Salatalık Maskesi Nasıl Yapılır

Salatalık Maskesi Nasıl Yapılır

Salatalık maskesi cilt bakımı için en çok tercih edilen maskelerin başında gelmektedir. Yazın kavurucu sıcağında serinleten salatalık, vücut için oldukça yararlıdır. İçeriğinin %90 oranında su olması, vücutta kaybolan suyu yerine koymasına yardımcı olur. Doymuş yağ ya da kolestrol yapacak herhangi maddesi yoktur.

Kabızlığı önleyen liflerden oluşmuştur. Antioksidanlardan, karoten, vitamin C ve A, zeaksantin ve lutein içerir. Tüm bu sayılanlar, vücudun serbest radikallere karşı savaşmasını sağlar. Yarım kabuğu soyulmamış salatalığı tüketmek, günlük K vitamini ihtiyacının 1/3 ünü karşılamaktadır. Ayrıca sağlıklı bir şekilde zayıflamaya yardımcı olur.

Salatalık aynı zamanda kozmetik dünyasında önemli formüllerde kullanılan bir üründür. Krem, jel ve birçok maskenin içeriğinde bulunur. Sizlere bu yazımızda salatalık maskesi tarifleri ve salatalık maskesi nasıl yapılır hakkında bilgi vermeden önce salatalık maskesinin cilde faydaları nelerdir bunun hakkında bilgi vermek istiyorum.

Salatalık Maskesinin Cilde Faydaları

Salatalık maskesi yapılışı ve cilde uygulanışı en kolay ve en ucuz maske tariflerinden biridir. Etkisini hemen gösteren salatalık maskesi cilde sayısız faydası bulunmaktadır.

  • Salatalıkla bulunan silika, cilde besin takviyesi yapar. Cilt dokusunun sıkı kalmasını sağlar. Aknelerle savaşır. Kırışıklık giderme ve yaşlanma etkilerine karşı koruma etkisi vardır.
  • A vitamini ise; güneşten gelen ultraviole ışınlarının zararlı etkilerine karşı korur. Ciltteki sağlıklı hücre üretimini destekler.
  • Potasyum ise; cildi nemli kalmasını sağlar. Hücre bazında nemlendirme özelliği olan salatalık, ciltte yeni hücre oluşumunu arttırır.
  • İçeriğindeki su ise cilt için olmazsa olmazdır. Cilt için gerekli besinlerin taşınmasını sağlayan su, ayrıca nem dengesi içinde çok önemlidir. Cilt dokusuna takviye yaparak, elastikiyetini arttırır. Böylelikle kırışıklık ve yaşlanma belirtilerinin önüne geçer. Ayrıca sedef ve egzamayla savaşır.
  •  Vitamin C ise; kimyasal peeling gibi davranıp, cildin üst tabakasını soyar. Güneşin zararlı etkilerinden dolayı oluşmuş kahverengi lekeleri giderir. Sıkı cilt yapısı için gerekli olan kolajen oluşumunu destekler. Akne oluşumunun önüne geçer. İltihap ve tahrişleri giderir. Cildi güneşe karşı dayanıklı hale getirir.
  • Vitamin B1 ise; bir antioksidandır. Yüzdeki kan dolaşımını hızlandırır. Hücre bazında metabolizma hızlanınca da sağlıklı cilde kavuşulır. Ayrıca alkol, sigara ve yaşa bağlı cilt hasarlarına karşı korur.
  • Göz çevresinde oluşan koyu halkaları giderir.
  • Göz şişikinliklerini indirir.
  • Gözenek sıkılaştırır.
  • Güneş yanıklarını iyileştirir.

salatalık maskesi nasıl yapılır

Salatalık Maskesi Tarifi

Salatalık maskesi nasıl yapılır ve salatalık maskesi cilde nasıl uygulanır sorusuna cevap vermek için sizlere en çok kullanılan ve etkili sonuç veren salatalık maskesi tarifi ve cilde uygulanışını hakkında bilgileri yazımızda bulabilirsiniz. Cilt tipine göre uygun olan maskeyi uygulayabilirsiniz.

Hücre yenileyen salatalık maskesi:

1 yemek kaşığı aloe vera jeli veya suyu ve çeyrek rendelenmiş salatalık birbiri ile karıştırılır. Karışımın birbiri ile özdeşleşmesi için saltalık rendenin ince tarafında rendelenmelidir. Tüm yüze ve boyuna uygulanıp, 15 dakika beklenir. Daha sonra ılık su ile durulanır. Bu karışımı peeling ürünü haline getirmek için, ek malzeme olarak yeteri kadar yulaf ezmesi eklenebilir. Cilde dairesel hareketlerle masaj yapıldıktan sonra, cilt ılık su ile durulanır.

Kuru ciltler için salatalık maskesi:

1 yemek kaşığı badem yağı ve çeyrek salatalığın ince rendesi birbiri ile karıştırılır. Cilde sürülüp 10 dakika beklenir. Daha sonra ılık su ile durulanır.

Kuru ciltler için salatalık ile yapılabilen bir diğer maske için; öncelikle 1 adet havucun suyu sıkılır. Yarım salatalık rendenin ince tarafıyla rendelenir. Hem havuç suyundan hem de salatalık rendesinden birer yemek kaşığı alınıp birbiri ile karıştılır. 1 yemek kaşığı krema eklenip iyice karıştırıldıktan sonra maske kullanıma hazır hale gelir. Yüze sürülüp 20-25 dakika beklendikten sonra ılık su ile durulanır.

Parlak ve aydınlık bir cilt için salatalık maskesi:

Çeyrek salatalık ve yarım domatesin kabukları soyulur. Rondoya veya blendıra atılıp, malzemelerin birbiri ile karışması sağlanır. Yüze 1-2 dakika dairesel hareketlerle masaj yapılır. 15 dakika ciltte beklendikten sonra, ılık su ile durulanır.

Cildi canlandıran salatalık maskesi

Yarım portakal suyu taze olarak sıkılır. Yarım salatalık kabukları soyulup, rendenin ince tarafında rendelenir. 1-2 yemek kaşığı portakal suyu ve salatalık rendesi karıştırılarak, boyun ve yüze uygulanır. 15 dakika beklendikten sonra soğuk su ile durulanır.

Cilt tonunu açan salatalık maskesi:

Yarım salatalık ve yarım patatesin suları, katı meyve sıkacağından geçirilerek çıkarılır. Eğer katı meyve sıkacağınız yok ise patates ve salatalığı ayrı ayrı rendeleyip, çıkan posayı elinizle sıkarak birer yemek kaşığı patates ve salatalık suyunu elde edebilirsiniz. Birbirine karıştırılan patates ve salatalık suları bir makyaj pamuğu yardımıyla tüm yüze sürülür. 10-15 dakika beklendikten sonra soğuk su ile durulanır. Bu karışımı leke giderici olarak kullanmak için yarım limonun suyu eklenerek, buz kalıplarında dondurulur. 4-6 saat donduktan sonra lekelerin üzerine 1-2 dakika boyunca sürtülür. Daha sonra ılık su ile durulanıp, havlu kağıt ile kurulanır.

Güneşten yanan ten rengini açan ve güneş yanıklarını yatıştıran salatalık maskesi:

1 dilim karpuzun çeyreğini çekirdeklerini çıkarıp, çatalla ezin. Çeyrek salatalığı ise rendenin ince tarafıyla rendeleyin . İki meyveden çıkan posayı birbiri ile karıştırıp, boyun ve yüze sürün. 15 dakika beklendikten sonra ılık su ile durulayın.

Siyah nokta gideren salatalık maskesi:

1 adet salatalığı rendeleyin. Çıkan püreyi sıkıp suyunu çıkarın. Bir tasa koyup mikrodalgada 30 saniye ısıtın. Eğer mikrodalganız yok ise tava ya da sos kabında, ocakta da ısıtılabilinir. İçine 2 adet jelatin atılıp, iyice karıştırılır. Yüze bir fırça yardımı ile kalın bir tabaka halinde sürlür. Eğer kalın tabaka süremezsiniz, ilk karın biraz kurumasını bekleyip, ikinci katı sürebilirsiniz. 20-30 dakika ciltte tamamen kurumasını beklerken biraz gerilme hissedilebilir. Bu jelatinin kuruduğunda işarettir. Daha maske yukarı doğru çekilerek çıkarılır. Ardında da ılık su ile durulanır. Nemlendirici sürmeyi unutmamak gerekir.

salatalık maskesinin cilde faydaları

Salatalık Maskesi Sivilce İçin Kullanımı

Salatalık maskesi sivilce için en etkili maske tariflerinden biridir. Sivilcelerden kurtulmak için salatalık maskesi cildin yağdan ve kirden arınarak temizlenmesini sağlar. Sizlere sivilceler için salatalık maskesi tariflerini vermek istiyorum salatalık maskesi kullananlar en çok denediği ve etkili sonuç aldığı tarifler ise;

Sivilce ve akne gideren salatalık maskesi:

Bu maske için 4-6 neem yani tespih ağacı yaprağı, yarım su bardağı suda yumuşayıncaya kadar kaynatılır. Daha sonra bu su süzülür. Yarım salatalık rendesi ile tespih ağacı suyu ile karıştırılır. Yüze sürülüp 10-15 dakika beklenir. Son olarak da yüz ılık su ile temizlenir.

Yağlı ve akneli ciltler için salatalık maskesi:

2 yemek kaşığı lor peyniri ve çeyrek kabukları soyulmuş salatalık ile birlikte blendır ya da rondodan geçirilir. Eğer maskenin kıvamı çok katı olursa, içeriğine bir miktar daha salatalık eklenebilir. Oluşan macun kıvamındaki karışımı yüze sürdükten 15 dakika sonra ılık su ile durulanmalıdır. Eğer lor peyniriniz yok ise bu maske süzme yoğurt ile de yapılabilir. Ayrıca bu maske hassas ciltler tarafında da kullanılabilir.

Akneli ciltler için bir diğer maske ise;

Fuller toprağı, multani mitti ya da krem renginde kile ihtiyacınız olan bu maskede için bahsedilen malzemeyi aktarlarda bulabilirsiniz. 1-2 yemek kaşığı multani mitti, 1 yemek kaşığı gül suyu ve 2 yemek kaşığı rendelenip, posası sıkılarak elde edilen salatalık suyu birbiri ile karıştırılır. Yüze uygulanıp 15 dakika beklendikten sonra ılık su ile durulanır.

Akneli cilt de etkili olan salatalık ve karbonat maskesi;

1-2 yemek kaşığı kabuğu soyulup taze olarak rendelenmiş salatalık ve 1 çay kaşığı karbonat birbiri ile iyice karıştırılır. Yüze sürülüp 10 dakika beklenir. Daha sonra soğuk su ile durulanır.

salatalık maskesi nasıl yapılır

Cilt sıkılaştıran, yüz ovalini toparlayan salatalık maskesi:

Yarım salatalığı kabuğu soyup, rendeden geçirin. Rondo veya blendıra 1 yumurtanın akı konulup, rendenden geçen salatalık eklenir. İyice karıştırıldıktan sonra yüze uygulanır. 20 dakika maskenin ciltte kurumasını bekledikten sonra ılık su ile durulanır.

Yüzde oluşan fazla yağı kontrol altına almak için salatalık maskesi:

Rendeleyip, posası sıkılarak çıkartılan salatalık suyundan 3 ölçü, taze olarak sıkılan limon suyundan 1 ölçü eklenerek karıştırılır. Elde edilen karışım bir makyaj pamuğu ya da parmak uçları ile temiz cilde uygulanır. 15 dakika beklendikten sonra, ılık su ile durulanır. Bu maske akşam saatlerinde yapılmalıdır. Limon suyu uygulanan cilt, uygulamadan hemen sonra güneşe gösterilmemelidir.

Cilt ferahlatan salatalık maskesi:

1 yemek kaşığı salatalık suyu ve 1 yemek kaşığı nane suyu birbiri ile karıştırılır. Tüm yüze uygulanıp, 15 dakika beklendikten sonra ılık su ile durulanır.

Cildi canlandıran salatalık maskesi

Yarım salatalık, 2 yemek kaşığı yulafi 1 yemek kaşığı bal, yarım limon suyu birbirine blendır yardımı ile karıştırılıp homojen bir karışım elde edilir. Yüze sürülüp 15- 20 dakika beklendikten sonra, soğuk su ile durulanır.

Parlak bir cilt için salatalık maskesi:

2 yemek kaşığı elma sirkesi, 1 yemek kaşığı rondodan geçirilmiş salatalık, 1 yemek kaşığı bal, 1 çay kaşığı tarçın ve 1 çay kaşığı karbonat birbiriyle krem kıvamı alıncaya kadar karıştılır. Parmak uçlarınız ya da tahta bir kaşığın tersi ile cilde dairesel hareketlerle masaj yapılarak uygulanır. Yüzde 2-3 dakika bekletilip, soğuk su ile durulanır. Daha sonra günlük kullandığınız nemlendiriciyi, cildi kuruluktan korumak için uygulamayı unutmayın. Bu tarif haftada 1 kez uygulanmalıdır.

Bir diğer cilt parlatan salatalık maskesi için, 1-2 yemek kaşığı rendelenmiş salatalık ve 2 yemek kaşığı süt birbiri ile karıştırılır. Boyun ve yüze uygulanır. 20 dakika beklendikten sonra ılık su ile durulanır.

Yarım salatalık, 1 yemek kaşığı yoğurt ve 1 yemek kaşığı bal blendırda karıştırılır. Cilde sürülüp 15 dakika beklenir. Daha sonra ılık su ile durulanır.

Yaşlanma etkisini yavaşlatan salatalık maskesi:

Kabukları soyulmuş ve çekirdekleri alınmış çeyrek papaya ve kabukları soyulmuş çeyrek salatalık blendır ya da rondodan geçirilerek birbiriyle ezilerek karışması sağlanır. Yüze sürülüp 15 dakika beklendikten sonra ılık su ile durulanır.

Yağlı ve kuru ciltler için salatalık maskesi:

Yarım salatalık rendelenir. İçerisine bir çimdik zerdeçal ve 1 çay suyu limon suyu eklenerek homojen bir karışım elde edilir. Yüze sürülüp 15 dakika beklendikten sonra ılık su ile durulanır.

Cilt yumuşatan salatalık maskesi:

Yarım olgun avokado, kabuğu soyulup, çekirdeği çıkarıldıktan sonra çatal yardımıyla ezilir. İçerisine 2 yemek kaşığı salatalık suyu eklenir. Yüze sürülüp 15-20 dakika beklendikten sonra, ılık su ile durulanıp, havlu kağıt ile kurulanır.

Hassas ciltler için salatalık maskesi:

Yarım salatalık ve yarım elma kabukları soyulduktan sonra rendenin ince kısmı ile rendelenir. İçerisine 1 yemek kaşığı eklenip blendırdan geçirilir. Oluşan macun yüze ve boyna sürülüp 20 dakika beklenir. Daha sonra ılık su ile durulanır.

Normal ve kuru ciltler için salatalık maskesi:

Yarım salatalık kabukları soyulduktan sonra rendelenir. Oda sıcaklığında sıvı hale gelen hindistancevizi yağından 1 çay kaşığı, salatalık rendesi ile karıştırılır. Eğer hindistancevizi sıvı değilse, bir miktar ısıtılıp salatalık rendesi ise karıştırılmalıdır. Yüze sürülüp 15 dakika beklenir. Daha sonra musluktan akan su ile cilt temizlenir.

salatalık maskesi, salatalık maskesi nasıl yapılır

Salatalık Maskesi Kullananlar

Salatalık maskesi kullananlar tarafından en çok tercih edilen maske tarifleri ise;

Yarım salatalık, 1 yemek kaşığı yoğurt, 2-3 yemek kaşığı yulaf gereklidir. Öncelikle rondoda ya da blendırda yoğurt ve salatalığı iyice karıştırın. Öncelikle 1 yemek kaşığı yulafı ekleyip karıştırın. Daha sonra maske sürülebilecek kıvama gelinceye kadar yulaf eklemeye devam edin. Yulaf miktarı, salatalığınızın ne kadar sulu olup olmadığına bağlıdır. Uygun karışımı elde edince tüm yüze ve boyun bölgesine sürün. 20-25 dakika bekleme süresinde yatarak dinlenin. Bu sırada göz kapaklarına dilimlenmiş salatalık yerleştirebilirsiniz. Durulamaya geçince, ellerinizi ılık su ile yıkayıp, cilde 1-2 dakika ıslak ellerle masaj yapın. Cilt tamamiyle temizlenince, havlu kağıt yardımıyla kurulayın. Daha sonra hafif bir nemlendirici sürmeyi ihmal etmeyin. Haftada iki gün, gözenekleri sıkılaştırmak, kırışıklıkları azaltmak, kuru cildi nemlendirmek ve pürüzsüz bir cilt elde etmek için uygulanmalıdır. Kalan malzeme olursa 3-4 gün buzdolabında diğer uygulama için saklanabilir.

Salatalıktan tonik yapmak:

1 salatalığın kabuklarını soyun. İnce ince dilimlere ayırdıktan sonra enlemesine de kesikler atarak küçük ve ince parçalara ayrılmasını sağlayın. Parçalanan salatalıkları bir sos kabı ya da tavaya alıp, üzerini geçinceye kadar su koyun. 5 ila 7 dakika arası ateşte ısıtarak, su ile salatalığın özdeşleşmesini sağlayın. Su ılınınca, suyunla beraber salatalıkları rondoya veya blendıra koyun. 20 saniye kadar karıştırdıktan sonra, temiz bir kabın üzerine tel süzgü konulup, blendırdan geçirilen karışımı büyük parçalardan ayırmak için, salatalık suyu süzülür. Kapaklı bir kaba alınarak buzdolabında saklanır. Özellikle sıcak yaz günlerinle cildi ferahlatır. Doğal bir toniktir. Alkol içermez. Günde 2 defa rutin yüz temizliğinizi yaptıktan sonra uygulanır. Ayrıca şiş gözleri yatıştırır.

Akneli ciltler için salatalık toniği:

1 orta boy salatalığın kabuklarını soyup, 1 yemek kaşığı taze fesleğen ile birlikte rondo ya da blendırdan geçirin. Daha sonra bir tülbentten geçirilip, posası atılır. Sadece suyunu almak için katı meyve sıkacağından da geçirilebilinir. Spreyli bir şişeye alınarak içerisine 5 damla çay ağacı yağı ve 2-3 yemek kaşığı gül suyu eklenir. Her gün cilt temizlenikten sonra uygulanır. Özellikle akşamları cilde uygulandıktan sonra kurumasını bekleyip, gece boyunca yüzde kalarak uyunur. Sabah ise durulanır. Her kullanımdan önce şişe mutlaka çalkalanmalıdır. Ayrıca şişe buzdolabında saklanıp, 1 hafta içinde tüketilmelidir.

Salatalıklı vücut ve yüz peelingi:

¾ su bardağı rondodan geçirilmiş salatalık, ¼ su bardağı Hindistancevizi yağı, 1 su bardağı beyaz şeker ve bir kaç tane fesleğen yaprağı eklenen birbiriyle iyice karıştırılır. Kapaklı bir kavanoza konulup, peeling ihtiyacınıza göre cilde 1 -2 dakika dairesel hareketlerle masaj yapılarak uygulanır. 5 dakika beklendikten sonra ılık su ile durulanır. Bu peelingi yüz için kullanırken, ayırdığınız miktarın içine 1 çay kaşığı kadar zeytinyağı eklenmesi tavsiye edilir.

Selülit gideren salatalık maskesi:

Yarım su bardağı Türk kahvesi, yeteri kadar salatalık suyu ve 1 yemek kaşığı bal ile karıştırılarak, kalın bir macun kıvamı alması sağlanır. Selülit problemi yaşanan bölgeye sürülüp, streç film yardımıyla sarılıp, 30 dakika beklenir. Daha sonra dairesel hareketlerle ovularak ılık su ile yıkanır. Selülit problemi geçinceye kadar hergün uygulanır.

salatalık maskesi nasıl yapılır

Salatalık Maskesi Göz Altına Nasıl Uygulanır

Göz yorgunluğu, şişkinliği ve göz çevresindeki koyu halkaları gidermek için salatalık maskesi: Yeteri kadar salatalığın suyu sıkılıp, makyaj pamuklarına emdirilir. Bu pamuklar sıkılmadan, kilitli buzdolabı poşetlerine konulup, dolapta soğutulur. İhtiyaç oldukça gözlere ve göz kapaklarına konulur. Salatalığın ferahlatıcı etkisini artırmak için kıyılmış 4-5 tane nane yaprağı eklenebilir.

İltihaplı cilt ve göz şişkinliği için salatalık küpleri:

1 su bardağı sarı papatya çayı demlenir. Bunun için 1 su bardağını 1 parmak geçen su demliğe konulup kaynatılır. Su kaynadıktan sonra 2 çorba kaşığı papatya atılıp 10 dakika ağzı kapalı olarak demlendirilir. Bekleme süresi sonunda papatyalar süzülür. Sadece suyu kalır. Diğer tarafta yarım salatalık rendenin ince tarafında rendelenir. 1 adet limon suyu sıkılır. Papatya suyu, salatalık rendesi ve limon suyu birbiri ile karıştırılarak buz kalıbına dökülür. En az 4 saat beklendikten sonra buz haline gelen karışım cilde sürterek uygulanır. Kuruduktan sonra da iyice durulanır.

Salatalıktan yapılan nemlendirci:

Salatalığı çeyreğinden biraz daha küçük yerden kesin. Kesilen kısım ile ana göveyi birbirine dairesel hareketlerle sürterek, salatalığın sütünü çıkarın. Taze olarak çıkarılan bu sütü yüzünüze nemlendirmek için günlük olarak kullanın.

Salatalık Maskesi Kaç Dakika Durmalı

Cilde sayısız faydası bulunan salatalık maskesi cilde neredeyse zararı olmayan maskeler arasında yer almaktadır. Salatalık maskesi kullananlar sıklıkla sorduğu bir soru olan salatalık maskesi kaç dakika durmalı sorusudur. Salatalık kabuklarını yüze uygulandığında belirli bir süre olmamasına karşın salatalık maskesine eklediğiniz diğer ürünler cilde ciddi anlamda zarar verebileceği için genelde salatalık maskesi yüzde yarım saat bekletilmesi yeterlidir.

Salatalık maskesi ne sıklıkla yapılır sorusuna cevap vermek gerekirse salatalık maskelerini 3 günde bir defa uygulamak yeterlidir.

Sizlere bu yazımızda salatalık maskesi nasıl yapılır, salatalık kabuğu maskesi ve salatalık maskesinin cilde faydaları hakkında bilgi vermeye çalıştım. Aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazarak bizlere sorabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Madecassol Krem