Susam Yağının Cilde Faydaları

Susam Yağının Cilde Faydaları

Susam yağının cilde faydaları; Susam yağı cilde iyi gelen cildi canlandıran ve yenileyen yağlardan biridir. Çok eski çağlardan beri cilt bakımı yapmak, cildi nemlendirmek için kullanıldığı bilinmektedir.

Kozmetik ürünlerde ve cilt bakım kremlerinde sıklıkla kullanılan susam yağı düzenli olarak cilde sürüldüğünde cildin kendini onarmasını ve yenilemesi sağlar. Cildi derinlemesine besleyen susam yağı cildi daha canlı görünmesi için sıklıkla kullanılmaktadır.

Susam yağının cilde faydası var mı sorusuna cevap vererek sizlere ayrıntılı bilgiler vermeye çalışacağım. Sizlere bu yazımızda susam yağı nedir, susam yağının cilde faydaları, susam yağının cilde zararları hakkında bilgiler vermeye

Susam Yağı Nedir?

Susam tohumundan elde edilen susam yağı çok eski çağlardan beri cilt için kullanılmaktadır. Bilinen en eski tohum yağlarından biridir. Özellikle Hintlilerin pürüzsüz cilt yapısı susam yağından kaynaklanmaktadır. Eski Hintliler Ayuverda terapisinde sıklıkla kullandığı yağdır. Antioksidanlardan sesamol ve sesamolin,omega 6, doymuş yağ asitleri ve vitamin A, B kompleks, D, Kve E susam yağının yapı taşlarını oluşmaktadır. Çinko, kalsiyum, bakır, magnezyum, fosfor mineralleri bakımından zengindir.

Rengi açık ve kokusu biraz kötüdür. Bu yüzden kullanırken bir miktar hoşunuza giden bir aromatik bir yağ ile karıştırılabilinir. Zeytinyağı gibi sabit bir yağdır. Raf ömrü 1 yıldır. Susam yağı, ucuz bir yağ değildir. Piyasada saf olmayan susam yağları satışa sunulmaktadır. İyi bir susam yağı rengi ve kokusu ile kendini belli eder.

susam yağının cilde faydaları

Susam Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Susam yağının cilde faydaları nelerdir, susam yağı ciltte nelere iyi gelir hakkında sizlere bilgi vermek istiyorum. Susam yağı cilde sürerek etkilerin ve faydalarından yararlanmanız mümkün.

 • Çeşitli sebeplerden oluşmuş yaralar kabuk bağlar. Daha sonra bu kabuk altından, yaranın derinliği ve cilde verdiği zarar bağlı olarak, belirli bir iz kalabilir. Bu izleri hayat boyu taşıma zorunluluğu susam yağı sayesinde ortadan kalkar. İçeriğindeki E vitamini ve antibakteriyel özelliği sayesinde de yaraların iz bırakmadan çabuk iyileşmesini sağlar.
 • Cilt lekeleri çoğunlukla aknelerden veya bakteri kapmış yaralardan dolayı meydana gelir. İltihap kapan yaralar da zaman zaman acı verir. Susam yağı istenmeyen bu iki durumu da ortadan kaldırır.
 • Kimyasal içeren kozmetik ve çevre etkileri cilt hücrelerine zarar verebilmektedir. Bu zararlar kimi zaman görünür olabilirken kimi zaman da cildin en katmanlarında oluşur. Günlük, haftalık, aylık cilt bakım kürlerine ekleyeceğiniz susam yağı sayesinde doğal olarak zarara uğramış, görülen veya görülmeyen tüm hücreler onarılabilir.
 • Cilt de oluşan yaşlanma belirtilerini yavaşlatan sısam yağının içeriğinde antioksidan maddeler barındırır. Vitamin A ve E, antioksidanlarla aktif hale getirerek serbest radikallerle savaşmasını sağlar.
 • Cildin elastikiyetini kaybetmemesi, kırışıkların oluşmaması veya mimik çizgilerinin meydana gelmemesi açısından önemlidir. Susam yağı, cilt için kullanılan tüm yağların yapı itibariyle en kalınıdır. Böylelikle cildin alt katmanlarına inebildiğinde cildin derinlmesine beslediğinden, cildin elastikiyetinin kaybolmamasını sağlar.
 • Doğal bir nemlendirici olan susam yağı, cildi tahriş etmeden veya herhangi bir yan etki göstermeden cilde ihtiyacı olan tüm nemi verir. Palmitik, linoleik ve stearik asid cilde nem veren susam yağı bileşenlerindendir.
 • Güneşin eskisi kadar dost olmaması, incelen ozon tabakasından geçerken ultraviole ışımlarının yeteri kadar zararlı etkilerinin süzülmemesi yüzünden cilde birçok zararı dokunur. Susam yağı ve havuç tohumu yağı birbiri ile karıştırılıp clde sürüldüğünde cilde güneş bariyeri kurar. Güneş yüzünden meydanda gelebilen cilt kanserinin önüne geçer. Susam yağı tek başınada güneş koruyucu özellik göstermektedir. Yaz – kış güvenle kullanılabilinir.
 • Susam yağı, cilde sürüldüğünde kan akışını hızlandıran bir yağdır. Böylece ışıltılı ve güzel bir cilde kavuşulur. Cilde uygulanan ürünler ve bakım kürleri hızlı ve etkili bir şekilde cilde nüfuz eder.
 • Cilde peeling etkisi vardır.
 • Çatlak topukları iyileştirir.
 • Ciltteki kiri ve cilt altındaki fazla yağı giderir.
 • Cildi aydınlatır.
 • Cilt rengini açar.
 • Kaşları ve kirpikleri gürleştirir.
 • Tırnak uzamasına ve tırnak eti giderilmesine yardımcı olur.
 • Selülit giderir.
 • 60 lı yaşlarda ciltte görülen matlaşmayı giderir.
 • Ciltte çalışmayan kasları çalıştırır. Refleksolojide en çok kullanılan yağdır.
 • Sedef, egzama gibi cilt hastalıklarıyla savaşır.
 • Kuru ciltler için vazgeçilmez nem veren ve cildi koruyan doğal üründür.
 • Gözaltı morluklarını giderir.
 • Özellikle akneli ciltler için yapılan herhangi bir doğal maske de taşıyıcı yağ olarak kullanılır.

Susam yağının cilde faydaları olduğu gibi saça faydaları bulunmaktadır. Diğer konumunda Susam Yağının Saça Faydaları yazımızı okuyabilirsiniz.

Susam Yağının Sağlığa Faydaları

Haricen ya da yutularak kullanılan susam yağı sağlık açısından son derece faydalıdır. Salatalarda, yemeklerde de aynı zeytinyağı gibi tüketilebilinir.

 • Tansiyonu düşürür
 • Dişleri beyazlatır.
 • Diyabeti kontrol altına alır.
 • Kalp hastalıklarına karşı korur.
 • Kırmızı kan hücrelerinin üretimini destekler.
 • Mantar hastalıklarını iyileştirir.
 • Sağlıklı bağırsak hareketleri sağlar. Kolon kanserine karşı korur.
 • İltihaplı romatizmanın oluşmasının önüne geçer.
 • Anjin, faranjit, boğaz ağrısını iyileştirir.
 • Sağlıklı saç uzamasını destekler.
 • Kemik erimesine karşı korur.
 • Susam yağı ile cilde masaj yapıldığında detoks etkisi yaratır. Depresyona karşı iyi gelir.
 • Bebeklere susam yağı ile masaj yapıldığında ise; büyümeyi destekler. Uykuya rahatça geçmelerini sağlar.

cilde susam yağı sürmek

Susam Yağı Cilde Nasıl Uygulanır

Susam yağı cilde nasıl uygulanır sorusuna verilecek cevap dilerseniz susam yağı düzenli olarak cildinize sürebileceğiniz gibi susam yağlı cilt bakım maskeleri tariflerini de uygulayabilirsiniz. Temiz cilde az miktarda susam yağı direk sürüp masaj yaparak yedirebilirsiniz yada size vereceğim maske tariflerini uygulayabilirsiniz.

Susam yağı ile yapılan cilt bakım maskeleri

Cilt rengini açan susam yağı ve pirinç unu maskesi:

Bu maske ciltteki fazla yağı uzaklaştırır. Kolajen yapımını destekler. Ciltteki lekelerin oluşmasına neden olan melanin hücrelerini kontrol eder. 1 yemek kaşığı pirinç unu ve 1 yemek kaşığı susam yağı birbiriyle karıştırılır. Geceleri yatmadan önce, günlük kir ve makyajdan arındırılan cilde sürülüp kuruması beklenir. 15-20 dakika süren bu bekleme sürecinden sonra, cilt ılık su ile durulanır.

Susam yağı ile peeling:

2 yemek kaşığı esmer şeker, 2 çay kaşığı susam yağı ve 15 damla okaliptus yağı birbiri ile karıştırılır. Temiz cilde 2 dakika masaj yaparak maske yüz sürülür. Ciltte kuruyana kadar beklendikten sonra ılık su ile yüz durulanır.

Susam yağı ile yapılan bir diğer peeling tarifi ise;

3 çorba kaşığı susam yağı,2 çorba kaşığı kakao, 1 tatlı kaşığı tuz, 1 çay kaşığı karbonatı birbiri ile karıştırılarak elde edilir. Banyoda cildinize dairesel hareketlerle yaparak sürüldükten sonra, ılık su ile cildi durulayın.

Derinlemesine temizleyen ve leke gideren susam yağı maskesi:

Sirke içeriğindeki glikol sayesinde cildi derinlemesine temizler. Asidik yapısı itibariyle cildin üst katmanını soyar ve cildi gerçek rengine dönmesini sağlar. Düzenli uygulama sayesinde cilt lekeleri giderilir. Fazla pigmentasyon gösteren cilt, olması gerektiği haline gelir. 5-6 yemek kaşığı susam yağı, 4 yemek kaşığı elma sirkesi ve 4 yemek kaşığı su birbiri ile karıştırılır. Gece yatmadan önce oluşturulan karışımı, cilde sürüp, bir süre bekleyip, cildin karışımı alt katmanlara çekmesi sağlanır. Gece bu maske ile yatılıp, sabah su ile cilt durulanır.

Makyaj ve günlük cilt temizliği için susam yağı:

Bir pamuğa emdirdiğiniz susam yağı ile cildinizi günlük kirden ve makyajdan arındırılabilirsiniz. Durulamaya gerek yoktur. Kendiliğinden kuruması ve cildin emmesi beklenmelidir. Fazla kalanı ise havlu kağıt ile silinebilir. Ayrıca cilde nem verir. Uygulama sırasında dairesel hareketler yaparak cilde sürülmelidir.

Zerdeçal ve susam yağ maskesi:

Mutfaklarda kullanılan zerdeçalın, cilde faydası oldukça fazladır. Cildi temizlemesinin yanında anti bakteriyal, anti septik özellikleri sayesinde cildin sağlıklı olmasını sağlar. 8 yemek kaşığı zerdeçal tozu ile 5 yemek kaşığı susam yağı birbiri ile karıştırılır. Karışım pürüzsüz bir kıvam alınca, parmak uçları ile cilde sürülür. 15-20 dakika boyunca hava ile kuruması sağlanır. Daha sonra su ile durulanır.

Susam yağı ile yapılan gece kremi tarifi:

Ufak şişelerde satılan 50 ml susam yağı cam bir kaba konulur. İçine 5 damla gül yağı, 10 damla adaçayı yağı ve 15 damla lavanta yağı eklenir. 1 tatlı kaşığı esmer pirinç nişastası ilave edilerek krem kıvamı alması sağlanır. Her gece yatmadan önce cilt nemlendiricisi olarak uygulanır. Cildi besleyici özelliği vardır.

Vücut nemlendiren susam yağı kürü:

Birer yemek kaşığı zeytinyağı, susam yağı, badem yağı, soya yağı ve 1 tatlı kaşığı yasemin yağı birbiri ile karıştırılıp, banyo yaptıktan sonra cilde uygulanır. Banyodan sonra, sıcaklık ve buhar yardımıyla gözenekler temiz ve açık hale geldiği için, bu yağ karışımı kolaylıkla cilt tarafından emilecektir.

Selülit gideren susam yağı kürü:

Eczaneden alacağınız bir enjektörün, iğne kısmını çıkarın. 10 ar ml susam yağı, portakal yağı, limon yağı, buğday yağı, kayısı yağı biberiye yağı, melisa yağı, jojoba yağı birbiri ile karıştırılır. Bu karışımın içine 2 adet limonun suyu taze olarak sıkılıp eklenir. Selülitli bölgelere, karışım avuçta ısıtılarak sabah- akşam uygulanır.

Küvette yapacağınız banyo keyfinizi için;

2 yemek kaşığı susam yağı suya katılır. Böylelikle tüm cilt nemlenmiş olur. Eğer evde küvvetiniz bulunmuyorsa, banyoya girmeden 10 dakika önce tüm vücuda sürülüp, daha sonra duş alınır.

Sivilceler için susam yağı nasıl kullanılır? Sivilcelerin üzerine sürülüp 20 dakika beklendikten sonra , günlük yüz temizleyiciniz ve su yardımıyla cilt temizlenir.

Kaş ve kirpik bakımı için susam yağını kullanmak istiyorsanız, birer çay kaşığı susam yağı ve badem yağı ya da hint yağı birbiri ile karıştırılıp, kulak temizleme çubuğu yardımıyla kirpik ve kaşlara sürülür. İyice emildiğinden emin olununca, havlu kağıt ile kalan fazla yağ silinir.

Ciltte leke oluşmaması için aynı oranda shea yağı ve susam yağı ısıtılarak cilde sürülür. Durulanmasına gerek yoktur. Ekstra nem verme özelliği sayesinde ayrıca kozmetik bir nemlendirici kullanmaya gerek kalmaz.

Sıklıla tırnak kırılmasına maruz kalıyorsanız, boş bir oje şişesine, enjektör yardımıyla eşit miktarda kakao ve susam yağı koyup, çalkalayın. Gece tüm ev işleriniz bitince tırnaklarınza sürüp, tırnakların üzerinde 1 saat kadar kalmasını sağlayın. Ellerinizi durulamadan havlu kağıt ile kalan yağı silmeniz yeterlidir.

susam yağının cilde faydaları

Susam Yağının Cilde Zararları

Cilde sayısız faydası bulunan susam yağı çok fazla kullanıldığında ciltte yan etkileri olan bir yağdır. Tamamen doğal olmasına karşın susam yağının cilde zararları hassas cilde sahip olanlarda alerjik tepkilere neden olmasıdır. Genelde bilinen zararları ve yan etkileri arasında yüze susam yağının fazla sürmek sivilceye neden olmasıdır.

Susam yağı kızarıklık, tahriş, kaşıntı, baş dönmesi ve döküntü sorunları sıklıkla görülmektedir.

Susam Yağı Ciltte Tüylenme Yapar Mı

Susam yağı cilde faydaları yanında en çok bilinen sorunlardan biride ciltte tüylenmeye neden olmasıdır. Genelde susam yağı yüze sürmek faydalı olmasına karşın susam yağını kıl köklerini beslediği bilinmektedir. Susam yağı tüyleri beslediğinden tüylenme yaptığı bilinmektedir. Aşırı kullanımında kaçınmak gereklidir.

Sizlere bu yazımızda susam yağının cilde faydaları hakkında bilgi vermeye çalıştım. Susam yağı cilde nasıl uygulanır, susam yağı yüze sürülür mü hakkında bilgiler vermeye çalıştım. Sizlerde aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazarak bizlere sorabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Madecassol Krem