Kara Merhem

Kara Merhem

Kara Merhem; Antiseptik bir özelliği bulunan kara merhem, pek çok iltihaplı cilt rahatsızlığının tedavisi amacıyla kullanılan, tıp dilindeki ismi ihtiyol pomad olan tıbbi bir ilaçtır.

Siyaha yakın bir rengi olduğu için halk arasında kara merhem olarak isimlendirilen bu ilaç, rengini bileşenlerinde yer alan ihtiyoldan alır.

Çıban tedavisi başta olmak üzere, sivilce ve egzama tedavisinde de yoğun bir şekilde kullanılan kara merhem, antiseptik bir merhem olma özelliği taşır.

Bu yazımızda kısaca kara merhem nedir? Kara merhem ne işe yarar? sorularını yanıtlamak, kara merhem kullanımı esnasında dikkat etmeniz gereken birtakım noktalara değinmek istiyoruz.

İşte, kara merhem kullanımına dair bilmeniz gerekenler:

Kara Merhem Nedir?

Pek çok farklı ilaç firması tarafından piyasaya sürülen kara merhem, etkin maddesi ihtiyol olan bir ilaçtır.
Kremin yardımcı maddeleri arasında ise vazelin ve lanonin bulunur. Antiseptik ilaçlar arasında sayılan kara merhem, derideki iltihabı gidermede oldukça başarılıdır.

Halk arasında basur tedavisinde de etkili olduğu söylense de bu konuda tıbbi bir bilgi yoktur. Yani kara merhemi basur tedavisinde kesinlikle kullanmaya kalkışmamanız gerekir.

Kara Merhem Ne İşe Yarar?

Kara merhem ne işe yarar, kara merhem nerelerde kullanılır hakkında sizlere bilgi vermeye çalışacağım. İşte kara merhem kullanım alanları;

 • Çıban ve sivilce tedavisinde reçete edilen kara merhem, çıban ve sivilcedeki iltihabı giderir ve yeni iltihap oluşumunu önler.
 • Tırnak batması tedavisinde de batan tırnak kesildikten hemen sonra tırnak çevresine sürülebilir. Bu sayede tırnak etrafındaki yaranın iyileşme süresi kısalır.
 • Sık karşılaşılan deri rahatsızlıklarından biri olan egzamanın tedavisinde kullanılır.
 • İltihaplı bir enfeksiyon çeşidi olan ve el parmak uçlarında görülen dolama hastalığını tedavi eder.

Kısacası enfeksiyonlu ve iltihaplı deri hastalıklarının tedavisinde kara merhem kullanımından yararlanılabilir.

Ancak kremi mutlaka doktor reçetesi üzerine kullanmalı, doktorunuzun reçetede belirttiği süreyi geçirmemelisiniz. Aksi halde kara merhem kullanımının birtakım yan etkilerine maruz kalabilirsiniz.

Kara Merhem Nasıl Kullanılır?

Kullanımı oldukça basit olan bu merhem, doktorun reçetede belirttiği şekilde ve dozda kullanılmalıdır.

 • Doktor farklı bir şekilde önermediği takdirde gün içerisinde 2-3 sefer olacak şekilde ciltteki lezyonların üzerine ince bir tabaka halinde, parmak uçlarıyla masaj yaparak, yedirilmelidir.
 • Kara merhem deriye sürüldükten sonra deri, gazlı bir bezle kapatılmalıdır. Derideki iltihap akmaya başladıktan birkaç gün sonra da günde 2-3 sefer kullanılmalıdır.

Kara Merhem Kullanımı Esnasında Dikkat Etmeniz Gerekenler:

 • Kremin etkin ya da yardımcı maddelerine karşı herhangi bir aşırı duyarlılığınız bulunuyorsa, bu kremi kullanmaktan kaçınmalısınız.
 • Hamileyseniz, hamile olabileceğinizi düşüyorsanız ya da bebeğinizi emziriyorsanız, kremi mutlaka doktor reçetesi üzerine ve doktor gözetiminde oldukça dikkatli bir şekilde kullanmaya özen göstermelisiniz.
 • Kremin göz, ağız ve burun içi gibi mukozal alanlarla temasından kaçınmalı, temas durumunda ilgili bölgeyi bol suyla yıkayarak, kremden arındırmalısınız.
 • Aşırı yağlı bir cilt yapınız varsa krem kullanımından kaçınmalı ve doktorunuza danışmalısınız.
 • Şeker hastalarında kara merhem kullanımı tek başına yeterli olmayabilir. Bu noktada mutlaka doktorunuzu bilgilendirmelisiniz.

kara merhem, ihtiyol pomad

Kara Merhem Yan Etkileri:

 • Deride renk değişikliği,
 • Ciltte kaşıntı ve kızarıklık,
 • Deride minik kese oluşumu

Kara merhem kullanımın hafif yan etkileridir. Yan etkilerden biri ya da birkaçıyla karşılaşmanız durumunda krem kullanımını kesebilir ve durumla ilgili olarak doktorunuza bilgi verebilirsiniz. Bu doğrultuda doktorunuz doz azaltmaya gidebileceği gibi size başka bir ilaç da önerebilir.

Kara Sakızlı Merhem Nedir?

Basur kremi olarak bilinen ve basur tedavisinde kullanılan karasakızlı merhem, 10 günlük bir kullanım sonrasında basur memelerinin iyileşmesini ve küçülmesini sağlayan bir kremdir.

Kara merhemden içeriğinde yer alan maddeler ile ayrılan kara sakızlı merhemin içeriğinde ise terebentin, kara sakız ekstresi, ardıç tohumu yağı, üzerlik tohumu ekstresi, hibiskus gibi pek çok bitkisel ekstre bulunur.

UYARI: Enfekte cilt sorunlarında kullanılan ve etkin maddesi ihtiyol olan kara merhem ile basur tedavisinde kullanılan karasakızlı merhem tamamen birbirinden farklıdır.

Kara Merhem Fiyatı

Eczanelerde satışa sunulan bu ürünün fiyatı ortalama 15 TL’dir. İlaç, doktorlar tarafından reçete edilen bir üründür. Yani bu durumda herhangi bir ekstra ücret ödemeniz gerekmez.

Kara Merhem Kullananlar

Online eczanelerdeki kullanıcı yorumlarına bakıldığında kara merhemin özellikle çıban ve sivilce tedavisinde pek çok doktor tarafından hastalara reçete edildiğini görebiliyoruz.
Kreme dair olumlu yorumların yanı sıra krem kullanımının ciltte kızarıklığa neden olduğu vb. birtakım olumsuz yorumlara da rastlamak mümkün.
Bu yüzden bu kremi mutlaka doktorunuza danışarak kullanmalısınız

Kara Merhem Hakkında Tüm Sorular

Kara merhem olarak bilinen ihtiyol pomad hakkında merak edilen sorulara sizin için cevap vererek yardımcı olmaya çalışacağım.

Kara merhem reçetesiz alınır mı

Etkili olduğu kadar ciddi zararları ve yan etkileri bulunan bu krem asla reçetesiz olarak kullanılması tavsiye edilmez.

Kara merhem apse

Kara merhem apse yada çıban için kullanılan etkili bir kremdir. Bu kremi apse yada kıl dönemi sonucu oluşan apse için kullanabilirsiniz.

Kara merhem sivilce için kullanılır mı

Sivilce ve iltihaplı sivilce için en etkili merhemlerden biridir. Aynı şekilde düzenli kullanıldığında sivilce izlerini yok eden etkisi vardır.

Kara merhem dolama

Kara merhem dolamaya iyi gelir mi, kara merhem parmakta dolama için kullanılan bir kremdir. Asla dolamayı patlatmayın.

Kara merhem neden yasaklandı

Kanser hastası birinin yüzüne sürdükten sonra yüzünde delik oluşması sonucu yasaklandığı bilinmektedir.

Kara merhem basur için kullanılır mı

Kara merhem basur ve hemoroid tedavisinde kesinlikle kullanılan ve sorunu ortadan kaldıran bir kremdir. Kara merhem basur tedavisinde sıklıkla kullanılmaktadır.

Kara merhem iltihap kurutucu etkisi var mı

İhtiyol pomad iltihap kurutucu en iyi kremlerden biridir. Özellikle iltihaplı sivilceleri kurutarak yok ettiği bilinmektedir.

Kara merhem egzama için kullanılır mı

Egzama, kaşıntı egzama için etkilidir. Sadece egzama olan bölgeye sürülmesi yeterlidir.

Kara merhem çıbana iyi gelir mi

İçi irin dolu çıban yada büyük iltihaplı sivilcelere karşı etkili olmasına karşın kesinlikle doktorunuza danışmadan asla kullanmayınız.

Kara merhem tüy döker mi

Kara merhem tüy dökücü etkisi olan bir kremdir. Özellikle tüy dokucu etkisinden dolayı sıklıkla kullanıldığı bilinmektedir.

Kara merhem genital bölgeye kullanılır mı

Kara merhem genital bölgede sivilce, batık gibi durumlarda kullanılırken az miktarda ve ince tabaka olacak şekilde yüzeysel olarak sürülür.

Kara merhem yüze sürülür mü

Kesinlikle uzun süre asla yüzünüze sürmeyin. Yüzde sadece sorunlu olan bölgeye sürülür.

Hamileler ve emziren anneler kullanabilir mi

Hamileler, hamilelik şüphesi olanların ve emziren annelerin asla kullanmaları tavsiye edilmez.

Kara Merhem Endikasyonları

İhtiyol lokal antiseptik olarak veya irritan özelliğinden dolayı iltihabi hastalıkların (egzema, apse, çıban gibi) işletilerek akıtılmasında ve diğer antiseptiklerle beraber kronik cilt rahatsızlıklarında tedaviye yardımcı olarak kullanılabilir.

Sizlere bu yazımızda ihtiyol pomad diğer adı ile kara merhem hakkında bilgi vermeye çalıştım. Kesinlikle doktorunuza danışmadan asla bu kremi kullanmayınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Madecassol Krem