Göz Altı Morluklarına Çözüm

Göz Altı Morluklarına Çözüm

Sabah kalktığınızda, aynaya bakınca gözünüze ilk çarpan nokta gözaltı ve göz çevresini kaplayan morluk mu? Dakikalarca bu göz çevresindeki renk değişimini kapatmak için cilt makyajıyla mı uğraşıyorsunuz? Yoksa gün içinde bu görüntüyü kapatmak için çoğunlukla güneş gözlüğünüzü mü çıkarmıyorsunuz? Ancak bunların hiçbiri gözaltı morlukların dan kurtulmanın yollarından biri değildir.

Gözaltı morlukları bazen bazı hastalıkların habercisi olabilmektedir. Bunu saptamak için çeşitli tahliller, hekimlerin önerisi doğrultusunda yapılmalıdır. Ancak doktor biyolojik olarak bir problem olmadığını belirtirse doğal çözüm yollarına gidilmelidir.

Göz altı morlukları genelde uykusuzluk ve strese bağlı olarak görülebilir. Sizlere bu yazımızda göz altı morlukları nasıl geçer ve göz altı morluklarına kesin çözüm önerileri vermeye çalışacağım.

Göz Altı Morlukları Neden Olur

Göz altı morluklarına kesin çözüm önerileri vermeden önce göz altı morlukları neden oluşur hakkında bilgi vererek yazımıza başlamak istiyorum.

 • Genetik
 • K vitamini yoksunluğu
 • Uykusuzluk
 • Fazla uyumak
 • Stres
 • Yorgunluk
 • Burun ve sinüslere tıkayan herhangi bir hastalık ya da alerji
 • Kaşıntılı cilt rahatsızlıkları
 • Egzama
 • Cilde uygun olmayan ya da tarihi geçmiş makyaj malzemeleri
 • Güneşe direkt olarak maruz kalma
 • Yaşlanma
 • Hormonal değişim

göz altı morlukları için çözüm

Gözaltı Morluklarını İçin Doğal Çözüm

Mucizevi gözaltı morluğu gideren karışım: 1 yemek kaşığı taze sıkılmış domates suyu ve 1 yemek kaşığı taze sıkılmış limon suyu karıştırılır. Bir pamuğa emdirilip, gözaltı morluklarının üzerine sürülür. Kuruyunca tekrar bir kat daha uygulanır. 5-6 dakika boyunca bu şekilde uygulama yapılınca, bu karışımla gece boyunca uyunur. Sabah kalkınca soğuk su ile durulanır. 3 günde gözle görülür şekilde değişiklik fark elde edilir.

Gözaltı morluğu gideren maske: 1 yemek kaşığı bal, 1 çay kaşığı rendelenince suyu çıkan salatalık aynı şekilde 1 çay kaşığı suyu çıkan patates suyu birbiri ile karıştırılır. Gözaltına sürülüp 20 dakika beklenir. Daha sonra soğuğa yakın ılık suyla durulanır. Üzerine nemlendirici uygulanmalıdır.

Karbonatlı kür: 200 ml kaynayan suya 1,5 yemek kaşığı kuru papatya atın. Elinizde hazır papatya çayı poşetlerinden var ise bunlarda kullanılabilinir. 8 ila 10 dakika arası ağzı kapalı olarak demlendirilir. Ilınınca içerisine 1 yemek kaşığı karbonat eklenir. İyice içinde erimesi sağlanır.

Makyaj pamuğunu ikiye kesip, karışıma batırılır. Sıkılarak gözaltlarına konulur. 15 dakika bu şekilde bekledikten sonra yüz yıkanır. Daha sonra üzerine hindistancevizi yağı sürülür. Papatya çayı evinizde bulunmuyorsa sadece ılık su ile de bir karışım hazırlanabilir. Karbonatın cilt aydınlatıcı ve leke giderici özelliği vardır. Aynı zamanda gözaltı morluklarını hızlı gidermek için gerekli olan kan akışını sağlar.

Zerdeçallı kür: Bir çimdik zerdeçal ile yarım çay kaşığı taze sıkılmış limon suyu karıştıralarak macun kıvamı alması sağlanır. İçerisine bir çimdik un ile 1 çay kaşığı domates suyu eklenir. Homojen bir kıvam aldıktan sonra gözaltlarına sürülüp 10 dakika beklenir. Daha sonra soğuk su ile durulanır.

Çemenotu tohumu: 2 çay kaşığı çemenotu tohumunu en az 4 saat boyunca suda bekletin. Yumuşayan tohumları havanda ezerek macun haline getirin. Yarım çay kaşığı zerdeçal tozu ve 1 çay kaşığı süt ekleyerek iyice karıştırın. Gözaltlarına sürerek 15 dakika bekleyin. Daha sonra soğuk su ile temizleyin. 1 hafta boyunca hergün uygulayın.

Nane: Taze nane yapraklarıyla yapılan bu karışımda, nane yaprakları havanda ezilir. Ancak kesinlikle bıçakla parçalanmamalıdır. Yarım limonun suyu eklenip, karıştırılır. Karışım gözaltlarına sürülüp 15 dakika boyunca beklenir. Daha sonra ılık su ile durulanır. Haftada 3 gün tekrarlanmalıdır.

Cilt hassasiyetiniz var ise karışım bir miktar su ile yapılmalıdır. Su eklenince yumuşak macun kıvamı almalıdır. Bu şekilde karışım yapılınca 10 dakika beklendikten sonra, bölge soğuk su ile durulanmalıdır. Her gün yatağa gitmeden önce yapılması önerilir. C vitamini içeren nanenin cildi sağlığına kavuşturur. Limon gibi asidik olmadığından cilde hiçbir zararı yoktur.

Süt: Sütün soğuk olması bu kürde çok önemlidir. Makyaj pamuğunu ikiye kesip, soğuk süt emdirilir. Gözaltlarına konulup, vücüt sıcaklığı yardımıyla ılık hale gelinceye kadar beklenir. Daha sonra istenirse durulanabilir. Durulama yerine bir pamuk yardımıyla silinebilir. Günde 2-3 kez uygulanmalıdır.

göz altı morluklarına çözüm

Göz Altı Morluklarına Kesin Çözüm

Tatlı badem yağı: Sadece gece yatmadan önce 5-6 damla badem yağı ile gözaltlarınıza yapacağınız 1-2 dakikalık masaj sayesinde gözaltı morluklarınız düzenli uygulama sayesinde giderilecektir. Sabah ise soğuk su ile durulanır. İçerisine çok az zerdeçal konulabilinir.

Gül suyu: Yarı yatıya böldüğünüz makyaj pamuğunu gül suyuna batırıp, sıkarak gözaltınızdaki morlukların üzerine koyun. 15 dakika boyunca bekledikten sonra ılık su ile durulayın. Özellikle sabahları, 2 hafta aksatmadan uygulanmalıdır.

Yeşil çay poşetleri: 2 adet yeşil çay poşetini, 250 ml kaynayan suya konulur. 10 dakika kadar ağzı kapalı olarak demlendirilir. Yeşil çay poşetlerini sıkarak, ılınmasını bekleyin. Gözaltlarınıza koyup 15 dakika yatarak bekleyin. Sabah ve akşam olmak üzere 10 gün düzenli olarak tekrarlayın.

Patates: 2 adet patatesi buzdolabında 1 ila 1,5 saat arasında soğutun. Daha sonra patatesin kabuklarını soyup, rendeleyin. Elinizle rendelennmiş parçalardan suyunı çıkarın. Bu suya ikiye bölünmüş makyaj pamuğunu batırıp, gözaltlarınıza koyun. Yatmadan önce yarım saat uygulayıp, hatta bir kat daha pamukları aldıktan sonra patates suyu sürüp, kurumasını bekledikten sonra uyunur. Sabah ise ılık su ile durulanır. Bir hafta boyunca aralıksız uygulanmalıdır.

Salatalık: Salatalık gözaltı morluklarını gidermek için en çok bilinen ve kullanılan doğal yöntemdir. Yüz aydınlatma içinde kullanılır. Aynı zamanda kan akışını hızlandırır. Buzdolabında soğuttunuz salatalığı dilimleyip, gözaltlarınızı kapatacak şekilde konulur. Bunu yapmak için yatar pozisyonda bulunmak gerekmektedir. 10-15 dakika beklendikten sonra ılık su ile durulanır. Günde 2 kez olmak üzere hafta boyu uygulanmalıdır.

Salatalığı uygulamanın diğer bir yolu ise aynı patateste olduğu gibi, rendeleyip, suyunu sıkmaktır. Makyaj pamuğuna emdirilip, gözaltlarına konulur. İstenirse bu suyla silinip 10 -15 dakika beklenir. Daha sonra ılık su ile durulanır.

Aloe vera: Gözaltı ve göz çevresi derisi oldukça hassastır. Besleyici özelliği ise kararmaya neden olan pigmentasyonu kontrol altın alır. Taze olarak evinizdeki saksınızdaki aloe veranın yaprağından çıkaracağınız jeli, masaj yaparak gözaltına masaj yaparak sürün. 10-15 dakika bekledikten sonra nemli bir pamukla bölgeyi silin. Her gece yatmadan önce uygulanması önerilir.

göz altı morlukları için çözüm

Gözaltı Morluklarına Bitkisel Çözüm

Argan yağı: Argan yağı yapı itibariyle çok ince olduğu için cilt tarafından çok çabuk emilir. İçeriğindeki yoğun E vitamini ve antioksidanlar sayesinde ciltteki problemlerini onarır. Birkaç damla argan yağını gözaltınza uygulayın. Argan yağı çok çabuk emilebildiğinden durulanmasına gerek yoktur. Her gece yatağa girmeden önce uygulanmalıdır.

Elma sirkesi: Elma sirkesi, tüm göz çevresini yenileyen mineral, vitamin ve enzimler içermektedir. Birkaç gün içinde gözaltındaki morluklar giderilir. 1 tatlı kaşığı elma sirkesi gözaltına sürülüp kurumaya bırakılır. Sabah ve akşam uygulanmalıdır. Göze kaçırılmamaya dikkat edilmelidir. Böyle bir durumla karşı karşıya kalırsanız gözler bol suyla durulanmalıdır.

Hindistancevizi yağı: Parmak ucunuza alacağınız Hindistancevizi yağı saat yönünde ve saat yönünün tersine dairesel hareketler yaparak gözaltına sürülür. Gece yatmadan önce uygulanmalıdır. Durulanmasına gerek yoktur.

Hint yağı: Birkaç damla Hint yağı gece yatmadan önce gözaltlarına sürülür. Sabaha kalan olursa ılık su ile durulanır.

Üzüm çekirdeği yağı: 2-3 damla üzüm çekirdeği yağı gözaltı morluklarının üzerine sürülür. Durulamaya gerek yoktur. Morluklar geçene kadar sabah- akşam uygulanmalıdır.

göz altı morluklarına çözüm

Gözaltı Morluklarına Ne İyi Gelir

Bal: Cilt için yaratılmış bir besin olan bal, kısa sürede gözaltı morluklarını giderir. Gözaltına ince bir tabaka halinde sürülmesi yeterlidir. 15-20 dakika beklendikten sonra ılık su ile durulanır.

Jojoba yağı: Matlaşmış ve besinsiz kalmış gözaltındaki ince dokuyu sağlıklı bir hale getirir. Dokuyu yeniler. Birkaç damla jojoba yağı, gözaltına masaj yapılarak 1-2 dakikada sürülür. Gece yatağa girmeden önce uygulama yapılmalıdır.

Çörek otu yağı ve bal: Yarım çay kaşığı bal ile 2-3 damla çörek otu yağı birbiri ile karıştırılır. Gözaltına sürülüp 10-15 dakika beklenip, ılık su ile durulanır. Günde bir kez uygulanmalıdır.

Meyankökü: Eczaneden satına alabileceğiniz K vitamini kapsülü ve meyan kökü ile hazırlanan karışım, bölgede değişkenlik gösteren renk pigmentlerini normal hale getirir. Özellikle K vitamini kan akışının sağlıklı olmasını sağlar. 1 adet K vitamini kapsülü açılıp, içeriğindeki toz ortaya çıkarılır. Birkaç damla meyankökü ekstratı damlatılıp macun kıvamı alması sağlanır. Eğer sürülemeyecek bir halde olursa bir miktar su eklenebilir. Gözaltına uygulanıp 10 dakika beklenir. Daha sonra ılık su ile durulanır. Morluk geçinceye kadar hergün uygulanmalıdır.

Zeytinyağı: 1 çay kaşığı kadar zeytinyağı ister tek başına, ister bir çimdik zerdeçalla ile karıştırılarak gözaltına masaj yapılarak sürülür. Bir miktar kuruması beklendikten sonra gece boyunca ciltte çalışması için bırakılır. Sabah ise ılık su ile durulanmalıdır. Zeytinyağı içeriğindeki zengin doymuş yağ asitleri ve E vitamin sayesinde gözaltındaki hassas bölgeyi nemlendirirken aynı zamanda besler.

Vazelin: Fındık kadar vazelin, birkaç damla limon suyu ile karıştırılır. Gözaltına sürülüp 1 saat kadar beklenir. Gözaltı yumuşak bir peçete ile temizlenip, ılık su ile durulanır. Morluklar geçene kadar günde 1 kez uygulanmalıdır. Akneli bir cilt yapınız var ise vazelin gözenekleri tıkayıp, akne sayısını arttırabilir. Bu tip ciltler bu kürü uygulamamalıdır.

Kuşburnu yağı: 15 ml kuşburnu yağı, 10 damla lavanta yağı, 5 damla limon yağı ve 1-2 yemek kaşığı aloe vera jeli ile bir kapta karıştırılır. Minik bir parça alınıp gözaltına 1-2 dakika masaj yapılır. Yatmadan önce yapılması gereken bu uygulama, tüm gece ciltte bırakılır. Kalan karışım ise bir kapta kapalı olarak saklanabilir. 2-3 hafta içerisinde gözaltındaki morluklar çözülür. Hücre bazında yenileme yapan bu karışımda genel olarak A ve E vitaminleri vardır.

Yoğurt ve maydanoz: 1 avuç maydanoz yaprağını havanda ezin. 1 yemek kaşığı yoğurt ile karıştırın. Gözaltındaki morlukların üzerine sürüp 10 dakika kuruması için beklenir. Daha sonra su ile durulanır. Haftada 3 kez uygulanmalıdır.

göz altı morluğuna kesin çözüm

Gözaltı Morlukları Tedavisi

Gözaltındaki morlukları gidermede doğal çözümler işe yaramadığında kullanılacak yöntemler nelerdir?

Kimyasal peeling: Leke, leke izleri ve kırışıklarını gidermede kullanılan profesyonel bir kozmetik uygulamadır. Uzman dermatologlarca yapılır. Cildin üst tarafını soyarak, işe yaramayan mat ve zarar görmüş kısmı arındırılır. Böylelikle cildin kendi kendini kolaylıkla yenilenmesini sağlanır.

Argi peelingi denilen, son peeling methodu; arjinin, allantonin, aloe vera ve laktik asit içermektedir. Arjinin bir çeşit amino asittir. Esmer şekerden sentezlenir. Kolajen yapısına etki ederek, cildin elastikiyetini arttırır ve nemlendirir. Laktik asit ise buradaki esas peeling maddesidir. Gözaltındaki değişik pigmentasyon tabakasını etkisiz hale getirir. Aloe vera ve allantoin cildi nemlendirir ve yumuşak olmasını sağlar. Ayrıca bu peelingler kullanılan malzemelerin kombinasyonuna bağlı olarak hafif, orta ve derin olmak üzere 3 e ayrılır. Hafif olanla hemen günlük hayata dönülür.

Orta seviyede olan peelin ise 40 dakika uygulama süresi ve 5 ila 7 gün arası iyileşme süresi vardır. Derin olan ise 60 ila 90 dakika arasında bir işlem süresi ve 10 ila 14 gün arası iyileşme süresi vardır. Kesinlikle yaza giriş veya yaz döneminde yapılmaz. Aksi taktirde ciltte onarılamaz hasarlar bırakır. Estetik ameliyat olunmsı gerekir.

IPL : En etkili gözaltı morluğu gideren uygulamadır. Yüksek enerjide ışık dalgaları verilerek pigmentlerin rengini açar. Aynı zamanda bu bölgeyi pürüzsüz hale getirir. Morluk derecesine göre yapılacak seans sayısı belirlenir. Genellikle bir seans 1 saat kadar sürer.

Lazer: Cilt yapısı altında bulunan yağ tabakasını hedefler. Ultraviole yada infrared gibi görünmez ışık dalgaları kullanılır. Bu enerji cilt tabakaları arasından geçerek, bozulmuş ve renk değiştirmiş gözaltındaki mor rengi veren pigmentleri düzeltir. 3 ila 6 seans arasında etkili sonuç alınır. Seanslar 1 saat kadar sürer.

Cerrahi müdahale: Hiçbir şekilde hiçbir yöntemle geçmeyen gözaltı morlukları için cerrahi yöntemden yardım alınır. Plastik cerrahlar tarafından yapılır. Blefaroplasti olarak da bilinir. 1 ila 3 saat arası süren operasyon ve sonrası birkaç haftalık iyileşme süresi vardır.

Gözaltı Morluklarıne Ne Yapabilirim

Gözaltındaki morlukların giderilmesi için beslenme nasıl olmalıdır?

 • Koyu yeşil yapraklı sebzeler, brokoli, brüksel lahanası, ıspanak, tatlı patates, domates, ayçekirdeği, karnabahar, kuşkonmaz, havuç, dolmalık biber
 • Meyveler; papaya, çilek, narenciye, ananas, üzüm, şeftali, kavun, armut, ahududu
 • Balık, kabuklu deniz ürünleri, tavuk, yağsız et
 • Fındık, badem , fıstık, keten tohumu
 • Esmer pirinç, yulaf ezmesi, bakliyat

Sayılan besinlerin düzenli tüketimi, sigara ve alkolden uzak durma aynı zamanda 6-8 saat arası uyku gözaltındaki morlukların kısa zamanda yok olmasını sağlamaktadır.

Sizlere bu yazımızda göz altı morluklarına çözüm önerileri hakkında bilgi vermeye çalıştım. Konu hakkında aklınıza takılanları yorum kısmına yazarak sorabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Madecassol Krem