Egzama Nasıl Geçer

Egzama Nasıl Geçer

Cildinizde kızarıklık, pul pul dökülme ve kaşıntı mı var? Daha önce karşı kaldığınız bir egzama geçmişiniz mi var? Her yıl milyonlarca kişi egzamayla tanışır Bu yüzden egzamayı çok iyi tanımak gereklidir. Egzamayı oluşturan birçok neden vardır. Kendi başına ortaya çıkmaz.

Atopik dermatit, kontakt dermatit, neurodermatit,stasis dermatit, el egzaması , dizhidrotik egzama ve nummular egzama gibi deri hastalıklarının sonucudur. Gerçekten yatıştırıcı ve iyileştirici, duruma uygun doğal bir egzama tedavi yöntemi bulmak, adeta bu hastalıktan yakınan kişinin hayatını değiştirebilmektedir. Saç ve vücudun herhangi bir yerinde bulunan deride görülür.

Egzama, yapılana araştırmalara göre %65 gibi bir yüzdeyle ilk olarak 1 yaşın altındaki bebeklerde görülür. Bu bebeklerin %90’ınında 5 yaşına gelmeden bir hastalık haline gelir. Yüzdelerden de anlaşıldığı üzere, egzama, çocuklarda daha ortak bir sorun haline gelmiştir. Yine yapılan bir araştırma sonucuna göre evde köpek besleyen ailelerin çocuklarında egzamaya herhangi bir yaşta yakalanma olasılığı düşmektedir. Son yıllarda egzamanın bu kadar artmasının nedeni ise; gdo lu buğday ve tahıl ürünleridir. Gluten intoleransının en yaygın belirtisi cilt döküntüleri ve egzamadır. Sedef ve roza yani gül hastalığı egzama gibi belirtiler verse de tamamen bambaşka durumlardır.

Birçok cilt rahatsızlığının altında yatan egzama kronik olmasına rağmen, kontakt dermatit ve egzamalarında doğal olarak akut hale gelmesinin sebebi, çeşitli alerjen ve kimyasallarla temastır. Bu yüzden egzamanın aniden ortaya çıkmaması ve büyümemesi, diğer olumsuz deri hastalıkları ile birleşmemesi için etkili ve uygun bir şekilde müdahale etmeyi bilmek gerekmektedir.

Gerçekte belirleyici bir egzama tanımı olmadığı gibi herkese aynı etkiyi gösteren, budur denilebilecek bir kür de yoktur. Ancak etkili doğal tedavi yöntemleri ve yağlar, egzamaların gelecekte aniden patlak vermemesi ve rahatsız veren durumların gelişmemesi için yardımcı olur. Egzamanın oluştuğu kişilerde psikoloji sorunlar, utangaçlık, stres ve sinir bozucu bir durum yaratır ki bazen uyku düzensizliklerine bile neden olur.

egzamaya kesin çözüm, egzama nasıl geçer

Egzama Neden Olur

Egzamaya kesin çözüm önerileri ve egzama nasıl geçer hakkında bilgi vermeden önce sizlere egzama neden olur, egzama belirtileri nedir hakkında bilgi vermek istiyorum.

Geniş sınırlar içinde bulunan egzamaya yakalanma ve risk faktörleri vardır. Bu yüzden her biri diğerinden farklılık gösterir. Ancak bazı ortak belirtiler meydana gelir.

Egzama riski altında olanlar kimlerdir?

 • Ailesinde egzama geçmişi, yüksek ateş ve astım olanlar
 • Bebekler ve çocuklar
 • Sağlık alanında çalışanlar
 • Özellikle anaokuluna giden çocuklar
 • Dikkat eksikliği ve hiperaktvite bozuklukları olan kişiler
 • Kapalı ve klimalı alanında çalışanlar
 • Beslenme yetersizliği
 • Obezite
 • Düşük D vitamini seviyesi

Egzama Nedenleri

 • Egzama oluşma nedeni tam olarak tasvir edilemese de genel olarak beslenme bozukluğu, alerji veya tahriş edici bir durumdan dolayı ortaya çıkabilir. Diğer oluşma nedenleri arasında ise;
 • Kuru ve hassas ciltle bulunan çatlaklar
 • Bağışıklık sistemindeki fonksiyon bozukluğu
 • Çevresel koşullar
 • Cilt üzerinde etkili olan gen varyasyonu
 • Besin alerjileri, güzellik ürünlerine alerji,çamaşır detarjanlarına karşı olan alerji ya da kimyasallara karşı olan alerji
 • Kronik stres
 • Sıcaklık değişimleri

Egzamanın Belirtileri Nelerdir

 • Belirtiler bazen şiddetli olabilirken bazende hafif olabilir. Yaşa ya da ortaya çıkış şekline göre de farklılık gösterebilir. Ortak belirtiler ise;
 • Küçük şişliklerden sızan sıvı ve daha sonra kabuklaşması
 • Kalın, kuru , pul pul dökülen derinin çatlaklar oluşturması
 • Kırmızı, kahverengi ve griye benzer yama şeklinde lezyonlar
 • El, ayak, ayak bilekleri, el bilekleri, boyun, üst göğüs bölümü, göz kapakları, saç, cilt kıvrımlarında ve bebeklerde ise sıklıkla yanaklarda görülür.
 • Hassas ciltte kabarık ve açık yaralar olarak kendini gösterir.
 • Tekrarlayan döküntünün sebep olduğu kaşıntılı ve uyku kaçıran durumlar
 • Atopik egzamaya bağlı döküntüler

egzama nasıl geçer, egzama bulaşıcımıdır

Egzama Tedavisi Nasıl Yapılır

Egzama tedavisi nasıl yapılır, egzama tedavisi için hangi yol izlenir hakkında sizlere bilgi vermek istiyorum. Egzamaya ne iyi gelir, egzamayı ne geçirir sorusuna cevap vermek gerekirse en etkili yöntem egzama tedavisidir. Egzama tedavisi nasıl yapılır sorusunun cevabı yazımızda.

Fototerapi, ışık terapisi: Fototereapinin; kaşıntıyı azaltma, D üretimini arttırma, ciltteki bakterilerle savaşma ve bölgedeki yangıyı azaltma özelliği bulunur. Bu tedaviye ek olarak günde 10-15 dakika kadar güneş ışığında durmak tavsiye edilir. Böylelikle tedavi süreci hızlanır.

D vitamini: Vücutta D vitamini sentezlenmesi güneş ışınları sayesinde olur. D vitamini sanıldığı gibi ,diğer vitaminler gibi doğrudan alınan bir vitamin değildir. Aktive edilmesi gerekir. D vitamini içeren Morina karaciğeri yağı, sardalya, somon, yumurta ve çiğ süt tüketimi her yaşta egzamadan korunmak için çok önemlidir. Vücuda günlük alınması gereken miktar ise 2500 – 5000 ünite arasıdır. Özellikle hamilelik ve büyüme çağında alınması gereken miktara çok dikkat edilmelidir.

Nemlendirme: Egzama belirtileri arasında yer alan kuruluk mutlaka giderilmelidir. Egzamadan etkilenen noktalar en az günde 2 kez nemlendirilmelidir. Antibakteriyel ve anti fungal özellikli Hindistancevizi yağı bu noktada idealdir. Bölgeyi yatıştırır ve rahatlamayı sağlar. İyileştirmeyi hızlandırır.

Beden ve ruh sağlığını kontrol altında tutma: Egzama da dahil olmak üzere bazı cilt rahatsızlıkları, psikolojik nedenlere dayanmaktadır. Hipnoz, meditasyon, kasları rahatlatma, nefes terapileri, davranış ve konuşma terapileri o anlık ortaya çıkan egzama belirtilerini bir anda söndürmese de, ileriye dönük olarak iyileşme ve tekrar ortaya çıkma olasılığını düşürür.

Lut gölü tuzu: Lut Gölü tuzu ile yapılan banyo sayesinde, cilt bariyeri iyileşir, nemlenir, iltihapları ve yangıları giderir. Pürüzlülük ve kızarıklık ortadan kalkar. Egzama lezyonları çok sıcakve soğuk derecelerde kötüleştiğinden , içine yatılan banyo suyu ve normal alınan duşun suyu sadece ılık olmalıdır. Kesinlikle cilt ovalanmamalıdır. Sadece yumuşak bir havlu ile tampon yaparak cilt kurulanmalıdır.

Ilık ve ıslak kompres: Özellikle kaşıntılı olan egzama lezyonları kesinlikle tırnaklanmamalı ya da başka bir yolla kaşınmamalıdır. Bu kaşıntıyı gidermek için, ılık su ile ıslatılan bir tülbent ya da yumuşak havlu konulup, çekilmelidir. Çocuklarda ve ciltte bulunan yaygın kaşıntılı egzama için geceleri ıslak pijama giyilip yatılabilir. Eğer egzama bölgesinde sulu yaralar veya su toplanmaları var ise; ılık kompres yüzünden bu bölge iltihap kapabilir. Bu yüzden uygulanmamalıdır.

Kaşıntıyı giderici krem: Egzamanın bir parçası olan kaşıntıyı gidermek oldukça önemlidir. Evde egzama kaşıntısını gideren krem yapmak içi ihtiyacınız olan malzemeler: 2 fincan shea yağı, 2 fincan hinditan cevizi yağı ( bunun yerine 1 fincan zeytinyağı ya da badem yağı kullanılabilinir), 1 yemek kaşığı bal, 30 damla lavanta yağı, 8 damla çay ağacı yağıdır. Etkisini arttırmak için 4 damla sardunya yağı ya da mür yani sarı sakız yağı da eklenebilir. Benmari kıvamında shea yağı, hindistan yağı birbiri içinde eritilir. Karıştırmaya devam edilirken bal eklenir. İyice malzemeler birbirine karışınca yağlar ilave edilir. Karışım ılınmaya bırakılır. Ancak ılınmaya başlayınca katılaşan karışım yumuşak halde bırakılmalıdır. Eğer bu süreci hızlandırmak isterseniz bir kaç dakikalığına karışımı buzdolabına konulabilir. Daha sonra losyon kıvamına gelmesi için birkaç dakika mikser ya da blendır yardımıyla karıştırılır. Kıvamı tutturana kadar her 10 dakika da bir karıştırılmalıdır. Son olarak karrışım kapalı cam bir kavanoza alınarak, buzdolabı ya da oda sıcaklığında saklanır.

Meyan kökü ekstratı: Birkaç damla hindistan cevizi yağı ile aynı miktarda meyan kökü ekstratı birbiri ile karıştırlır. Egzamalı bölgeye sürülür. Kaşıntıyı ve tekrarlayan egzamanın tedavisinde oldukça umut vericidir.

Omega 3 yağ asidi: Araştımacılar 9 aylıktan itibaren her hafta balık yiyen çocukların, hayatları boyunca egzamayla karşılaşma risklerinin çok düşük olduğu kanıtlanmıştır. Egzamanın ortaya çıktığı anda, omega 3 lü besinleri tüketmek, bağışıklık sistemini kalkındırırken, iyileşme sürecini hızlanıdır. Omega 3 içeren yiyeceler; Atlantik orkinosu, somon yağı, morina balığı karaciğeri yağı, ceviz, chia tohumu, ringa balığı, alaska somonu, keten tohumu, ton balığı, beyaz balık eti, sardalya,ançüvez, kenevir tohumu, yumurta sarısıdır.

Prebiyotikler: Bebeklerde oluşan egzamayı giderir. Egzama ataklarının sayısını azaltır. Süt veren anneler ve hamilelik sırasında bol bol prebiyotik içeren yiyecekler tüketmesi sayesinde bebeğe geçer. Gelecekte oluşabilecek egzemanın önüne geçer.

Lavanta yağı: Egzamadaki kaşıntılı deri kişilerde ankisiyete, depresyon,sinir bozukluğu ve uykusuzluğa yol açar. Lavanta yağı tedavisi kuru ve kaşıntılı deriyi iyileştirir. 10 damla lavanta yağı ve 1 yemek kaşığı hindistancevizi yağı ya da badem yağı karıştırılıp, egzamalı bölgeye sürülür. Lavantanın kokusu sayesinde rahatlık ve kolay uykuya dalma sağlanır.

E vitamini: Günlük 400 ünitelik E vitamini almak egzamalı deriyi rahatlatır ve iyileştirir. Dışardan ise e vitamini kapsülünü delerek ve egzamanın üstüne sürülerek, çift yönden iyileşme sağlanır. Egzamanın bırakacağı yara izlerini giderir. Ayrıca E vitamini içeren besinler bol bol tüketilmelidir.

Cadı fındığı: Egzama atağı geçirldiğinde öncelikle bölge sulanır. Cadı fındığının iyileştirme sürecinde olan etkisi iltihap ve yangı giderici ve antoksidan özelliğidir. Cadı fındığı ve fosfatidilkolin içeren bir krem vücuda zararlı olan kortizon kadar etkilidir. Makyaj pamuğunu dökülen cadı fındığı yağı , nazikçe egzamalı bölgeye uygulanır. Cadı fındığının alkolsüz ve saf olduğundan emin olunmalıdır. Alkollü olanlar bölgeyi daha da kurutabilir.

egzamaya ne iyi gelir, egzama nedenleri

Egzaması Olanlar Ne Yemeli?

Egzaması olanlar ne yapmalı, egzaması olanlar nelere dikkat etmeli hakkında merak edilen bazı sorular vardır. Egzaması olanlar ne yemeli ve egzaması olanlar ne yememeli hakkında tam bilgi sahibi değilseniz sizlere egzaması olanlar neler yemesi gerekitiğini yazmak istiyorum.

Doymuş yağlar: Doğadan avlanmış balık ve keten tohumu yağı

Balkabağı ve chia tohumları: Bu besinler çinko bakımından oldukça zengindir. Yara iyileşmesi giderir ve doymuş yağ asitleri metabolizmasını dengeler.

Prebiyotik açısından zengin besinler: Kefir prebiyotik açısından en zengin besindir. Ev yapımı elma sirkesi, yoğurt, peynir, kornişon turşu, salamura zeytin diğer prebiyotik içeren besinlerdir. Egzamaya neden olan bağışıklık olan sistemi düşmesi ve gut hastalığına iyi gelir.

Yüksel lif içeren besinler: 30 gram günlük alınan lif cilt sağlığını korur. Sebze, meyve, kuruyemiş, tohum, hindistancevizi ve baklagiller sıklıkla tüketilmelidir. Kabızlık vücutta birçok toksinin vücutta birikmesine neden olur. Alınan yüksek lif sayesinde vücut bu toksinlerden arınır.

A vitamini: Portakal ve sarı renkli sebzeler cilt için gerekli olan A vitaminini içeirir.

E vitamini: Fındık, koyu yeşil yapraklı sebzeler, ayçekirdeği, badem, yerfıstığı, buğday tohumu yağı, keten tohumu yağı, yeşil zeytin, kivi, kuşkonmaz, brokoli E vitamini açısından zengindir.

Egzaması Olanlar Ne Yememeli

 • İşlenmiş besinler; salam, sucuk, sosis, tütsülenmiş et ve peynir, atıştırmalıklar
 • Potansiyel alerjiniz bulanabilecek besinler. Genelde süt, gluten, kabuklu deniz ürünleri ya da fıstıktır.
 • Margarin
 • Şeker
 • Kızarmış yiyecekler
 • Acı
 • Baharatlı yiyecekler

egzama nasıl geçer, egzama nedenleri

Egzamaya Kesin Çözüm

Egzama nasıl geçer, egzamaya ne iyi gelir ve egzamaya kesin çözüm arıyorsanız mutlaka uygulamanız gereken ve bilmeniz gereken bazı önemli hususlar bulunmaktadır. Eğer egzama sorunu yaşıyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar bulunmaktadır.

Egzamalı kişilerin dikkat etmesi gereken noktalar nedir?

 • Çoğu egzama bünyesine ciltte bulunan stafilokokus aureus bakterisini alır. Döküntü artar ve fazlasıyla kaşıntı oluşur. Bu yüzden bir sürü bakteri ve virüs kaynaklı enfeksiyona açık hale gelinir. Bu tip egzamalar ise kişiden kişiye bulaşır hale gelir. Tedavileri diğer tip egzamalara göre farklılık gösterir.
 • Egzamalı kişilerin sigara ve alkol tüketmesiyle birlikte, egzersizi hayatından çıkarması sonucu kronik kalp rahatsızlıklarıyla karşılaşılabilinir.
 • Anksiyete, depresyon ve az uyku egzama atakları sırasında çocuk ve yetişkinlerde görülür. Odaya nem vermek için konulan sıcak su dolu bir tasın içerisine konulan hoş kokulu esansiyel yağlar sayesinde rahat bir uyku uyunmasını sağlar. Aynı zamanda losyon ve kremlerin içine bu yağlar konulup, kokusu hissedilerek kişiyi rahatlatır.
 • Çocuklarda özellikle okul sıralarında yüzde oluşan egzama, sosyal sorunlara yol açmaktadır. Çocuk hayattan izole halde yaşamaya başlar. Bu durumda destek alanmalıdır.
 • Egzama ciddiye alınması gereken bir cilt sorunudur. Sıklıkla tekrarlayan ve geçmeyen egzamalar için mutlaka bir dermatoloğa gidilmelidir.

Egzama Nasıl Geçer Bitkisel Tedavi

Egzama nasıl geçer sorusuna verilecek en iyi cevaplardan biride bitkisel tedavidir. Çoğu zaman etkili sonuç veren bitkisel ve doğal yöntemler egzamanın yok olmasını sağlayabilir. Egzama bitkisel tedavisi için egzama kremleri kullanılmasının yanında egzamaya iyi gelen doğal yağlar sıklıkla denenmektedir.

Egzamaya iyi gelen yağlar nelerdir?

Tatlı badem yağı, jojoba yağı, kayısı çekirdeği yağı,kenevir yağı, çuha çiçeği yağı, hodan tohumu yağı, papatya yağı, kimyon yağı, nergis yağı, havuç yağı, biftek otu yağı,aspir yağı, şeftali çekirdeği yağı, yalancı iğde yağı, kuşburnu yağı, susam yağı, buğday yağı,ceviz yağı, tamanu yağı, lavanta yağı, çay ağacı yağı, gül yağı, nane yağı, sardunya yağı, buhur yağı, hindistancevizi yağı.

egzama nedir, egzama belirtileri, egzama nasıl geçer

Egzama Hastalığı Nasıl Geçer

Sizlere egzamaya iyi gelen bazı kürler vermek istiyorum. Egzama nasıl geçer, egzamaya kesin çözüm arayanlar bu kürleri deneyebilir. Egzama çabuk nasıl geçer, eldeki egzama nasıl geçer, yüzdeki egzama nasıl geçer diyorsanız sizlere vereceğim kürleri deneyebilirsiniz.

Egzama gideren kürler

1 su bardağı kaynayan suya, 1 tatlı kaşığı ısırgan bitkisi eklenip, kısık ateşte ağzı kapalı olarak 4 dakika demlendirirlir. Süzülüp, ılınması beklendikten sonra, kahvaltıdan yarım saat önce içilir. Buna ilave olarak 1 su bardağı kaynayan suya , başaklardan oluşan karabaş bitkisinden 1 tatlı kaşığı kadar eklenir. Kısık ateşte 7 dakika demlendirildikten sonra, ılınması sağlanır. Egzama olan bölgeye sürülür. Karabaş bitkisi yeşil renkli olmalıdır. Kahverengi ya da gri olanı tercih edilmemelidir. Bu kür 1 ay boyunca uygulanmalıdır.

3 yemek kaşığı vazelin ben mari usulü eritilir. 1 tatlı kaşığı ozonlı kantaron yağı, bulunamazsa sadece kantaron yağı da eklenerek kullanılabilinir. Ozonlu kantaron yağının fiziksel olarak diğer kantarondan ayıran nokta renginin kırmızı olmasıdır. Karışıma 1 tatlı kaşığı gliserin, 1 tatlı kaşığı aynı sefa kremi eklenir. Egzamalı bölgeye sürülüp üzerini streç film ya da bir tülbentle sarılıp iyice emilmesi sağlanır. Dirsek ve dizlerde egzama var ise elma kabuğu konulup sarılmalıdır. 2-3 saat ciltte kalmalıdır.

Eldeki Egzama Nasıl Geçer

Eldeki egzama için; 2 avuç beyaz dut kurusunı yarım litreden fazla suda en az 10 dakika ağzı kapalı bir biçimde kaynatılır. Ilıktan sıcak olacak şekilde bu karışım içinde el 15 dakika tutulur. 1 saat el durulanmadan beklenir. Karışım ılınmaya başlayanınca, bir miktar el yakmayacak kadar yine ısıtılır. 2 ya da 3 günde bir uygulanmalıdır. 5-6 kullanımdan sonra etkili sonuç görülür.

Yulaf samanı çayı ise egzama kaşıntılarına iyi gelir. 2-3 tutam yulaf samanı, bir bardak suda 5 dakika kaynatılır. Ilınıca ve kaşıntı başlayıca bu suyla egzamalı bölge ıslatılır. Her gün taze olarak hazırlanan yulaf samanı çayı gün boyu kullanılabilinir.

Leğene konulan 5 litre ılık suya 50 gr yani 2 çorba kaşığı kırmızı kaya tuzu eklenir. Sabah ve akşam özellikle ayaktaki egzamalı bölgeyi leğenin içine konarak 15-20 dakika beklenir. 1 Haftaya kadar egzamalar gözel görünür şekilde iyileşir.

egzama nasıl geçer

Yüzdeki Egzama Nasıl Geçer

Yüzdeki egzama atakları için cilt temizliği katran sabunu ile yapılmaldır. Tonik olarak gül suyu ve nemlendirici olarak da kantaron kullanılmalıdır.

Vücuttaki herhangi bir yerde bulunan egzamayı gidermek için; 4 su bardağı suya, 2 avuç defne yaprağı, 1 yemek kaşığı defne tohumu konulur. 20 dakika boyunca ağzı kapalı olarak kaynatılır. Süzüldükten sonra egzamalı bölgeye sürülür.

Etkili ve nem veren bir egzaman kürü ise; 2 yemek kaşığı tuzsuz tereyağına , 1,5 yemek kaşığı kına konulup merhem kıvamı alması sağlanır. Hergün egzamalı bölgenin üzerine sürülür.

500 ml saf sızma zeytinyağının içine 100 gram funda konulur. 1 hafta serin ve güneş ışığından uzak bir yerde malzemelerin özdeşleşmesi için bekletilir. Her kullanımdan önce iyice şişe çalkalanarak egzamalı bölgeye sürülür

3 su bardağı suya 1 kahve fincanı ayva çekirdeği konulup, jel kıvamı alması için 24 saat beklenir. Jel her gün egzamaların üzerine bir kaç kez sürülür

1 fincan vazelin ile 1 yemek kaşığı ardıç katranı eklenerek krem kıvamı alması sağlanır. Egzamalı bölgeye uygulanır.

4-5 tane havuç yaprağı havanda dövülür. Egzamalı bölgenin üzerine konulup 20 dakika beklenir. Daha sonra zeytinyağı sabunu olarak da bilinen yeşil sabunla bölge yıkanır.

1 baş sarımsak ateşte közlenir. Ezilir kıvama gelince 1 yemek kaşığı bal ile karıştırılıp, egzamanın üzerine sürülür. Özellikle gece uygulanması gereken bu kür, daha sonra karışımlı ve egzamalı bölge streç film ile sarılır. Sabah ise yeşil sabun ile yıkanır.

1 fincan badem, kabuklarından ayrışması için yarım saat ılık suda bekletilir. Kabukları soyulan bademler 4 su bardağı yani 1 litre suya konularak 15-20 dakika kaynatılır. Ocağın altı kapatılınca 1 fincan bal eklenip, karışımın ılınması için beklenir. Daha sonra bir tülbentten süzülen karışımın suyu her gün egzamaların üzerine sürülür.

Egzamaların üzerine, lezyonlar iyileşinceya kadar taze aloe vera jeli gün içinde bir kaç defa uygulanır.

egzama tedavisi, egzama nasıl geçer

Çocuklardaki Egzama Nasıl Geçer

Çocuklarda egzamayı geçirmek için 1 su bardağı kaynayan suya 10-15 gram şahtere atılıp 20 dakika ağzı akpalı olarak demlenir. Daha sonra bu su süzülerek içilir. 15-20 gün içinde tüm egzamalar yok olur.

Birebir oranda elma sirkesi sulandırılarak egzamalı bölgeye bir pamuk yardımı ile uygulanır. Cildinizde yanma hissederseniz elma sirkesi bir miktar su ile seyreltilebilir. Ayrıca küvete dolduran suyun içerisine elma sirkesi ekleyip, içinde 15 dakika yatmak egzamalara çok daha iyi gelen bir kürdür. Kullanılacak sirkenin ev yapımı olması çok önemlidir. Marketlerde satılan son derece asidiktir. Bölgenin tahriş olmasına neden olabilir.

Egzamaya iyi gelen diğer bir banyo kürü ise; epsom tuzu veya magnezyum tabletlerini küvvetteki suda eritmekle olur. 4-5 fincan herhani birinden eklemek yeterlidir. Ek olarak 1 fincan himalaya tuzu veya deniz tuzu, 1 fincan doğal vanilya ekstratı ve 10-15 damla lavanta yağı eklenir. Yarım saat bu suda yatılır. Egzamaların yatıştığı hissedilir. 2-3 günde bir tekrarlanan banyo sayesinde egzamalr iyileşir.

1- 1,5 çay kaşığı zerdeçal yine aynı miktarda süt ile karıştırılıp, macun kıvamı alması sağlanır. Günde en az 2 kez egzamaların üzerine sürülüp emmesi beklenir.

Egzamalı bölgeye yetecek kadar salatalık ince ince dilimlenir. Oda sıcaklığında az bir miktar suyun içerisine konulup, bir kaç saat beklenir. Salatalıklar suyu emdikten sonra egzamalı bölgenin üzerine konulur. 15 dakika beklendikten sonra, ılık su ile durulanarak, tampon yapılarak kurulanır. Günde 3 kez tekrarlanmalıdır.

1 çay kaşığı taze rendelenmiş muskat 1 çay kaşığı zeytinyağı ile karıştırılır. Egzamanın üzerine sürülüp 15 dakika beklenir. Daha sonra soğuğa yakın ılık su ile temizlenir.

Aynı miktardaki mısır nişastsı ile su karıştırılarak macun kıvamı alması sağlanır. Macunun ne kalın ne de ince bir kıvamda olması gerekmektedir. Macuna bir kaç damla zeytinyağı eklenerek, egzamalı bölgenin üzerine sürülür. 20 dakika beklendikten sonra ılık su ile durulanır.

1-2 yemek kaşığı balmumu 3-4 yemek kaşığı jojoba yağı ile birlikte benmari usulü eritilir. 3-4 yemek kaşığı Hindistancevizi yağı eklenerek karıştırılır. Son olarak da shea yağı eklenerek sıcak halde ağzı kapaklı bir kaba alınır. Soğunca katılaşan karışım kullanıma hazır hale gelir. Egzamalı bölgeyi yumuşatmak için sürülür.

Egzama Bulaşıcı mıdır

Çok sık sorulan sorulardan biride egzama bulaşıcımıdır sorusudur. Kesinlikle bilinen aksine egzama bulaşıcı bir hastalık değildir. Egzama birini öpmek, tokalaşmak yada sarılmak ile asla bulaşamaz.

Aynı şekilde egzama cinsel yolla bulaşır mı sorusudur sıklıkla sorulmaktadır. Egzama cinsel yolla bulaşamaz. Egzama genetik ve çevresel faktörler ile oluşmaktadır.

Sizlere bu yazımızda egzama nasıl geçer ve egzamaya kesin çözüm önerileri vermeye çalıştım. Egzama tedavisi nasıl yapılır, egzama bulaşıcımıdır hakkında merak edilenleri sizinle paylaşamaya çalıştım. Konu hakkında aklınıza takılanları yorum kısmına yazarak bizlere sorabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Madecassol Krem