Genital Bölgede Siğil Nasıl Geçer?

Genital Bölgede Siğil Nasıl Geçer?

Daha çok ellerimizde, parmaklarımızda ve ayaklarımızda görülen siğiller, genelde zararsız yani iyi huylu olsalar da bazen bu siğiller, ciddi sağlık sorunlarına işaret edebiliyor.

Özellikle genital bölgede baş gösteren siğiller, enfeksiyona neden olarak, ilerleyen süreçte birtakım komplikasyonları beraberinde getirebiliyor. Bu yüzden vajina çevresinde siğil ile karşılaşan tüm bayanların vakit kaybetmeksizin bir doktora görünmeleri sağlıkları açısından oldukça önem arz ediyor.

Genital bölgede siğil nasıl geçer? başlıklı bu yazımızda genital bölgede siğil oluşum nedenleri ile ilgili olarak sizleri bilgilendirmek, olası tedavi yöntemlerine değinmek istiyoruz.

İşte, genital bölge siğillerine dair bilmeniz gereken ayrıntılar:

Genital Bölgede Siğil Nasıl Olur?

Tüm diğer siğil çeşitlerinde olduğu gibi genital bölgede oluşan siğillere de HPV isimli virüs yol açıyor.

El, ayak ve parmaklarda görüldüğünde genelde iyi huylu olmalarına rağmen cinsel bölgede görüldüklerinde tehlike arz eden siğillerin mutlaka ciddiye alınması gerekiyor.

Genital bölgedeki siğiller cinsel ilişki esnasında kişiden partnerine kolaylıkla bulaşabiliyor. Özellikle ilk cinsel deneyimini erken yaşta yaşayan, sürekli partner değiştiren, çok eşli bir yaşam süren, kısacası aktif ve hızlı bir cinsel yaşamı bulunan kadınlarda genital siğiller yoğun bir şekilde gözlemlenebiliyor.

Cinsel ilişki dışında vücudunda siğil bulunan biri ile yakın temas, genital bölgeyi sık sık traş etme doğrultusunda bu bölgede yara ve kesiklerin oluşması, kötü beslenme, genital bölge hijyenine yeterince özen göstermeme, zayıf bağışıklık sistemi de genital bölgede siğil oluşumuna zemin hazırlayabiliyor.

Genital Siğil Belirtileri Nelerdir?

Yalnızca kadınlarda değil erkeklerde de görülebilen genital bölge siğilleri, bazen herhangi bir belirti olmaksızın kendi kendine zaman içerisinde gelişebiliyor.

Özellikle diyabet hastalarında ve zayıf bir bağışıklık sistemi bulunan kişilerde görülen siğiller, diğer hastalarda görülenlere nazaran daha büyük ebatlarda, birleşmiş ve nodülleşmiş bir şekle sahip oluyorlar.

Deride yassı, kabarık, bazen deri renginde bazen de pembe-kahve tonlarında olan, et benzeri siğiller, genelde milimetrelik ebatlara sahip olsalar da hastada bazen de birkaç cm uzunluğu ve kalınlığı olan siğiilere de rastlanabiliyor.

Kadınlarda genital siğil belirtileri:

  • Vajina, kasık, bikini bölgesi, anüs ve idrar yolunda görülebilen siğiller
  • Dış genital bölgede kaşıntı
  • Cinsel ilişki esnasında kanama
  • Gebelikte kanama

Erkeklerde genital siğil belirtileri:

  • Penis, kasık, makat ve testistlerde görülebilen siğiller
  • Anüs ve idrar yolunda görülebilen siğiller

UYARI: Anüs ve idrar yolunda görülen siğiller, genelde idrar yaparken zorlanma ile sonuçlanabiliyor. Kesik kesik idrara çıkma, idrar yaparken zorlanma, tuvalete çıkma zorluğu vb. semptomlar sizde mevcutsa mutlaka bir doktora görünmenizi öneriyoruz.

HIP virüsünün ve siğillerin neden olabileceği komplikasyonlar:

HIP virüsü pek çok kadında gizli bir şekilde bulunsa da bağışıklık sistemi güçlü olan kişiler tarafından virüs baskılanabiliyor.

Ancak bağışıklık sistemi zayıf olan, AIDS başta olmak üzere başka bir rahatsızlığı bulunan kadınlarda HPV virüsü rahim ağzı kanserini tetikleyebiliyor. HPV, erkeklerde ise penis kanserine neden olabiliyor.

Aynı zamanda siğil oluşumuna aracılık eden bu virüsler, baş ve boyun kanserlerine de yol açabiliyorlar.

Bununla birlikte virüsün rahim ağzı kanserine neden olabilmesi için virüs çeşidinin yüksek riskli HPV sınıflandırmasında bulunması gerekiyor.

Kansere yakalanma riskini arttıran en önemli HPV virüs çeşitlerinin ise HPV 16, 18, 58, 59, 73, 82 vb. yaklaşık 15 HPV tipi olduğunu ifade edebiliriz.

vajinada siğil

Genital Bölgede Siğil Tedavisi:

Genital bölgede siğil nasıl geçer? diye düşünüyor ve bu siğillerden estetik amaçlarla kurtulmak istiyorsanız, öncelikle bu siğillerin ciddi bir sağlık sorununa işaret edebileceğini hatırlatmak istiyoruz.

Bu yüzden genital bölge siğillerinden tek başınıza kurtulmaya çalışmamalı, mutlaka bir doktora görünmelisiniz.

Doktorunuzun teşhisi ardından reçete ettiği ilaçları kullanarak, genital bölgedeki siğillerin rahatsız edici görünümünden kurtulabilmeniz mümkün.

Genital bölgede siğil tedavisinde izlenen yolları ise ilaçla tedavi ve cerrahi yöntemle tedavi olacak şekilde iki sınıfta ele alabiliriz:

  • İlaçla tedavisi:

Siğillerin daha çok küçük ebatlı ve zararsız olduğu durumlarda genital bölge siğillerinin tedavisi amacıyla doktorlar, birtakım kremler reçete ediyorlar.

Günaşırı kullanılması gereken bu kremleri yaklaşık 16 hafta boyunca kullandığınız takdirde genital bölge siğilleriyle mücadele edebiliyorsunuz.

  • Cerrahi tedavi:

İlaçla yani kremle tedavinin yetersiz kaldığı durumlarda lazerle yakma, dondurma, kriyoterapi, elektrokoter vb. birtakım uygulamalar ile siğiller yok edilebiliyor.

HPV’den korunmak için yapmanız gerekenler:

  • Baş, boyun ve rahim ağzı kanseri gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilen HPV virüsünden korunmak için mutlaka zamanında HPV aşısı yaptırmalısınız.
  • Erkeklerde ise sünnet ve cinsel ilişki esnasında kondom kullanımının HPV’den korunmada oldukça önemli bir yer tuttuğunu ifade edebiliriz.

Günümüzde FDA tarafından da onaylanan HPV aşısının 9-26 yaş aralığındaki kişilere yapılması gerekiyor. Lakin daha önce HPV virüsü ile enfekte olmayan ve henüz 45 yaşına girmemiş olan kadınlara da bu aşı yapılabiliyor.

Virüs ile enfekte olmuş kişilere ise HPV aşısı kas içerisine enjektör aracılığıyla yapılıyor.

UYARI: Genital bölgede, anüs ve makat çevresinde siğil varlığından şüpheleniyorsanız, en kısa sürede bir hastaneye giderek, HPV testi yaptırmanızı öneriyoruz.

Böylelikle siğillerin tehlikeli olup olmadığını öğrenebilir, erken teşhis doğrultusunda bu siğillerin kansere neden olmasının önüne geçebilirsiniz.

Bu yazımızda genital bölgede siğil neden olur? Genital bölge siğilleri nasıl geçer? sorularını yanıtlamaya çalıştık.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Madecassol Krem