Egzamaya İyi Gelen Kremler

Egzamaya İyi Gelen Kremler

Egzama kaşıntı bir deri hastalığıdır. Her yaştan herkeste görülen egzama mutlaka tedavisi edilmesi gerekmektedir. Devamlı kaşınması hissi ve cilt kuruluğu en büyük belirtisidir.  Ayrıca kaşıntı bağlı olarak ciltte kalınlaşma, deformasyon ve çatlaklar görülür. Egzama kremleri bu sorun için en çok tercih edilen yöntemlerden biridir.

Kronik egzamada kaşınma ve kaşınmaya bağlı olarak kızarıklık görülür. Akut egzamada ise kaşıntı, kızarıklık ve içi su dolu kabarcıklara meydana gelir.  En sık görülen egzama türü atopik egzama, kontakt dermatit, seboreik egzama ve çocuk bezi egzaması olarak bilinmektedir.

Egzama tedavisinde egzamaya iyi gelen kremler en çok tercih edilen ve olumlu sonuç tedavi yöntemidir. Kaşınma hissi ortadan kalkarak kişi rahatlar ve kızarıklık ortadan kalkar. Pek çok egzama kremi olmasına karşın sizler için en güvenilir ve en çok tercih edilen en iyi egzama kremlerini derlemeye çalışacağım.

Yüzdeki egzama iyi gelen kremler ile eldeki egzamaya iyi gelen kremler arasında seçim yaparken mutlaka içeriğinde kimyasal ürün olan kremleri seçmek çok önemlidir. Kortizonlu egzama kremleri ile kortizonsuz egzama kremi seçiminde reçete kremleri seçmeye dikkat etmelisiniz.

Egzama Kremi İsimleri

Egzamaya iyi gelen krem isimlerini sizler için derlemeye çalıştım. Egzama krem eczane de satılan reçete kremlerdir. Bazı egzama kremleri kortizon içerdiğinden kesinlikle uzun zaman kullanılmaması gerekmektedir.

Eumovate Krem

eumovate krem

Egzama tedavisinde etkisi kanıtlanmış etkili kremlerden biridir. Kaşıntı ve tahrişi hemen önleyen eumovate krem kortizonlu bir krem olduğundan kesinlikle doktor önermedikçe kullanılması tavsiye edilmez. Eumovate krem egzama ve atopik egzamada sıklıkla kullanılmaktadır. Günde 2 yada 3 defa kullanılması yeterli olan bu krem doz düşürülerek bırakılmalıdır. Eumovate merhem ve krem olmak üzere 2 çeşidi bulunmaktadır.

Eumovate Krem

Dermovate Krem

dermavote krem

Dermovate krem sedef ve egzama sorunlarında kullanılan bir kremdir. Ciddi yan etkileri olan kortizonlu bir kremdir. Egzama ve egzamaya bağlı görülen kaşıntı geçiren etkisi vardır. Dermavote krem kaşıntıyı neden olan etkileri ortadan kaldırırken cildin tahriş olmasını ve kızarıklığı çok kısa sürede yok etmektedir. Sadece sorunlu bölgede kullanılan bu krem doktor önermedikçe bebeklerde ve çocuklarda kullanılmaz.

Dermovate Krem

Bepanthol Sensiderm Egzama Kremi

bepanthol sensiderm kaşıntı kremi

Bepanthol egzama krem içeriğinde kortizon bulunmayan en etkili kremlerden biridir. Doğal içeriğe sahip olan bu krem egzama ve egzamanın neden olduğu kaşıntı 30 dakika içerisinde geçirmektedir. Cildi tahrişi ve kızarıklığı önleyen bepanthol sensiderm agzama kremi sürüldüğü bölgede koruyucu tabaka oluşturarak cildin kendini onarma sürecini hızlandırır.

Bepanthol Sensiderm Egzama Kremi

Elidel Krem

elidel krem

Elidel egzama kremi 2 yaşından büyüklerde kullanıma uygun bir kremdir. Kaşıntı ve kızarıklık sorununda egzama belirtilerinin ortadan kalmasını sağlayan etkisi ile bilinmektedir. Kortizon içermeyen bu krem egzama sorununda düzenli kullanılması gerekmektedir. Elidel krem doktora danışmadan asla kullanılmamalıdır.

Aynısefa Krem

aynısefa kremi

Doğal içeriğe sahip olan kortizon içermeyen aynısefa krem egzama üzerinde etkisi kanıtlanmış en iyi kremlerden biridir. Egzama, sedef, kaşıntı ve tahrişi kısa sürede önleyen aynısefa krem her yaştan herkesin kullanımına uygun bir kremdir. Her cilt tipine uygun olan bu kremi egzama olan her bölgeye rahatlıkla sürülerek kullanılmaktadır. Egzama dahil pek çok cilt sorununda etkilidir.

Aynısefa Kremi

Sudocrem

sudocrem

Sudocrem pişik kremi olarak bilinmesin karşın egzama ve kaşıntılı egzamaya iyi gelen etkili kremlerden biridir. İçeriğinde kimyasal ürün bulunmayan sudocrem bebeklerde ve yetişkinlerde rahatlıka kullanılan bir kremdir. İçeriğinde bulunan bitkisel doğal yağlar cilt bakımı yapar cildi onarır ve cildin kendini yenilemesini sağlar. Egzama ve pişik sorununda koruyucu tabaka oluşturarak tahriş ve kızarıklığı önler.

Sudocrem 

Hipokort Krem

hipokort krem

Egzamaya iyi etkisinden dolayı doktorlar tarafından sıklıkla reçete edilen hipokort krem kortizonlu bir krem olduğundan kesinlikle reçete edilmeden kullanılmaması gerekmektedir. Etkili olduğu kadar ciddi yan etkileri bulunmaktadır. Sadece sorunlu bölgeye sürülen bu krem asla uzun zaman kullanılmaz. Kaşıntı, atopik dermatit sorununda reçete edilen bir kremdir.

Hipokort Krem

Dermatop

dermatop krem

Dermatop kaşıntı kremi kullanım alanlarının başında mantar ve egzama tedavisi gelmektedir. Deri rahatsızlığında reçete edilen dermatop egzamanın neden olduğu cilt kuruluğunu önlemede çok etkilidir. Çocuklarda ve yetişkinlerde tedavi için kısa süre kullanılan bir kremdir. Ciddi yan etkileri olduğu için kesinlikle doktora danışılmadan kullanılmamalıdır. Kortizon seviyesi düşüktür.

Advantan Krem

advantan krem

Egzama tedavisin en sık kullanılan kremlerden biridir. Akut ve kronik egzamada sıklıkla reçete edilmektedir. Kortizonlu bir krem olduğundan kesinlikle doktor reçetesi olmadan kullanılmamalıdır. Ciltte kızarıklığı ve kaşıntı kısa sürede geçiren etkisi vardır. Vajina dahil vücudun büyün bölgelerinde kullanımına uygundur. Çocuklara kesinlikle doktor gözetiminde kullanılmalıdır.

Advantan Krem

Ketoral Krem

ketoral krem

Ketoral mantar kremi kaşıntı ve egzama kremlerinden biridir. Vajina bölgesinde bulunan mantar ve kaşıntı için reçete edilmektedir. Kortizonlu bir krem olan advantan krem etkisi kısa sürede gösteren bir kremdir. Her türlü egzama sorununda kullanılan bu krem kızarıklık, yanma ve kaşıntı kısa sürede geçirmektedir. Kesinlikle yan etkileri sık görüldüğünden uzun süre kullanılması tavsiye edilmez.

Ketoral Krem

Momecon Krem

momecon krem

Momecon krem sedef ve deri hastalıklarında reçete edilen bir kremdir.  Atopik dermatit ve alerjik dermatit  sorunda çok sık tercih edilen bu krem etkisini kısa zamanda göstererek kaşıntı ve kızarıklığı önler. Egzama olan bölgede koruyucu tabaka oluşturarak kaşıntı önleyici etki gösterir. Kortizonlu bir krem olduğundan kesinlikle reçete edilmeden kullanılması asla tavsiye edilmez.

Momecon Krem

Travazol Krem

Travazol krem kaşıntı, pişik ve egzama tedavisinde en sık kullanılan kremlerden biridir. Egzama ve egzamaya bağlı oluşan kaşıntıları geçiren etkisi ile bilinmektedir. Travazol krem kortizonlu bir krem olmasından dolayı kesinlikle uzun süre kullanılması tavsiye edilmez. Bebekler ve yetişkinler egzama için kullanılacaksa asla geniş yüzeylere sürülmemeli ve doktor önermedikçe kullanılmamalıdır.

Travazol Krem 

Travocort Krem

travocort krem

Travocort krem egzama ve mantar tedavisinde etkili olan bir kremdir. Kortizonlu bir krem olan travocort krem etkisi hızlı gösteren bir kaşıntı kremidir. Çocuklar ve yetişkinler için reçete edilen travocort krem seboreik dermatit  tedavisinde doktorlar tarafından sıklıkla reçete edilmektedir. Kaşıntı ve kızarıklıkla hızlıca geçiren etkisi vardır.

Travocort Krem

Kortizonlu Egzama Kremleri

Egzamaya iyi gelen kortizonlu krem isimleri en çok merak edilen sorulardan biridir. Egzama kremlerinden kortizonlu olanları sizler için yazmak istiyorum. Aşağıda verdiğim kremlerin hepsinde kortizon bulunmaktadır.

 • Eumovate Kem
 • Dermovate Krem
 • Hipokort Krem
 • Dermatop krem
 • Advantan Krem
 • Ketoral Krem
 • Momecon Krem
 • Travazol Krem
 • Travocort Krem

Kortizonsuz Egzama Kremleri

Egzama tedavisinde kortizonsuz krem kullanmak isteyenler aşağıda ismini verdiğim kremleri tercih edebilir. Bebeklerde ve çocuklarda kortizon içermeyen kremler sıklıkla tercih edilmektedir. İşte kortizonsuz egzama kremleri.

 • Bepanthol Sensiderm Kaşıntı Kremi
 • Elidel Krem
 • Aynısefa Kremi
 • Sudocrem

Atopik Egzamaya İyi Gelen Krem

Atopik dermatit diğer adı ile alerjik egzama en yaygın görülen egzama türüdür. Atopik dermatit daha çok çocuklarda görülen kaşıntılı, tekrarlayan cilt tahrişe neden olan egzama dır. Bebeklerde ve çocuklara genelde yüz, boyun, kol ve bacakların dış yüzeyidir. Şiddetli kaşıntı görülür kaşıntı kaşıma hissi yarattığı için kaşımaya bağlı olarak kızarıklık ve deride kalınlaşma olur.  Ayrıca egzamalı bölge kuru cilt tipine sahiptir.

Atopik egzamaya iyi gelen kremler genelde kortizonlu kremler olmasına karşın eğer sorun çocuklarda yada bebeklerde ise kortizon içermeyen kremler tercih edilmelidir.  Kesinlikle bebeklerde ve çocuklarda doktor önerisi olmadan asla hiç bir krem önerilmedikçe kullanılmamalıdır.

Yüzdeki Egzamaya İyi Gelen Kremler

Yüzdeki egzamaya iyi gelen kremler sorusuna cevap vermek gerekirse; Yüz bölgesinde görülen egzamada kullanılan krem egzamalı ise kesinlikle krem sadece sorunlu bölgeye uygulanır. Asla bütün yüzü egzama kremi sürülmez. Yüzdeki egzamaya iyi gelen kremler yüz bölgesinde doktor aksi bir şey söylemedikçe 5 günden fazla kullanılmaz.

Eldeki Egzamaya İyi Gelen Kremler

Eldeki egzamaya genelde kortizon içeren kremler kullanılırken. Egzamanın durumu doktor tarafından değerlendirildikten sonra tedaviye hangi krem ile devam edileceğine karar verilir. Ellerde egzama kremleri mutlaka düzenli kullanılmalı ve hijyen kurallarına dikkat edilmelidir.

Egzama Kremi Nasıl Kullanılır

Egzama krem kullanırken mutlaka size reçete edildiği şekilde kullanmaya özen göstermelisiniz. Egzama kremleri sadece sorunlu bölgede kullanılması gerekmektedir. Özellikle kortizon içeren egzama kremleri geniş yüzeyle sürülmemelidir.

Egzama kremleri sadece sorunlu bölgeye ince tabaka halinde sürülür. Deri tarafından emilmesi için baskı yapmadan ovalanması gerekmektedir. Kesinlikle fazla sürülmemeli ve uzun süreli kullanılmamalıdır. Egzama kremleri günde 2 yada 3 defa kullanılır.

Egzama Kremi Kullananlar

Egzama kremi kullananlar özellikle kortizonlu olanlarının çok etkili olmasına karşın ciddi yan etkileri olduğunu söylemişlerdir. Kesinlikle egzama kremleri doktor gözetiminde kullanılması gerektiği sıklıkla dile getirilmiştir. Kortizon içermeyen egzama kremi kullananlar özellikle çocuklarda ve bebeklerde sıklıkla tercih edildiği bilinmektedir.

Sizlere bu yazımızda en iyi egzama krem hakkında bilgi vermeye çalıştım. Peki ya siz egzama için hangi kremi kullanıyorsunuz. Yorum kısmına yazarak bizimle paylaşabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Madecassol Krem