Kahvenin Faydaları ve Zararları

Kahvenin Faydaları ve Zararları

Kahve içmek, içerisinden bulunan kafeinden dolayı hem bağımlılık hem de uyandırıcı işlem görür. Sınava çalışırken ya da uyanık kalmak isteyenlerin kahve içmesinin asıl sebebi budur. Yoğun işlerde çalışanların sabah ilk uyandığında kahve içmeleri de bu yüzdendir. Kahve içmek kişiyi zinde tutar ve daha dinamik bir gün geçirmelerine yardımcı olur.

Günde ne kadar kahve içilmeli, kahvenin faydaları nelerdir sorularını sizlere için araştırdık. Aşırıya kaçmadan içilen kahve yararları olduğu bilinmesine karşın aşırı tüketimi ciddi yan etkilere ve zararlara neden olduğu bilinmektedir.

Kahvenin Faydaları Nelerdir

Severek tükettiğimiz kahvenin faydaları nelerdir, nelere iyi gelir hakkında bilgi vermek istiyorum. Antioksidan deposu olan kahve bir kaç kanser riskinin ortadan kalkmasını sağlar. Günde 3 bardak kahve içmenin yararları ise;

 • Sinir sistemi hastalıklarını önler
 • Daha enerjik ve zinde olmanızı sağlar
 • Dikkat dağınıklığı önler
 • Tokluk hissi verir bu sayede zayıflamaya yardımcı olur
 • Yağ yakıcı etkisi vardır
 • Vitamin ve mineral bakımından zengindir
 • Yaşlanma etkilerini geciktirir
 • Depresyona karşı etkilidir
 • Diyabete karşı kahve tüketilmelidir
 • Kanserden korur
 • Düzenli kahve içenlerin daha uzun yaşadığı görülmüştür
 • Alzheimer hastalığını önler
 • İçeriğinde bulunan antioksidanlar kal sağlığını korur
 • Safra taşı oluşmasını önler
 • Karaciğer yağlanmasına karşı faydalıdır

Baş ağrısı ve migren ataklarına karşı iyi gelen kahve birden bırakılırsa tekrardan migreni tetiklediği görülmüştür. Daha bir çok faydası bulunan kahvenin bazı zararları da bulunmaktadır.

kahvenin zararları, kahvenin faydaları

Kahvenin Zararları Nelerdir

Her şeyde olduğu gibi fazla kahve tüketmenin de zararları vardır. Eğer kalp hastasıysanız kahve içmek kalp ritminizi olumsuz yönde etkilemekte ve kalp ritminizi bozmaktadır. Bu nedenle kahve içmeyi azaltmalı ve olabildiğince tüketmemeye çalışmalısınız.

Kahve içmek abartıldığı zaman yani gün içerisinde bir bardaktan fazla kahve tüketimi yaptığınız zaman tansiyon hastalığına yakalanma ihtimaliniz de oldukça fazladır. Eğer tansiyon hastasıysanız zaten kahve içtiğiniz zaman tansiyonunuz artabilmekte ve size zarar verebilecek problemler yaşatabilmektedir.

Fazla kahve içmek sadece hastalık yaratmamaktadır. Bazı durumlarda da var olan hastalığınızı daha da tetikleyebilir. Bunlardan biri ülserdir. Ülser hastaları eğer kahve tüketiyorsa mideleri bir miktar sıkıntı görebilir ve biraz ağrı yaşamanıza sebep olabilir çünkü kahve midenin asit salgılamasında etki yaratarak midenizin asit salgılamasını uyarıyor. Bu nedenle fazla kahve tüketmek ülser hastaları için de iyi değildir.

Kahve tüketimimin çok az da olsa vücudumuz da su kaybına sebep açması gibi durumlar da vardır. Ancak bu su kaybı ihmal edilebilecek kadar azdır. Yine de kahve içtiğiniz günlerde vücudunuzun sıvı ihtiyacını da gidermek için bol miktarda su tüketmelisiniz.

Kahve içmek bir fincandan fazlası olduğu zaman doğurganlığı bile etkilemektedir. Aşırı miktarda tüketmiş olunan kahveler içerisinde bulunan kafeinler neticesinde vücut da ki yumurtalıklara zarar vererek doğurganlık oranını azaltıyor. Sadece kadınlar da değil erkekler de de fazla kahve içmek spremlerin gücünü azaltmaktadır. Hamile kadınların içmiş oldukları kahvelerde ki kafeinlerden fetüs olan bebeklerin de etkilendiği bilinmektedir. Aşırı miktarda kahve tüketmek bebek sahibi olmak isteyen kadın ya da erkeklerin sorun yaşamasına sebep olabilir. Aynı zamanda aşırı kahve ve kafein anne karnında ki bebeğin de sağlığını olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

Çok aşırı kahve tüketen bireylerde zamanla kemik erimesi görülmektedir. Bunun sebebi ise kahve içerisinde bulunan kafeinin vücudumuz da ki mineral ve vitaminlerin emilimini sağlayarak vücudumuzda bulunan kalsiyumun idrarımız ile beraber vücudumuzdan atılmasını ve uzaklaşmasını sağlayarak kemik erimesi gibi ciddi sorunlara yol açabilmektedir.

Migren hastalarının da fazla kahve tüketiminden uzak durması gerekmektedir. Çok fazla kahve tüketimi migren hastalarının rahatsızlıklarını tetikleyerek sorun yaşamasına sebep olmaktadır. Hatta bazı bilimsel araştırmalara göre çok fazla kahve tüketiminin beyine zarar vererek migren oluşumunu başlattığı da bilinmektedir.

Uykunuzu dağıtmak istediğinizde, dalgınlık gibi problemler yaşadığınızda hemen kahve içmeye başvurmak yerine uykunuzu dağıtacak başka şeylere başvurmalısınız. Her fırsatta kahve içmek bağımlılık yaparak vücudunuza yüksek miktarda zarar verebilmektedir.

Kahvenin Yararları

Günde 3 yada 4 bardak kahve içmek faydalı olmasına karşın yüksek oranda kafein alımı istenmeyen bazı sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olabilir.

Mümkün oldukça kahveyi tok karınla içmeye çalışın. Aç karınla yada yemeklerden önce hemen önce içildiğinde mide bulantısına neden olabilir.

Kahveyi yada türk kahvesini sigara yada ilaçlar ile beraber tüketmeyiniz. Günde 5 bardaktan fazla içilen kahve kemik erimesine neden olmaktadır.

Şekersiz ve sütlü kahve içmek daha faydalı olacağından bu şekilde tüketmeye özen göstermelisiniz.

Sizlere bu yazımızda kahvenin faydaları ve zararları nelerdir hakkında bilgi vermeye çalıştım. Kahvenin faydaları ve kahvenin zararları hakkında sorularını yorum kısmına yazabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Madecassol Krem