Saç İçin Avokado Maskesi

Saç İçin Avokado Maskesi

Saç için avokado maskeai; Avokado; A,E,B vitaminleri ve magnezyum, potasyum ve bakır mineralleri içerir. Saçı besleyen yağ asitleri ve protein, avokadoyu saçı sağlıklı yapan ya da oluşabilecek hasarlara karşı koruyan bir bariyer oluşturur.

Böylelikle güçlü saçlarınız olur. Özellikle protein saç için çok önemlidir. Yağ asitleri ve kuvvetli bir antioksidan olan E vitamini, saç derisi ve saç dokusu tarafından kolaylıkla absorbe edilir.

Çevresel faktörlerden ve strese dayalı saç yapısının bozulmasına karşı korur. Saça hücresel bazda etki eder. Bloke olmuş saç derisindeki gözenekleri açar. Bunun sonucunda da saç sayısında artış olur. Sizlere bu yazıda saç için avokado maskesi nasıl yapılır, avokado saç maskesi faydaları hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Avokado Saç Maskesi Faydaları

Avokado saç için en faydalı, nem veren, aynı zamanda kuru ve yıpranmış saç tellerinin onaran bir meyvedir. İncelip, zayıflayan ve kendi içinde birbirinden ayrılan saç uçlarını yani saç kırıklarını da giderir. Saçı sağlığına kavuşturarak, hızlı bir şekilde uzamasını sağlar.

Sadece bir avokadoyu soyup, çekirdeğini çıkardıktan sonra çatal ezerek ya da rondodan geçirerek, saçınıza sürmek suretiyle, maksimum faydayı elde edebilirsiniz. Elde edilen avokado püresi, saç diplerinde masaj yaparak yedirilir. Daha sonra uçlara kalan malzeme sürülür. Bu maskeyi yaparken saçın hafif nemli olması gerekmektedir. 10-15 dakika beklendikten sonra saç, ılık su ile yıkanmalıdır. Her saç tipine uygun olan maske, tercihe göre haftada ya da 15 günde bir uygulayabilir.

Avokado saç dökülmesi sorunu yaşayanlara etkili çözümler sunar. Saç diplerini güçlendiren bakım yapan bu maske sayesinde saç dökülmesini önlemek mümkün. Düzenli olarak saç için avokado maskesi yapmak saçların daha gür ve güçlü olmasını sağlar.

Avokado ile saç uzatma en sık denenen ve saçların daha hızlı uzamasını sağlayan yöntemlerden biridir. Kısa saçlarınızın daha kısa sürede uzaması için avokado maskesi deneyebilirsiniz. Genelde avokado saç maskesi kullananlar sıklıkla avokado saç uzatır mı sorusuna sormaktadır. Sizlere vereceğim saç uzatan avokado maskesi tarifleri ile saçlarınızı hızlı uzatabilirsiniz.

avokado saç maskesi

Avokado Saç Maskesi Nasıl Yapılır

Avokado maskesi nasıl yapılır sorusunun cevabını vermek için sizlere saç için en etkili saç maskesi tarifleri vermek istiyorum. Avokado saç maskesi kullananlar tarafından ve uygulanan en iyi maskeleri seçmeye çalıştım.

Saça nem veren avokado maskesi:

Yarım olgun avokadoyu ortadan ikiye bölüp, kabuğunu soyun. Çıkan meyveyi çatalla ezin. 1 yemek kaşığı hindistancevizi yağı, 1 adet E vitamini kapsülünü delerek, içinden çıkan sıvıyı, birbiriyle karıştırın. Karıştırmak için blendır da kullanabilirsiniz. Kuru ve daha önceden yıkanmamış saça, dibinden ucuna doğru tutamlar haline uygulayın. Yarım saat bekledikten sonra şampuan ile saçınızı yıkayın. Bu tarif orta uzunluktaki saç içindir. Uzun saçlar için karışım malzemelerini, 2 ya da 3 katına kadar çıkarabilir. Eğer E vitamininiz elinizin altında yok ise karışıma 1 tatlı kaşığı zeytinyağı da eklenebilir.

Yumuşak ve parlayan saçlar için avokado maskesi:

1 olgun avokadonun çekirdeğini çıkarıp, kabuğunu soyun. Daha sonra çatalla ezerek, üzerine 3 yemek kaşığı mayonez ekleyin. Karıştırarak homojen bir kıvam elde edilince, maskeyi tüm saça kuruyken yedirin. Duş bonesi ya da streç film ile karışımın saçta kalmasını sağlayın. Üzerine ısıtılmış bir havlu sararak, saça maskesinin, ısıyla hızlı nüfuz etmesinde yarar vardır. 20 ila 30 dakika arasında bekledikten sonra, şampuan ile saçınızı yıkayın.

İpeksi saçlar için avokado maskesi:

Bu maske 1 yumurta, 1 avokado, 3 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 yemek kaşığı baldan oluşur. Öncelikle avokado püre haline getirilir. Ayrı bir kapta yumurta, akı ile sarısı birbirine karıştırılır. Diğer malzemeler de eklenerek yoğun kıvamlı bir karışım elde edilir. Uçlardan başlanarak tüm saça yedirilir. 15 dakika beklendikten sonra, önce ılık su ile durulandıktan sonra, şampuan ile saç yıkanır.

Avokado İle Saç Uzatma

Yarım avokado ve yarım muzu birlikte ezip karıştırın. 1 yumurtayı ayrı bir kapta karıştırıp, muz ve avokadonun üzerine ekleyin. 2 yemek kaşığı zeytinyağını da ekleyip, karışımı bir iki harekette blendırdan geçirin. Tüm saça uygulayıp 15-30 dakika arası beklendikten sonra,.ılık su ile saçı durulayın.

Saç uzatan diğer bir avokado maskesinde yine muz, avokado kullanılmaktadır. Diğer malzemeler ise aloe vera suyu veya jeli ve çemen otu tohumu tozudur. 2 su bardağı aloe vera suyu ya da jelini içine, birer muz ve avokado konulup, blendırdan geçirilir. Çeyrek su bardağı çemen otu tohumu tozu eklenip, karıştırılır. Daha sonra bu karışım, tel süzgeçten geçirilir. Böylelikle krem gibi bir maske elde edilir. Diplerden başlayıp, tutam tutam saç uçlarına doğru, maske saça yedirilir. Duş bonesi ya da streç film ile saçta kalması sağlanır. Maske 10 dakika dan 1 saate kadar saçta bekletebilinir. Daha sonra saç yıkanır.

Kepek gidermek için avokado maskesi:

Eğer kepek ve kuru saç derisinden şikâyetçiyseniz bu maskeyi mutlaka denemelisiniz. Bunun için yarım avokadonun püresi, 2 yemek kaşığı zeytinyağı, 2 yemek kaşığı bal ile karıştırılır. Nemli saça, özellikle diplere yedirilir. Maske 30-45 dakika arası saçta bekletilir. Daha sonra ılık su ile durulanır.

Kepek gideren bir diğer avokado maskesi ise; 2 adet püre haline getirilmiş avokado ve 15-20 damla nane yağından oluşur. Maske hazırlandıktan sonra saç diplerine sürülüp 15 dakika beklenir. Karışım saç diplerine sürülürken bir miktar friksiyon yani masajda yapılır. İlk başlarda bir miktar yanma hissedilebilir. Daha sonra ılık su ile saç durulanır.

avokado saç maskesi

Avokado Saç Maskesi Suna Dumankaya

1 avokado püresi, 10 damla argan yağı, 2 yemek kaşığı bal, 1-3 damla çay ağacı eklenerek rondodan geçirilir. Karışım homojen kıvam alınca saç diplerine uygulanır. Duş bonesi giyilip 10-20 dakika beklenir. Daha sonra saç durulanır.

Sıcaktan ve ısıl işlemden etkilenen saçlar için avokado maskesi:

Yarım avokado püresi, 2 yemek kaşığı avokado yağı, 2 yemek kaşığı jojoba yağı, 2 yemek kaşığı misket limonu suyu birbiriyle karıştırılır. Karışımı hazırladığınız kaptan biraz daha büyük kabın içerisine sıcak su koyup, karışım kabını içine oturtun. Karışım vücut sıcaklığına gelmesine bekleyin. Mikrodalga ya da ocakta ısıtmayın. Nemli saça maskeyi uygulayıp eski bir havluya sarın. 20 dakika bekledikten sonra şampuanla yıkayın. Saç kremi kullanmanıza gerek yoktur.

Kuru saçlar için avokado maskesi:

1 avokado, çeyrek su bardağı yulafla birlikte rondodan geçirilir. 1 su bardağı süt, çeyrek su bardağı zeytinyağı eklenerek pürüzsüz bir kıvam alması sağlanır. Maske tüm saça yedirilir. 30 dakika beklendikten sonra saç durulanır. İstenirse karışıma 10 damla lavanta ya da biberiye yağı eklenebilir.

Kırılan saç uçları için avokado maskesi:

Bir yumurta sarısı ve yarım avokado blendırdan geçirilir. Homojen bir kıvam aldığında özellikle saç uçlarına sürülür. Daha sonra bir duşa bonesi ya da streç filmle saçlar içine kalacak şekilde sarılır. Yarım saat beklendikten sonra önce soğuğa yakın suyla durulandıktan sonra, ılık su ile saç şampuanlanır.

Sağlıklı saç için avokado maskesi:

2 yumurta, 2 muz, 2 avokado, 1 su bardağo mayonez, 1 su bardağı badem sütü ile karıştırılır. Saça sürülüp yaklaşık 1 saat beklendikten sonra soğuk su ile durulanır. Bu maskeyi her hafta yaparsanız, 12 hafta sonra saçtaki değişime inanamayacaksınız.

Şampuandan önce kısa bakım:

Yarım avokado püresi, 1 yemek kaşığı hint yağı, 2 çay kaşığı badem yağı, 1 çay kaşığı zeytinyağı ve 10-15 damla biberiye yağı karıştırılır. Saçlarınız kuruysa bu karışıma 1 çay kaşığı hindistancevizi yağı da eklenebilir. Karışım 30 saniye mikrodalgada ya da ben mari uslü ocakta bir miktar ısıtılır. Saç, içinde su bulunan spreyle nemli hale getirilir. Tüm saça uygulandıktan sonra, saç bonesi ya da streç film yardımıyla maskenin akmaması sağlanır. 20-30 dakika beklendikten sonra saç şampuanla yıkanır.

Saç canlandıran avokado maskesi

1 adet avokado ve 2 adet ora boy domates rondodan geçirilir. Karışıma 2 yemek kaşığı mayonez, 1 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 yemek kaşığı soya yağı eklenir. Karışım kalın bir macun kıvamı alınca tüm saça maske yedirilir. Duş bonesi giyilip maskenin akmaması sağlanır. 20-30 dakika beklendikten sonra ılık su ile saç durulanır.

Avokado çekirdeğinden şampuan:

Avokadonun faydasını daha çok arttırmak için, her saç yıkayışta kullanacağınız bir şampuan yapabilirsiniz. Bunun için avokado çekirdeklerini yıkayıp, kurutmanız gereklidir. 3 tane çekirdeği rendeleyip, 6 su bardağı suya koyup 30 dakika boyunca kaynatılır. Karışım soğuduktan sonra 3 su bardağı çıkan suyu, çeyrek su bardağı kullandığınız şampuanla karıştırın. Her yıkamada kullanın.

Avokado Saç Maskesi Kullananlar

Avokado saç maskesi kullananlar saçlarında saçlarında canlılığı ve parlaklığı kısa zamanda gördüklerini söylemişlerdir. Avokado saç maskesi yapanlar  genelde yaptıkları yorumlarda avokado saç dökülmesi sorunun ortadan kaldırdığı gibi avokado saç uzatma için en etkili yöntemlerden biri olduğu dile getirmişlerdir.

Sizlere bu yazımızda saç için avokado maskesi hakkında bilgiler vermeye çalıştım. Avokado saç maskesi nasıl yapılır, avokado saç uzatır mı, avokado saç dökülmesi hakkında aklınıza takılanları yorum kısmına yazabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Madecassol Krem