Kakao Yağının Cilde Faydaları

Kakao Yağının Cilde Faydaları

Kakao yağı kakao ağacında bulunan çekirdeklerde elde edilen doğal bir yağdır. Kozmetik sektöründe sıklıkla kullanılan kakao yağı en çok krem ve losyonlar da sıklıkla kullanılmaktadır.

Vitamin ve minareller bakımdan zengin olan kakao yağı hem cilde hemde saça faydalı yağlardan biridir. Afrika kıtasında üretilen kakao yağı çikolata üretilmesin kullanılmaktadır. Cildi onaran, cildi doğal şekilde nemlendiren bu bitkisel yağ aynı zamanda cilt yüzeyinde bulunan yaraların daha hızlı şekilde iyileşmesini sağlar.

Sizlere bu yazımızda kakao yağının cilde faydaları hakkında bilgi vermeye çalışacağım. Kakao yağı nerelerde kullanılır, kakao yağı nasıl kullanılır, kakao yağının cilde faydaları hakkında bilgi vermeden önce kakao yağı nasıl elde edilir hakkında bilgi vermek istiyorum.

Kakao yağı nedir? Nasıl elde edilir?

Kakao yağı, kozmetik ürünleri ve çikolatalara eklenen popüler olan ve sıklıkla kullanılan bir yağdır. Kozmetik alanında; en çok vücut losyonları, ruj ve yüz kremlerinde bulunur. Kakao yağı, hayvansal olmayan, yani tohumdan gelen bir yağdır. Kakao çekirdekleri, kakao bitkisinin yaprakları içinde yer alır. Çekirdeklerin içinde de taneler vardır. Bunlar birbirinden ayrıştırılıp, önce kurutulur, kavrulur, daha sonra da preslenerek yağ çıkarılır.

Kokusu harika denecek kadar güzeldir. Gerçek kakao sanıldığı gibi kahverengi değildir. Doğal kakao bej renktedir. Kahverengi olanlar kabuğu ile birlikte üretilendir. Kakao yağı ise görüntü itibariyle tereyağına benzemektir. Ancak rengi biraz daha açık hatta beje yakındır. Doğal olmayan kakao yağları sarı renkte olarak piyasada bulunur. Tadı ve kokusu ise kakaoya has olan kokudur. Gerçek kakao yağının ömrü 2 ila 5 yıl arasında değişmektedir.

kakao yağının cilde faydaları, kakao yağı cilde nasıl sürülür

Kakao Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Doğanın bize sunduğu nimetlerden biri olan kakao yağının cilde faydaların bahsetmek istiyorum. Düzenli olarak cilde kakao yağı uygulamak çok faydalıdır.

Dünyadaki en iyi kakao çekirdekleri, orta ve güney Amerika’da yetiştirildiği bilinmektedir. Bu çekirdeklerin çıkan yağ ise özellikle cildi nemlendirmek için kullanılır. Kakao yapısı itibariyle cilde gerekli olan nemi ve suyu bünyesinde hapseder.

 • Hakiki bir antioksidan deposu olması, içeriğindeki flavonoidler ve folifenollerden dolayıdır. % 55 ila %60 arasında doymamış yağ asitlerinden oluşur. A, B1, B2, B3, C, E ve K vitaminleri açısından zengindir. Serbest radikalleri nötralize eder. Böylelikle yaşlanmayı yavaşlatır. Kırışık oluşumunun önüne geçer.
 • Cilde elastikiyet verir.
 • Cilt tonunu eşitler.
 • Oksidatif stresle savaşır.
 • Saça sürüldüğünde sağlıklı bir şekilde parlamasını sağlar.
 • Saç nemlendiricisi olarak kullanılabilir.
 • Her saç tipinin kullanıma uygun olsa da, uygulanma sıklığı önemlidir.
 • Kakao yağı saça şampuandan önce uygulanmalıdır. Böylelikle saça bakım yapılırken, ekstra herhangi bir kimyasal saç kremi kullanmanızın önüne geçer.
 • Saçlarınızın çok çabuk elektrikleniyor ve kabarıyorsa, kakao yağı sizi bu istenmeyen durumdan da kurtarır. Kuru saçınıza, avucunuzda bir miktar kakao yağını ısıtıp uygulamanız ve eşit olarak dağıtmanız gerekmektedir. Fazla kakao yağı uyguladığınız saçınız yağlı gözükebilir.. Bunun için saçınızın yoğunluğunda bağlı olarak kullanacağınız kakao yağı miktarını kendiniz belirlemeniz gerekmektedir.
 • Saçı kuvvetlendirir ve dayanıklılığını arttırır.
 • Saç dökülmesini önler.
 • Saç derisinin kuruluğuna bağlı olarak gelişen, pullanmayı ve kepeklenmeyi giderir.
 • Kakao yağı hassas ciltler için bile en güvenilir cilt ürünüdür.
 • Harika bir cilt sağlığı güçlendiricidir.
 • Cilde zararlı olan bakteri ve virüsler karşı koruyan bir bariyer oluşturur.
 • Zarar görmüş, tahriş olmuş veya akneler dolu cildi onarır. Aknelerin daha az ortaya çıkmasını sağlar.
 • Esas görevi cildi nemlendirmek olan kakao yağı gerekli tüm bileşenleri fazlasıyla bünyesinde barındırır. Adeta nemlendirme ajanı gibi çalışır.
 • Kakao yağının doğal olanı gerçek cilt dostudur. İçine herhangi bir parfüm, alkol ya da artı bir madde eklenmemiş olmalıdır.
 • Cilt kuruluğundan ve pulpul dökülmesinden şikâyetçiyseniz, cilde peeling yapabilen kakao yağı, esansiyel yağlardan jojoba veya hint yağı ile birleştirilebilir.
 • Kakao yağı yara izlerini gidermekte 1 numaradır.
 • Doymuş yağların etkisi ise; kuru ve çatlamış cilt yüzeyi ile savaşır.
 • Cildin derinlerine inerek, saatlerce orunlu bölgelerde çalışmaya devam eder.
 • Egzemayı iyileştiren en etkili doğal üründür
 • Doğum çatlakları ya da cildin elastikiyetinin aşırı zorlanmasından dolayı meydana gelen çatlakların giderilmesini sağlar.
 • Kakao yağını kullanmadan önce mutlaka cildinizde test etmelisiniz. Eğer kakaoya karşı bilindik bir alerjik durumuz var ise kesinlikle kullanmamalısınız. Alerjiniz olmaması halinde, satın aldığınız kakao yağı cildinize dokunuyorsa muhakkak içinde bir katkı maddesi vardır.
 • Kakao yağı, doğal olarak satıldığında katı haldedir. Ancak cilde sürüldüğünde, cildin kendi sıcaklığından dolayı erir. Bunun yanında az ısıtılarak da likid hale getirilerek de cilde uygulanabilir
 • Kakao yağı ciltte oluşan iltihapları etkili bir şekilde giderir. Anti bakteriyel ve anti enflamatuar özelliği sayesinde egzama, deri döküntüleri ve sedef hastalıklarına iyi gelir.
 • Kışın soğuktan, yazın ise güneşten dolayı çatlayana dudakları iyileştirir.
 • Cilt yapısını yeniden yapılandırırken, cilt problemleri arsında olan döküntüleri veya yanıkları giderir.
 • Kakao yağının yatıştırıcı özelliğini daha da etkin hale gelmesini isterseniz, bir miktar aloe vera jeli veya çay ağacı yağı ile birlikte kullanılabilir.
 • Gerçek kakao yağı ile yapılan çikolata veya ürünler, ağızdan alındığında sağlık açısından çok faydalıdır. Antioksidan özelliği sayesinde bağışıklık sistemi güçlenir. Böylelikle iltihaplı hastalıklar, hücre bazında mutasyonlardan korunulur.
 • Kalp hastalıklarına yakalanma riski düşürür.
 • Vücuttaki yağ oranını dengeler.
 • Kanser türlerine karşı korur.
 • DNA hasarlarının önüne geçer.
 • Beyin sağlığı için önemlidir.

kakao yağı cilde nasıl sürülür

Kakao Yağı Cilde Nasıl Sürülür

Kakao yağı cilde sürülür mü, kakao yağı cilde nasıl sürülür soruların sıklıkla sorulan soruların başında gelmektedir. Kakao yağı cilde faydaları olduğundan sizlere kakao yağı ile yapılan bazı maske tarifleri vermek istiyorum. Bu maskeler ile cilt bakımı yapmanız mümkün.

Yara izi gideren kakao yağı kürü

Öncelikle 2 yemek kaşığı kakao yağı, 1 yemek kaşığı shea yağı ve 1 yemek kaşığı hindistancevizi yağı, benmari usulü eritilir. Ben mari usulü ateş üzerinde kaynayan bir tencerenin içine ister cam, ister plastik olan bir kap konulup, içindeki malzemenin sadece suyun sıcaklığı ile erimesidir. Su miktarı konulan kabın içerisine su gelmeyecek şekilde ayarlanmalıdır. Kaynayan su fokurdayınca, su kaçmaması için, ateş miktarı azaltılmalıdır. Kaptaki yağlar bir miktar ılınıp eridikten sonra, 5 damla lavanta yağı, yarım çay kaşığı e vitamini, 10 damla ölmez altın otu yağı eklenerek karıştırılır. Kapağı olan bir kaba alınarak, günlük nemlenircinizin altına sürebilirsiniz.

Kırışıklık açan kakao yağı kürü

İster ince çizgiler olsun, ister biraz daha derinleşmiş çizgiler, bu kürü gece yatmadan önce uygulayarak, genç bir görünüme tekrar ulaşmak hayal değildir. Kırışıklık derinliği ve sayısını da bağlı olarak cildin düzelmesi için gereken zaman değişkenlik gösterip, uzayabilir. 1 yemek kaşığı kakao yağını benmari usulü eritin. 2 yemek kaşığı shea yağı ve 1 yemek kaşığı jojoba ayağı ekleyerek karıştırın. Karışım soğuğunca, krem kıvamı alacağından, uygun kapaklı bir kaba konulup, saklanabilir hale getirilir. Gece yatmadan günlük kirden arındırdığınız cildinize sürebilirsiniz. Nemlendirici kullanmanıza gerek yoktur.

Kırışıklıklar gideren kakao maskesi

3 yemek kaşığı hindistancevizi yağı, 2 yemek kaşığı kakao yağı, 2 çay kaşığı balmumu ile birlikte bir sos tenceresinde ısıtılır. Ocaktan alınıp, 2 çay kaşığı su, 5 damla frankincense yani buhur yağı, 5 damla sardunya yağı, 2 yemek çay kaşığı E vitamini, 1 yemek kaşığı kuşburnu yağı eklenerek el çırpısı ile karıştırılır. Karışım uygun bir kaba alındıktan sonra kullanıma hazırdır. Gece yatmadan temiz cildinize sürülmelidir.

Dudaklar için balm yapımı:

2 yemek kaşığı kakao yağı ve 1,5 çay kaşığı balmumu eklenerek ben mari usulü eritilir. Ateşten alınan karışıma 1 çay kaşığı bal, 1 çay kaşığı toz kakao ve 4 damla nane yağı eklenir. Karışımı karıştırırken, kakao tozunun iyice erdiğinden ve topaklanmadığından emin olmalısınız. Önceden boşaltılan bir ruj ya da balm kutusunua koyarak muhafaza edin.

Diğer bir balm yapımı ise;

10 gram balmumu, 12 gram hindistancevizi yağı, 7 gram kakao yağını ben mari usulü eritip, iyice karıştırın. İçine 20 gram tatlı badem yağı ve 1 kapsül E vitamini eklendikten sonra ya bir ruj kabına ya da kapaklı bir kaba alarak saklayın.

Kakao parfümü

Kakaonun dayanılmaz kokusunu özellikle yaz aylarında teninizde hissetmek ve daima yanınızda olmasını sağlamak için; 1 yemek kaşığı kakao yağını ben mari usulü eritin. 8 damla vanilya esansiyel yağı ve 4 damla kakule yağını ekledikten sonra, kapaklı şık bir kaba alarak donması için 15 dakikalığa buzdolabına koyun. Parfümünüz kullanıma hazırdır. Nabzınızı hissettiğiz yerlere, kol bileklerinizin içine, boynunuz ve saç bitim noktalarınıza sürün. Son derece kalıcı olan parfümünüz gün boyu cildinizde kalır.

Kakao deodorantı

Yazın terlemeyenle birlikte deodorant kullanma ihtiyacımız da artar. Bu deodorant hoş kokuyla birlikte koltuk altında oluşan terlemenin azaltılmasını ve koltuk altınınızın kuru kalmasını sağlar. Öncelikle 15 gram kakao yağı, 8 gram shea yağı, 10 gram hindistancevizi yağı bir kapta benmari usulü eritilir. 8 gram beyaz kil ya da kaolin, 9 gram karbonat ve 6 gram ararot nişastası birbiriyle karıştırılır. Beyaz kil yazın açık renkli giysiler giydiğimiz için idealdir. Bu karışımı iyice toz kıvamına getirmek için kahve öğütücüsünde en az 5 dakika boyunca un ufak edilmelidir. Kahve değirmeniniz yok ise; aktardan alırken karışımı bu şekilde hazırlamasını isteyebilirsiniz. Ilık hale gelmiş yağ karışımına, bu toz karışım eklenir. Son olarak 12 damla lavanta yağı, 3 damla bergamot yağı, 1 damla nane yağı ve 5 damla silhat yağı eklenip iyice malzemelerin birbiri içinde karışmasını sağladıktan sonra uygun kapaklı bir kaba alınır. Duş aldıktan sonra ince bir tabaka halinde koltukaltınıza sürülür.

kakao yağının cilde faydaları

Kakao Yağı Cilde İyi Gelir Mi

Kakao yağı cilde iyi gelir mi, kakao yağı cilde faydaları hakkında sizlere bilgi vermeye çalıştım. Cilde bakım yapan ve onaran kakao yağı kürlerini kullanarak cildin daha canlı ve bakımlı olmasını sağlayabilirsiniz.

Kuru ciltler için kakao yağı kürü:

Çeyrek su bardağı kakao yağı, çeyrek su bardağı shea yağı ve çeyrek su bardağı hindistancevizi yağı, ocakta benmari usulü eritilir. Ilınınca yumurta çırpıcısıyla tüm yağların birbiri içinde iyice karışması sağlanır. Arzuya göre içine 10-12 damla lavanta yağı eklenebilir. Kapağı olan, uygun kaba alındıktan sonra yarım saat kadar buzdolabında soğuttuktan sonra kullanıma hazırdır. Vücudunuzda kuru bulduğunuz her noktaya rahatlıkla uygulanabilir.

Kakao yağı ile banyo kürü:

Kuruyan cildinizi canlandırmak için, içi sıcak su dolu olan küvetin içine kalıp sabun büyüklüğünde kakao yağı atıp, 15 dakika boyunca bu suyun içinde yatın. Banyodan çıkıp kurulanınca, sonuca şaşıracaksınız…

Daha etkili vücuda nem veren bir banyo için;

Başparmağınız kadar kakao yağı, 1 çimdik ipek tozu ve 4 yemek kaşığı hindistancevizi sütü tozu eklenerek macun kıvamı alması sağlanır. Sıcak su dolu küvete,1 ya da 2 kaşık bu karışımdan katılarak erimesi sağlanır. İsterseniz sıcak banyo suyunun içine bir miktar epsom tuzu da eklenebilir. Derinlemesine nem verip, vücudunuzu ipek yumuşaklığı sağlayacak bu banyoyu haftada 1 kez muhakkak deneyin.

Ayak nemlendiren, çatlakları gideren ve koku gideren kakao yağı kürü:

50 gram shea yağı ile 25 gram kakao yağını ben mari usulü eritin. Birbiriyle iyice karışmasını sağlayın. Karışım ılınınca, 20 gram mentol kristali, 20 damla biberiye yağı, 10 damla çay ağacı yağı, 10 damla lavanta yağı ve 20 damla köknar yağı eklenir. Tahta kaşık ile karıştırıldıktan sonra, uygun kapaklı kaba alınıp, düzenli olarak geceleri ayaklar yıkandıktan sonra sürülür. Mümkünse gece bir çorap giyip, ayağın karışımı iyice emmesi sağlanarak, yatılır.

Cilt arındıran kakao yağı peelingi:

2 çay kaşığı rhassoul kili ya da kırmızı kili, 4 çay kaşığı kaolin kili, yarım çay kaşığı kakao tozu, 1 tatlı kaşığı kahve çekirdeği, 1 tatlı kaşığı kakao yağı kahve değirmeni içinde karıştırılır. Daha sonra 2 buçuk çay kaşığı bu karışımdan alınarak, 1,5 çay kaşığı su ile birlikte pürüzsüz bir kıvam alması sağlanır. Yüze dairesel hareketlerle sürülür. 15 dakika ciltte kurumasını bekledikten sonra ılık su yardımıyla ciltten arındırılır.

Yüz nemlendiricisi aynı zamanda yanık iyileştirici kakao yağı kürü:

Yarım su bardağı hindistancevizi yağı, 2 yemek kaşığı badem yağı, 1 yemek kaşığı kakao yağı, 5 damla lavanta yağı, 5 damla frankincense yani buhur yağı birbiriyle mikser yardımıyla karıştırılır. Uygun kaba alındıktan sonra nemlendiriciniz kullanıma hazırdır. Her gün temiz cildinize uygulayın.

kakao yağının cilde faydaları, kakao yağı yüze nasıl sürülür

Kakao Yağının Cilde Zararları

Kakao yağının cilde faydaları olduğu gibi yan zararları ve yan etkileri bulunmaktadır. Kakao yağı mutlaka cilde fazla sürülmemelidir fazla sürülmesi sivilceye neden olabilir. Ayrıca kakao yağı hassas ciltlerde alerjiye neden olabilir. Genelde bilinen yan etkileri Ciltte kaşıntıya, kızarıklıklara, kurdeşen’dir.

Kakao yağı cildi bronzlaştırır mı

Doğal yolla bronzlaşmak için en etkili yöntemlerden biride kakao yağı ile bronzlaşmaktır. Zaten kakao yağı bronzlaştırı etkisinden dolayı sıklıkla tercih edilmektedir. Doğal yolla bronzlaşmak için kakao yağını ayrıca cildin nemlenmesi için etkilidir.

Kakao yağını bronzlaşmak için tercih edenler mutlaka kakao yağını cildine sürdükten sonra mutlaka uygun bir güneş kremi cildi cildini korumaları gereklidir. Çok etkili olan kakao yağı sürüldükten sonra sanki bütün gün güneşin altında kalmışınız gibi bronzluk sağlar.

Kakao yağı sivilceye iyi gelirmi

En çok sorulan sorulardan biride kakao yağı sivilcelere iyi gelir mi sorudur. Kakao yağı aşırımı kullanımı gözenekleri tıkayarak sivilceye neden olabilir. Ama uygun ve dozunda kullanmak cildin sivilcelerde kurtulmasını sağlar.

Kakao yağı cildi karartır mı

Cildi daha koyu ve esmer olması için kakao yağı çok iyi bir tercihtir. Güneşin altında bekleyerek bronzlaşmak yerine kakao yağı ile esmerleşmek daha etkili ve daha sağlıklı bir yöntemdir.

Sizlere bu yazımızda kakao yağının cilde faydaları, kakao yağı yüze sürülür mü, kakao yağı cildi bronzlaştırır mı sorularına cevap vermeye çalıştım. Sizlerde aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazarak bize sorabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Madecassol Krem