Kuru Ciltler İçin Kil Maskesi

Kuru Ciltler İçin Kil Maskesi

Kil mineral açısından zengin bir toprak türüdür. Milattan önceden beri güzellik için kullanıldığı bilinmektedir. Kil maskeleri cilde uygulandığında etkili ve çabuk sonuç verir. Yoğun geçen günlerde, cilt bakımına vakit ayırmak neredeyse imkansızdır.

Cilt bakımı için ekstra para harcayarak, güzellik salonlarında geçireceğiniz ekstra beklemeli zamandan kil sayesinde tasarruf edebilirsiniz. Kil maskelerinin, derinlemesine temizlik, detoks ve kan akışını hızlandırıcı gibi yararları vardır. Cilt dokusunu onarır ve neredeyse kusursuz hale getirir. Aynı zamanda leke gideren bir maske türüdür. Bu kadar etkiye rağmen hiçbir şekilde ciltte tahrişe neden olmaz. Ancak doğru kil kullanımı ve doğru maske türü seçmek gereklidir.

Kuru Ciltler İçin Hangi Kil Kullanılmalıdır

Kuru ciltler için kullanılan kil türü kaolin veya rhassouldur. Rhassol kili fastan gelen bir kildir. Hassas cilt tipleri için bile idealdir. Aynı zamanda kırmızı kil olarak da bilinir. Silika, demir, potasyum, magnezyum ve kalsiyum gibi mineraller açısından en zengin kil türüdür. Kaolin ise beyaz kildir. Bu kilde kalsiyum, magnezyum,çinko ve silika açısından zengindir. Oldukça ince bir kil yapısındadır. Makyaj malzemeleri, sabunları içinde bulunur. Diğer kil türlerine göre bünyesinde daha su tutar, bu nedenle cilde nem verme açısıdan daha faydalıdır.

Kil karışımı suyla hazırlansa bile cilt tipinize uygun bir kaç damla doğal yağ mutlaka eklenmelidir. Kil maskeleri ciltte kolayca kurur. Özellikle kuru ciltler bu maskeleri ciltte kuruyuncaya kadar beklenmemelidir. Kil maskesinden maksimum fayda elde etmek ve ciltte kurumasını engellemek için, gül suyu, papatya suyu ve lavanta suyu gibi çiçekli sulardan faydalanılarak, bekleme süresi zarfında maske püskürtme yöntemiyle ıslatılmalıdır.

kuru ciltler için kil maskesi

Kuru Cilde Kil Maskesi Nasıl Yapılır

Kuru cilde hangi kil kullanılır, kuru cilde iyi gelen kil hakkında bilgi verdikten sonra sizlere kuru cilde kil maskesi hakkında bilgiler vermek istiyorum.

 • Öncelikle cildi günlük kir ve makyajdan arındırmak gereklidir. Bunun için kuru cilde uygun olan süt formunda bir temizleyici kullanmak en uygunudur. Temiz cilde uygulanan maske cilde doğru ve derin şekilde nüfuz etmektedir.
 • Kil karışımı hazırlayacaınız kap seramik veya camdan olmalıdır.
 • Kil karışımlarını karıştırıken tahta kaşık kullanılmalıdır. Metal kaşık, kilin yapısında etkili olan bazı minerallerin yapısını bozabilmektedir.
 • Seçtiğiniz kil ile su bire bir ölçüde karıştırılır. Karıştırılacak su, içilecek durumda olmalıdır. Ayrıca gül suyu ile kili karıştırmak kuru ciltler için son derece uygundur. Verilen tariflerde genelede ek malzeme oarak yoğurt, bal ve çeşitli yağlar bulunur. Bunların uygun oranda karıştırılması, kil maskesinin cilde göstereceği yararı doğrudan etkiler.
 • Hazırladığınız karışımların homojen bir kıvamda olması gereklidir. Topaklanmış kil veya malzemelerin birbirinden ayrışık halde yüze sürülmesi halinde doğru etki sağlanmaz.
 • Kil maskeleri yüze spatula ya da fırça ile uygulanır.
 • Kuru ciltler için kil maskelerinin yüzde kalma süreleri 10-15 dakika kadardır. Bu süreden önce kuruyan meskeleri spreyli şişelerdeki çiçek suları veya ılık suya batırılmış bir havlu yardımıyla nemlendirilmelidir.
 • Kil maskeleri her zaman taze hazırlanmalıdır. Zaten saklanılmaya çalışılan kil karışımları adeta beton kıvamına gelir . Çünkü kil molekülleri, su moleküllerini bünyesine alıp şişer. Eski haline dönemez. Ayrıca ortaya çıkan mineraller kaybolur.
 • Kil maskesi yüzden nemliyken çıkarıldığında, bu nemin ciltte hapsolması için, üzerine nemlendirici veya serum uygulanmalıdır.
 • Kil maskeleri hazırlandıktan sonra 5 dakika beklenip cilde uygulanmalıdır. Daha fazla bekleme süresi ise özellikle sadece suyla hazırlananlar, karışımın katılaşmasına neden olur. Sürebilir kıvamını ve etkisini kaybeder.
 • Kuru ciltler kil maskElerini 10 günde bir uygulamalıdır.
 • Kil maskeleri yüzden ılık su veya ılık su ile ıslatılmış bir tülbentle çıkarılır. Direkt su ile cildi arındırmak biraz zor olabilir. Kil, çamur gibi olabilir. Bu yüzden ıslatılmış temiz bir mendil, tülbent ya da bezle ciltten uzaklaştırılmalıdır.

Kuru cilt bakımı kesinlikle ihmal edilmemeli ve düzenli olarak bakımı yapılmalıdır. Kuru cilde bakım hakkında bilgi sahibi olmak için Kuru Cilt Bakımı Nasıl Yapılır adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

kuru cilt kil maskesi

Kuru Ciltler İçin Kil Maskeleri

Sizlere kuru cilde iyi gelen kil maskesi tarifleri vermek istiyorum. Kuru ciltte kil maskesi harika etkisini göstermek için size bildirilen şekilde kullanmaya özen göstermelisiniz.

Kuru Cildi Canlandıran Kil Maskesi

1 buçuk yemek kaşığı kaolin, 1 buçuk yemek kaşığı su, 5 damla kuşburnu yağı, 2-3 damla greyfurt ya da limon otu yağı eklenerek karıştırılır. Maske yüze sürülüp 10 dakika neklendikten sonra, ılık suyla ıslatılmış bir tülbent ile yüzden çıkarılır. Son olarak da cilde nemlendirici sürülür.

Kuru Cildi Nemlendiren Kil Maskesi

2 çorba kaşığı toz mayayı, 2 çorba kaşığı ılık suda eritin. 3 çorba kaşığı kaolin yani beyaz kil, 5-6 damla badem yağı ve 1 buçuk çay kaşığı toz şeker ekleyin. Birbiriyle iyice karışıp aynı zamanda şekerin erimesi, malzemelerin özdeşlemesi için 20 dakika beklendikten sonra yüze uygulanabilir. Fırça ile uygulanan bu ıslak maskenin etki etmesi için 15 dakika kadar yatarak beklenmelidir. Daha sonra ılık su ile yüz temizlenir.

Kuru Cildi Nemlendiren Pembe Kil Maskesi

2 yemek kaşığı pembe kil, 1 yemek kaşığı gül suyu ile eritilir. 1 çay kaşığı kayısı çekirdeği yağı, 6-7 damla biberiye yağı eklenir. Karışımın sürülebilinecek kıvama gelebilmesi için azar azar soda eklenir. Fırça yardımıyla ince bir tabaka halinde sürülüp, maksimum 15 dakika yüzde tuttuktan sonra ılık su ile durulanır. Pembe kil de kaolin esaslıdır. Kaolin sarı, mavi, pembe gibi renklerde piyasada satılmaktadır.

Kuru Cildi Yenileyen Kil Maskesi

2 çorba kaşığı yeşil kil ile 2 çorba kaşığı tam yağlı yoğurt karıştırılır. İçerisine 1 tatlı kaşığı sızma zeytinyağı eklenir. Bir fırça yardımıyla göz çevresi hariç tüm yüze sürülür. Ciltte kurumasında Müsaade etmeden 15 dakika beklendikten sonra, önce gül suyu ya da ılık içilebilir suyla temizlenip, tülbent ya da pamuk ile cilt kurulanır. Ayda 2-3 kez uygulanabilir.

Kuru Ciltler İçin Kil Maskesi Tarifi

Kuru ciltler için kil maskesi tarifleri kırışıklıkları önleyen ve cildi nemlendiren etkiye sahiptir. Kuru ciltlerin en büyük sorunu olan nem kaybını önlemek ve ve cildi canladırmak için bu maskelerden uygun olanı kullanabilirsiniz.

kuru cilde kil maskesi

Kuru Cilde Canlılık Veren Kil Maskesi

1 yemek kaşığı beyaz kil ile 1 yemek kaşığı hindistancevizi yağı ve 1 yemek kaşığı lavanta suyu ya da gül suyu eklenir. Karışım sürülebilir kıvam alması için lavanta suyu biraz daha fazla konulabilir. Yüze sürülüp, nemini kaybetmemesi sağlanarak 15 dakika beklenir. Daha sonra ılık su ve yumuşak bir bez yardımı ile ciltten temizlenir.

Cildi Yenileyen Kil Maskesi

1 çorba kaşığı süzme peynir ile 1 çorba kaşığı ekşi krema ve 3-4 çorba kaşığı süt ve 1 çorba kaşığı kaolin birbiri ile karıştırılır. Cilde fırça yardımı ile uygulanıp, maskenin ciltte kurumamasını sağlayıp, 15 dakika beklenir. Daha sonra ılık su ile durulanıp, nemlendirci uygulanır.

Ölü Hücreleri Arından Kil Maskesi

Yarım muz ya da 1 adet elmadan, 2 yemek kaşığı kadar püre elde edilir. 2 tatlı kaşığı kaolin, 2 tatlı kaşığı zeytinyağı ve 1 yemek kaşığı ekşi krema ile karıştırılır. Eğer karışım sürelemeyecek kadar sert olduysa, bir miktar gül suyu ya da içme suyu eklenebilir. Yüze sürülüp 10 ila 15 dakika arası beklendikten sonra gül suyu ya da lavanta suyu ile cilt temizlenir.

Kuru Cilde Kırmızı Kil

2 çorba kaşığı kırmızı kil, 2 çorba gül suyu ile eritilir. Üzerine toz halinde satılan deniz yosunundan 1 çorba kaşığı ve 2 tatlı kaşığı zeytinyağı eklenerek karıştırılır. Cilde sürülüp 10-15 dakika arası beklendikten sonra ılık su ile durulanır.

Kuru Cilde Beyaz Kil Maskesi

1 çorba kaşığı bal, 1 çorba kaşığı beyaz kil ve 1 çay kaşığı gliserin birbiri ile karıştırılır. Karışım sürülemeyecek kıvamda olursa bir miktar gül suyu eklenir. Yüze fırça yardımıyla, ince bir tabaka halinde uygulandıktan sonra 15 dakika etki etmesi için beklenir. Daha sonra ılık su ile temizlenir.

Beyaz Kil Maskesi

1 yemek kaşığı beyaz kil, 2 çay kaşığı demlendirilmiş yeşil çay, 1 çay kaşığı aloe vera jeli, 2 damla lavanta yağından oluşan maske için öncelikle beyaz kil ile demlendirilmiş yeşil çay birbiri ile karışıtırılır. Daha sonra aloe vera jeli ve lavanta yağı eklenir. Önceden temizlenmiş cilde, fırça yardımı ile yüze ve boyun bölgesine sürülür. Ancak göz çevresi ve dudakların etrafına uygulanmamalıdır. 5 dakika bekledikten sonra ya ılık su ile ya da ılık suya batırılmış tülbent yardımı ile temizlenir. Haftada 1 kez uygulanabilir.

Kil ve Gülsuyu Maskesi

1 çay kaşığı sevdiğiniz toz haline getirilmiş çiçek (gül, lavanta, papatya, nane, v.b), 3 yemek kaşığı kaolin yani beyaz kil, 1-2 çay kaşığı sütile hazırlanmış yulaf ezmesi, yarım çay kaşığı yoğurt ve maskenin etkisini daha da kuvvetlendirmek için yarım çay kaşığı bal ve bir kaç damla gül yağı eklenir. Tüm malzemeler birbiri ile iyice karışması sağlanır. Yüzde kurumasına imkan vermeden 15 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulanır.

Kırışıklıkları Önleyen Kil Maskesi

1 çay kaşığı ılık su ile 1 yemek kaşığı kırmızı kil birbiri ile karıştırılır. Çeyrek avokadonun püresi, 1 çay kaşığı yoğurt, 1çay kaşığı bal eklenip, karışımın pürüzsüz bir kıvam alması sağlanır. Yüze sürülüp 8 -10 dakika beklendikten sonra ılık suya batırılmış pamuk yardımıyla cilt temizlenir. Kalıntılar ise ılık su ikle yıkanabilir.

Kırışıklık Karşıtı Kil Maskesi

1 çay kaşığı kırmızı kil, 1-2 çay kaşığı süt ile karıştırılıp, pürüzsüz bir kıvam alması sağlanır. 1 çay kaşığı az ısıtılmış bal ve bir kaç damla argan yağı eklenir. Karışım birbiriyle özdeşleşince yüze ve boyna uygulanır. 5-10 dakika beklendikten sonra ılık su ve yumuşak bir bez yardımıyla ciltten temizlenir. Son olarak da argan yağı ile cilde masaj yapılır.

Cildi Canladıran Kil Maskesi

60 gram kırmızı kile, 1 yemek kaşığı kurutulmuş lavanta çiçeğinin tozu, 1 yemek kaşığı papatya çiçeği tozu, 1 yemek kaşığı kadife çiçeği yaprağı tozu, 1 yemek kaşığı kolloidal (toz) yulaf ezmesi, 12 damla bergamot yağı, 12 damla lavanta yağı, 12 damla frankinsens yani buhur yağından oluşan kil maskesi karışımı bir kavanoza konulur. Eğer çiçekler toz halinde elinizde bulunmuyorsa kahve öğütücüsünden geçirilmelidir. Bu şekilde hepsi karışım olarak toz haline gelir. İstediğiniz zaman bu karışımdan 2 yemek kaşığı alınıp, 1 yemek kaşığı içilebilir su veya süt ya da demlenmiş yeşil çay, aloe vera suyu ile karıştırılıp aktif hale getirilir. Yüzde 10-15 dakika kalması sağlandıktan sonra, ılık suyla ıslatılmış tülbent yardımıyla ciltten temizlenir.

Sizlere bu yazımızda kuru cilde iyi gelen kil maskesi ve kuru cilde kil maskesi tarifleri hakkında bilgi vermeye çalıştım. Kuru ciltler için kil maskesi tarifleri hakkında aklınıza takılanları yorum kısmına yazarak bizlere sorabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Madecassol Krem