Susam Yağının Saça Faydaları

Susam Yağının Saça Faydaları

Susam yağının saça faydaları; Susam tohumundan elde edilen susam yağı özellikle Asya’da popüler olan bir yağdır. Hindistan ve Çin mutfağında yemeklere ve salatalara tad verdiği bilinir. Mutfakta yer almasının yanında, sağlığa faydaları, güzellik ve masaj ürünü olarak kullanımı,ayrıca yararları oldukça fazladır.

Susam yağı özellikle saçları uzatan ve saç derisinin sağlığını sağlayan bir yağdır. Saç derisinin sağlıklı olması demek ise; güzel, gür ve ipeksi saçlar anlamına gelir. İçeriğindeki E, B kompleks vitaminleri saçın ihtiyacı olan doğal besinlerdir. Susam yağındaki magnezyum, kalsiyum, fosfor ve proteinler ise saçı kökünden ucuna besleyen , saça dayanıklılık ve kuvvet veren minerallerdir.

Susam yağının 2 değişik tipi vardır. Biri açık sarı, diğeri de koyu sarıdır. Açık sarı olanlar, çiğ susamdan, koyu renk olanlar ise kavrulmuş susamdan yapılır. İkisi de eşit oranda faydalıdır.

Susam Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

  • Herkes hayatını bir döneminde saçında bitle karşılaşmıştır. Özellikle okul sıralarında okuyan öğrencilerde sıklıkla görülür. Susam yağının içeriği bakımından saç bitlerini öldürebilme özelliği vardır. Saç derisine susam yağı ile masaj yapıp, 5-10 dakika bekleyip, normal şampuanla yıkanmalıdır.
  • Kepek aslında saç derisinde varolan bir çeşit mantar hastalığıdır. Susam yağının anti fungal özelliği sayesinde kepekten kurtulunur. Aynı zamanda saç derisi nemlenmiş olur. Kepeğin kıyafetler üzerine dökülüp, kötü görüntü oluşturmasına son verilir. Eğer kepekten şikayetçiyseniz her banyoya girmeden önce, saç derisine susam yağı ile masaj yapılıp, saç yıkanır.
  • Bazen ırsi, bazen yetersiz beslenme, bazen de stres yüzünden, erken dönemlerde oluşan saç beyazlamasını önler. Oluşan ufak alandaki beyaz saçları giderir. Beyaz saçların belirdiği bölgeye susam yağını duş almadan önce uygulayıp, 10 dakika bekleyip, saç şampuanlanıp, durulanır.
  • Susam yağı dolgun saçlara kavuşmak için adeta bir şifa kaynağıdır. Kırılıp, dökülen saçları önlediğinden kısa sürede çokça saçınız olduğunu göreceksiniz.
  • Avuç avuç dökülen, her gün saçınızı fırçaladığını tarak ya da fırçanızı dolduran saçlar sizi üzüyorsa susam yağı bu sıkıntınızı kısa sürrede giderir. Direkt olarak saç köklerine çalışıp,saçınızı güçlü ve dökülmeye daha az eğilimli hale getirir.
  • Susam yağı, boyadan ve çeşitli etkilerden zarar görmüş saçları yatıştırır. Saçın ihtiyacı olan nemi, saç tellerine hapseder. Daha fazla oluşabilecek zararların önüne geçer.
  • Susam yağı zengin içeriği sayesinde hızlı uzayan saçların tetiğini çeker.
  • Sıklıkla saç boyama, ısı, güneş ışınlarının etkileri, hava kirliliği ve çevresel faktörler saçı yıpratır. Susam yağı koruyucu film tabakası oluşturarak, sayılan tüm saç için zararlı faktörlerin saça etki etmemesi sağlanır.

susam yağının saça faydaları

Susam Yağı Saça Nasıl Uygulanır

Susam yağı saça faydaları hakkında bilgi verdikten sonra sizlere susam yağ saça nasıl uygulanır hakkından bilgiler vermek istiyorum. Susam yağını saçını uygulamak için etkili susam yağı saç maskesi tarifleri vereceğim. Saçlarınız daha parlak ve canlı olmasını sağlamak için bu maske tariflerini uygulayabilirsiniz.

Susam yağını saça uygulamak için ilk olarak saçlarını kirden ve tozdan arındırmak için gereklidir. Banyodan sonra yada saçlarınızı yıkadıktan sonra yeterli miktarda yap saçlara dökülür ve parmak uçları ile baskı yapılarak saç diplerini iyici yedirmelisiniz. Daha sonra bone ile saçlarını kapatın ve yarım saat kadar bekleyin. İşlemi sonlandırmak için su ile iyice durulayın. Etkisini hemen görecek ve şaşıracaksınız.

En çok sorulan sorulardan biride susam yağı saçı koyulaştır mı sorusudur. Susam yağı saç renk tonunu daha koyulaştırarak saçlarının renk tonunu açar. Susam yağı saç kürü sayesinde saçlarınızın daha koyulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Susam yağı saç rengini açar mı, susam yağı saç rengini koyulaştırır mı sorusuna sizlere susam yağı saç kürü vererek sizlere yardımcı olmak istiyorum.

Susam yağının saça faydaları olduğu gibi cilde de sayısız faydası bulunmaktadır. Susam Yağının Cilde Faydaları yazımızı inceleyebilirsiniz.

Susam Yağı Saç Kürü

susam yağının saça faydaları

Susam yağı saç çıkartan ve saç uzatan etkili bir yağdır. Sizlere susam yağı saç maskesi tarifleri vererek yardımcı olmaya çalışacağım. Saç sorununuz tipine uygun olan kürü denemeniz yeterlidir.

Kuru saçlar için susam yağı maskesi:

Eşit miktarda birbiri ile karıştırılan taze sıkılmış limon suyu ve susam yağı birbiri ile karıştırılıp, parmak uçlarıyla, dairesel hareketler yaparak tüm saç derisine yedirilir. Tüm gece saçta kalmasını sağlayarak, sabaha saç şampuanlanıp, durulanır. Daha etkili sonuç almak için, duş bonesi giyip, havluya sıcak su emdirilip, saçınızın üzerine sarılır. 30 dakika beklendikten sonra saç şampuanlanıp, yıkanır.

Saçlarınızın gün boyu parlaması için;

Temiz ve kuru saçınıza, avuç içinizde ısıttığınız bir kaç damla susam yağı sürülür. Bu şekilde saçın parlanması sağlanırken, diğer taraftan güneşin zaralı ışınları ve hava kirliliğinden saç korunur.

Saçlarınız sık sık birbiri ile karışıyorsa;

Susam yağı saçı ipeksi hale getirerek, yumuşatır. Saça tutam tutam sürülüp en az 1 saat beklenmelidir. Daha sonra saç şampuansız durulanabilir. En iyi sonuç için gece boyunca susam yağı saçta bekleyebilir.

Susam yağı ve hindistan cevizi yağı maskesi:

İkişer yemek kaşığı susam yağı ve hindistan cevizi yağı birbiri ile karıştırılır. Hindistancevizi yağı oda sıcaklığından sıvı hale geçtiği bilinmektedir. Kullandığınız hindistancevizi yağı katı formda ise, mikrodalgada ya da benmari usulü ısıtılırak likid forma getirilip, susam yağı ile karıştırılmalıdır. Saç dibinden başlayıp, tüm saça masaj yapılarak yağ karışımı yedirilir. Duş bonesi giyilerek ya da streç film ile karışımın saçtan akmaması sağlanır. Buharda ısıtılmış ya da sıcak suya batırılmış bir havlu ile yağ karışımı sürülmüş saç sarılır. 30 ila 40 dakika arası beklendikten sonra az bir şampuanla saç durulanır. Haftada 3 kereye kadar maske tarifi saça uygulanabilir.

susam yağının saça faydaları

Saç dökülmemesi için susam yağı ve hint yağı:

Eşit miktarda karıştırdığınız susam ve hint yağı masaj yapılarak önce saç diplerine, sonra tüm saça uygulanır. Duş bonesi giyilerek, tüm gece karışımın saçta kalması sağlanır. Daha sonra saç şampuanla yıkanır.

Hızlı saç uzatan susam yağı formülü:

Eşit miktarda susam yağı, hint yağı ve tatlı badem yağı birbiri ile karıştırılır. Saç derisini bölümlere ayırıp, karışımı sıkabileceğiniz bir şişeye alıp, bölüm bölüm saç diplerine masaj yaparak uygulanır. Duş bonesi giyilerek yağların saçtan damlayıp, etrafı kirletmemesi sağlanır. En az 2 saat veya 1 gece boyunca saçta kalmasını sağlayıp, şampuanla yıkanılır.

Saç yumuşatan maske:

Badem yağı saçı ağırlaştırmadan yumuşamasını sağlar. Ayrıca omega3, doymuş yağ asitleri, magnezyum, vitamin e ve fosfolipidler bakımından zengindir. 2 yemek kaşığı badem yağı ve 2 yemek kaşığı badem yağı birbiri ile karıştırılır. Saç diplerinden başlayıp, tüm saça eşit bir şekilde uygulanır. Duş bonesi giyilerek ya da streç film sarılmış saça, dışardan sıcak suda ya da buharda ısıtılmış havlu bağlanır. Bu şekilde yağların hızlı bir şekilde etki etmesi sağlanır. 30 ila 40 dakika arası beklenerek, saç şampuanlanarak temizlenir. Bu saç maskesi haftada 3 kereye kadar uygulanabilir.

Saç koruyan susam yağı maskesi:

Hem aloe vera hem de susam yağı içerik bakımında güneşin zararlı ışınları olan, özellikle yaz aylarında son derece saç ve cilt üzerinde ciddi ya etkileri olan ultraviole ışınlarını yansıtma özelliği vardır. Bu iki ürünü sürekli kullanmak, saçı güneşten koruyan bir bariyer oluşmasını sağlar. İkişer yemek kaşığı aloe vera ve susam yağı birbiri ile karıştırılır. Ocakta benmari usulü ya da mikrodalgada 20 saniye kadar ısıtılıp, yağın vücut sıcaklığına getirilmesi sağlanır. Saç derisine uygulanıp 30 ila 45 dakika arasında beklenir. Daha sonra şampuan kullanarak, saç temizlenir. Haftada 2-3 kere uygulanabilir.

Sağlıklı saç için susam yağı maskesi:

Avokado, antioksidanlar ve E vitamini açısından zengindir. Antioksidanlar saç derisindeki oluşan serbest radikallerin nötüralize olmasını sağlar. Saç sağlığını korur. 1 adet olgun avokado, kabukları soyulup, çekirdeği çıkarılarak, çatal yardımı ile pütür kalmayıncaya kadar ezilir. 2 yemek kaşığı susam yağı eklenerek, kıvam alması sağlanır. Saç derisi ve saça uçlarına uygulanarak 1 saat kadar beklenir. Daha sonra şampuanlanarak saç temizlenir. Haftada 2 kez uygulanması önerilir.

susam yağının saça faydaları

Saç gürleştiren susam yağı maskesi:

Köri yaprakları saç dökülmesinin önüne geçer. Susam yağı ile birlikte kullanıldığında dökülmenin azalmasından dolayı gür ve sağlıklı uzayan saçlara kavuşulur. Bir sos kabı ya da tavaya, saçın uzunluğuna ve yoğunluğuna bağlı olarak 3 – 4 yemek kaşığı susam yağı konulur. 7-8 tane köri yaprağı eklenerek, yaprakların etrafnda siyah bir tortu olunşuncaya kadar beklenir. Daha sonra yapraklar alınarak, yağın soğuması için beklenir. Önce saç derisine, daha sonra saçın kalanına yağ karışmı masaj yapılarak yedirilir. Önce duş bonesi giyilip, daha sonra sıcak suya batırılmış havlu ile saç sarılarak 30 ila 40 dakika beklenir. Daha sonra şampuanla saç yıkanarak, durulanır. Hafatda 3 gün uygulanması tavsiye edilir.

Parlak saçlar için susam yağı maskesi:

Zencefil saçı yumuşatır. Ekstra parlaklık kazandırır. Saç derisi sağlığını korur. Bu kür sayesinde gür ve sağlıklı saçlara sahip olunur. Karışımı hazırlamak için öncelikle baş parmağınız kadar zencefili rendeleyip, kayanamakta olan 1 su bardağı olan bir suyun içine atılır. 10-15 dakika arası demlendikten sonra, çıkan sudan 1 tatlı kaşığı alınıp, 1 yemek kaşığı susam yağı ile karıştırılır. Önce derisine sonra tüm saça uygulanır. Duş bonesi giyildikten sonra, sıcak suya batırılmış havlu ile saç sarılıp 30 ila 40 dakika arası saça nüfuz etmesi için beklenir. Daha sonra saç şampuanlanarak, yıkanır. Haftada 2 kere uygulanmalıdır.

Saç onaran susam yağı maskesi:

Yumurta omega 3 ve protein açısından zengndir. Özellikle zarar görmüş saçları onarma etkisi vardır. Normal tipteki saçları saçı beslemek için 1 tam yumurtayı, yağlı saçlar 2 yumurtanın beyazını, kuru saçlar ise 2 yumurtanın sarısını , 2 yemek kaşığı susam yağı ile karıştırmalıdır. Susam yağı ile yumurtayı buluşturmadan önceden, yumurtayı bir miktar çırpmak, karışımı hazırlamak açısından kolaylık sağlar. Tüm saça uygulanıp yarım saat kadar beklenir. Daha sonra yumurtanın saçta pişip kötü koku bırakmaması için soğuk su ile durulanır. İyi sonuç alabilmek için haftada 2 kez uygulanmalıdır.

Saç besleyen susam yağı maskesi:

Balın cilde faydası kadar saça faydası da vardır. Saçı besler. Ancak koyu saç rengine sahip kişiler balı saç bakımında kullanmamalıdır. Çünkü saç açıcı etkisi vardır. 3 yemek kaşığı susam yağı ile 1 yemek kaşığı bal ile karıştırılır. Parmak uçlarınız yardımı ile önce saç derisine daha sonra tüm saça uygulanır. Duş bonesi giyilerek ya da streç film sarıldıktan sonra, sıcak suya batırılmış havlu ile kafa derisinin ısıtılması sağlanarak, 30 ila 40 dakika arası beklenir. Daha sonra saç şampuan ile yıkanır. Haftada 1 kez yapılması önerilir.

Kepek gideren susam yağı maskesi:

Çemen otu tohumu en etkili kepek gideren doğal besindr. Saç derisini nemlendirip, saçın matlığını giderir. Tencereye yeteri kadar su konulup, kaynaması sağlanır. Daha sonra cam kaba, 2 yemek kaşığı susam yağı ve 2 yemek kaşığı çemen otu tohumu eklenerek, kayanayan suyun içine cam kap dikkatlice yerleştirilir. Kaynamakta olan sudan cam kabın içine su kaçamaması için, ısı kaynağının şiddeti azaltılmaldır. Birkaç dakika bu şekilde bekledikten sonra ısı kaynağını kapatıp, yağın soğuması için beklenir. Tohumları yağın içinden ister çıkararak ,ister çıkarmayarak, sadece yağı, saç diplerine ve uçlarına uygulanır. Bir duş bonesi giyip, üzerine sıcak suya batırılmış havluyu sararak 30 ila 40 dakika arasında beklenir. Daha sonra saç şampuanla yıkanır. Haftada 3 gün uygulanabilir.

Yağlı saçlar için susam yağı maskesi:

Sıklıkla yağlanan saçlardan şikayetçiyseniz bu kürü uygulayarak normal saç tipine geçiş yapabilirsiniz. Karışımı hazırlamak için 50 ml yani 1 küçük şişe susam yağı, 1 adet taze sıkılmış limonun suyu, 1 fincan elma sirkesi, 2 yemek kaşığı kil ve 1 fincan su eklenerek karışım hazırlanır. Saç diplerine uygulanıp, yaklaşık 2 saat kadar beklenir. Daha sonra saç şampuanlanarak temizlenir. Haftada 1 kez uygulanmalıdır.

Saç uzatan susam yağı kürü:

İkişer yemek kaşığı susam yağı, ısırgan tohumu yağı, defne tohumu yağı ve zeytinyağı tahta kaşık yardımı ile karıştırılır. Saç diplerine sürülüp, önce streç film sarılarak ya da duş bonesi giyilip, sıcak suya batırılmış havluyla saç sarılır. 1 -1,5 saat beklendikten sonra saç şampuanla yıkanır. Daha sonra yarı yarıya seyreltilmiş elma sirkesi ve su karışımını son durulama suyu olarak kullanılır. HafTada 1 kez yapılması önerilir.

Saç canlandıran susam yağı maskesi:

1 yemek kaşığı susam yağı, 1 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 yemek kaşığı soya yağı ve 2 yemek kaşığı süzme yoğurt birbiri ile karıştırılır. Karışım homojen bir kıvam alınınca, saç diplerinden başlayarak tüm saça maske yedirilir. Daha sonra streç film sarılarak, maske malzemelerinin akmaması sağlanır. 2 saat beklendikten sonra saç şampuanlanarak temizlenir.

Saça bomba etkisi yaparak hem uzatan hem de besleyen bakım kürü:

İkişer yemek kaşığı susam yağı, çöret otu yağı, ceviz yağı birbiri ile karıştırılır. Eczaneden satın alacağınız ister kapsül ister ampül halindeki B ve E vitaminleri kırılarak yağların içine eklenir. Aktarlarda bulunan çam terebentininden de 1 çorba kaşığı eklenerek maske hazır hale getirilir. Saç derisine uygulanıp, bir duş bonesş giyilerek 1 saat beklenir. Daha sonra saç şampuanlanarak temizlenir. Etkili sonuç almak için bu maske haftada 1 kez uygulanmalıdır.

susam yağının saça faydaları

Susam Yağının Saça Zararları

Susam yağının saça zararları neredeyse yok denecek kadar azdır. Genelde yan etkileri ve zararları aşırı kullanmaya bağlı olarak görülür dozunda kullanıldığında her hangi bir zararı yoktur. Susam yağı yoğun yağlı olduğundan fazla kullanılması saçta tahrişe ve saçların aşırı yağlı olmasına neden olabilir.

Susam Yağı Saç Rengini Açar Mı

Susam yağı saç rengini açar mı, susam yağı saçı koyulaştırır mı hakkında sizlere bilgi vermek istiyorum. Susam yağı düzenli olarak saça sürüldüğünde saç renk tonunda açılma sağlamaktadır. Saç rengini açmak ve saç rengini koyulaştırmak için susam yağını saç sürebilirsiniz.

Susam Yağı Saç Çıkarır Mı

Susam yağı saç çıkarır mı sorusunu genelde saç dökülmesi sorusu yaşayanlar ve saçlarının belli bölümünde seyrekleşme olanlar sıklıkla sormaktadır. Susam yağı kıl köklerini beslediği ve canlandırdığı için saçların yenilen çıkmasını ve dökülmesini önlemektedir. Uzun yıllar saç dökülmesi ve kellik sorunu yaşayanlar maalesef bu yöntemi kullanarak etkili çözüm alamazlar.

Susam Yağı Saç Dökülmesi İçin Kullanılır Mı

Saç dökülmesini önlemek için en etkili yağlardan biride susam yağıdır. Saçların dökülmesini önleyen susam yağı ayrıca saçların daha gür daha parlak ve daha canlı olmasını sağlar. Susam yağını düzenli olarak saç dökülmesini önlemek için kullanabilirsiniz.

Susam Yağı Saçta Ne Kadar Bekletilir

Susam yağını saçınıza sürdüğünüzde ortalama bekleme süresi 30 dakikadır. Fazla bekletmek tahrişe neden olabilir.

Sizlere bu yazımızda susam yağının saça faydaları ve susam yağı saça nasıl uygulanır hakkında bilgiler vermeye çalıştım. Susam yağı saça kürü ile etkili sonuçlar almak için maskeleri deneyebilirsiniz. Yazımız hakkında aklınıza takılanları yorum kısmına yazarak bizlere sorabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Madecassol Krem