Sırttaki Sivilceler Nasıl Geçer?

Sırttaki Sivilceler Nasıl Geçer?

Çene, yanak ya da burun üzerinde çıkan bir sivilce ne kadar utanç verici ise sırt dekolteli bir elbise giyildiğinde veya yaz ayları geldiğinde mayo ve bikiniler ortaya çıktığında, sırttaki sivilceler yüzdekinden daha fazla dert haline gelir. Kışın göze batmadığından pek önemsenmezler. Çünkü her zaman görebilinen bir yerde değildirler. Ayrıca bu sivilceler müdahale etmek, kendi kendinize biraz zahmetli ve zordur.

Sırtta Çıkan Sivilce Sebebi

Genelde vücuttaki yağ bezlerinin çok fazla yağ üretmesiyle tüm vücutta sivilce gelişimi olabilir. Vücutta toksin ve terlemenin en çok atıldığı yerlerden biri olan sırt bölgesinde temizlenme düzgün olmadığında ise buradaki gözenekler bakteri, ter, ölü deri ve vücut yağı ile birleşip tıkar. Böylelikle sırt sivilceleri meydana gelir.

Sırt sivilceleri yüzdeki gibi kolay kolay geçmez. Bakım için erişim zor olduğundan bazen yakın çevrenizden düzenli bakım için yardım almanız gerekebilir. Kendi kendinize yapabileceğiniz en iyi bakım ise sıklıkla duş almaktır. Aynı zamanda pijama, gecelik, çarşaf, havlu ve yastık kılıfınızın düzenli olarak yıkayıp, temizi ile değiştirilmelidir. Günlük kıyafetler veya fanilalar ise ard arda iki gün teninize deyecek şekilde giyilmemelidir. Vücudu rahatsız eden ve hava almasını engelleyen kıyafetlerden de kaçınılmalıdır.

Yağlı ve şekerli yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Ölü deriden düzenli olarak cilt arındırılmalıdır. Özellikle sıcak havalarda kişisel hijyene dikkat edilmelidir. Aynı zamanda hormon değişiklikleri, yağ bezelerini etkilediğinden, en çabuk sivilcelenme yüz ve sırtta olur. Alınan bazı ilaçlar, genetik olarak sivilceye yatkınlık, besin alerjileri ise sivilceye neden olan diğer faktörlerdir.En etkili sırt sivilce geçirme yolu ise doğal malzemelerle yapılan bakım kürlerinden oluşur.

Sırttaki Sivilcelere Kesin Çözüm

 • Karbonat: Karbonat, bakteri öldüren ve derinlemesine akne temizlenmesini sağlayan doğal bir malzemedir. Sırtınıza uygulamadan önce sadece kalın bir karbonat macunu hazırlanması gerekmektedir. Bunun için 2 çay kaşığı karbonat ile 4 çay kaşığı karbonatın karıştırılmasıyla gerekli kıvam elde edilir. Sivilcelerin üzerine uygulayarak macunun kuruması için birkaç dakika beklenir. Bu genelde 15 dakika kadar sürer. Daha sonra ılık su ile karbonat su karışımı sürülen yerler yıkanır. Sivilceden kurtuluncaya kadar bu kür günde 1 kez uygulanmalıdır.
 • Elma sirkesi: Elma sirkesi bakteri gidermesinin yanında, vücudun yağ dengesini ve PH yani asidite seviyesini ayarlar. Vücuttaki tüm sivilceleri gidermek için bu yöntem kullanılabilir. Bunun için 2-3 çorba kaşığı elma sirkesini 1 bardak ılık suya karıştırıp içmek yeterlidir. Dıştan müdahale için ise; aynı miktarda elma sirkesi ve suyu bir şişenin içine koyup çalkayarak karıştırın. Daha sonra bir pamuğa sirkeli su karışımından döküp, sivilcelerin üzerine uygulayın. Bol bir tshirt giyip, uyguladığınızın sirkeli suyun sırtınızda kuruması bekleyin. Daha sonra sırtınızı ılık su ile durulayın. Sivilceler geçene kadar günlük uygulamayı ve küre devam edin.
 • Aloe vera: İçeriğindeki anti bakteriyel ve enfeksiyon giderici maddeler sayesinde cilt için mükemmel bir doğal mucizedir. Yara ve yara izlerini yok eder. Cildi iyileştirici etkileri vardır. Sırtınızdaki sivilceleri geçirmek için ise sadece doğal aloe vera jeli yeterlidir. Hazır olarak satın alabileceğiniz ya da evde yetiştirdiğiniz aloe vera bitkisinin en iri yaprağını dipten kırıp, bir bıçak yardımıyla enlemesine ikiye bölerek, kaşık yardımıyla ortasındaki jeli bir kaba alın. Sırtınıza uygulayıp, birkaç dakika kuruması için bekleyin. Daha sonra ılık su ile durulayın. Sivilceler geçinceye kadar hergün uygulamayı yapın. Kalan fazla jel kapalı bir kapta buzdolabında saklanabilir.
 • Çay ağacı yağı: Yüz için tavsiye edilen her doğal akne ve sivilce tedavisinde mutlaka tek başına ya da kürlerin içine bulunan çay ağacı yağı sırttaki sivilceleri geçirmek içinde birebirdir. Küvete ılık su doldurup, içine 10 -12 damla çay ağacı yağı damlatıp, 20 dakika boyunca bu suyun içinde beklemek gerekir. Bu banyo aynı zamanda kendinizi günlük stres ve yorgunluktanda arındırır. Sivilceler geçinceye kadar günlük olarak bu kür uygulanmalıdır.
 • Limon suyu: Gözenek sıkılaştırıcı özelliği sayesinde yeni sivilcelerin oluşmasını engellerken, hücre yenilenmesini sağlar. Bakterileri öldürür. Sırta limon suyu uygulamak için, öncelikle sıcak bir banyo alınıp, gözeneklerin iyice açılması sağlanır. Taze sıkılmış limon suyunu bir pamuğa emdirip, sırttaki sivilcelerin üzerine sürülür. Birkaç saat bu şekilde beklendikten sonra, tekrar ılık bir duş alınmalıdır. Sivilceler geçinceye kadar günde bir kez uygulama yapılmalıdır.
 • Limon suyu ve tarçın ile yapılabilecek kür için; 3 çorba kaşığı limon suyuna, 1 çorba kaşığı tarçın eklenerek iyice karıştırılır. Sivilcenin üzerine ince bir tabaka olarak sürülerek, 1 saat kadar beklenir. Daha sonra soğuk su ile durulanır.
 • Sandalağacı tozlu sırttaki sivilceleri geçiren kür: 1 çay kaşığı sandalağacı tozu birkaç damla limon suyu ile karıştırılır. Bir çimdik zerdeçal tozu eklenip, sandalağacı kürünün etkisini arttırılabilinir. Macun kıvamı alınca sivilcelerin üzerine sürülür. 15-20 dakika beklendikten sonra ılık su ile durulanır. Sivilceler geçinceye kadar günde 1 kez uygulanabilir.

sırttaki sivilceye kesin çözüm

Sırttaki Sivilcelere Bitkisel Çözüm

 • Lavanta yağı: Bu kürü uygulamak için ihtiyacınız olan malzemeler deniz tuzu ve lavanta yağıdır. 2 kahve fincanı deniz tuzuna 10 damla lavanta yağı damlatılmalıdır. Sırtınıza sürüp 20 dakika boyunca emmesi için beklenmelidir. Daha sonra ılık su ile durulanmalıdır. Haftada 2 ya da 3 kez tekrarlanabilir. Eğer deniz tuzunuz yok ise epsom tuzu da alternatif olarak seçilebilir. Ayrıca tuzla yapılan küvet banyoları da gözenekleri temizler.
 • Bal kürü: 1 yemek kaşığı toz tarçın ile 2 yemek kaşığı bal birbirine yedirilerek karıştırılır. 2-3 damla limon eklendikten sonra sırttaki sivilcelere uygulanır. Kuruması beklenir. Daha sonra ılık su ile durulanır. Bu kürü haftada 3 kere yapılmalıdır. Ancak çok yoğun sivilcelenme var ise; miktarı tarife göre arttıtıp, tüm sırta bütün olarak uygulanmalıdır.
 • Nane: Sırttaki sivilceler bazen ağrılı ve yangılı olabilir. Nane içeriğindeki mentol sayesinde doğal bir ağrı kesici ve rahatlatıcı özelliği vardır. Mentol aynı zamanda bakterileri uzaklaştırırken, şişkinlikleri azaltır. Bu kürü yapmak için ihtiyacınız olan tek şey taze nanae yapraklarıdır. Nane yapraklarını güzelce yıkayıp, rondodan geçirmek yeterlidir. Ancak rondoya koymadan önce yaprakların sulu olmamasına dikkat edilmelidir. Sivilcelerin üzerine direkt olarak uygulandıktan sonra bir kaç dakika beklenir. Önceden kaynatılıp, soğutulan su ile sürülen naneli bölgeler temizlenir. 1 hafta boyunca hergün sivilceler üzerine uygulanmalıdır.
 • Karanfil yağı: Karanfil yağının ağrı kesici etkisi vardır. Aynı zamanda zarar görmüş hücreleri onarırken, akne ve sivilce tedavisine yardımcı olur. Karanfil yağı kürünü uygulamak için; 2-3 tatlı kaşığı karanfil yağı ile 10 tatlı kaşığı Hindistancevizi yağı birbiri ile karıştırılır. Karışımı hazırlamadan önce Hindistancevizi yağını bir miktar ısıtıp, sıvı forma getirmek, yağların birbirine karışmasını sağlar. Bu karışım hazır olarak başucunuzda tutun. Hergün yatağa gitmeden önce uygulayın. Durulamaya gerek yoktur. Karanfil yağı alırken konsantre olmamasına dikkat edin. Etkili sonuç için saf karanfil yağı kullanılmalıdır.
 • D vitamini: Akne ve sivilce lezyonlarını tedavi eden diğer bir kür ise; günlük yeterli D vitamini alımıdır. Bu miktar günlük 1000 ila 4000 mcg arasındadır. Tavuk, et , yumurta, balık ve badem ise doğal olan D vitamini kaynaklarıdır. Ayrıca kapsül halindeki D vitamini takviyeleri de kullanılabilinir. Akne problemi sıklıkla karşılaşılaşıyorsanız bunu bir yaşam stili haline getirmelisiniz.
 • Yulaf ezmesi: 1-2 su bardağı yulaf ezmesi, bir küvet dolusu ılık suya atılır. İçine girilip 20 ila 30 dakika arası bu suda yatılarak dinlenlir. Hergün yapılan bu kür sayesinde kısa sürede tüm vücuttaki akneden kurtulunur.
 • Vicks: Mentol içeriği olan vicks de her an elinizin altında bulunabilen bir sivilce gidericidir. Sırttaki sivilcenin üzerine sürülmesi yeterlidir. Gün içinde birkaç kez uygulanabilir. Uçucu olduğundan durulamaya gerek yoktur.
 • Yoğurt: Hem sürerek hem de yiyerek sivilcelerden kurtulabilirsiniz. Günlük olarak hem yenebilir hem de sivilcelerin üzerine uygulanabilir. Sürdükten yarım saat sonra durulanmalıdır.
 • Sarımsak: Birkaç tane sarımsak dişini ezerek suyunu çıkarın. Çıkan suyu sivilcelerin üzerine uygulayın. Günde 2 kez tekrarlanmalıdır.
 • Yeşil çay: Aynı yoğurt küründe olduğu gibi hem içilerek hem de sürülerek yeşil çayın sivilceleri gidermesinden faydalınabilinir. 1 tatlı kaşığı yeşil çayı, 1 bardak kaynamış suyun içerisinde 5 ila 7 dakika arasında demlenir. Ilındıktan sonra bir pamuğa emdirilip, sivilcelerin üzerine sürülür. 20 -25 dakika beklendikten sonra durulanır. Günde 2 -3 kez hem içerek hem de sürerek kürü tekrarlamalısınız.
 • Hidrojen peroksit: Eczaneden temin edebileceğiniz %3 lük hidrojen peroksit solüsyonunu, bir pamuğa emdirip, sivilcelerin üzerine günde 1-2 kez uygulanır. Kuruması beklenir. Durulamaya gerek yoktur. Hidrojen peroksit naturel bir dezenfektandır. Cilde peeling etkisi yapar.
 • Turp tohumu: 1 yemek kaşığı turp tohumu, 1 yemek kaşığı süt ve 1 yemek kaşığı bal ile karıştırılır. Pürüzsüz bir macun kıvamına gelince, kalın bir tabaka halinde sivilcelerin üzerine sürülür. 2 saate kadar beklendikten sonra soğuk su ile durulanır. Kalan karışım bir dahaki uygulamaya kadar buzdolabında kapalı bir kapta saklanır.
 • Muskat: 1 çorba kaşığı taze olarak rendelenmiş muskat, pürüzsüz bir kıvam elde edene kadar az bir sütle karıştırılır. Sivilcenin üzerine sürülerek 1-2 saat beklenir. Bu süre içinde bile değişimi farkedebilirsiniz.
 • Domates: Sırtınızda çok büyük sivilceler var ise A ve C vitamini içeren domates hemen imdadınıza yetişir. Bunun için domatesin çekirdekli kısmı kullanılmalıdır. Sivilceli bölgeye sürülüp yarım saat beklenmelidir. Daha sonra soğuk su ile durulanır.
 • Diş macunu: İnce bir tabaka siş macunu sivilcenin üzerine sürülür. Yarım saat kurumaya beklenir. Daha sonra soğuk su ile durulanır. Sivilceler geçinceye kadar hergün uygulanabilir.
 • Asprin: Sivilce alanının büyüklüğü kadar asprin havanda dövülerek toz haline getirilir. Bir iki damla su eklenerek krem kıvamı alması sağlanır. Sivilcelerin üzerine sürülüp kuruyuncaya beklenir. Daha sonra soğuk su ile durulanır.

Sırtta Çıkan Sivilce İçin Hangi Doktora Gidilir

İlerlemiş sivilceler bazı görüntü ve estetiği bozarak ciddi şekilde rahatsızlık verebilir. Yeme alışkanlığı, stres ve düzensiz cilt bakımına bağlı olarak oluşan sivilcelerden kurtulamam için bazı ilaçlar yada kremler kullanmak gerekebilir.

Doğal öneriler ve maske tariflerini deneyenler etkili sonuç almadıklarında mutlaka bir doktordan destek almalıdır. Peki sırtta çıkan sivilce için hangi doktora gidilir sorusuna cevap vermek gerekirse sivilceler için Cildiye (Dermatoloji) bölümüne gidilir. Eğer başka bir sorun varsa sizi dahiliye bölümüne yönlendireceklerdir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Madecassol Krem