GDO Nedir? Zararları Nelerdir?

GDO Nedir? Zararları Nelerdir?

GDO diğer adı ile genetiği değiştirmiş gıdalar insan sağlığını tehdit eden gıdalardır. Pek çok sağlık sorununu beraberinde getiren GDO’lu gıdalar hakkında sizlere bu yazımızda bilgi vererek yardımcı olmaya çalışacağım.

GDO Nedir?

GDO’ nun açılımı Genetiği Değiştirilmiş Organizmadır. GDO adından açılımından da anlaşıldığı üzere genetiğine müdahale edilmiş besin ve canlılardır. Bir besinin ya da canlının genetiğine müdahale etmek çoğu zaman istisnalar dışında zararlıdır.

GDO’nun amacı bir besine ya da bitkiye istediğimiz özelliği katmak genetiğini değiştirmektir.  GDO nedir? GDO hangi ürünlerde hangi gıdalarda kullanılır? GDO’ nun zararları nelerdir? Bunları bilmeden yaşamımızın içerisinde yediğimiz, tükettiğimiz besilerde GDO’yu istemsiz bir şekilde tüketmiş oluyoruz. Peki GDO nedir?

GDO besinlerin, bitkilerin şeklini, tadını, büyüklüğünü, rengini değiştirmek için ya da bitkileri bazı zararlı organizmalardan ya da böcek gibi küçük kemirgenlere , bitki ve meyve yiyen doğadaki böceklere karşı savunma olarak da nitelendirilmektedir. GDO nedir sorusuna yanıt bulmuş olduk peki GDO’nun zararları nelerdir, GDO hangi besinlerde bulunur? GDO lu besin tüketenlerin yaşayacağı sorunlar nelerdir?

GDO’nun Zararları 

GDO’ lu besinler çok satılması için para kazanmak amacıyla bulunmuştur. Aynı zamandan GDO’ lu besinler böceklerden ve zararlı organizmalardan koruduğu için bir nebze de olsa GDO’lu besinlerin faydaları da vardır. Ancak bu demek değildir ki GDO’lu besinlerin zararı önemsenmeyecek kadar azdır. GDO’ lu besinlerin zararları, faydalarına göre çok çok daha fazladır.

GDO’ lu besinler bazı durumlarda ölümcül sebeplere bile sebep olabilmektedir. Eğer alerjiniz varsa ve GDO’ lu besin tüketiyorsanız bu durum sizin ölüm tehlikesi atlatmanıza kadar yol açabilir.  Hamile kadınların GDO ‘lu besin tüketmesi bebeğe ( fetüse ) zararı oldukça fazladır. Bebekte hastalıklara sebep olabilmektedir. Çünkü GDO ‘ lu besinler fare ve böcek gibi canlılardan korunmak için ilaçlanıp genetiği değiştirilmiş bir organizma haline gelirken bu besinler insan sağlığı için de oldukça risk taşıyıp tehlike yaratmaktadır.

GDO ‘lu besin tüketimi fazla olan ülkelerde hormon bozukluğuna sebep olmakla beraber çocukların çabuk ergenliğe girmesi ve hormon bozukluğundan dolayı GDO’ lu besinlerin fazla kullanılması da kısırlık gibi problemlere de yol açmaktadır.

Ülkemizde GDO’lu ürünler bir diğer ülkelere göre çok çok daha azdır. Ancak GDO ‘lu ürünlerin denetimi çok iyi yapılmadığından dolayı dışarıdan gelen ürünlerin , besinlerin GDO denetimi yeterince yapılmadığı için GDO ‘lu besinleri GDO’nun zararlarını ciddiye almadan ülkemize almak mecburiyetinde kalmış oluyoruz.  Dünya da GDO’lu ürünler ve bunların zararları oldukça fazladır. Dünya da GDO’nun fazlaca kullanıldığı sık sık rastladığımız besinlere, ürünlere bir göz atalım.

gdo nedir, gdo zararları

GDO İçeren Ürünler

GDO’lu Mısır

Mısır, yağından , unundan kendisinden bir çok şekilde faydalandığımız bir besindir, bitkidir. Mısırı olduğundan daha fazla büyük göstermek amacıyla GDO verilmektedir. Bu da dolaylı ya da doğrudan mısır tüketimi yaptığımız zaman GDO’ lu bir şekilde beslenmiş olduğumuz anlamına gelmektedir. GDO’ nun zararları ve faydaları vardır. Ancak GDO ‘nun zararları faydalarına göre kat kat daha fazladır. Bu nedenle mısır alacağınız zaman doğal olmuş olmasına dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

GDO’lu Domates

GDO daha öncesinde bahsettiğimiz gibi besinlerin , bitkilerin tadını , rengini, kokusunu, büyüklüğünü değiştirmek için kullanılmaktadır. Domates bitkisinde bu GDO’ların neredeyse hemen hemen hepsi için kullanıldığını görmekteyiz. Hepimiz çoğu zaman aldığımız domatesin tadının , kokusunun olmadığını dile getirmekteyiz. GDO kullanılarak üretilen domates ve doğal domates arasında bir çok fark vardır. GDO kullanılan domateslerin dış görünüşleri daha kırmızı daha büyük durmaktadır. Ancak doğal domateslerin kokusu, ve içinin sulu olmuş olmadı GDO kullanılan domatesi GDO’ suz domatesten daha faydalı , sağlıklı ve tercih edilesi kılar.

GDO’lu Patates

Patates ülkemizde oldukça tüketilen bir besin olmakla beraber, patatesten elde edilen besinlerin sayısı da oldukça fazladır. Bu nedenle maalesef patatesin üretimine de el atan GDO kullananlar, patatesleri de daha büyük daha cazibeli kılabilmek adına GDO kullanarak patateslerin de genetik yapısıyla oynayıp insan sağlığını tehlikeye atmaktadır.

GDO’lu Pirinç

Pirinç nereyse annelerimiz her akşam yemekte kullandığı bir besindir, içerisinde bolca şeker bulunduran pirinç tek başına bile insan sağlığını tehlike altına sokabilmekteyken pirinçlere GDO ekleyen ve GDO’lu pirinç haline getirenlerin sayısı küçümsenmeyecek kadar fazladır.  Pirinç tüketimini olduğundan daha aza düşürmek bizim sağlımız için çok daha iyi olacaktır. GDO ve GDO’ nun zararlarını düşündüğümüz zaman GDO’lu besinlerden uzak durmaya çalışmak en doğal hakkımızdır.

GDO İçeren Balık Türleri

Maalesef sadece bitkilere değil tükettiğimiz bazı deniz ürünlerinde de GDO kullanıldığı tespit edilmiştir. GDO’ nun zararlarını ve GDO nedir sorusunu hep beraber cevaplamıştık. Genetiği değiştirilmiş organizmalardan bir diğeri ise bazı balık türleridir. Bu nedenle balık aldığınız yerleri özenle seçmenizi tavsiye etmekteyiz.

gdo nedir, gdolu besinler

GDO’nun İnsan Sağlığına Etkileri

Mısır ve soya da oldukça fazla kullanılan GDO ülkemizde ve dünya da oldukça zararlı olmakla beraber büyük bir tehlike de taşımaktadır. Bunun büyük bir nedeni mısır ve soyanın bebek mamalarında , bisküvilerde, yağlarda ,unlarda, glikoz şurubunda , puding, pudingli tatlılar, çikolata ve çikolata ürünleri, aynı zamanda mısır ve soyayı normal şekilde tüketenler, bunların başında marketlerden satın aldığımız tavuklar da gelmektedir.

Tüm bu gün içerisi de sık sık kullandığımız besinleri düşününce ve içerisinde GDO ‘ lu besinlerin kullanıldığını bilmek, doğrudan ya da dolaylı yoldan GDO ‘ lu besin tüketmek insan sağlığını büyük bir tehlikeye düşürmektedir.

Dünya geneline bakıldığı zaman maalesef soya da çok fazla GDO bulunduğunu ve dünya üzerinde ki soyaların % 92 si gibi bir kısmının GDO ‘ lu olduğunu GDO’lu soya tüketmek zorunda kaldığımızı göstermektedir. Soyanın içerisinde bulunduğu besinleri çok az tüketmeye çalışıp çocuklardan bu besinleri uzak tutmaya çalışmalıyız. GDO ‘nun fazla bulunduğu besinlerin başında gelen soya insan sağlığını tehlikeye atmakla beraber çocuklarda hormon bozukluğuna sebep açmaktadır.

Kız çocuklarının erkek çocukları gibi davranması , sesinin kalınlaşması , kıl ve tüylerin olduğundan fazla çıkması gibi hormon bozukluğuna sebep olmaktadır. Bu nedenle çocuklarınıza yedirdiğinz besinlerin içerisinde ne kadar soya olduğunu göz önünde bulundurmak ve GDO’ nun zararlarını göz önünde bulundurarak çocuklarınıza ve kendinize besin olarak alıp tüketmelisiniz.

Gdo’nun Tarihçesi

Gdonun tarihçesi ve ilk gdo ne zaman yapıldı hakkında sizlere bilgi vermek istiyorum.

1953 de James Watson ve Francis Crick DNA nın 3 boyutlu çift sarmal yapısını keşfettikten sonra bilim adamları genleri bir organizmadan diğerine aktarmayı başardılar.

1973 de Herbert Boyer ve Stanley Cohen çalışmalarını birleştirerek ilk başarılı rDNA organzimasını yaratmayı başardılar.

1982 de Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu (FDA) ilk genetiği değiştirilmiş ilacı kabul etti.”Genetech’s Humilin”

1992 de Calagene tarfından ilk genetiği değiştirilmiş gıda olan domates üretildi ve FDA bu domatesin insan sağlığına herhangi bir zararı olmadığını belirtti.

GDO’nun Yararları

Gdo’nun zararları olduğu gibi gdo’nun yararları bulunmaktadır.

  • Gen aktarımı ile ürünler daha kaliteli hale getirilebilir ve daha fazla verim elde edilebilir.
  • Ayrıca ürün hastalıklara karşı daha dirençli hale gelebilir.
  • Ürünün olgunlaşma süresi değiştirilebilir.
  • Besin öğeleri bakımından daha zengin hale getirilebilr.
  • Dayanıklılığı artırılabilir.
  • Yetiştirilme sırasında kullanılan yabancı ot ilaçları ve kimyasalların miktarı azaltılarak çevre kirliliği önlenebilir.
  • Hayvanlar için de; doğurganlık, büyüme hızı, süt verimi gibi özellikler değiştirilebilir.

GDO’nun zararları ve GDO nedir? GDO hangi besinlerde bulunur bunlar hakkında bir takım bililer verdik. GDO’ nun zararları ve faydaları vardır. Ancak zararlarının çok daha fazla olduğunu ve sizin hayatınızı tehlike altına sürüklediğini unutmayarak yediğiniz besinleri dikkate alarak GDO ‘ lu olup olmadığını kontrol ederek tüketmenizi tavsiye ederiz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Madecassol Krem