Depresyon Nedir? Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Depresyon Nedir? Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Herkes mutlaka hayatının bir döneminde kötü zamanlardan geçmiştir. Bu gibi kötü durumlar gayet normal ve herkes tarafından yaşanabilecek şeylerdir. Ancak burada önemli olan bu dönemi nasıl atlattığınızdır. Bu gibi durumlarda iyi bir yol izlemezseniz kendinizde kalıcı travmalar bırakabilirsiniz.

Onun için bu zamanlarda nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini bilmeli ve bu gibi durumlardan en az hasarla kurtulmaya çalışmalısınız. Yazımızda sizler için bahsedeceğimiz depresyondan kurtulma yolları ile bu durumu atlatabilirsiniz. Anlatacağımız yollardan hangisinin sizler için daha uygun olduğunu seçip ona göre bir karar verin ve bu yolda sağla adımlarınızı atmaya başlayın.

Depresyon Nedir

Depresyon belirtileri nelerdir ve depresyondan nasıl çıkılır hakkında bilgi vermeden önce depresyon nedir sorusuna cevap vererek yazımıza başlamak istiyorum.

Depresyon çevreye karşı ilginin azalması, değersiz ve ilgisiz olma durumudur. Haftalar yada aylarca sürebilen depresyon kişilerde karamsarlık, ilgisizlik ve kaygı hali görülür. En az 2 hafta kadar süren depresyon duygu çökmesi olarak bilinir.

Depresyon Türleri

Depresyon türleri arasında bazıları hafif olarak geçerken bazı depresyon türleri çok ağır olabilir.

  • Atipik Özellikli Majör Depresif Bozukluk
  • Klinik Depresyon (Majör Depresif Bozukluk)
  • Doğum sonrası depresyon
  • Mevsimsel duygu durum bozukluğu
  • Melankolik Özellikli Majör Depresyon
  • Psikotik Özellikli Majör Depresif Bozukluk
  • Katatonik Özellikli Majör Depresif Bozukluk
  • Distmik bozukluklar

Depresyonda Belirtileri Nelerdir

Günlük hayatımızda karşılaştığımız kötü durumlarda moralimiz bozulabilir ancak bu gibi durumlarda direk olarak depresyondayız diyemeyiz. Depresyon diyebilmek için moral bozukluğunun uzun süreli olması gerekir. Ayrıca sadece moral bozukluğuyla seyretmez ve başka belirtileri de beraberinde getirir. Bu belirtilerden en belirgin olarak görüleni günlük aktivitelere karşı duyulan ilgi eksikliği.

Arkadaşlarınız ve aileniz tarafından gelen teklifler artık sizin için cazip gelmez ve dışarı çıkmak için kendinizde enerji bulamazsınız. Onun yerine evde oturup hiç birşey yapmamayı tercih edersiniz. Enerji kaybını hem bu şekilde hissedersiniz hem de diğer işlerinizi yaparken bile kendinizde takat bulamadığınızı görürsünüz.

Bunun dışında ve bütün bunlarla birlikte odaklanmada problem yaşayabilirsiniz. Öğrenciyseniz dersleri dinleyememe, çalışıyorsanız işlere yoğunlaşamama gibi sorunlarla karşılaşırsınız. Ayrıca yapınızla da alakalı olarak hızlı kilo verme veya alma gibi durumlarla da karşılaşma ihtimalinizin yüksek olduğunu söyleyelim.

Yine yapınızla alakalı olarak sakin bir yapıya sahipseniz daha çok içe çekilme, sinirlenmeye müsait yapınız varsa ani öfkelenmeler ve herkesi kırıp bağırma gibi durumlarla da sık sık karşılaşacaksınız demektir. Böyle zamanlarda duygularınızı da kontrol edemezsiniz. Ve depresyon sürecinde ciddi kararlar almamalısınız. Çünkü depresyon sürecini atlattığınız zaman aynı fikirde olmayabilirsiniz ve her şey için çok geç olabilir.

Depresyon durumlarında insan kendisiyle çok fazla baş başa kalır ve her şey üzerine düşünmeye başlar. Kendi üzerine de . Fazla düşünmekten kendinden nefret etme, bu duruma gelme nedenini kendi olarak gördüğü için suçluluk duygusu da hissedebilirler.

Ağlama krizleri de depresyonun en belirgin göstergelerindendir. Bu durumu daha çok kadınlarda görsek de erkekler de sık sık ağlama krizleriyle karşı karşıya kalabilirler.

Bu gibi durumlardan en az birkaç tanesini kendisinde teşhis edenler depresyona girmiştir diyebiliriz. Bu kişiler depresyondan kurtulma yollarını izleyerek istikrarlı bir şekilde ilerlerse en kısa sürede bu dönemi atlatacaklardır.

depresyon belirtileri, depresyon nedir

Depresyondan Nasıl Çıkılır

Depresyondan kurtulmak için depresyon tedavisi görmeniz gerekebilir. Depresyondan nasıl çıkılır ve depresyondan nasıl kurtulunur diyorsanız sizlere depresyondan çıkma yöntemlerini sırası ile yazmaya çalışacağım.

Antidepresanlar

Antidepresan kullanımı depresyonda olan kişiler tarafından sıklıkla tercih edilen yöntemlerden. Bu ilaçlar psikolojik tedavi sürecinizi hızlandırıyor. Bu dönemi en az zararla atlatmanız için etkili olduğunu söylemek mümkün.

Depresyondan kurtulma yolları arasında yer alan antidepresan kullanımı ile bu dönemi atlatmak istiyorsanız bu ilaçları en az 3 hafta kullanmanız gerekiyor. Bu süre oldukça önemli çünkü ilaç tedavisi yarıda bırakmak psikolojik sorun tekrarlanabiliyor.

Antidepresan ilaçlar sıklıkla oral yol ile alınırlar. Yani hap şeklinde alabiliyorsunuz bu ilaçları. İlaçların tok karnına alınması da önemli. Ancak bu ilaçlar doğrudan beyne etki ettiğinden dolayı yan etkileri bulunuyor. Herkes tarafından en sık karşılaşılan yan etki uykuyu getirmesi. Uykusuzluk problemi yaşıyorsanız sizler için bu iyi olabilir ama ilacı aldığınız süre boyunca fazla uyumak günlük hayatınızı aksatacak duruma gelebilir ve bu da oldukça can sıkıcı olabilir.

Antidepresan ilaçlar depresyon dışında kaygı bozukluğunda, uyku problemlerinde ve panik atak sorunu yaşayan kişilerde de tedavi edici olarak kullanılıyor. Ancak bu ilaçların en önemli etkisi placebo etkisidir. Bu etki ilacı aldığı zaman hastanın kendini iyileşmeye koşullandırması ve bu şekilde iyileşmesidir.

Antidepresan ilaçlar depresyon tedavisinde sıklıkla kullanılan etkili ilaçlardır. Ancak bu ilaçların cinsel isteksizlik gibi yan etkileri de görülebildiğini söyleyelim.

Sosyalleşin

Depresyon zamanlarında öncelikli olarak yapmanız gereken kendinizi dışarıya kapatmamaktır. Çünkü depresyon gayet hassas bir dönemdir ve bu dönemde kişi kendisiyle ne kadar baş başa kalmazsa o kadar iyidir. Onun için depresyonda olan kişi her ne kadar istemese de kendisini zorlayıp sosyalleşmeye başlarsa bu dönemi çok kısa sürede ve en kolay şekilde atlatacaktır.

Duygusal Müzikler Dinlemeyin

Evet duygusal müzikler çok güzel olup kendimizi şarkıların notalarında kaybedebiliyoruz. Hareketli müzikleri dinlemekte hiçbir sorun yok fakat duygusal müzikler dinledikçe daha çok kendinize dönecek ve daha çok duygusallaşacaksınız. Bunun sonrasında ise moraliniz daha çok bozulacak. Halbuki bu dönemde ne kadar kendimizle baş başa kalacağımız şey varsa bunlardan uzaklaşmamız gerektiğini daha önce de belirtmiştik.

İyi Düşünün

Evrene nasıl enerji verirsen sana öyle geri dönüş yapar. Onun bu zorlu dönemde iyi düşünmeye çok ihtiyacın olacak. Unutma ki olumsuz düşünürsen olumsuzlukları çağırmış olursun. Onun için sonrasında her şey çok kötü olacak da olsa sen hep her şeyin iyi olacağını düşün ve ona göre yaşa. Karamsar olma. İyi düşünürsen mutlu olacaksın. Bunu aklından çıkarma.

Geçmişi Düşünmeyin

Geçmişi düşünmek depresyon sürecinde olan kişiler tarafından en çok yapılan hatalardan birisidir. Şunu unutmamalıyız ki geçmiş geçmişte kalmıştır ve onu maalesef hiçbir şey geri getiremez. Evet güzel şeyler yaşamış olabilirsiniz geçmiş süreçte ama bu ileri ki zamanlarda o güzel ve mutlu hissettiğiniz zamanları bir daha yaşamayacağınız anlamına gelmez tabi ki.

Kendinizi bu olumsuz düşüncelere açmamalısınız. Daima güzel düşünmelisiniz. İleriye yani önünüze bakmalısınız. Önünüzde sizi bekleyen ve karşılaşacağınız daha çok insan var. Şunu da unutmamalıyız ki hayatta hiç kimse sizden önemli değildir. Çok samimi derinden ilişkiler de kursanız en çok kendinize değer verin. Kendinizden daha çok karşınızdakine değer verirseniz kendi özsaygınızı çiğnemiş olursunuz o kişi tarafından karşılaştığınız en küçük bir hatada kendinizi dağılmış olarak bulursunuz. İşte bu gibi durumlarla karşı karşıya kalmamak için önce kendinize sonra başkalarına değer verin ve önemseyin.

Psikojik Danışman

Depresyondan kurtulma yolları arasında psikolojik danışmana başvurmak da büyük çoğunluk tarafından etkili oluyor diyebiliriz. Aslında bu seçeneği yakın dostları olanlar ve bütün dertlerini onlara anlatabilenler dost terapisi olarak da adlandırabilirler. Ancak herkes her zaman bütün sorunlarını yakınlarına anlatmak istemiyor olabiliyor. Bu gibi durumlarda da psikolojik danışmanlar hem derdinizi anlatabileceğiniz ve güveneceğiniz bir dost hem de profesyonel yol göstericiniz olabiliyor.

Tabi bu yöntemi seçenlerin bunun için ayıracakları bir bütçeleri olmalı. Ben sırf derdimi anlatmak için para verirsem daha çok depresyona girerim diyenlerin bu yöntemi seçmeleri doğru olmayacaktır. Ancak psikolojik danışmanlar sizlere yol gösterici olarak iyi bir rehber olacaklardır. Bunu da unutmamak da fayda var. Bu işin eğitimini aldıklarından dolayı ve nelerin sizin için daha iyi olabileceğini gözlemleyebileceklerinden dolayı depresyonun ileri evresinde olanların ve uzun süredir bu problemi yaşayanların bir psikolojik danışmana başvurmalarını şiddetle tavsiye edebiliriz.

depresyon nedenleri

Depresyon Nedenleri

Depresyon asla ihmal edilmemesi gereken ciddi bir sorundur. Depresyona girildiğinde genelde çevredekiler tarafından fark edilirler ama genelde ne yapılacağı tam olarak bilinmez.

Depresyon nedenleri arasında sevdiği birini kaybetmek, yoğun duygusal çöküntü, duygu durum değişikliği, yalnız kalma, işsizlik, ekonomik kaygılar, gelecek kaygısı, kadın olmak, hormonal değişiklikler ve yakın dönemde yaşanmış olaylar depresyon nedenleri arasında yer alır.

Sizlere bu yazımızda depresyon nedir, depresyon belirtileri ve depresyondan nasıl çıkılır hakkında bilgiler vermeye çalıştım. Unutmayın depresyon mutlaka tedavi edilmesi gereken bir sorundur. Konu hakkında aklınıza takılanları yorum kısmına yazarak sorabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Madecassol Krem