için kullanılan yosunlar toz halinde satılır. Yosun tozu alırken dikkat etmeniz nokta, biyolojik açıdan güvenli alanlarda yetiştirilmiş olmalıdır. Çünkü yosunlar suda olsa bile toksik maddeleri çok çabuk emer. Bu yüzden taze ve temiz sularda yetişmiş olmalıdır. Genelde yosun yetiştirmek için, bu işe özel çiftliklerden faydalanılır.

Yosun tozu ilk bakışta kınaya benzer. Rengi koyu yeşildir. Yosunun kendine has koku vardır. Yosun tozunda da bu kokuyu hissedebilirsiniz. Yosun tozunu aktardan isterken, tek kullanımlık paketler olanından istendiği belirtilmelidir. Çünkü yosun tozu saklama koşullarından çok çabuk etkilenebilir. Her ne kadar doğal ürün olsa da son kullanım tarihi vardır. Eğer birkaç kullanımlık yosun tozu satın aldıysanız; kuru, güneş görmeyen ve serin bir yerde ağzı kapalı olarak saklamanız gereklidir.

Yosun maskesi oluşturmak için gerekli malzemeler karıştırıldıktan sonra hemen uygulamak gerekir. Çünkü yosun malzeme özelliğinden dolayı, maske içine her ne katılırsa katılsın donabilir. Artan malzeme saklanamaz.

Yosun maskeleri yağlı bir cildiniz var ise haftada bir, karma ciltler 10 günde bir, kuru ciltler ise 15 günde bir uygulamalıdır. Yosun maskesi sadece yüzde değil, boyun, dekolte bölgesi, eller ve vücudun diğer yerlerinde güvenle kullanılabilir.

yosun maskesi nasıl yapılır

Yosunun Faydaları Nelerdir

Yosun maskesinin cilde faydaları hakkında sizlere bilgi vermek istiyorum. Cilde yosun maskesi uygulamak sizlere yosun maskesi hakkında bilgi vermeden önce yosun maskesinin cilde faydaları hakkında bilgi vermek istiyorum.

 • Yosun bitkiye yeşil renk veren klrofille doludur. Bu da cilt yapısını güçlendirir.
 • Antibakteriyel özelliği sayesinde akneleri giderir
 • İltihaplarla savaşır.
 • Detoks özelliği taşır
 • Göz etrafındaki koyu renk halkaların rengini açar.
 • Cildi alkalize eder
 • Hassas ciltleri yatıştırır
 • Ciltte hücre yenilenmesine yardımcı olur.
 • Kırışıklıkları açar
 • Antioksidan özelliği sayesinde güneş lekelerini giderir ve güneş zararlı etkilerini azaltır.
 • Cilt elastikiyetini korur.
 • Cildin alt katmanlarını besler.

Yosun Maskesi Nasıl Yapılır?

Yosun maskesini sadece su ve yosunla da yapabilirsiniz. Bunun için az bir miktar yosun ile bir miktar su, kıvam alana kadar karıştırılır. Satın alınan paket üzerinde su ve yosun miktarları belirtilmiş olsa da, yosun doğal bir malzeme olduğundan deneme yanılma yöntemiyle sürülebilir kıvamı kendiniz bulabilirsiniz. Ciltten arındırılması kolaydır. Belirli

bekleme süresinde zaten ciltte donar. Daha sonra soğuk ya da ılık su ile durulanır. Yosun maskeleri akşam saatlerinde yapılmalıdır. Gece boyunca kendini yenileyen cilt, böylelikle yosunun faydalarından yararlanır. Cildin üst tabakasındaki nemi aldığından mutlaka yosun maskesi sonrası cilt mutlaka nemlendirilmelidir.

yosun maskesi

Yosun Maskesi Tarifi

Cilt gençleştiren yosun maskesi:

1 çay kaşığı yosun tozu, 1 tatlı kaşığı bal ve 4-5 damla su eklenir. Güzelce karıştırılıp macun kıvamı alması sağlanır. Cilde parmaklarınızla ya da fırça ile uygulanır. 20 dakika bekledikten sonra ılık su ile durulanır. Havlu kâğıt ile cilt tampon yaparak kurulanır.

Akne gideren yosun maskesi:

1 çay kaşığı toz yosunu, 1 çay kaşığı betonit kili, çeyrek su bardağı yoğurttan oluşan bu maskede, tüm malzeme iyice karıştırılır. Yüze ve boyna hatta göğüs bölgesine kadar sürülür. Maskeyi 10 dakika beklettikten sonra nerdeyse soğuk su ile cildinizi durulayın.

1 adet olgunlaşmış muz, 1 çay kaşığı yosun tozu, 1 çay kaşığı limon suyundan oluşan tarifte öncelikle muzu çatalla ezin. Taze olarak sıkılan limon suyunu ekledikten sonra, toz halindeki yosunu ekleyin ve iyice karıştırın. Yüze uygulayıp 20 dakika bekledikten sonra ılık su ile durulayın.

Kuru ciltler için yosun maskesi:

1 çay kaşığı toz yosun, 1 çay kaşığı krema ve 1 çay kaşığı yulaf karıştırılır. Yüze uygulanıp 20 dakika bekledikten sonra, ılık su ile durulanır.

Cilt besleyen yosun maskesi:

1 çay kaşığı toz yosun, yarım çay kaşığı yeşil kil, yarım çay kaşığı bal, yarım çay kaşığı E vitamini, 1 çay kaşığı kenevir tohumu yağı, 3-4 damla silhat yağı, 1 çay kaşığı demlenmiş yeşil çay ile karıştırılır. Yeşil çay karışıma katılırken mümkün olduğu kadar soğutulmalıdır. Tüm yüze ve dekolte bölgesine bir fırça yardımı ile uygulanır. 15 dakika bekledikten sonra önce ılık sonra soğuk su ile temizlenir. Daha sonra cilde gülsuyu uygulanır.

Cilt onaran yosun maskesi;

2 yemek kaşığı toz yosun üzerine, 3 tatlı kaşığı zeytinyağını birbiriyle karıştırıp, kek hamuru kıvamını almasını sağlayın. Topaklanmamsına dikkat edin. Cilde sürüp 15 -20 dakika kurumasını bekledikten sonra, soğuk su ile durulayın.

Cilt besleyen ve nemlendiren yosun maskesi:

Yarım yemek kaşığı bal, yarım yemek kaşığı aloe vera jeli, 1 çay kaşığı toz yosun birbiriyle karıştırılır. Yüze sürülüp yarım saat kadar beklendikten sonra ılık su ile durulanır.

Cilt aydınlatan yosun maskesi:

1 tatlı kaşığı toz yosun ile 1 tatlı kaşığı badem sütü karıştırılır. 15 dakika beklendikten sonra ılık su ile durulanır. Kıvamını daha sürülebilir yapmak için badem sütü bir miktar daha eklenebilir.

Bir parlatan yosun maskesi;

1 buçuk yemek kaşığı pirinç unu, 1 çay kaşığı toz yosun, 1 buçuk yemek kaşığı hindistancevizi sütü, çeyrek misket limonunun suyu karıştırılır. Cilde uygulanıp 10-15 dakika beklenir. İyice cilt duruladıktan sonra susam yağı ile cildinizi nemlendirin. Eğer kuru cildiniz var ise misket limon suyunu kullanmayın. Bunun yerine bir miktar taşıyıcı başka bir yağ eklenebilir. Taşıyıcı yağlara örnek olarak; zeytinyağı, badem yağı, kayısı çekirdeği yağı, susam yağı, ceviz yağı sayılabilir.

Süper antioksidan yosun maskesi:

Yarım çay kaşığı bal, yarım çay kaşığı elma sirkesi, yarım çay kaşığı matcha yeşil çayı, yarım çay kaşığı toz yosun iyice karıştırılır. Son derece kalın bir macun kıvamı alacağından elma sirkesi bir miktar daha eklenebilir. Yüze ince bir tabaka halinde uygulanıp 15-20 dakika beklenir. Daha sonra ılık su ile durulanır. Nemlendirici sürmeyi ihmal etmemek gerekir.

Arındırıcı yosun maskesi:

1 çay kaşığı toz yosun, 1 çay kaşığı bal, 1 çay kaşığı elma sirkesi, yarım muz ve çeyrek avokado kullanılarak yapılan bu maske için önce muz ve avokado çatalla ezilir. Diğer malzemeler eklenerek karıştırılır. Parmak uçlarınızla maske cildinize uygulanır. Ancak göz çevresine sürülmez. 15 dakika beklendikten sonra, ılık su ile durulayır.

Sağlıkla parlayan, temiz ve pürüzsüz cilt için yosun maskesi:

1 çay kaşığı bal, 1 çay kaşığı toz yosun, 1 kapsül çuha çiçeği yağı, 6-7 damla sığla (frankinens) yağı, 4 damla ıtır yağından oluşan maskede öncelikle yosun ve bal karıştırılır. Çuha çiçeği yağının kapsülünü bir çatalla delip, karışıma ekleyin. Diğere yağları da karışıma ekledikten sonra, fıstık ezmesi kıvamı alıncaya kadar karıştırın. Fondöten fırçası yardımıyla ya da parmaklarınızla cildinize sürün. 20 ila 45 dakika ciltte beklettikten sonra ılık su ile durulayın.

Yosun Maskesi Kullananlar

Yosun maskesi kullananlar genelde yosun maskesinin cildi yenilediğini ve canlandırdığını söylemişlerdir. Genelde yosun maskesi yapmak isteyenler gerçek yosunu bulmada zorluk yaşadıklarını dile getirmişlerdir. Güzellik merkezlerinde sıklıkla kullanılan yosun maskesi pek çok cilt sorununu giderdiği için tercih edilmektedir. Özellikle cilt lekeleri, siyah nokta ve sivilcelere ile geldiği için pek çok bayan tarafından yapılmak istenmektedir. Yaşlanma etkileri geciktiren yosun maskesi etkili maskelerden biridir.

Yosun Maskesi Kaç Dakika Bekletilir

Yosun maskesinin cilde faydalarından bahsederek sizlere etkili yosun maskesi tarifleri vermeye çalıştım. Yosun maskesi yüze uygulandıktan sonra ortalama olarak en fazla yarım saat kadar beklemesi yeterlidir.

Yosun Maskesinin Yan Etkileri

Etkili olduğu kadar çok fazla kullanılması ciltte hassasiyete ve kızarıklığa neden olduğu bilinmektedir. Her cilt tipine uygun olan yosun maskesi yan etkileri neredeyse yok denecek kadar azdır.

Yosun maskesi kesinlikle haftada 1 defa uygulamak yeterlidir. Cildi aşırı derece kuru olanlar bu maskeyi 15 günde 1 defa uygulamaları yeterlidir.

Yosun Maskesi Nereden Alınır

Yosun maskesi nereden alınır. yosun maskesi nerede satılır hakkında sizlere bilgi vermek istiyorum. Yosun maskesi eczane, kozmetik mağazalarda ve internette satılmaktadır.

Yosun Maskesi Markaları

Yosun maskesi markaları çok fazla olmakla beraber mümkün oldukça bilinen markalardan almaya özen göstermelisiniz. Yosun maskesi markaları arasında gerçek olan yosun maskesi seçmeye özen göstermek maskeden daha fazla fayda görmenizi sağlayacaktır.

Sizlere bu yazımızda yosun maskenin cilde faydaları ve yosun maskesi nasıl yapılır hakkında bilgi vermeye çalıştım. Konu hakkında aklınıza takılanları yorum kısmına yazabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Madecassol Krem