Kuru Cilt Bakım Nasıl Yapılır

Kuru Cilt Bakım Nasıl Yapılır

Kuru ciltler bakıldığında hemen teşhis edilebilir. En önemli özelliği yağsızlık ve nemsizliktir. Kuru cilde sahip kişiler ciltte gerginlik ve buna bağlı rahatsızlık hisseder.Donuk ve pudra sürülmüş gibi bir görüntünün yanında gözenekleri sıkışık, dokununca bile kızarabilen bir cilt tipidir. Hassas cilt tip ile arasında çok ince bir çizgi vardır.

Kızarıklık ilerleyince pul pul dökülme, kabuklaşma ve çatlamış ve acıyan , tahriş olmuş bir görüntü ortaya çıkar. Kuru ciltler de yağ yok denilecek kadar azdır. Bu da gözenek sıkılığının başlıca nedenidir. Yüze sürülen fondötenin altından kuru deriler çok net bir şekilde görülür. Kuruyan cilt de kırılmalar sıklıkla görülür. Bu yüzden yüzde çizgiler ve erken yaşlanma belirtileri gözlemlenir.

Kuru cilde sahip olanlar sivilcelerden yana şanlı olmalarına karşın bu cilt tipine sahip olanları bekleyen en büyük tehlike cildin erken yaşlanması ve kırışmasıdır. Sizlere bu yazımızda kuru cilt bakımı nasıl yapılır, kuru cilde iyi gelen yağlar, cilt kuruluğuna evde çözüm önerileri vermeye çalışacağım.

Kuru Ciltler İçin Ne Yapılmalı

Kuru ciltler de beslenme ve su tüketimi çok önemlidir. Özellikle su tüketimi azalınca, cilt iyice nemsiz kalabileceğinden, çatlakların altında ağrıda hissedilebilinir. Soğuk havalarda nemsiz kalan cilt, çatlamasa bile içerden sızıya neden olur. Güneş ise cildi olduğundan daha kuru bir hale getirir. Hatta cilt terlemiyorsa bu durum daha da vahimdir. Terliyorsa bir miktar yağ salgısı salgılanabilir. Ancak bu ter tüketilen besinler yüzünden veya vücudun kendi döngüsünde asidik olabilir. Asidik ter ise yağlı değildir. Bu yüzden yer yer ciltte kızarıklıklar görülür. Bu da kendi terinizin bile ciltte alerji yaptığının göstergesidir.

kuru cilt bakımı, kuru cilt bakımı nasıl yapılır

Kuru ciltlerde peeling çok önemlidir. Kendi döngüsünde, cildin üst tabakasının sürekli kabarması ve yüzden atılmaya çalışılması vardır. Aslında sık sık görülen pul pul dökülme, ölü derinin atıldığının göstergesidir. Hücresel bazda yıkım daha fazla olur. Ancak bazı kuru ciltler de bu üstteki tabaka atılamayıp kalınlaşır. Cilde hiçbir bakım ürünü etki edemez hale gelir. Kış aylarında görülen çatlamalar adeta bir fay hattı gibi cildi kaplar. Bazen durum sebaroid dermatitle karıştırılsa da sebaroid dermatit de ciltte bir miktar yağ vardır. Pütürlü peeling ürünleri kullanıma kesinlikle tavsiye edilmez. Pütürlü peeling ürünleri ciltteki ölü deriyi arındırırken, kuru ciltte tahrişe neden olabilmektedir. Hatta bazı durumlarda kanamalar veya çizikler bile görülebilir. Enzimatik peelingler kuru cilt tipleri için uygulanması gereken peeling ürünüdür. Kendiliğinden ısınırlar. Bir çoğu avokado yağı içerir. Meyveli peelingler kuru ciltlerde kesinlikle kullanılmaz.

Kuru ciltlerin genelinde dolaşımda da problem vardır. Diğer cilt tiplerine göre akım daha yavaştır. Bu yüzden de dokunur dokunmaz ya da herhangi bir ürün kullanır kullanmaz cilt tepki verir. Damarların cilde yakın olması sürekli kuruluğa neden olmaktadır.Bu tip ciltlerde lazerle tedavi yöntemleri vardır.

kuru cilt bakımı, kuru cilt bakımı nasıl yapılır

Kuru Cilt Nasıl Temizlenir

Kuru ciltler yüz temizleyicilerini süt formunda seçmelidir. Tonik kullanımları pek tavsiye edilmez. Israrla tonik kullanılmak istenirse, pamuğa döküp yüzü silmek şeklinde değil de avuca toniği döküp, erkeklerin traş olduktan sonra ciltlerine sürdükleri losyon gibi uygulanmalıdır. Bol ve parmak ucu ve avuç iç kullanılarak ciltle buluşması sağlanmalıdır. Toniklerde de nem verici özellikle olanlar tercih edilmelidir. Suyla temizlik yerine süt, krem gibi ürünler kullanılmalıdır. Günlük bakım rutininde tonik kullanımı atlanıp, nemlendirici hemen uygulanabilir. Kullanılan nemlendiriciler yağlı ve su bazı çok iyi ayarlanmış olmalıdır.

Güneş koruyucu ürünlerin kullanılması unutulmamalıdır. Akşamları nemlendirici uygulandıktan sonra yaşlanma karşıtı ya da herhangi bir cilt problemine karşı olan serum da uygulanmalıdır. Kuruluğun esas nedeni damar problemlerinden kaynaklanıyorsa, damarları yatıştırıcı özellikli bir krem, kızarıklık problemi var ise kızarıklık giderici bir krem kullanılabilinir.

Kuru Cilde Hangi Krem İyi Gelir

Kuru ciltlerde asıl bakım cilde nem vermek üzerinedir. Kullanılan nemlendiriciler yağlı olmalıdır. Cildin üzerindeki katmandan emilmesi şarttır. Çünkü uzun süren nemlilik ancak aşağıdaki katmanlara inen ürün sayesinde oluşur. Normal su bazlı olanlarda ise kuruluk hiçbir zaman giderilmez. Ürün yüzeyde kalır. Yağ ve su miktarı dengelenmiş ürünler bu durumda önemlilik arz eder.

Hücre zarını geçip alt katmanlarına inan ürün anında pul pul dökülmeye son verir. İçilen suyun cildin tutmasına yardımcı olur ve bütün tabakalara nem verir. Genç yaşlarda yağlı bir ürün kullanılıp üzerine güneş koruyucu sürülür. Daha ileri yaşlarda ise co enzim Q10, e vitamini gibi antioksidanlar içeren yaşlanma karşıtı nemlendiriciler kullanılabilir. Ayrıca herkes tarafından cilt tarafından emilen ve cilde nem veren shea yağı, madikosit yağı, badem yağı gibi yağlar ise tek başlarına belirli ölçüde belirli katmana kadar nem vermektedir.

kuru cilt için bitkisel çözüm, kuru cilt bakımı

Kuru Cilt Bakımı Evde Nasıl Yapılır

Sivilcelerden yana şanslı olan kuru ciltler nemsiz olduklarından daha hızlı kırılır ve yaşlanma etkileri daha hızlı görülür. Evde kuru cilt için bitkisel çözümler ile cildi nemlendirmeniz mümkün. Genelde cildi çok kuru olanlar kuru cilt nasıl yağlanır, kuru ciltler için ne yapılmalı sorusunu sıklıkla sormaktadırlar. Sizlere kuru cilt nasıl nemlenir ve kuru cilt bakımı nasıl yapılır hakkında bilgiler vermek istiyorum.

 • Kuru ciltlerde cilt bakımı çok önemlidir. Günlük temizleme işlemi ve nemlendirmenin yanı sıra; mutlaka haftalık olarak nem veren maskelerden yardım alınmalıdır. Ancak bu maskeler doğru ölçüde ve tekrarda uygulanmalıdır. Aksi taktirde cilt kurudan yağlıya, sonra tekrara daha da kuruya geçebilir.
 • Maskeleri uyguladıktan sonra ya da günlük olarak yüz temizliği yapılırken kesinlikle sıcak su uygulanmalıdır. Banyo, veya duş bile ılık su ile yapılmalıdır. Çünkü sıcak su, ciltte kendiliğinden oluşan nemi ciltten söküp atar. Çok uzun süre buhara veya sıcağa maaruz kalmak ise cildin susuz kalmasına neden olur.
 • Yüzünüzü kuruladığınız havlu yumuşak olmalıdır. Hatta yüzünü yıkadığınızda bir iki tampon yapma hareketi ile fazla suyu alınıp, kalan suyun cilt tarafından emilmesi beklenir.
 • Kışın evde kaloriferlerin, yazın ise klimaların çalışması ile kuruyan hava yüzünden cilt daha da kuru hale gelebilir. Kışın radyatörün üzerine konulan bir kap su, yazın ise saat başı açılan cam sayesinde ortamda bir miktar nem verilebilir. Sürekli nem sağlamak için, ortama soğuk su buharı veren makinalar kullanılabilinir.
 • Su içmeyi sevmiyorsanız, sıklıkla salatalık yemek de dolaşıma su sağlar. Ayrıca salatalıkla yapılan maskelerde kuru ciltler için son derece etkilir. Bunun yanında elma ve avokado tüketmek cilt sağlığı açısından çok önemlidir.,

Kuru cilde iyi gelen yağlar

Kuşburnu yağı, avokado yağı, hindistancevizi yağı, sandalağacı yağı, ylang ylang, papatya yağı,sedirağacı yağı, lavanta yağı, argan yağı, zeytinyağı, badem yağı, shea yağı.

kuru cilde iyi gelen doğal ve maskelerde kullanılan ürünler ise; aloe vera, karakafes otu, kadife çiçeği, baldır.

Kuru ciltlerin için günlük cilt bakımı

Kuru cilt bakımında günlük bakım rutini mutlaka oluşturulmalıdır. Düzenli olarak kuru cilde bakım yapmak ve bu bakımı düzene sokmanız gerekmektedir.

Günlük olarak kuru cilde yapılması gerekenler

Sabah

 • Yüz yıkama ve temizleme
 • Kuru cilde özel tonik kullanma ya da hiç tonik kullanmama
 • Yüz nemlendirme
 • Yeterli su tüketme
 • Güneş kremi kullanma

Akşam

 • Makyaj giderme,
 • Günlük toz ve kirden yüzü temizleme
 • Ilık su ile duş alma
 • Yüz nemlendirme
 • Nem verici serum kullanma

Haftalık olarak mutlaka yapılması gereken bakım ise;

 • Ölü deri arındırma
 • Nem veren maske yapma
 • Kuru cilt için uygun yağ kullanma

kuru cilt bakımı, kuru cilde iyi gelen yağlar

Kuru Cilt İçin Bitkisel Çözüm

Kuru cilde bakım yapmanın en etkili yollarından biride evde doğal yöntemler ile yapılan bakımdır. Yüzünüz çok kuru ve gergin bir yapıya sahip ise kuru cilt için bitkisel çözüm önerileri sizler kesin sonuç verebilir.

Kuru cilde mutlaka doğal yağlar ile bakım yapılmalı ve cildin kendini yenilemesi sağlanmalıdır. Ayrıca kuru cilde iyi gelen yağlardan biride zeytin yağıdır. Düzenli olarak kuru cilde zeytin yağı sürerek cildin nemlenmesi sağlanır. Kuru cilde iyi gelen maskeler ayrıca cilt kuruluğunu kısa zamanda geçirmektedir.

Kuru cilde iyi gelen maskeler ile cilt kuruluğunu gidermek için sizlere kuru cilde iyi gelen bazı maske tarifleri vermek istiyorum.

Kuru cildi nemlendiren maske

 • 1 adet yumurta sarısı,
 • 1 yemek kaşığı bal ve
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Yukarıda saydığımız bütün malzemeleri cam kase içerisinde karıştırın ve temiz cildinize sürün. Ortalama yarım saat kadar bekledikten sonra ılık su ile durulamanız yeterlidir. Ayrıca bu maskeyi uyguladıktan sonra nemlendirici krem sürmeyi ihmal etmeyin.

Kuru kuruluğuna bitkisel çözüm Suna Dumankaya

Güzellik uzmanı Suna Dumankaya kuru cilde iyi gelen maske tarifini sizinle paylaşmak istiyorum.

 • 2 kaşık yulaf içi,
 • Yarım çay bardağı süt,
 • 1 yemek kaşığı bal

Hazırlanışı ve Uygulanışı

2 yemek kaşığı yulaf içi sütün içerisinde kaynatılır. Kaynama işlemi bittikten sonra 1 yemek kaşığı bal eklenir ve soğuması için bekletilir. Cilde sürülecek soğukluğa geldikten sonra sürülür ve ortalama 15 dakika kadar bekletilir. İşlemi bitirmek için ılık su ile durulamanız yeterlidir.

Sizlere bu yazımızda kuru cilt bakımı nasıl yapılır, kuru cilde iyi gelen yağlar ve kuru cilt için bitkisel çözüm önerileri vermeye çalıştım. Ayrıca kuru ciltler için günlük cilt bakımı hakkında bilgiler vermeye çalıştım. Kuru cilt nasıl temizlenir, kuru ciltler için ne yapılmalı hakkında aklınıza takılanları yorum kısmına yazarak bizlere sorabilirsiniz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. İlayda Yıldız dedi ki:

  Cilt bakımı hakkında en güzel makaleyi yazmışsınız, sayenizde aradığım bütün cilt sorunlarının çözümüne ulaştım.

Madecassol Krem