Kuru Cilt Bakımı

Kuru Cilt Bakımı

Kuru ciltle birlikte yaşayabilmek gerçekten çok zordur. Hiçbir nemlendirici ya da dıştan sürülen krem bu cilt tipi için gerçekten çalışmaz. Gerçekte düşünülen cildin sadece üst tabakasının neme ve suya ihtiyacı olduğudur. Ancak cilt öncelikle içten kurumaya başladığı için, ilk tepki veren tabaka en üstüdür. Dengesizleşme başladığında da üst cilt kırılgan hale gelir. Bu da ince çizgilerin, pul pul dökülmenin, mat görünümün ve kırışıklıkların oluşma nedenidir. Bir bakıma cilt elastikiyetini yitirir.

Sizlere bu yazımızda kuru cilt bakımı nasıl yapılır, kuru cilde iyi gelen yağlar, kuru ciltler için maske tarifleri vermeye çalışacağım. İlk olarak cilt neden kurur, cilt kurumasının nedenleri hakkında bilgi vererek konuya başlamak istiyorum. Kuru ciltler için ne yapılmalı diyorsanız bu yazımızda aradığınız bütün sorulara cevap bulabilirsiniz.

Cilt Neden Kurur

Yüzdeki nemin yok olmasının ve cildin kurumasının nedeni olan ciltteki suyu ve nemi hapsetmekle görevli olan yağ asitleri yani lipidlerin miktarının azalmasıdır. Diğer adı da bir xerosis olan, kuru cilt gerçek bir problemdir. Fondöten sürüldüğünde ya da cilde makyaj yapıldığında çok kötü bir görüntü oluşturur. Ayrıca kişiy sağlıksız görünmesine neden olur. Cildin kurumasının nedenlerini saymak gerekirse;

 • Hava değişikliği. Özellikle soğuk ve kuru geçen kış ayları cilt kuruma nedeninin başında gelir.
 • Kuru hava, sadece soğuk hava için geçerli değildir. Kurak ve yarı kurak olan bölgelerde yaşayanlar da da kuru cilt problemi iel karşı karşıya gelebilir.
 • Çok sıcak suyla alınan duş ya da banyo
 • Havuzlarda bulunan klorlu su
 • Sabun ve şampuanlarda bulunan sert kimyasallar
 • Cilt problemlerinden; atopik dermatit, sedef, egzema v.b
 • Çok fazla derinlemesine temizlik yapan cilt temizleyicilerin yanlış ve sık kullanımı
 • Cilt tipine göre ürün kullanmama
 • Yüksek kolestrol, yüksek tansiyon, alerji, ve akne için kullanılan ilaçlar
 • Yetersiz beslenme
 • Vücudu susuz bırakma

kuru cilt bakımı nasıl olmalı

Cilt Kuruluğuna Ne İyi Gelir

Kuru cilde iyi genel şeyler arasında vitaminler önemli bir yer tutmaktadır. Özellikle kuru cilde nemlendirici kullananlar içeriğinde bulunan vitaminler ile cilt kuruluğunu önleyebilirler.

E vitamini: E vitamini cilt sağlığı için en önemli vitamindir. Cildi nemlendirir ve esnek hale getirir. Antioksidan ve zararlı ışınlardan koruma özelliği vardır. Bu demek oluyor ki; güneşten gelen ultraviole ışınlarının cildin alt katmanlarına işlemesine engel olurken, cilde zarar veren serbest radikallerle savaşır. Oksidatif sttresin neden olduğu nemlendirme ve sağlıksız cilt koşullarının oluşmasını engeller. Tahriş olmuş noktalar, pul pul dökülmeler, yer yer kurumuş ve yama gibi gözüken kötü görüntüyü giderir. E vitamini kapsüller halinde tüketilebilirken, E vitamini içeren besinlerden de yararlınabilinir.

C vitamini: C vitamini aynı E vitamini gibi kapsül veya besinlerden alınabilir. Çok önemli bir antioksidandır. Oksidatif zarar, kuruluğun, kırışıklıkların, elastikiyet azalmasının ve ciltte oluşan mat görünümden anlaşılabilinir. C vitamini bu reaktif oksijeni ciltten elimine eder. Yara iyileştirme, güneşten koruma ve iltihap giderme özellikleri vardır. Rosa, egzema, sedef gibi cilt hastalıklarında belirli bir dozajda kullanılmalıdır.

Biotin: Biotin bir B vitamini türevidir. Diğer bir adı B7 dir. Uzmanların cilt sağlığı ve saçlar için sıklıkla tavsiye ettiği bir vitamindir. Ancak doğru miktarda kullanımı önemlidir. İyileştirici ve nemlendirici özelliği sayesinde dermatit , kuruluk ve kızarıklıkları giderir.

Kuru Cilt Bakımı Nasıl Yapılır

Cilt maskeleri tarifleri uygularken aynı zamanda beslenme çok önemlidir. Yukarıda sayılan vitaminlerden biri ya da bir kaçının eksik olarak vücuda alınması kuru ve kırılgan bir cilt nedeni olabilir. Aynı zamanda yeterli su içilmelidir. Badem, mısır, zeytinyağı ve meyveler cildi nemlenmesine yardımcı olur. Cilt nemlenince aynı zamanda parlamaya başlar. Cildin kurumaması için;

 •  Kullandığınız sabunların bitkisel ürünlerden yapılmış olmasına dikkat edilmelidir.
 • Cildi yumuşatmak için , bebekler için olan nemlendiriciler tercih edilmelidir.
 • Evinizde en fazla zaman geçirdiğiniz odanıza bir hava nemlendirici yerleştirilmelidir.

kuru cilt nasıl nemlendir, kuru cilt bakımı

Kuru Ciltler İçin Bitkisel Çözüm

Aloe vera :

1 yemek kaşığı aloe vera , yarımçay kaşığı zeytinyağı ya da badem yağı, 1 çay kaşığı bal karıştırılarak macun haline getirilir. Yüze ve boyun bölgesine uygulanıp yarım saat beklenir. Daha sonra havlu kağıt yardımıyla yüzden temizlenir. Tek başına cilde aloe vera jeli uygulamakta cildin kuruluğunun giderilmesi için idealdir. Durulama gerektirmese de, cildinizde yapış yapış bir etki bırkatığı kanısındaysınız, ılık su ile durulanmalıdır. Aloe vera ciltteki katmanlarda nemin tutulmasını sağlar. Kolajen oluşumunu geliştirir. Ayrıca egzema, sedef gibi cilt hastalıklarımı iyi leştirir, iltihapları giderir. Daha etkili sonuç almak için 1 yemek kaşığı aloe vera jeli ve yarım E vitamini kapsülü birbiri ile karıştırılır. Yüze sürülüp 30-40 dakika beklenir. 5 dakika masaj yaptıktan sonra, temiz bir tülbent ile kalan malzeme yüzden silinir. Bu uygulama yerine yatağa gitmeden 30 dakika önce karışımı cilde sürüp, sabah kalkınca ılık su ile durulanır.

Muz:

Yarım olgun muz çatalla ezilir. 3 çay kaşığı bal ve 3 çay kaşığı yoğurt eklenerek karıştırılır. Yüze sürülüp 15 dakika boyunca beklenir. Daha sonra ılık su ile durulanır. Muz potasyum açısından zengin bir meyvedir. Cildi nemlendirir, yumuşak ve pürüzsüz hale getirir. Donuk cildi canlandırır.

E vitamini kapsülleri:

Bir adet E vitamini kapsülünü ucundan keserek ya da iğne ile delerek, küçük bir kaba alın. Daha sonra geceleri kuru cilde uygulayın. Tüm gece E vitaminli ciltle uyunup, sabah ılık su ile durulanır. İçeriğindeki antioksidanlar cildi temizler. Kuruluğu hedef alır ve gerçek bir cilt kuruluğu gidericidir. Kırışıklık, leke, iz ve diğer kuru cilt problemleriyle savaşır. Çuha çiçeği yağından oluşan kapsüllerde, E vitamini gibi ciltte çalışır. E vitamini kapsülü ile yarım yemek kaşığı bal ile karıştırılır. Yüze uygulanıp 30 40 dakika beklenir. Yüze 5 dakika masaj yapılıp, tülbentle kalan fazla malzeme silinir. Daha sonra nemlendirici sürülür. Haftada 3-4 kez uygulanabilir.

Gliserin:

1 çay kaşığı gliserin, 1 yemek kaşığı gül suyu karıştırılarak, kuru cilde sürülür. Ciltte bir kaç saat kalması sağlanır. Yapış yapışıklık hissedilirse, karışımı cilde sürdükten 1 saat sonra ılık su ile temizlenebilir. Ciltteki kuruluk giderilinceye kadar hergün uygulanabilir. Bu ikili cildi yumuşatıp,nemlendirir. Adeta nemi ciltte hapseder.

Vazelin:

Cilde küçük bir parça vazelin ile masaj yapılır. Daha sonra tüm gece vazelinle birlikte uyunulur. Ancak rahatsızlık hissedilirse 1 saat beklendikten sonra , havlu kağıt ya da tülbent yardımıyla ciltten fazlası temizlenir. Hergün uygulanabilir. Vazelin petrolden yapılan bir üründür. Cilde bir film tabakası yaparak, suyun ve nemim kaybolmamasını sağlar. Gece vazelinle uyunurken , yastık kılıfında leke kalmaması için eski bir tshirt ya da havlu ile konulmalıdır.

kuru cilde ne iyi gelir, kuru cilt bakımı

Kuru Cilt Bakımı Nasıl Olmalı

Karpuz:

1-2 yemek kaşığı karpuz suyu, 1 çay kaşığı bal ile karıştırılır. Yüze sürülüp 10 dakika beklenir. Daha sonra ılık su ile durulanır. Haftada 2 kez uygulanmalıdır. Karpuz adeta bir cilt dostudur. İçeriğindeki vitaminler cildi nemli kalmasını sağlar. Ultraviole ışınlarından zarar görmüş cildi onarır. Ayrıca güneşe karşı korur.

Ananas:

1-2 yemek kaşığı ananas suyu , 1 çay kaşığı bal veya bir kaç damla zeytinyağı ile karıştırılır. Yüze sürülüp 20 dakika beklenir. Daha sonra ılık su ile durulanıp, havlu kağıt ile kurulanır. Haftada 1 ya da 2 kez uygulanmalıdır. Ananasta bulunan bromelin maddesi, cildin üst katmanında oluşan kuruluktan kaynaklanan pıl pul dökülen deriyi giderir. Alttaki sağlıklı katmanı ortaya çıkararak cildin yumuşamasını sağlar. Ananas suyu aynı zamanda ciltteki kiri temizler.

Çilek :

1 çay kaşığı çilek suyu, 1 çay kaşığı zeytinyağı ya da hindistancevizi yağı, yarım çay kaşığı taze kremayla karıştırılır. Yüze sürülüp 10-15 dakika kuruması beklendikten sonra ılık su ile durulanır. Haftada 1-2 defa uygulanabilir. Çilek suyu cilde peeling etkisi yaparken aynı zamanda cildi nemlendirir. İçeriğindeki C vitamini bu etkileri yapan etkendir. Cildiniz taze, yumuşak ve parlak görünüme sahip olur.

Elma:

2 yemek kaşığı elma suyu ile 1 çay kaşığı bal ya da bir kaç damla gliserin birbiri ile karıştırılır. Cilde sürülüp 15 dakika beklenir. Daha sonra ılık su ile durulanıp, havlu kağıt yardımıyla nazikçe kurulanır. Cildin kuruluğuna bağlı olarak haftada 1-2 kez uygulanabilir. Kuruluktan, kabarıp dökülen cilde, tahriş etmeden peeling etkisi yapar. Ölü tabakasından kurtulan cilt, kolaylıkla yumuşar ve nemlenmeye açık hale gelir.

Multani mitti( Fuller toprağı):

Son yıllarda oldukça popüler olan bu kil türü normalde yağlı cilt tipleri için önerilse de kuruluktan tahriş olmuş cildi hem yumuşatır hem de pürüzsüz hale getirir. Ayrıca yatıştırıcı özelliği vardır. Ancak doğru malzemelerle özdeşleştirlmesi gerekmektedir. 2 yemek kaşığı multani mitti, 1 yemek kaşığı salatalık suyu ve1 çay kaşığı bal ya da sütle karıştırılır. Karışım kalın bir macun kıvamı alınca, yüze sürülüp 15 dakika kadar kuruması beklenir. Daha sonra soğuk su ile durulanır. Haftada 1 kez yapılması önerilir.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

KURU CİLDE KİL MASKESİ TARİFLERİ


Gül suyu:

Doğal gül suyunu ister yüze püskürterek ister bir pamuk yardımıyla uygulayıp, kurumasını bekleyin. Daha sonra kendi nemlendiricinizi kullanarak bakımınızı tamamlayın. Her gün, özellikle dışardan gelince makyaj ve kir kalıntılarını temizledikten sonra uygulanmalıdır. Cildi nemlendiriri ve pürüzsüzleştirir. Yüzeydeki kan akımı hızlandırırken, cilt için önemli olan PH seviyesini ayarlar. Cilt için gerekli olan aksayan normal yağ üretimini onarır.

kuru cilde ne iyi gelir, kuru cilde maske

Kuru Cilde Ne İyi Gelir

Badem:

6-7 tane çiğ bademi suya atıp, yumuşayıncaya kadar haşlayın. Daha sonra bademleri süzerek, soğumasını bekleyin. Bademleri taze kremanın içine atıp, tüm gece boyunca emilmesini bekleyin. 1 gün sonra karışıma, 1 yemek kaşığı susam yağı veya zeytinyağı eklenip, yumuşak bir macun kıvamı alması sağlanır. Yüze sürülüp 15 dakika beklenir. Daha sonra ılık su ile durulanır. Haftada 1 kez taze olarak yapılması önerilir. Badem E vitamini açısından zengindir. Cildi besler, nemlendirir ve yeniler. Ayrıca genç görünümün sırrıdır.

Süttozu:

2 çay kaşığı süt tozu, 1 çay kaşığı bal, 1 çimdik zerdeçal birbiri ile karıştırılır. Karışımın sürülebilirliğini ayarlamak için azar azar su eklenir. Daha sonra yüze sürülüp, kuruması beklenir. Kuruyunca ılık su ile durulanır. Haftada 2 kez yapılması tavsiye edilir. Süt, yağ ve yoğurt yapımında kullanıldığı bilinir. Sütün toz hali, sağlıklı yağ ve amino asitler içerdiğinden, cildi nemli hale getirir.

Elma sirkesi:

Yarım çay kaşığı elma sirkesi, yarım çay kaşığı su ve yarım çay kaşığı bal birbiri ile karıştırılıp, kuru cilde uygulanır. 10 dakika beklenip, ılık su ile durulanır. Haftada 1 ya da 2 kez bu kür yapılmalıdır. Elma sirkesi içeriğindeki hafif asitler, cildin tekrar yağ dengesini kurmasını sağlar. PH seviyesini ayarlar. Bünyesindeki birçok antioksidan, vitamin ve mineraller cilt sağlığında önemli rol oynar.

Avokado:

Yarım olgun avokado kabuğu soyulup, çekirdeği çıkarıldıktan sonra çatalla ezilerek püre haline getirilir. Çeyrek fincan bal eklenerek, pürüzsüz bir kıvam alması sağlanır. Yüze sürülüp 15 dakika beklendikten sonra ılık su ile durulanır. Haftada 1 ya da 2 kez uygulanabilir. Avokado cilde nem veren yağlar içerir. Aynı zamanda A ve E vitaminleri, değerli bir antioksidan olan C vitamini açısından zengindir. Tüm bunlar cildi sağlıklı hale getirir. Bu maske 1 yemek kaşığı avokado püresi, yarım yemek kaşığı doğal sızma zeytinyağı veya Hindistancevizi yağı ile karıştırılır. Temiz cilde uygulanıp 30 dakika beklenir. Cilde 5 dakika masaj yapılıp, kalan malzeme havlu kağıt ile temizlenir. Maske uygulamasından sonra nemlendirici sürülmelidir. Haftada 3-4 kez uygulanabilir. Yarımşar avokado ve papayanın püresi karıştırılıp maske olarak kullanılabilinir. Yüze sürüp 15 dakika beklendikten sonra, ılık su ile durulanır.

Karbonat:

1 çay kaşığı karbonat, 1 çay kaşığı badem yağı ya da hindistancevizi yağı ile karıştırılıp macun kıvamına getirilir. Cilde dairesel hareketlerle masaj yapılır. 2-3 dakikalık masajdan sonra cilt ılık su ile durulanır. Haftda 1-2 kez uygulanabilir. Karbonat kuruluktan dökülen cildin üst tabakasını giderirken, cilt sağlığı ile doğrudan ilintili olan PH seviyesini düzenler. Böylelikle cildin nemlenmesinde önemli rol oynayan yağ salgılanması sağlanır.

Zerdeçal:

Yarım çay kaşığı zerdeçal, 1 çay kaşığı bal ve 1 çay kaşığı tam yağlı yoğurt veya zeytinyağı ya da argan yağı birbiri ile karıştırılır. Pürüzsüz bir kıvam alınca yüze sürülüp, 15 dakika boyunca kuruması için beklenir. Daha sonra ılık su ile temizlenir. Haftada 1-2 kez uygulanmalıdır. Zerdeçal içeriğindeki bulunan kurcumin sayesinde cildi nemlendirip, hücre bazında yenilenme sağlar. Böylelikle cilt parlak, aydınlık ve yeniden hayat bulmuş olur.

Esmer şeker peelingi:

1 yemek kaşığı esmer şeker, 1 çay kaşığı doğal sızma yağ ile karıştılır. Yüze bastırmadan, nazikçe dairesel hareketlerle masaj yapılır. Birkaç dakika bu işleme devam ettikten sonra, 2-3 dakika boyunca beklenir. Daha sonra ılık su ile durulanır. Haftda 2 kez uygulanabilir Esmer şekerle yapılan bu peeling sayesinde tıkanmış gözenekler temizlenir, ölü hücrelerden arındırılır ve kan akışı hızlanır. Cilt yapısını iyileştirip, zeytinyağının besleyici özelliğinden faydalanmasını sağlar.

Çikolata:

5 yemek kaşığı kakao yağı, 5 yemek kaşığı bal ve 2 yemek kaşığı mısır unu pürüzsüz bir kıvam alıncaya kadar birbiri ile karıştırılır. Cilde sürülüp en az yarım saat en fazla 1 saat beklenir. Daha sonra ılık su ile durulanır. Kalan karışım buzdolabında kapaklı bir kapakta bir dahaki uygulamaya kadar saklanır. Bu maske haftada 2 kez , banyoya girmeden önce uygulanmalıdır. Kakao içeriğindeki fotokemikaller, antioksidanlar, iltihap giderici ve iyileştici özellikleri ile cilt altındaki kan akımına karışır. Cildi sağlıklı hale getirir.

Tarçın:

2 yemek kaşığı bal ile yarım çay kaşığı toz tarçın birbiri ile karıştırılır. Yüze sürülüp 15 dakika beklendikten sonra ılık su ile durulanır. 3-4 günde bir uygulanmalıdır. Balın cilt sağlığına katkısı tartışılmazdır. Doğal bir nemlendiricidir. Tarçın ise kılcal damarların cildi desteklemesini sağlar. Gözenekleri temizler.

kuru cilt bakımı

Kuru Cilt Bakım Maskeleri

Limon suyu:

2 yemek kaşığı taze sıkılmış limon suyu ve 1 yemek kaşığı bal veya badem yağı birbiri ile karıştırılır. Yüze sürülüp 15 dakika beklendikten sonra, cilt ılık su ile temzilenir. Haftada 1 kez uygulanmalıdır. En çok bilinen, kuru cilde iyi gelen limon suyu – bal kombinasyonu, cildi temizler, nemlendirir, parlatır ve leke giderir.

Salatalık:

Çeyrek salatalığın kabukları soyulup, rendenin ince tarafında rendelenir. Üzerine 1 yemek kaşığı yoğurt ya da aloe vera jeli eklenir. İyice karıştırldıktan sonra, yüze sürülüp 15 dakika beklenir. Daha sonra soğuk su ile durulanır. Haftada 2 kez uygulanmalıdır. Salatalık içeriğindeki yüksek su miktarı ve E vitamini kuru cildin en çok ihtiyacı olan meyvedir. Cildi nemlendirir ve yumuşatır. Cilt için yaralı bir mineral olan silika ise cilt elastikiyetini korur. Salatalıkla yapılan bir diğer maske için 1 yemek kaşığı taze rendelenmiş salatalık püresi, yarım çay kaşığı zeytinyağı eklenir. Temiz cilde sürülüp 30 dakika beklenir. 5 dakika masaj yapıp normal su ile durulanır. Hergün ya da haftada 3-4 gün uygulanabilir.


SALATALIK MASKESİ NASIL YAPILIR


Yumurta:

1 yumurtanın sarısı ve akı ayrılır. Sarısı kullanılacak bu maskede, 1 çay kaşığı zeytinyağı, 1 yemek kaşığı bal, 1 çay kaşığı misket limonu suyu, 1 çay kaşığı gül suyu birbiri ile karıştırılır. Yüze sürülüp 10 dakika beklendikten sonra, banyoda ılık suda durulanır. En iyi sonucu almak için hafatda 2 kez uygulanmalıdır. Yumurta mükemmel bir protein kaynağıdır. Bu protein cilt bakımında önemli rol oynar. Yumurta sarısı A,B,D ve E vitamini ve sağlıklı dozajda yağ içerir. Tüm bunlar cilt kuruluğunu giderirken, pürüzsüz ve parlak bir görünüme kavuşturur.

Epsom tuzu peelingi:

2 fincan epsom tuzu, çeyrek fincan vazelin veya zeytinyağı, 10 damla lavanta yağı veya sardunya yağı birbiri ile karıştırılıp, hava almayan bir kaba konulur. Duş almadan önce, yüzü ıslatıp, bu karışımın 1 yemek kaşığı ile dairesel hareketlerle 3-4 dakika masaj yapılır. Daha sonra cilt ılık su ile temizlenir. Kalan karışım bir sonraki peelinge kadar serin ve kuru bir yerde saklanır. Bu peeling kuruluk gidene kadar haftada 1-2 kere uygulanmalıdır.

Çemen otu tohumu:

2 yemek kaşığı çemen otu tohumu, kahve öğütücüsünde öğütülerek toz haline getirilir. Üzerine birkaç damla zeytinyağı ya da hindistancevizi yağı eklenir. Kremsi bir kıvam alana kadar az miktarda su eklenir. Yüze sürülüp 15 dakika beklendikten sonra ılık su ile durulanır. Haftada 2 kez uygulanmaldır. Çemen otu tohumları cilt nemlendirmede çok önemli bir malzemedir. Cildi iyileştirir, pürüzsüzleştirir ve kırışıklıkları açar.

Zencefil:

İster rendeden geçirip, ister katı meyve sıkacağından geçirilen zencefilden 1 yemek kaşığı zencefil suyu çıkarılır. 1 çay kaşığı bal ve 1 çay kaşığı gül suyu eklenip, homojen bir kıvam alması sağlanır. Parmak uçları ya da bir fırça yardımı ile yüze sürülür. 10- 15 dakika beklenip, ılık su ile durulanır. En iyi sonuç için haftada 1-2 kez uygulanmalıdır. Zencefil oldukça fazla fotokemikal konsantrasyonu içerir. Bu da fazla antioksidan demektir. Böylelikle serbest radikallerle cildin alt katmanlarından itibaren savaşır. İltihap giderici özelliği vardır. Ciltte neden olan kuruluğun altında yatan nedeni bularak tedavi eder. Bal da nemlendirici özelliği ile bakımı tamamlar.

Yoğurt:

3 yemek kaşığı beyaz şeker, çeyrek fincan yoğurt ve 2 çay kaşığı bal eklenerek karıştırılır. Cilde dairesel hareketlerle birkaç dakika masaj yapılır. Ciltte 5 dakika beklendikten sonra soğuk su ile durulanır. Bu peeling haftada 1 kez uygulanmalıdır. Kuru ciltler oldukça hassastır. Bazı peelingler kuru cildi daha kötü hale getirebilir. Bu peeling nazikçe kuruyan cildin ölü derisini arındırır. Yoğurt içerdiği laktik asit sayesinde hem ölü deriyi arındırma hem de kurulukla başetme yeteneği vardır. Şeker pul pul olan deriyi dökerken, bal da cildi nemlendirir.

Yeşil çay:

Yarım çay kaşığı yeşil çay yaprakları, 1 yemek kaşığı taze krema ile karıştırılıp, yarım saat boyunca bekletilir. Daha sonra cilde uygulanır. Cilde uygularken 2-3 dakika masaj yapılmalıdır. 15 dakika boyunca kuruması beklenir. Soğuğa yakın ılık su ile durulanır. Cilt kuruluğuna bağlı olarak haftada en az 2 kez uygulanmalıdr. Oksidatif stres cildi yaşlandırır. Aynı zamanda cilt kuruluğuna neden olur. Yeşil çay içeriğindeki antioksidanlarla bu durumla savaşır.

Buğday unu:

2 yemek kaşığı buğday unu, yarım çay kaşığı zerdeçal, 1 çay kaşığı bal, 1 çay kaşığı taze krema ve 1 yemek kaşığı gül suyu pürüzsüz bir kıvam alıncaya kadar karıştırılır. Yüze uygulanıp, kuruması beklenir. Maskenin ciltte kuruması genelde 15 dakika kadar bir zaman alır. Daha sonra ılık su ile durulanır.

kuru cilde bakım, kuru cilt bakımı

Kuru Cilt Bakım Önerileri

Deniz yosunu:

Deniz yosunu kelp, bir çeşit alg yani mikroorganizmadır. Antioksidanlar ve mineraller bakımından zengindir. Ciltteki kirleri çözer ve temizler. Aynı zamanda cilde saldıran serbest radikallerle savaşır. Cildin ihtiyacı olan doymuş yağ asitleri ve proteinleri içerir. Cilt elastikiyetini arttırır, cildi nemlendirir ve yumuşamasını sağlar. Toz halindeki 1 çay kaşığı deniz kelbi, 1 çay kaşığı bal ya da 2 çay kaşığı aloe vera jeli ile karıştırılır. Eğer karışım kıvamı sürelemeyecek kıvamda olursa, az bir miktar su eklenip, sürelebilecek kıvam elde edilir. Yüze sürülüp 10 dakika beklendikten sonra su ile durulanır. Haftada 1 kez uygulanmalıdır.

Neem yaprağı( tespih ağacı yaprağı):

Kurutulmuş neem ağacı yapraklarını toz haline getirirn. Bu tozdan 2 çay kaşığı, 1 çay kaşığı bal veya süt kreması, bir çimdik zerdeçal eklenip karıştırılır. Eğer karışımın kıvamı çok yoğun olursa, biraz su katılarak kıvam açılabilir. Yüze sürülüp 10-12 dakika kuruması için beklenir. Daha sonra ılık su ile durulanır. 4-5 günde bir uygulanması tavsiye edilir. Neem ağacı yaprakları cildi nemlendirme özelliği vardır. Ayrıca kuruluk nedeniyle oluşan kaşıntı, hassasiyet ve tahrişi önler. Cilt hücrelerini yenilenmesini destekler. Cilt sağlığını korur.

Yulaf ezmesi peelingi:

Öncelikle çeyrek su bardağı süt ısıtılır. 2-3 yemek kaşığı yulaf ezmesi eklenip karıştırılır. Karışım soğuduktan sonra 1 çay kaşığı bal eklenir. Parmak uçlarınızı ıslatıp, karışımı cildinize dairesel hareketlerle masaj yaparak uygulayın. Daha sonra soğuk su ile durulayın. Haftada bir kez uygulanması önerilir. Yulaf ezmesi ,cilt kuruluğuna en iyi gelen, evde yapılabilen bakım malzemelerinden biridir. İltihap giderici ve antioksidan özellikleri vardır. Cilt kuruluğunun neden olduğu birçok olumsuz durumu düzeltir. Çatlamış ve kurumuş bölgeleri derinlemesine nemlendirir.

Pirinç unu maskesi:

Yarım salatalığı rendenin ince tarafı ile rendeleyip, suyunu çıkarın. 1 çay kaşığı salatalık suyu, 1 yemek kaşığı pirinç unu ve yarım çay kaşığı bal birbiri ile karıştırılır. Yüze sürülüp 10-15 dakika kuruması için beklenir. Maskeyi ciltten arındırmak için ılık su ile durulanır. Bu maske haftada 1-2 kez uygulanmalıdır. Pirinç unu kuruluktan tahriş olan cildi yatıştırır. Aynı zamanda hem yumuşatır hem de pürüzsüz hale getirir. Leke ve kırışıklıkları azaltır.

Lut Gölü tuzu:

1 yemek kaşığı Lut Gölü tuzu, 2 fincan ılık su ile karıştırılır. Birkaç damla zeytinyağı eklenir. Temiz bir havluyu bu suya batırıp, fazla suyunu sıkın. Bu havluyu yüzünüze koyup 10-20 dakika bekleyin. Daha sonra yüzünüzü soğuk su ile yıkayın. Haftada 1 kez uygulanması tavsiye edilir. Lut Gölü tuzu içeriğindeki minerallerle, cilde detoks etkisi yapar ve pürüzsüz hale getirir. Cildi nemlendirir.

Karaağaç tozu:

1 çay kaşığı karaağaç tozu, 2 yemek kaşığı aloe vera jeli ve 1-2 damla lavanta yağı ile karıştırılır. Cilde sürülüp 20 dakika beklenir. Daha sonra ılık su ile durulanır. Haftada 2-3 kez uygulanabilir.

Ekşi krema:

2 çay kaşığı ekşi krema, 3 yemek kaşığı buğday unu ile karıştırılır. Macun kıvamı alınca, önceden temizlenmiş cilde sürülür. 20 dakika beklendikten sonra soğuk su ile durulanır. Bu maske kuru cilt için seçilmiş diğer bir maske türünün uygulanmadığı günlerde kullanılabilinir. Kuru ciltler pul pul dökülür. Ekşi krema bu pul pul dökülen ölü deri tabakasına nazikçe peeling yapar. Aynı zamanda nemlendirir. Pürüzsüz ve esnek yapar.

kuru cilt bakımı, kuru cilde ne iyi gelir

Kuru Ciltler İçin Doğal Nemlendiriciler

Hindistancevizi yağı:

1 yemek kaşığı hindistancevizi yağı ile 2 yemek kaşığı bal karıştırılır. Cildinizi temizledikten sonra, kurulanmadan karışım yüze sürülür. 15 dakika sonra ılık su ile durulanır. Bu maske vücutta kuru olan herhangi bölgeye de uygulanabilir. Sadece hindistancevizi yağı da cilde günde 1 defa uygulanabilir. Sadece cildin bu yağı sonuna kadar emmesi beklenir. Ciltte nemi adeta hapseder.

Jojoba yağı:

Öncelikle tülbenti ılık suda bekletilerek yüze konulur. 5-7 dakika bu şekilde beklendikten sonra, ciltte gözenekler açılmış olur. Yarım çay kaşığı jojoba yağı ile dairesel hareketlerle cilde bir iki dakika masaj yapılır. Yağın ciltte emilmesi beklenir. Fazlası ise ılık tülbentte silinir. Haftada 1 ya da 2 kez yapılması önerilir. Jojoba yağı, cildin kendine has olan yağı olan sebumu taklit eder. Böylelikle cilt bu yağı kolayca emip, kuruluğu yumuşaklığa ve neme çevirir. Yeni cilt hücrelerinin oluşmasına yardımcı olur. Argan yağı da cilt için aynı jojoba yağı gibi çalışır. Jojoba yağı ile yapılan bir diğer maske ise; 1 yumurta sarısı ve yarım yemek kaşığı jojoba yağı ile karıştırılır. Temiz cilde sürülüp 30-40 dakika beklenir. 5 dakika cilde nazikçe masaj yapıldıktan sonra , temiz bir tülbentle yüzde kalan malzeme silinir. Daha sonra nemlendirici sürülür. Haftada 3-4 kez uygulanabilir. Yumurta kokusunu gidermek için karışımın içine kokusunu sevdiğiniz yağdan bir kaç damla eklenebilir. Diğer bir yumurta kokusu çıkarma yöntemi ise; yüzü gül suyu ile silmektir.

Argan yağı:

2 yemek kaşığı argan yağı ile 5 damla lavanta yağı birbiri ile karıştırılır. Uygun bir şişeye alındıktan sonra , günde 2 kez temiz cilde uygulanır. Argan yağı cilt tarafından çok çabuk emilir. Kuru cildi iyileştirme sürecini hızlandırır. Çok iyi bir nemlendirici olmasının yanında ölü deri gidercidir. Zarar görmüş, çatlamış, tahriş olmuş ve yanmış ciltleri iyileştirir. Lavanta yağı ise cildi yatıştırır.

kuru cilt bakımı, cilt kuruluğu nasıl geçer

Kenevir yağı:

2 yemek kaşığı kenevir yağı ve 5 damla gül yağı birbiri ile karıştırılır. Uygun kaba alındıktan sonra günde 2 kez uygulanır. Kenevir yağı son derece etkili bir taşıyıcı yağdır. Akne ve egzemaya iyi gelir. İçeriğindeki omega 3 ve 6 cildin sağlıklı olabilmesi için gerekli dengeyi kurmasını sağlar. Hücre yeniler, cilde nemi hapseder. Cildi pürüzsüz ve yumuşak yapar. Gül yağı ise; kuru cilt için gerekli tüm vitamin, mineral ve antioksidanları içerir. Akne ve iltihapla savaşır. Cilt yapısını kusursuz hale getirir.

Zeytinyağı:

2 çay kaşığı sızma ve doğal zeytinyağı, 1-2 damla lavanta yağı ile karıştırılır.cilde masaj yapılarak sürüldükten sonra, kalanı havlu kağıt ile temizlenir. Alternatif olarak bu karışım cildinize uyguladığınız nemlendiricinin içine katılabilir. Lavanta yağı yerine, üzüm çekirdeği yağı, selvi yağı ya da çörek otu yağı kullanılabilir. Yatağa gitmeden her gece cilde uygulanmalıdır. Zeytinyağının cilt için ekstra besleyici özelliği vardır. Özellikle ciltte güneş ışınlarının doğurduğu hasarları tedavi eder. Lavanta yağı ise kuru ciltte oluşan tahriş ve kaşıntıyı giderir. Ancak 1-2 damladan fazla kullanılmamalıdır. Aksi taktirde tahrişi daha çok yayabilir.

Badem yağı:

4 yemek kaşığı badem tatlı badem yağı ile 2-3 damla sardunya yağı, kapaklı bir şişeye alınıp, çalkalanır. Bu karışım nemlendirici yerine kullanılır. Sardunya yağı yerine kuşburnu yağı, keten tohumu yağı veya nane yağı kullanılabilinir. Her akşam cilde mutlaka uygulanmalıdır. Badem yağı yüzyıllardır kuru cildi nemlendirmek için kullanılır. Ek olarak cilt tonunu eşitler. Sardunya yağı ise içeriğindeki iltihap giderici ve antiseptik özelliği sayesinde egzamaya iyi gelmektedir.Badem yağı ile yapılan etkili bir kuruluk gideren serum için; 1 yemek kaşığı badem yağı ve yarım yarım yemek kaşığı havuç çekirdeği yağı birbiri ile karıştırılır. Hergün kullandığınız nemlendircinin altına uygulanır.

Hardal yağı:

1-2 damla hardal yağı parmak uçlarında ısıtılıp, kuru bölgelere uygulanır. Tüm gece ciltte kalması sağlanır. Haftada 1 ya da 2 gün uygulanması önerilir. Hardal yağına benzer diğer yağlar ise; susam yağı, yasemin yağı, kenevir yağı, tamanu yağıdır. İçeriğindeki yağlar cildi besleyip, nemledirir. Böylece cilt yumuşar ve esnek hale getirir.

Kakao yağı veya shea yağı:

Kakao yağı veya shea yağının parmak uçlarınızda eritin, yüze sürüp gece boyunca kalmasını sağlayın. Her gece kuruluk problemi bitinceya kadar uygulamaya devam edin. Bu yağlar cilde kolaylıkla nüfuz edilmesiyle bilinir. Cilt nemlenir ve pürüzsüz hale gelir. Shea yağı ek olarak yaşlanma etkilerini giderici özelliği vardır. Kakao yağı ise cilt elastikiyetini destekler.

Kuşburnu yağı:

2 yemek kaşığı kuşburnu yağı, 4 damla frankinsens yani buhur yağı ile karıştırılır. İyice karıştırılıp günde iki kez cilde uygulanır. Kuşburnu yağı doymuş yağ asitlerinden linoik asit yani omega 6 içerir. Kırışıklıklarla ve akneyle savaşır. Aynı zamanda kuru ciltleri nemlendirir. Buhur yağı ise cildi yeniden yapılandırır. Sağlıklı hale getirir. Akne , akne izleri, kırışıklık başlangıçlarını giderir. Donuk ve kuru cildi nemlendirir.

Sandalağacı:

1-2 çay kaşığı süt tozu, 4-5 damla sandalağacı yağı ile karıştırılır. Karışımın yoğunluğuna bağlı olarak biraz da gül suyu eklenir. Yüze sürülüp, 15 dakika boyunca kuruması beklenir. Daha sonra soğuğa yakın ılık su ile durulanır. Haftada 1 kez uygulanabilir. Sandalağacı toz, yağ veya macun haline satılmaktadır. Bir sürü cilt sorununun üstesinden gelir. Yağ formu, doymuş yağ asitleri içerdiğiden, cildi nemlendirir, parlatır ve yaşlanamaya karşı korur. Egzemayla savaşır. Sandalağacı yağına eşlik edebilen kayısı çekirdeği yağı cildin alt katmanlarına inebilme özelliği vardır. Kuru ciltler için oldukça faydalıdır. 1 yemek kaşığı kayısı çekirdeği yağı ile 2-3 damla sandal ağacı karıştırılarak serum haline getirilir. Hergün kullandığınız nemlendiriciden önce cilde uygulanır. Kapaklı olan şişede, karanlık bir yerde saklanmalıdır.

Sizlere bu yazımızda kuru cilt bakımı nasıl yapılır, kuru cilde iyi gelen nemlendiriciler, yağlar ve maskelerden bahsetmeye çalıştım. Kuru cilt bakımı nasıl yapılır, kuru cilde ne iyi gelir hakkında aklınıza takılanları yorum kısmına yazarak bizlere sorabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Madecassol Krem