Elma Sirkesi İle Siyah Noktalar Nasıl Geçer

Elma Sirkesi İle Siyah Noktalar Nasıl Geçer

Siyah noktalar özellikle yağlı cilt tiplerinin sıklıkla karşı karşıya kaldığı bir cilt problemidir. Cildin ürettiği yağ olan sebumun, günlük kir ve tozla birleşip gözeneği tıkanması sonucu ortaya çıkar. Siyah nokta tıpa şeklindedir. Üst tarafı daha geniştir. Renksiz sebumun hava ve kirle okside olması, bu tıpanın siyah olma sebebidir. Bu yüzden her gün cilt günlük kir, toz ve uygulanan makyajdan arındırılmalıdır.

Oluşan siyah noktalar tırnak, cımbız ya da siyah nokta sıkma aleti denilen aparatlarla sıkılmamalıdır. O anlık oradaki siyah nokta yerinden çıksa da, temizlenip açıkta kalan gözeneğe, tırnak ya da diğer materyallerden gelen bakteri ya da kirler girerek daha kötü ve iltihaplı hale gelebilir.

Yağlı ciltlerin sürekli cildi kurutucu maskeler yapması, cildin alt tarafında çalışan yağ bezlerinin çalışarak daha çok sebum üretmesine neden olur. Düşünüldüğünün aksine siyah nokta giderileceğine daha çok artar. Bu yüzden maskeler önerilen süre de bir yapılmalıdır.

Elma Sirkesi İle Siyah Nokta Temizleme

  • Pek çok doğal malzemeyle yapılan maskeler yoluyla bu sorun kolaylıkla giderilebilir. Yumurta akı, tarçın, yulaf ezmesi, karbonatlı tarifler en çok bilinen siyah nokta gideren doğal malzemelerdir. Ancak elma sirkesi siyah noktalar üzerinde en etkili olan doğal üründür. Antibakteriyal, antiseptik ve antioksidan özelliği vardır.
  • Siyah noktaları gidermenin en iyi yolu ölü cildi arındırma yani peeling olarak bilinmektedir. Kozmetik ya da kimyasal olarak yapılan peelingler çoğunlukla cilde zarar verip, cildi matlaştırır. Elma sirkesi ile yapılan siyah nokta giderme tarifleri ise cilde oldukça nazik davranır.
  • Elma sirkesi doğal bir detoks ürünüdür.
  • Ciltte büzüştürücü ve toparlayıcı özelliği vardır.
  • Hiçbir kimyasal içermeyen elma sirkesi, cildi besler. Aynı zamanda parlatır.

elma sirkesi ile siyah nokta temizleme

Elma Sirkesi İle Siyah Noktalar İçin Kullananlar

  • Elma sirkesi bünyesinde birçok asidi barındırdığından göz çevresine uygulanmamalıdır. Yakıcı olmasının yanında ve göz çevresindeki ince cilt yapısı tahriş olabilir.
  • Elma sirkesinin cilt kurutma özelliği vardır. Mutlaka her elma sirkesini uygulamadan sonra nemlendirici kullanılmalıdır.
  • Elma sirkesinin kokusu keskin ve biraz rahatsız edicidir. Ancak ciltte kuruduktan sonra bu koku kaybolur.
  • Cilt güzelliği için kullanılan elma sirkeleri mutlaka doğal olmalıdır. Marketten alınan ve hızlı fermente edilen sirkeler siyah noktalar üzerinde etkili olamamaktadır.
  • Elma sirkesini cilde uygulamadan önce buhar banyosu yapmak ya da yüze sıcak bir havlu koyup gözeneklerin açılmasını sağlamak, etkisini arttıracak ve hızlı sonuç almanıza yarar sağlayacaktır.

Elma Sirkesi İle Siyah Nokta Tedavisi

Gözenek sıkılaştıran elma sirkesi toniği:

Elma sirkesinin içeriğindeki alfa hidroksil asit yaşlılık benleri, akne izlerini ve gözeneklerin içerisindeki siyah noktaları temizler. Birebir ölçüde elma sirkesi ve içme suyu bir kapta karıştırılır. Cilde bir pamuk yardımıyla sürülür. Birkaç dakika beklendikten sonra ılık su ile dururlanır.

Karbonat ve elma sirkesi:

Her iki malzeme cilde peeling etkisi yapar. Cilt PH ını dengeler. Gözeneklerin tıkanmasına neden olan yağın salgılanma düzeyini ayarlar. Böylelikle gözenekler tıkanmayarak siyah noktalar oluşmaz. Oluşan siyah noktalara ulaşıp, gözeneklerinden çıkarıp, gözeneği temizler. Temizlenen gözeneği ise; sıkılaştırır. 1 yemek kaşığı karbonat ile 1 yemek kaşığı elma sirkesi birbiri ile karıştırılır.

Eğer daha fazla karışıma ihtiyacınız var ise; birebir ölçüde karbonat ve elma sirkesi eklenebilir. İyice karıştırılarak pürüzsüz bir kıvam alması sağlanır. Parmak uçlarınla cilde uygulanır. 20 dakika kadar ciltte kuruması için beklenir. Daha sonra ılık su ile durulanır. Durulama işleminden sonra mutlaka nemlendirici uygulanmalıdır.

elma sirkesi ile siyah nokta tedavisi

Nane yaprakları ve elma sirkesi:

Nane yaprakları cilde ferahlık verirken, elma sirkesi ise fazla yağı giderir. Siyah noktaların yapısını bozar. 3 yemek kaşığı ince kıyılmış ya da havanda ezilmiş nane yaprakları, 3 yemek kaşığı elma sirkesi ile karıştırılır. Kapağı olan ve hava almayacak bir kaba konulup, 1 hafta boyunca serin, kuru ve güneş almayan bir yerde saklanır. 1 hafta sonra karışım 2 fincan su ile karıştırılıp yüze sürülür. Birkaç saat yüzde kalması sağlanır. Daha sonra cilt soğuk su ile temizlenir.

Fuller toprağı ( multani mitti) ve elma sirkesi:

Her iki üründe ciltteki fazla yağı gidermek için kullanılmaktadır. Siyah noktaları ise adeta yerinden söker. 1 tatlı kaşığı multani mitti ile yeteri kadar elma sirkesi birbiri ile karıştırılır. Macun kıvamı aldıktan sonra cilde bir fırça yardımı ile sürülür. Maskenin ciltte kurumaya yakın bir zamanda, yaklaşık 10 ila 15 dakika arasında olmak üzere beklendikten sonra, maske ciltten ılık su ile arındırılır. Maskenin ciltte kurumasını izin verirseniz cildin en üst tabakasındaki nemi de bu maske çekip alır. Çok kuruyan ciltte kırılmalar görülebilir. Maskeyi ciltte tam 15 dakika tutmak isterseniz, fıs fıslı bir şişeye su veya gül suyu konulup maske ıslatılabilinir. İnternette ve aktarlarda kolaylıkla bulabileceğiniz multani mitti yani fuller toprağı yerine yeşil kilde kullanılabilinir.

Elma sirkesi ve nişasta:

3 çorba kaşığı elma sirkesi ile 2 tatlı kaşığı silme mısır nişastası ile karıştırılıp, krem kıvamı alması sağlanır. Yüze fırçayla uygulanıp 20 dakika beklenir. Bekleme süresi sonunda yüze dairesel hareketler yaparak, ılık su yardımıyla temizlenir.

Yeşil kil ve elma sirkesi:

Birer çorba kaşığı yeşil kil, gül suyu ve elma sirkesi karıştırılır. Yüze bir makyaj fırçası yardımı ile sürülüp 20 dakika beklenir. Daha sonra ılık su ile durulanır.

Elma sirkesi buhar banyosu:

1 litre su tencere içinde kaynatılır. İçerisinde 4-5 çorba kaşığı elma sirkesi eklenir. Buhar elma sirkesi kokmaya başlanınca, başa bir havlu konulup, buharın etrafa kaçmaması sağlanarak, tencerenin üzerine doğru eğilinir. Bu sırada ocağın altı kapatılır. 10 – 15 dakika kadar bu buharda durduktan sonra, cilt gözenek sıkılaştıran elma sirkesi toniği ile silinir.

Sizlere bu yazımızda elma sirkesi siyah noktalara iyi gelir mi hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Konu hakkında aklınıza takılanları yorum kısmına yazarak bize sorabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Madecassol Krem