Feramat

Feramat

Feramat; Başta kansızlığı gidermede kullanılan, demir eksikliğini önleyen Feramat; kansızlığa karşı geliştirilen en önemli tıbbi ilaçlar arasında yer alır.

Farklı nedenlere bağlı olarak kişide görülen demir eksikliğinin ve demir eksikliğinin neden olduğu aneminin tedavisinde oldukça başarılı olan Feramat kapsül; özellikle hamilelik dönemindeki bayanlara, emzirme sürecindeki annelere ve çocuklara reçete edilir.

Bu yazımızda kısaca Feramat kapsül nedir? Feramat kapsül ne işe yarar? sorularını yanıtlamak; bu kapsülü kullanmanın olası yan etkilerine değinmek, Feramat kapsülü kullanırken dikkat etmeniz gereken birtakım noktalardan bahsetmek istiyoruz.

Feramat Nedir?

Kansızlığın tedavisinde reçete edilen Feramat; hamilelik, laktasyon ve çocukluk dönemindeki kişilere demir takviyesi sunan son derece etkili bir kapsül ilaçtır.

Her bir kapsülde 100 mg demire eşdeğer oranda pellet formunda Ferro Fumarat içeren bu ilaç; kişide yorgunluğa, bitkinliğe, halsizliğe neden olan demir eksikliğini giderir. Bu sayede kişi; kendini daha güçlü ve enerjik hisseder.

Bu ilacın etkin maddesi Ferro Fumarat olmakla birlikte yardımcı maddeleri arasında şeker, mısır nişastası, providon K-30, talk, şellak, kinolin, indigo, eritrosin ve stearik asit yer alır.

30 ya da 100 kapsüllük blistik ambalajlarda sunulan bu ilacın mutlaka doktor reçetesi üzerine kullanılması gerekir.

Feramat Ne İşe Yarar?

Doktorların sıklıkla reçete ettiği feramat ne için kullanılır, feramat neye yarar hakkında sizlere bilgi vererek yardımcı olmaya çalışacağım.

 • Demir eksikliği tespit edilen hastalara sıklıkla reçete edilen Feramat kapsül; demir eksikliğinin en önemli sonuçlarından biri olan anemiyi(kansızlık) tedavi eder.
 • Sık doğum yapma, kürtaj, düşük vb. farklı nedenlere bağlı olarak da gelişebilen demir eksikliklerinde de Feramat kapsül oldukça etkilidir.
 • Özellikle hamilelik ve emzirme döneminde vücudun demire duyduğu ihtiyaçta artış görüldüğü için bu ilaç; sıklıkla hamile ve emziren bayanlara reçete edilir.
 • Şayet; kısa bir süre içerisinde yoruluyor, sık sık hastalanıyor, konsantrasyon bozukluğu yaşıyor ve demir eksikliği anemisinden şüpheleniyorsanız; en yakın zamanda bir doktora görünmenizi öneriyoruz.

Feramat Nasıl Kullanılır?

Mutlaka doktor reçetesi ile kullanılması gereken bu ilaç; günde 1 kapsül olacak şekilde, bol su tüketilerek, içilir.

Feramat; daha çok hafif şiddetli kansızlıkların tedavisinde yararlanılan bir ilaçtır. Gelişme çağındaki demir eksikliği ve diyetin neden olduğu demir eksikliklerinde de kullanılabilen Feramat; doktorun önerdiği zaman dilimi boyunca mutlaka kullanılmalıdır.

Ancak; söz konusu ciddi bir demir eksikliği olduğunda doktorunuz dozu arttırabilir ya da başka bir ilaç kullanmanızı önerebilir.

Feramat kapsülün 6 yaş altı çocuklar, ciddi böbrek ve karaciğer hastaları tarafından kullanılmaması gerekir.

Feramat Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler:

 • Düzenli olarak kullandığınız birtakım ilaçlar bulunuyorsa, size Feramat reçete edildiğinde mutlaka doktorunuzu hangi ilaçları kullandığınıza dair bilgilendiriniz. Aksi halde salisilat, fenilbutazon vb. maddeler içeren ilaçlarla birlikte Feramat kullanmanız; mide-bağırsak iç tabakasında tahrişe neden olabilir.
 • Yetişkinlerde doz aşımı genellikle ciddi sağlık sorunlarına yol açmamakla birlikte söz konusu çocuklarda doz aşımı olduğunda bu durum; çocuğunuzun hayatını kaybetmesini bile beraberinde getirebilir. Bu yüzden çocuğunuz birden çok Feramat kapsülü aynı gün içerisinde kullandığında mutlaka doktora gitmeli; mümkünse acil müdahale olarak onu kusturmalısınız. Her ne olursa olsun unuttuğunuz dozları dengelemek adına çift doz almamalısınız.
 • Demire ya da bu ilacın içerdiği maddelere karşı herhangi bir aşırı duyarlılığınız bulunuyorsa bu ilacı kullanmaktan kaçınmalısınız.
 • Sizde demir yüklenmesi, demir kullanım bozukluğu, demire tahammül edememe durumları bulunuyorsa ya da daha önceden bu şikayetleriniz vardıysa bu ilacı kullanmamalısınız.

Feramat’i Aşağıdaki Durumlarda Kullanırken Son Derece Dikkatli Davranmalısınız:

 • Demir ilaçları; bölgesel kolit, peptik ülser vb. mide-bağırsak hastalıklarının durumunu kötüleştirebileceğinden bu ilacı doktor gözetiminde kullanmalısınız.
 • Önerilen dozdan fazla demir ilacı kullanmanın sizi zehirleyebileceğini asla unutmamalısınız.
 • Bu ilacı mutlaka bol su ile tüketmelisiniz. Asla siyah çay, kahve ya da süt gibi demir emilimini azaltan sıvılar ile birlikte tüketmemelisiniz.
 • Düzenli olarak alkol kullanıyorsanız; alkol kullanımı demir yüklenmesine yol açabileceğinden ilacı kullandığınız zaman dilimi boyunca mümkün olduğunca az alkol içmelisiniz.

Feramat Yan Etkileri

 • Soluk almada zorluk çekme,
 • Yüz, dudak, dil ve boğazda şişme,
 • Ani kan basıncı düşmesi,
 • Kaşıntı,
 • Ürtiker,
 • Ciltte yaygın ve şiddetli kızarıklık,

Feramat kapsül kullanımının olumsuz ciddi yan etkileridir. Bu yan etkiler; acil tıbbi müdahale görmenizi hatta hastaneye yatırılmanızı bile gerektirebilir.

 • Mide-bağırsak sisteminde rahatsızlık,
 • Mide bulantısı, kusma,
 • İshal ya da kabızlık,
 • Deride döküntü,
 • Deride kaşıntılı kabartılar,
 • Kazıntı

Feramat kullanımın hafif yan etkileridir. Bu yan etkiler; ilacın yemeklerle birlikte alınımı demir emilimini azatlığından; ilaç yemeklerle tüketildiğinde ortadan kalkabilir.

Yukarıdaki yan etkilerin yanı sıra yukarıda bahsi geçmeyen yan etkilerden biri ile karşılaşmanız durumunda doktorunuzu bu durumdan haberdar etmelisiniz.

Feramat Kilo Aldırır mı?

Demir alımının doğrudan kilo aldırması gibi bir durum söz konusu değildir. Sadece demir içerikli ilaçlar tüketmek; kişinin iştahını arttırabileceğinden kişi daha çok besin tükettiğinde kilo alımı ile karşılaşabilir.

Bu yüzden öğünlerinizde hiçbir şekilde aşırıya kaçmadığınız takdirde yalnızca Feramat kullanımına bağlı olarak kilo almayacağınızı söyleyebiliriz.

Feramat Kullananlar

Feramat kullananlar ilaç hakkında yaptıkları yorumda demir eksiliği tedavisinde kullanılan en etkili ilaçlardan biri olduğunu söylemişlerdir. Feramat kullananlar özellikle hamilelik döneminde demir eksikliği için doktor tavsiyesi ile kullandıkları sıklıkla dile getirmişlerdir.

Feramat kullananlar kesinlikle doktor tavsiye olmadan kullanılmaması gerekiiğini sıklıkla dile getirmişlerdir. Feramat kullanmayı düşünenler feramat kilo yapar mı, feramat uyku yapar mı, Feramat saç dökülmesi için kullanılır mı hakkında sorular sormaktadır. Sizler için bu sorulara cevap vermeye çalışacağım.

Feramat Uyku Yapar mı

Feramat yan etkilerinden biride uyku ven halsizlik yapmasıdır. Aslında demir eksiliği kişide yorgunluk, halsizlik ve uyku yapar. Feramat uyku yapması çok nadir görülen yan etkisidir.

Feramat Hakkında Bütün Sorular

Feramat ila. hakkında bilinmeyen yada yanlış bilinen sorulara cevap vererek sizlere yardımcı olmaya çalışacağım. Sizlerde aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazarak sorabilirsiniz

Feramat reçetesiz satılır mı

Feramat kan ilacı reçete ile satılan bir ilaçtır. Doktorunu muayene olduktan sonra size reçete ettiğinde kullanmanız gerekmektedir.

Feramat tok alınır mı

Feramat daha fazla etki etmesi için mutlaka alınması gerekmektedir. Feramat aç mı tok mu alınır soruna verilecek cevap tok alınmalıdır.

Feramat adeti artırır mı

Genelde faremet değil kan ilaçlarının genelinde adeti keser yada tam tersi olarak adet gecikmesine neden olabilir.

Feramat emziren anneler kullanabilir mi

Emziren anneler faremet kullanmalarında her hangi bir sakınca yoktur.

Feramat kan ilacı günde kaç tane alınır

Feramat günde tek kapsül olarak alınır. Bazen doktorunuz size doz artırmanızı önerebilir.

Feramat kan ilacı baş ağrısı yapar mı

Feramat çok nadir olarak baş ağrısına neden olabilir. Genelde bu ağrısı hafiftir.

Feramat karın ağrısı yapar mı

Feramat bazen aç karın ile alındığında karın ağrısı, mide bulantısına neden olabilir.

Feramat kan ilacı hamilelikte kullanımı

Genelde hamile olanlarda demir eksikliği fazla görüldüğünde feramat kan ilacı hamilelikte sıklıkla kullanılır.

Feramat çocuklarda kullanılır mı

Küçük çocuklarda kan ilaçları mutlaka doktor önerdikten sonra kullanılmalıdır.

Feramat Prospketüs

Feramat prospektüs bilgilerini mutlaka ilaç size reçete edildiğinde mutlaka okumayı alışkanlık haline getirmelisiniz. İlaç hakkında en güncel bilgiyi reçete kağıdında bulmanız mümkün. Feramat reçete kağıdında feramat nedir, feramat ne işe yarar, nasıl kullanılır ve yan etkilerini doğru ve güncel şekilde bulabilirsiniz.

Feramat Fiyatı

Feramat 100 mg 30 Kapsül
Firma: Tripharma İlaç
Fiyatı: 10.66 TL
Reçete Tipi: Normal Reçete
e-Reçete: Aktif

Feramat Muadili

Feramat eşdeğer ilaçlar ile aynı etkiye ve içeriğe sahiptir.

Feramat 100 mg 30 Kapsül

Sizlere bu yazımızda feramat hakkında bilgi vermeye çalıştım. Kesinlikle doktorunuza danışmadan asla bu ilacı kullanmayınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Madecassol Krem