Tatlı Şerbeti Nasıl Yapılır

Tatlı Şerbeti Nasıl Yapılır

Tatlı şerbeti hazırlamak çok kolay gözükmektedir. Ancak tatlı şerbeti hazırlamak için belli başlı püf noktalarına hakim olmak tatlının tadını daha lezzetli kılmaktadır. Tatlı şerbeti hazırlamak her tatlı için farklılık gösterebilmektedir.

Hazırlayacağınız tatlının şerbetini bilmelisiniz her tatlının şerbeti aynı şekilde hazırlanmamaktadır. En büyük hata tatlı şerbeti hazırlarken belli bir şerbet hazırlama yöntemi öğrenip o yöntemi diğer tüm tatlılar için kullanmaktır. Bir tatlı şerbeti hazırlarken dikkat etmeniz gereken o tatlının hamurunun nasıl olduğu, soğuk ya da sıcak yendiği, tatlının içerisine konulan malzemelerin türünü ve diğer belli başlı püf noktalardır.

İrmik tatlılarının şerbeti hamur tatlılarına göre daha farklı hazırlanmaktadır. Kalburabastı, şeker pare, revani gibi tatlıların şerbeti biraz daha cıvık olmalıdır ki şerbeti hemen içerisine çeksin ve tatlı şerbetle birleşmiş olsun. Hamur tatlılarında ise daha yoğun ve şekeri bol olan şerbetler hazırlanmalıdır. Şimdi de birkaç tatlının şerbeti nasıl hazırlanır bakalım.

Tatlı Şerbeti Nasıl Hazırlanır

Tatlı şerbeti yapanın püf noktalarını sizlere ayrıntılı olarak anlatmaya çalışacağım. Tatlı şerbeti nasıl yapılıyor ve tatlı şerbeti nasıl kaynatılır sorularının cevabı yazımızda.

Revani Şerbeti Nasıl Hazırlanır

Revani şerbeti hazırlamak için birkaç püf noktası vardır. Bunların başında geleni ise şeker ve suyun aynı miktarda olup daha fazla lezzet katmaktır. Revani şerbetini yapacağınız tatlının miktarına göre değişmekle birlikte standart olarak üç su bardağı su ile üç su bardağı şeker kullanmak uygun bir ölçüdür. Diğer bir püf nokta ise revani şerbeti hazırlarken öncelikle şekerleri biraz kavurmalısınız.

Şeker ve suyu aynı anda kaynatmak yerine revani şerbetinde ilk başta şekerleri kavurmalısınız ancak yakmamaya dikkat etmelisiniz. Şekerler karıştırılmayacak kıvama geldiğinde ise revani şerbeti hazırlamak için çok yaklaşmış olacaksınız. Revani şerbeti hazırlarken şeker yoğunlaştıktan sonra yavaş yavaş suyu ilave ederek karıştırmaya devam etmelisiniz. Kaynamaya başladıktan sonra uzun süre altı kısık ateşte revani şerbetini kaynamaya bırakmalı ve yaklaşık yirmi dakika boyunca kısık ateşte kaynatmalısınız.

İyice kaynadıktan sonra ocak üzerinden alarak soğurken limon ya da portakaldan tercihinize göre birkaç damla şerbet içerisine damlatabilir ve hazırlamış olduğunuz revani şerbetine olduğundan çok daha fazla bir lezzet katabilirsiniz. Revani şerbeti hazırladıktan sonra revani ve revani şerbetinin aynı sıcaklıkta olmaması önemli bir noktadır. Yani ya hazırladığınız revani şerbeti soğuk olacak ya da revaninin kendisi, ikisinden biri soğuk diğerinin ise ılık ya da sıcak olması gerekmektedir. Revani şerbetini hazırlarken dikkat etmeniz gereken püf noktalar bunlardır.

Kalburabastı Şerbeti Nasıl Hazırlanır

Kalburabastı tatlısı da revani gibi şerbeti içine çeken bir tatlıdır. Bu nedenle revani şerbeti gibi kalburabastı şerbeti de hemen hemen revani şerbeti ile aynıdır. Kalbura bastı şerbetini hazırlarken öncelikle ilk dikkat etmemiz gereken şey şeker ve suyun eşit miktarda olmasıdır. Bu kalburabastı şerbetinin en önemli sırlarındandır.

Kalbura bastı şerbetini ayarlarken şekeri bir tencere içinde limon ya da tercihinize göre portakal suyu ile biraz belli bir kıvama gelene kadar karıştırmalısınız. Ancak kalburabastı şerbetinde kullanacağınız şeker ve su miktarı standart kalburabastı tarifinin ölçülerine göre verileceğinden dolayı öncelikle kalburabastı tarifinin malzeme miktarını söylemekte fayda var.

Oda sıcaklığında olan bir paket margarin, 2 yemek kaşığı sıvı yağ, 2 yemek kaşığı yoğurt, 1 adet yumurta, 1 paket kabartma tozu, 1 paket şeker valilini, bir miktar tuz, 1 çay bardağı kıyılmış ceviz ve 1 çay bardağı bütün ceviz. Kalburabastı şerbetini hazırlarken kullanacağınız şerbet ölçüsü yaklaşık bu tarifteki miktarlara uygun olmalıdır. kalburabastı şerbeti için üç su bardağı şeker ve üç su bardağı su kullanmalısınız.

Kalburabastı şerbetini hazırlarken öncelikle üç su bardağı şekeri tencereye koyarak içerisinde aroma istiyorsanız ( tarçın aroması, portakal aroması, limon aroması) bir miktar ekleyebilirisiniz ve şekeri tercih ettiğiniz aroma ile beraber karıştırıp yoğunlaşmasını beklemelisiniz. Kalburabastı şerbeti hazırlamanın ilk aşaması olan şekeri kavurduktan sonra, üzerine su ilave ederek karıştırmaya devam etmelisiniz. Kalburabastı şerbeti hazırlarken şeker ile suyun iyice özümlenmesine özen göstermelisiniz.

Kalburabastı, şerbeti olduğu gibi içine çeken bir tatlıdır. Bu nedenle şerbetin lezzetli olması çok önemlidir. Kalburabastı şerbetini iyice karıştırdıktan sonra kısık ateşte kaynamaya bırakmalısınız. İyice kaynayan şerbeti kalburabastı tatlısı buluşturmalısınız. Ancak bu buluşma gerçekleşirken kalburabastı şerbetini ya da kalburabastının soğuk olması gerekmektedir. Biri soğuk biri sıcak olmalıdır.

tatlı şerbeti tarifi

Tatlı Şerbeti Nasıl Yapılıyor

Şekerpare Şerbeti Nasıl Hazırlanır

Şekerpare, bol şerbetli bir tatlı olmakla beraber şerbetli tatlıların da başında gelmektedir. Peki şekerpare şerbeti nasıl hazırlanmalıdır? Şekerpare şerbetini hazırlarken nelere dikkat edilmelidir? Şekerpare şerbeti hazırlarken öncelikle bilmeniz gereke belli başlı püf noktaları vardır. Şekerpare tarifine göre kullanacağınız şerbet miktarını ayarlamalısınız. Standart bir şekerpare şerbetinin içerisine 4 su bardağı şeker ve 4 su bardağı su girmektedir.

Şerbeti hazırlarken su ile şekeri aynı anda bir tencereye ilave ederek şeker suyun içerisinde çözünene kadar iyice karıştırmalısınız. Şeker çözündükten sonra kısık ateşte kaynatmaya bırakmalısınız. Şekerpare şerbeti kayarken içerisine isteğinize bağlı olarak yarım limon, iki üç yemek kaşığı portakal suyu ( doğal olmak şartıyla) ya da tarçın seviyorsanız önceden çubuk tarçını bir miktar su içerinde bekleterek o sudan birkaç kaşık ilave edebilir ve şerbetinize ayrı bir aroma katabilirsiniz.

Şekerpare şerbeti tatlı üzerine soğuk dökülmelidir. Bu nedenle şekerpare tatlınızın sıcak olması ya da ılık olması önemli bir husustur. Şekerpare şerbetini yavaş yavaş ılık olan şekerpareye ilave ederek bir miktar şerbeti içine çekmesini ve şerbet ile birleşmesini beklemelisiniz.

Baklava Şerbeti Nasıl Yapılır

Baklava bayramların vazgeçilmez bir tatlıdır. Evde baklava hazırlamak biraz zahmetlidir. Baklava hamurunun kalınlığına göre şerbet yoğunluğu da değişmelidir. Eğer baklavanızın hamuru kalınsa şerbeti ocaktan alır almaz dökmelisiniz. Şerbetinizin yumuşak kalması için bu önemlidir. Eğer gevrek bir şekilde ise baklava şerbeti de ılık olmalıdır. bu püf noktalarını söyledikten sonra şimdi baklava şerbeti nasıl hazırlanır bir göz atalım.

Baklava şerbeti hazırlamak için ( yaklaşık 40 santimlik bir tepsi için verilen ölçü) 4 su bardağı şeker ve 4 su bardağı su ( isteğe göre aroma) kullanılmaktadır. Baklava şerbetini hazırlarken tüm malzemeleri tencere içerisine ilave etmeliyiz.

Kullanacağımız limon ya da başka herhangi bir aromayı da ilk aşamada ilave etmeliyiz, eğer sonraya bırakırsanız aromayı tatlınız da şekerlenme meydana gelecektir. Baklava şerbetini hazırlarken tüm malzemeleri özenle karıştırmalısınız. Şerbetin şekerlenmemesi için bu önemli bir püf noktasıdır.

Şerbet içinde ki şeker iyice çözündükten sonra kaynaması için ocakta kısık ateşte iyice karıştırmalı ve beklemelisiniz. Yaklaşık beş dakika kadar kaynayan şerbeti, baklava hamurunuza göre dökmelisiniz. Baklava şerbetinin şekerlenmemesi ve hamuruna göre dökülmesi baklava şerbetinin en büyük püf noktasıdır.

tatlı şerbeti nasıl hazırlanır

Tatlı Şerbeti Tarifi

Kadayıf Şerbeti Nasıl Yapılır

Kadayıf ile bir çok farklı tatlı yapılmaktadır. En çok rastlanan ve lezzetli olan ise şerbetli kadayıf tatlısıdır. Şerbetli kadayıf tatlısının en büyük sırrı içerisinde kullandığınız margarinin lezzeti ve tabi ki kadayıf şerbetidir. Kadayıf şerbeti hazırlamak en basit şerbet hazırlama yöntemlerinden biridir.

Kadayıf şerbeti hazırlarken standart bir mutfak tepsisine göre ( 24-32 santim) verilecek ölçülerdir. Eğer farklı bir ölçüde yapıyorsanız şerbet de kullanacağınız malzemelerin miktarını da ona göre ayarlamalısınız. Kadayıf şerbetini hazırlarken üç su bardağı su ve üç su bardağı şekeri bir tencere içerisinde iyice karıştırmalı ve şeker çözünene kadar karıştırmaya devam etmelisiniz. Şeker çözündükten sonra şerbeti kısık ateşte kaynamaya bırakmalısınız.

Kadayıf şerbeti, kadayıf tatlısının üzerine soğuk ya da ılık dökülmelidir. Sıcak olan kadayıf tatlısının üzerine döktüğünüz kadayıf şerbetini tatlının içine çekmesini bir müddet beklemeli onun ardından servis etmelisiniz.

Tatlı Şerbeti Kaç Dakika Kaynatılır

Tatlı şerbeti kaç dakika kaynatılır yada tatlı şerbetini kaç dakika kaynatmak gerekli sorusu çok sık sorulan sorulardan biridir. Tatlı şerbeti 10 dakika kadar kaynatmak yeterlidir. Bazı kişiler şerbeti yarım saat kadar kaynatarak kullanmaktadır ama bu yöntem yanlıştır.

Tatlı şerbetini uzun süre kaynatmak ayrıca şekerlenme sine neden olacaktır. Ayrıca tatlı şerbeti uzun süre kaynadığında daha koyu olacaktır. Eğer daha koyu bir tatlı şerbeti istiyorsanız kaynama süresini biraz daha uzatabilirsiniz.

Tatlı Şerbeti Kaç Dakikada Çeker

Tatlı şerbeti döküldükten sonra 15 dakika kadar bekleyerek şerbetin tamamen çekmesi sağlanır. Ortalama olarak 15 dakika çekmesi için beklemek yeterlidir.

Şerbetli tatlılar bazı insanlar için ağır gelebilmektedir. Bu nedenle şerbeti süt ile hazırlayarak daha hafif bir şerbetli tatlı yapabilirisiniz. Süt ile yapılan şerbetlerde şeker süt ile aynı miktarda değil de sütte biraz daha az kullanılmaktadır.

Örnek verecek olursak 3 su bardağı su ve 3 su bardağı şeker ile hazırlanan şerbet yerine 3 su bardağı süt ve 2 su bardağı şeker kullanılarak hazırlanan şerbet hem daha hafif hem de süt sevenler için daha farklı bir şerbetli tatlı deneme fırsatı yakalamış olacaklardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Madecassol Krem