Kahve Telvesi Maske

Kahve Telvesi Maske

Gündelik yaşantımızda sıklıkla tükettiğimiz kahvenin cilde sayısız faydası olduğunu biliyor muydunuz. Daha sıkı bir cilde sahip olmak, kırışıklıkları yok etmek için kahve telvesi ile maske yaparak cildinize uygulamak harika sonuçlar elde etmenizi sağlayacak.

Pek çok ünlünün tercihi olan kahve telvesi maskesi sayesinde cildiniz daha bakımlı ve güzel olacaktır. Kahvenin içeriğinde bulunan kafein kozmetik sektöründe sıklıkla kullanılmaktadır.

Sizlere bu yazımızda kahve maskesi nasıl yapılır, kahve telvesi maskenin cilde faydaları ve kahve maskesi neye yarar, neye iyi gelir hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

Kahve Telvesi Maskesinin Cilde Faydaları

Kahve telvesi maskesinin cilde faydaları hakkında sizlere bilgi verdikten sonra kahve telvesi maskesi tarifleri sizinle paylaşacağım.

  • Kahve içeriğinde birçok zengin antioksidan içerir. Aktioksidanlar cilt için oldukça önemlidir. Çünkü cilde zarar veren serbest radikallerle savaşır. Oksidasyonun önüne geçer. Ciltte erken yaşlanma belirtilerini, kırışıklıkların ve ince çizgilerin oluşmasını önler.
  • Kan akışını hızlandırarak, cildin taze, parlak ve ışıltılı bir şekilde görünmesini sağlar. Vücutta ise selülit, variz damarlarının görünümü azaltırken, çatlakları giderir. Yağ yakımını hızlandırır.
  • Cildi sıkılaştırır. Böylelikle hem yüzdeki kırışıklar hem de vücutta oluşan selülitler giderilir.
  • Kahve, saç foliküllerini canladırarak, saç üretimini arttırır.
  • Cilde uygulandığında, deri tabakasının hemen altında bulunan damarları büzüştürür. Böylelikle göz çevresindeki şişkinlik ve koyu halkaları giderir.
  • Kahve ile cilt güçlendiğinden, güneşin zararlı ultraviole ışınlarından kendine bir bariyer oluşturur.
  • Kahve tanecikleri adeta bir peeling ajanı gibi çalışır. Ölü hücreler cildin en üst tabakasında oluşup, cildi adeta nefes aldırmayacak şekilde kaplar. Zamanla giderilmeyen ölü hücreler ise cilde zarar verir. Aynı zamanda üzerine günlük kiri tutar. Günlük yapılan cilt temizliği ise bu kiri ve ölü derileri gidermez. Mutlaka cildin üst tabakasında biriken bu ölü deri ve kir yığınını peeling yaparak gidermek gerekmektedir.

kahve maskesi, kahve telvesi maskesi

Kahve Telvesi Maskesi Ne İşe Yarar

Sadece sabahları içmek için pişirip içtiğiniz Türk kahvesinden kalan bir miktar kahve, soğuduğunda bile cilt için harika bir toniktir. Pamukla cilde uygulanabilir. Hatta tamamen içtiğiniz kahvenin kalan telvesini cilde sürüp hem peeling hemde detoks etkisi yapılır. Günlük küçük etkili bakım yapılmış olunur.

Sadece Türk kahvesi değil, kapsül kahvelerin içinde kalan kahveler, filitre kahvenin filitre bölümündeki kalan kahvelerde aynı etkiyi gösterir. Ancak kahve telveleri ya da demleniş hazırlanmış kahve saklanamaz. Cilde uygulanacağı zaman taze olarak yapılmalıdır.

Kahve Telvesi Maskesi Nasıl Yapılır

Kahve telvesi maskesi yapanlar ve kahve telvesi maskesi kullananlar tarafından en çok denenen ve etkili sonuç veren kahve maskesi tariflerini sizinle paylaşmak istiyorum.

Kahve Telvesi Peelingi Tarifleri

Vücut ve yüz için kahve peelingi:

İhtiyacınız kadar olan kahveyi bir kaba alın. Üzerine eşit miktarda şeker ekleyin. Vücut için peeling yaparken şeker yerine deniz tuzu da eklenebilir. Çok az,hatta birkaç damlar zeytinyağı ekleyerek pürüzlü bir karışım elde edin. Karışımda şeker veya tuz mutlaka eritilmelidir. Karışım biraz kalın olacaktır. Bu durum peeling sırasında yapılan dairesel hareketler ovmayı kolaylaştırır. Karışımı ister yüze ister vücuda ovalayarak cilde bastırmadan nazikçe masaj yapılır. Daha sonra ılık su ile durulanır.

Yüz ve vücut için nemlendirici kahve peelingi:

1 yemek kaşığı içtiğiniz kahveden kalan telve ya da demlendirilmiş filitre kahveden kalan kahve, 2 yemek kaşığı yulaf ezmesi 1 yemek kaşığı ılık bal ve 1-2 çimdik tarçın eklenerek karıştırılır. Cilde ovalanmadan sürülür. 20 dakika beklendikten sonra ılık su ile durulanır.

kahve maskesi, kahve telvesi maskesi

Saf kahve yağı nasıl hazırlanır?

Kahvenin yüzeysel variz ve selülit gideren özelliği vardır. İçeriğindeki kafein kan akışını hızlandırır. Özellikle bölgesel olan selülitlerde son derece etkilidir. 1 su bardağı kadar zeytinyağı veya hindistancevizi yağına, ¾ su bardağı kahve eklenir. Bu karışımı bir kavanozda yapılıp, iyice çalkalanıp, birbiri ile karışması sağlanmalıdır. 3 hafta ile 1 ay arasında karışım bekletilmelidir. Hergün günde bir ya da 2 kez çalkalanmalıdır. Bekleme süresi sonrasında tülbent ya da kahve filitresinden geçirilerek kullanıma hazır hale gelir.

Karışımı hazırlamanın diğer bir yolu ise; 4 yemek kaşığı kahve çekirdeği, 8 yemek kaşığı zeytinyağı ya da hindistancevizi yağı ile bir tavaya konulur. 30 dakika veya biraz daha fazla bir zaman kısık ateşte düzenli bir şekilde karıştırılarak çekirdekler yanmadan kaynatılır. Pişirme süresi sonrasında yine karışım tülbent ya da kahve filtresinden geçirilerek kullanıma hazır hale getirilir. Bu karışım aynı zamanda çatlak ve göz çevresinde bulunan morlukların giderilmesinde kullanılır. Tercihinize göre buzdolabından saklanıp soğuk bir şekilde ya da kullanmadan önce az ısıtılarak istenilen bölgeye uygulanır.

Sıkılaştıran ve aydınlatan kahve maskesi:

Bu maske gözeneklerin tıkanmasını önler. Aynı zaman cildi aydınlık yapar. İnce çizgileri yok eder. Yüz daha sağlıklı ve canlı görünür. 1 yemek kaşığı toz halindeki kahve, 1 yemek kaşığı bal ile karıştırılır. İçine bir kaç damla zeytinyağı eklenebilir. Yüze bir fırça yardımıyla ince tabaka şeklinde sürülerek 15 dakika beklenir. Daha sonra soğuk su ile durulanır.

kahve telvesi maskesi, kahve maskesi

Kahve Telvesi Maskesi Tarifi

Cilt parlatan kahve maskesi:

1 yemek kaşığı ince granüllü nescafe, 1 yemek kaşığı zerdeçal, 1 yemek kaşığı yoğurt ile karıştırılır. Yüze sürülüp 20 dakika beklenir. Daha sonra su ile durulanır. Durulanmadan önce 2 dakika maske ciltteyken dairesel hareketlerle ovalanmalıdır. Haftada 2-3 kez etkili sonuç için uygulanmalıdır.

Göz çevresindeki morluklar için kahve kürü:

İster bir fincan Türk kahvesi içip telvesini, ister demlediğiniz filitre kahvenin, filitre kısmında kalan kahveyi bir kapta ya da buz kalıbında dondurun. Daha sonra bir miktar aloe vera jeli ile soğukken karıştırıp, hem göz çevrenize hem de yüzünüze sürün. 15 dakika bekledikten sonra soğuk su ile durulayın.

Kahve Telvesi Maskesi Neye İyi Gelir

Pürüzsüz dudaklar için kahve peelingi:

Yarım çay kaşığı bal ile yarım çay kaşığı Türk kahvesi birbiri ile karıştılarak pürüzsüz bir kıvam alması sağlanır. Dudaklara dairesel hareketlerle ovularak 30 saniye boyunca uygulanır. Daha sonra ıslatılmış havlu kağıt ya da tülbent yardımıyla temizlenir.

Cilt tazeleyen ve gerginleştiren kahve maskesi:

1 yemek kaşığı kahve ve 1 yumurta sarısı iyice karıştırılır. Yüze bir fırça yardımı ile sürülüp 15-20 dakika beklenir. Daha sonra soğuk su ile durulanır. Cildi gerginleştiren bir diğer kahve maskesi ise; 1 yemek kaşığı ince granüllü nescafe, 1 yemek kaşığı bal, 1 yemek kaşığı yoğurt ile karıştırılır. 20 dakika beklendikten sonra, cilde 2 dakika masaj yapılır. Daha sonra cilt durulanır. En iyi sonuç için haftada 2-3 kez uygulanmalıdır.

kahve maskesinin faydaları, kahve telvesi maskesi

Cildi pürüzsüz gösteren, adeta cilalayan kahve pellingi:

Yeni evlenecekler ya da yazın güneşten bronzlaşmayı düşünenler için cildi mükemmel duruma getiren kahve peelingi için; 1 çay kaşığı Türk kahvesi, yarım çay kaşığı şeker, 2 çay kaşığı limon suyu eklenir. Karışımın kıvamını azaltmak için ise gül suyu kullanılmalıdır. Haftada birgün cilde masaj yapıp, dairesel hareketlerle ovulur. Daha sonra ılık su ile durulanır.

Saç derisi peelingi:

Saç derisini sağlıklı hale getirmek, saç dökülmesini azaltmak ve saç uzamasını hızlandırmak için kullanılan bu peeling için, düzenli olarak uyguladığınız saç kreminize kahve eklenir. Saç derisine bu karışımla 5 ila 10 dakika arası masaj yapılır. Daha sonra düzenli olarak kullandığınız şampuanınızla saç yıkanır. Haftada 1 gün uygulanır.

Zarar görmüş ve kuru saçlar için kahve maskesi:

2 çay kaşığı bal, 2 çay kaşığı Türk kahvesi, 2 çay kaşığı zeytinyağı ile karıştırılır. Eğer karışım gözünüze az geldiyse aynı ölçülerde miktar fazlalaştırılabilinir. Islak saç derisine 1 dakika boyunca masaj yapılır. Kalan malzeme ise saç uçlarına yedirilir. Daha sonra saç, şampuan ve saç kremi ile yıkanır.

Kahve Telvesi İle Maske Yapımı

Yüz canlandıran kahve maskesi:

1 yemek kaşığı Nescafe ile 1 yemek kaşığı ılık süt ile karıştırılır. Çok kalın olmayan bir macun kıvamı elde edilir. Yüze sürülüp 20 dakika beklenir. Suyla durulanıp, yüz kurulanır. Daha sonra nemlendirici mutlaka uygulanmalıdır. En iyi sonucu almak için haftada 2-3 kez tekrarlanmalıdır.

Cilt besleyen kahve maskesi:

Eşit miktarda kahve, yoğurt ve yulaf ezmesi birbiri ile blendır yardımı ile pürüzsüz bir kıvam alması için karıştırılır. Yüze ve boyun bölgesine uygulanır. En fazla 30 dakika beklenip, ılık su ile durulanır. Havlu kağıt ile kurulanır. Kahve ve yulaf ezmesi pelling yaparken, yoğurt ise cilde güzellik verir.

kahve telvesi maskesi, kahve maskesi

Nemlendiren, gözenek sıkılaştıran ve cilt onaran kahve maskesi:

1 buçuk yemek kaşığı hindistancevizi yağı, 1 yemek kaşığı kakao ve 2 yemek kaşığı taze öğütülmüş kahve birbiri ile karıştırılır. Cilde bir fırça yardımı ile sürülür. 30 dakika beklendikten sonra, musluktan akan su ile cilt durulanır. Durulanmadan önce cilt bir miktar ovulabilir.

Gözenek ve cildi derinlemesine temizleyen kahve maskesi:

1 yemek kaşığı kahve ile yeteri kadar limon suyu birbiri ile karıştırılıp, macun kıvamı alması sağlanır. Yüze ve boyun bölgesine sürülüp yarım saat kadar beklenir. Daha sonra durulanır.

Mucizevi killi kahve maskesi:

Bu maske adeta her derda devadır. Cildi temizler, arındırır, gözenekleri sıkılaştırır, fazla yağı emer, cilt Ph dengeler, cildi canlandırır ve cilt lekelerini giderir. Ancak kullanacağınız kil çok önemlidir.

Beyaz kil yani kaolin; kuru, hassas ve normal ciltler için, gri betonit kili; normal ve yağlı ciltler, yeşil kil ise; yağlı ciltler için tavsiye edilir.

2 çay kaşığı cildiniz için uygun kil, 1 çay kaşığı kahve veya içtiğiniz kahvenin telvesi, 1 ya da 1,5 çay kaşığı elma sirkesi ya da çok hassas cildiniz var ise gül suyu, 2-3 damla çay ağacı yağı veya lavanta yağı eklenir. Tüm malzemeler tahta kaşık yardımı ile karıştırılır. Eğer karışım sürülemeyecek kadar kalın olursa elma sirkesi ya da gül suyu eklenerek kıvamı açılabilir.

Yüze sürülüp 5 ila 15 dakika arası beklenir. Ancak ciltte maskenin kurumaması gerekmektedir. Bekleme süresinden sonra cilt ılık su ve dairesel hareketler yardımıyla temizlenir. Havlu kağıt yardmı ile kurulanır. Uygulamadan sonra mutlaka nemlendirici sürülmelidir.

Koyu renk saçlar için kahve maskesi:

2 fincan Hindistancevizi, jojoba yağı, badem yağı, Hint yağı veya zeytinyağından bir tanesi seçilir. 60 gram kahve ile birlikte 1 saat kadar kısık ateşte pişirilir. En az 4 saat kadar beklendikten sonra karışım süzülür. Tülbent ya da kahve filtiresi süzmek için kullanılır.

Daha sonra içine birer ikişer damla nane yağı, biberiye yağı, lavanta yağı, biraz tarçın ve bir miktar kuru ısırgan eklenerek karıştırılır. Haftada bir gün saç diplerinden başlayıp, tüm saça yedirilir. Bone giyilip,üzerine sıcak su ya da buharda ile ıslatılmış havlu sarılır. Yarım saat beklendikten sonra saç ılık su ile durulanır.

kahve telvesi maskesi, kahve maskesi

Gözaltı şişkinliklerine kahve maskesi:

1 adet yumurta akı ile 2 çay kaşığı kahve 1 dakika boyunca çatal yardımıyla çırpılır. Gözaltına sürülüp 10 dakika beklenir. Yumuşak ve ıslatılmış bir tülbent yardımı ile temizlenir. Gözaltı şişkinlikleri ve morluklarına iyi gelen bir diğer maske ise; 1 çay kaşığı taze öğütülmüş kahve , 1 çimdik karabiber ve çeyrek çay kaşığı Hindistancevizi karıştırılarak yapılır. Gözçevresine sürülüp 10-15 dakika beklenir. Islatılmış bir tülbent ya da bez yardımıyla temizlenir. Kuruduktan sonra nemlendirici kullanılmalıdır.

Göz çevresi kremi:

Yarım yemek kaşığı balmumu, 2 yemek kaşığı shea yağı, 3 yemek kaşığı 1 ayda oluşturulan kahve yağı, 1 çay kaşığı kuşburnu çekirdeği yağı, 3 kapsül E vitamini, 7 damla papatya yağı, 1o damla buhur yağı kullanılarak yapılır. Öncelikle balmumu, shea yağı ben mari usulü eritilir.

Karışım ocaktan alınınca içine diğer tüm malzemeler eklenir. Ilıkken tüm karışım, kapağı olan bir kaba alınır. Oda sıcaklığında katılaşıncaya beklenir. Daha sonra buzdolabına konulur. 2-3 ay saklanabilir. Günlük cilt temizliği yapıldıktan sonra göz çevresine uygulanır.

Göz çevresi kırışıklık gideren serum:

Çok derin olmayan bir kavanoza 1 fincan badem yağı konulur. İçerisine 1 fincan kahve eklenir. İyice karıştırılır. Bu şekilde 24 saat beklenir. Kavanozun üzerine bir tülbet ile kaplanıp, başka bir kap içine ters çevrilir. Böylelikle kahve parçaçıkları süzülür.

Küçük ve ağzı kapaklı bir kaba alınıp, içerisine 1 yemek kaşığı avokado yağı şırınga ya da damlalık yardımıyla zerk edilir. Serum kullanıma hazırdır. Özellikle akşamları cilt temizliği yapıldıktan sonra uygulanmalıdır.

Selülit gideren ve yüz gerginleştiren kahve maskesi:

1 yemek kaşığı kahve, 1 yemek kaşığı bal, yaklaşık 1,5 çay kaşığı aktif karbon birbiri ile karıştırılır. Dairesel hareketlerle masaj yapılarak sürülür. Daha sonra ılık su ile durulanır. Kışın haftada 1 kez yapılması önerilir.

kahve telvesi maskesi neye yarar

Kahve Telvesi Maskesi Kullananlar

Kahve telvesi maskesi kullananlar kahve telvesi maskesinin cilde faydaları olduğu için kullandıklarını dile getirmişlerdir. Cildi canlandıran, cildi parlatan ve nemlendiren bu maske tarifi yapılışı kolay maske tariflerinden biridir.

Kolay kahve telvesi maskesi yapanlar kahve telvesine badem yağı ekleyip yüzüne sürdüklerinde biri harika etki yarattığını söylemişlerdir.

Kahve Telvesi Maskesi Kaç günde Bir Yapılır

Pek çok etkilerinden dolayı severek yaptığı kahve telvesi maskesi kaç günde bir yapılır ve kahve maskesi ne sıklıkla yapılır sorusu en çok sorulan sorulardan biridir. Cilt tipine ve cildin durumuna göre değişiklik gösteren kahve telvesi maskesi haftada 1 defa yapılması yeterlidir.

Kahve Telvesi Maskesi Kaç Dakika Durmalı

Kahve telvesi maskesi yaptıktan sonra ortalama yarım saat beklemek yeterli olmaktadır. Eğer içeriğinde limon gibi asitli bileşenler varsa bu süre 15 dakikayı geçmemelidir. Kısa kahve telvesi maskesi 15 ile yarım saat kadar bekletilmesi yeterlidir.

Sizlere bu yazımızda kahve telvesi maskesi nasıl yapılır, kahve telvesi maskesi tarifleri ve kahve telvesi maskesinin cilde faydalarından bahsetmeye çalıştım. Aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazarak sorabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Madecassol Krem