Cinsel İlişkide Korunma Yöntemleri

Cinsel İlişkide Korunma Yöntemleri

Eşimizle ya da sevgilimizle sağlıklı, keyifli bir cinsel yaşama sahip olmak, şüphesiz ki hepimizin ortak arzuları arasında yer alıyor. Sevgilimizle aramızdaki duygusal bağı daha da güçlendiren cinsel birlikteliğin tatmin edici olması, ona daha çok bağlanmamızı ve ondan hiçbir şekilde vazgeçemememizi sağlıyor.

Uzun ilişkilerin ve evliliklerin sırrı olarak kabul edilen ten uyumu, her ne kadar başımızı döndürse de maalesef ki cinsel tatminin ve partnerimizden aldığımız zevkin büyüsüne kapılmamız, hiç beklemediğimiz anlarda hamile kalmamız ile sonuçlanabiliyor.

Bu durum ise henüz anne ya da baba olmaya kendini hazır hissetmeyen çiftler için hem korkutucu hem de üzücü olabiliyor.

Aslında cinsel ilişkide korunma yöntemlerine yeterince özen gösterildiği takdirde istenmeyen gebeliği önlemek mümkün olsa da erkeklerin kendi iradelerine duydukları güven onları hataya düşürebiliyor.

Nihayetinde istenmeyen gebelikler, çoğu zaman kürtaj ile sonlandırılıyor.

Böylesine üzücü bir durum ile karşılaşmak istemiyorsanız; cinsel ilişkide korunma yöntemlerini sizlerle paylaşacağımız bu yazımızı dikkatle okumanızı, korunma yöntemlerinden en azından birini hayatınızda uygulamaya geçirmenizi öneriyoruz.

Peki, cinsel ilişkide korunma yöntemleri neler? Bir diğer deyişle hamilelikten nasıl korunabilirsiniz?

Cinsel İlişkide Korunma Yöntemleri:

Cinsel ilişkiden korunmak için kadınların ve erkeklerin kullanımına yönelik olarak, piyasada pek çok farklı ürün satışa sunuluyor. Bu ürünlerden bir kısmının ise mutlaka doktor kontrolünde kullanılması gerekiyor.

Erkeklerde Korunma:

Kondom(Prezervatif):

Pek çok farklı çeşidi bulunan, erkeklerin cinsel organlarına takarak kullandıkları kondom; cinsel ilişkide en çok tercih edilen korunma yöntemleri listesinde ilk sırada yer alıyor.

Erkek spermini içerisine hapsederek, kadın rahmine ulaşmasını önleyen kondom, bu sayede döllenmeyi de engellemiş oluyor.

Ancak erkeğin kullandığı kondomun kullanım tarihinin geçmiş olması, kondomda yırtıklık bulunması gibi birtakım etkenler, korunmanın geçersiz olmasına yani cinsel birleşmenin hamilelik ile sonuçlanmasına yol açabiliyor.

Bu yüzden kullandığınız prezervatif markasının güvenilir ve kaliteli bir marka olmasına özen göstermeyi ihmal etmemelisiniz.

Kadınlarda Cinsel İlişkide Korunma:

Spermistler(Sperm öldürücü köpük, fitil ve spreyler):

Tıpkı kondomlar gibi reçetesiz olarak satışa sunulan, eczanelerden kolaylıkla satın alabileceğiniz spermistler, spermleri etkisiz hale getiren ürünler olarak kabul ediliyor.

Kondom ya da spiral ile birlikte kullanıldığında gebeliği tamamen önleyen spermistlerin en çok tercih edilenleri ise sperm öldürücü köpükler, fitiller ve spreyler olarak biliniyor.

Spermleri yok eden köpüklerin vajina içine sürülmesi, köpüklerin ise vajina içine doğru sıkılması gerekiyor. Fitiller ise vajinadan rahime doğru itilerek kullanılıyor.

Etkileri yaklaşık 2 saat boyunca devam eden spermistlerin cinsel ilişkiden yaklaşık 30 dakika öncesinde kullanılmaları ve saat başı tekrar vajinaya uygulanmaları gerekiyor.

Spiral:

Lokal anestezi ile vajinaya doktor tarafından takılan, T şekline sahip olan spiral, döllenmiş yumurtanın vücudumuzdan dışarı atılmasını sağlıyor.

5-10 yıllık bir kullanım ömrüne sahip olan spiraller, daha önce doğum ya da düşük yapmış kadınlar tarafından rahatlıkla kullanılabiliyor. Ancak düzensiz bir adet döngüsü bulunan, rahim ağzı aşırı açık olan kadınlara genelde uzmanlar tarafından spiral kullanımı önerilmiyor.

Üstelik düzgün bir şekilde vajinaya yerleştirilmeyen spirallerde kayma olması durumunda hamile kalma olasılığınız da bulunuyor.

Bu yüzden spiral taktırmayı düşünüyorsanız, doktor seçimi esnasında dikkatli davranmalı, kullandığınız spiralde herhangi bir aksaklık olduğunu fark ettiğiniz anlarda mutlaka doktorunuza danışmayı ihmal etmemelisiniz.

Diyafram:

Vajinanın en son kısmına yani rahmin başlangıcına yerleştirilen bir tıpa olan diyafram, spermin yumurtalıklara ulaşmasını engelleyerek, 24 saatlik bir korunma sağlıyor.

Cinsel ilişki sonrasında en az 6 saat boyunca vajinadan çıkarılmaması gereken diyafram, 2 yıl boyunca kullanılabiliyor.

Kadın prezervatifi olarak da adlandırılan diyafram kullanımı esnasında hijyene özen gösterilmemesi, maalesef ki vajinal enfeksiyonlara ve mantara neden olabiliyor.

Üstelik diyaframın yürüme, koşma vb. birtakım aktiviteler esnasında yerinden kayma ihtimalinin de göz önünde bulundurulması gerekiyor.

Doğum kontrol hapı:

Sperm öldürücü bir etki göstererek, yumurta oluşumunu önleyen doğum kontrol hapı, birtakım riskler doğursa da kadınlar tarafından en çok kullanılan gebelikten korunma yöntemleri arasında yer alıyor.

Düzenli olarak kullanılan doğum kontrol haplarının kullanımının unutulması, kişinin hamile kalma riskini de beraberinde getiriyor.

Adet gününün ilk gününde alınması gereken doğum kontrol haplarının bir kısmının 21 gün kullanılması gerekirken, piyasada 28 günlük adet döngüsü boyunca zorunlu olarak alınması gereken doğum kontrol hapları da bulunuyor.

Tüplerin bağlanması:

Cerrahi bir işlem olan tüplerin bağlanması, tam anlamıyla bir gebelikten korunma yöntemi olsa da tüpleri bağlanan kadınların doğal yollarla gebe kalma şansları da sona ermiş oluyor.

Yani daha önce doğum yapan ve artık çocuk sahibi olmayı düşünmeyen kadınların bu yöntemden yararlanmaları ve gerçekten çocuk isteyip istemediklerine iyice karar verdikten sonra bu yöntemi tercih etmeyi düşünmeleri gerekiyor.

Oldukça kolay olan ve kısa sürede tamamlanan bu işlem, cinsel ilişki esnasında da herhangi bir soruna neden olmuyor.

Doğum kontrol iğnesi:

Progestin ve östrojen hormonları içeren, yumurta hücre üretim ve salınımını önleyen doğum kontrol iğnelerinin her ay düzenli olarak yaptırılması gerekiyor.

Doğum kontrol iğnesi kullanan kadınların cinsel birleşim sonrasında hamile kalma olasılıkları yalnızca %1 olduğundan bu yöntem en güvenilir yöntemler arasında kabul ediliyor.

Adetin ilk 5 günü içerisinde yaptırılması gereken doğum kontrol iğneleri ise bazı kadınlarda adet düzensizliklerine neden olabiliyor.

hamile kalmamak için

Cinsel İlişkide Doğal Korunma Yöntemleri:

Yukarıda sizlerle paylaşmaya çalıştığımız yöntemlere nazaran daha riskli olan doğal korunma yöntemleri, günümüzde hala pek çok kadın ve erkek tarafından tercih ediliyor. Ancak doğal korunma yöntemleri maalesef ki gebeliği tam anlamıyla önlemiyor.

Bu yüzden yukarıda bahsettiğimiz yöntemlere ek olarak, doğal korunma yöntemlerini de uygulayarak, cinsel ilişkide maksimum korunma sağlayabilirsiniz.

Geri çekme yöntemi:

Erkekler tarafından en çok tercih edilen korunma yöntemlerinden biri olan geri çekme yöntemi, erkeğin boşalacağını hissettiğini an penisini vajinanın dışarı çıkarması anlamına geliyor.

Ancak erkeğin kendini kontrol edememesi, zevk suyunda bile sperm bulunma ihtimali bu yöntemin bazen işe yaramamasına neden olabiliyor.

Bu yüzden geri çekme yönteminin günümüzde cinsellikten korunma yöntemi olarak uygulanmasına bir son verilmesi gerekiyor.

Adet takvimi yöntemi:

Düzenli olarak adet gören kadınların başvurduğu bu yöntem, kesin bir koruma sunmamakla birlikte kadının cinsel birleşim sonrasında gebe kalma ihtimalini düşürüyor.

Adet takvimi yöntemine göre kadınların hamile kalmaya en uygun oldukları süre, adetlerinin ilk gününden sonraki 2. hafta yani 14. gün olarak kabul ediliyor.

14. günden önceki 4 gün ve sonraki 2 günde hamile kalınma olasılığı yüksek olan süreç olarak biliniyor.

Örneğin, ayın 3’ünde adet olan bir kadının ayın 13 ü ile 19’u arasında cinsel ilişkiden mümkün olduğunca kaçınması gerekiyor. Çünkü ayın 13-19 aralığı hamile kalma olasılığının maksimum olduğu süreyi ifade ediyor.

Ertesi gün hapı

Normal bir korunma yöntemi olmasa da istenmeyen gebeliği önemli ölçüde engelleyen ertesi gün hapı, cinsel birleşimden hemen sonra alındığında birleşimin gebelik ile sonuçlanmasını önlüyor. Kullanılan prezervatifinin cinsel birliktelik esnasında yırtılması, erkeğin yanlışlıkla vajinaya sperm kaçırması vb. durumlarda başvurulan ertesi gün hapı, eczanelerde reçetesiz olarak da satışa sunuluyor.

Cinsel birleşimden sonraki 72 saat içerisinde kullanılması gereken ertesi gün hapları, en çok ilk 12 saat içerisinde alındıklarında etkilerini gösteriyor. 24 saat ve sonrasında alındıklarında ise bu hapların etkileri %85’e kadar düşüyor.

Cinsellikten korunma yolları başlıklı bu yazımızda yararlanabileceğiniz en etkili gebelik önleyici yöntemleri sizlerle paylaşmaya çalıştık.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Madecassol Krem