Cilde İyi Gelen Meyveler

Cilde İyi Gelen Meyveler

Cildimiz en değerli giysimizdir. Ona gereken özeni göstermeliyiz. Bunun için de cildimize dışarıdan bakım yapmamız gerektiği gibi onu içten de beslemeliyiz. Hatta cildimizi içeriden beslemek daha önemlidir diyebiliriz. Cildimize ne kadar dışarıdan bakım yaparsak yapalım kötü gıdalarla beslendiğimiz zaman cilt istediğimizi geri dönüşü bize sağlamayacaktır. Onun için mutlaka yediklerimize ve içtiklerimize dikkat etmeliyiz. Bunun için de cilde hangi besinin iyi geldiğini iyi bilmeliyiz.

İyi bir cilt için vücudumuza gerekli olan vitaminleri almalıyız. Bu vitaminlerin çoğu da meyvelerde bulunuyor. Ancak bazı meyveler cilde daha iyi geliyor. Yazımızın devamında sizlere cilde iyi gelen meyveler den bahsedeceğiz. Meyvelerin cilde iyi gelmesinde ki neden ise içerisinde bulundurduğu vitaminler. Alınan bu vitaminlerle cilt daha sağıklı bir hale gelir ve bunun sonucunda da daha parlak görünür. Ayrıca bazı cilde iyi gelen meyveler cildin yapısı daha da güzelleşir. Meyveler en çok içerdikleri C vitamini açısından cilde olan etkilerini gösterirler. Onun için içerisinde C vitamini bulunduran meyveler tüketilirse cilt için daha iyi olacaktır.

Cilde İyi Gelen Meyveler Nelerdir

Cilde iyi gelen meyveler tüketmek cildin daha canlı, parlak ve bakımlı olmasını sağlar. Düzenli olarak meyve tüketmek sağlığa olduğu gibi cilde de faydası bulunmaktadır. İşte cilde iyi gelen en iyi meyveler;

Muz

cilde iyi gelen meyve, muz

İçerisinde C vitamini bulunduran meyvelerden başında muz geliyor. Muz cildi güzelleştirici etkisiyle bilinen en önemli meyvelerden biri. Yendiği zaman vücudu içten beslediği gibi muzun kabuklarıyla yüzü yapılan maske de cilde yüzeysel olarak etki ediyor. Ayrıca muzun kabuğunu kaynatarak bu suyla yüzünüzü de durulayabilirsiniz. Muz cildini gençleştirmek ve beslemek isteyenler için de vazgeçilmez bir besin. Bunun için ise yapmanız gereken muzu kaymak ve balla karıştırmak. Yarım muzu iyice ezdikten sonra bir tatlı kaşığı bal ve kaymakla karıştırarak cildinize sürüyorsunuz. Bu maskeyi 20 dakika kadar beklettikten sonra ise bol suyla duruluyorsunuz. Bu maskeyi haftada bir defa yapmak yeterli olacaktır.

Avokado

cilde iyi gelen meyveler, avokado

Avokado son yıllarda dikkat çeken meyvelerin başında geliyor. Değeri son zamanlarda anlaşıldı diyebiliriz. Cilde iyi gelen meyvelerin faydaları o kadar çoktur ki saymakla bitiremeyebiliriz. Avokadonun en göze çarpan özelliği ise antioksidan olması. Vücudumuzun en büyük düşmanı olan ve vücutta birikip atılması zor olan zararlı maddeleri adeta bir detoks etkisi göstererek vücuttan atıyor. Bu şekilde de daha kuvvetli bir bağışıklık sistemine sahip oluyoruz. Yani cilde iyi geldiği kadar genel sağlık sistemine de katkıları oldukça fazla. Antioksidan maddelerin kötü sonuçlarını ciltte görebilmek mümkün.

Vücuttan atılamayan zararlı maddeler ciltte karartı oluşturarak cildin parlaklığını ve rengini alıyor. Ayrıca avokado meyvesi içerisinde A, D ve E vitaminleri bolca bulunuyor. Bu vitaminler ve antioksidan özelliği ile vücutta ki hücreler kendini yeniliyor, koruyor ve besliyorlar. Avokadoyu yiyerek bu faydaları sağlayabildiğiniz gibi bu meyveyle yapacağınız maskeler de size yardımcı oldukça yardımcı olacaktır. Avokadonun içini ezerek ve bunu balla karıştırarak hazırlayacağınız maskeyi cildinize sürüp 20 dakika bekledikten sonra duruluyorsunuz. Bunu haftada bir veya iki kere tekrarlayabilirsiniz. Avakadonun etkisini en etkili şekilde görebilmek için hem yiyip hem de maskesini yapabilirsiniz.

Portakal

cilde iyi gelen meyveler, portakal

Portakal C vitamini deposu olmasıyla cilde iyi gelen meyveler arasında yine başı çekenlerden. Cilt kırışıklıklarından renk düzensizliklerine kadar birçok sorunun giderilmesine yardımcı olan portakalın ayrıca da sigara içenlerde görülen zararlı etkileri azalttığı belirtiliyor. Eğer ki sigara tiryakisiyseniz ve sigaradan vazgeçemiyorsanız sık sık portakal tüketerek bir nebze de olsa zararlı etkileri uzaklaştırabilirsiniz. Bunu şahsen gözlemlediğim kişilerin olduğunu söyleyebilirim. Portakal cildin yıpranmasının da önüne geçiyor. Bunu da kılcal damarların daha iyi beslenmesini sağlayarak yapıyor.

Mandalina

cilde iyi gelen meyveler, mandalin

Portakal gibi turunçgillerden olan mandalina portakal ile benzer faydaları sağlıyor. C vitamini deposu olan mandalina turuncu renkte ve oldukça hoş kokulu bir meyve. Mevsiminde yani kış aylarında tüketilmesi gereken mandalina bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı vücudu koruyor. Bunun yanı sıra cilde iyi gelen meyvelerden olan mandalina bu özelliğini ise kolajen üretimini tetikleyerek yapıyor. Ciltte ki dokuların düzenlenmesini sağlıyor ve cildi yeniliyor. C vitaminin yanı sıra içerdiği A vitaminiyle de hücre büyümesini destekliyor. Bu da daha sağlıklı ve diri olan cilt demek oluyor. Yaşlanmanın etkilerini geciktirmek ve kırışıklığın önüne geçmek istiyorsanız hücre yenileyici özelliği oldukça yüksek olan mandalinayı sık olarak tüketmenizi öneririz.

Elma

cilde iyi gelen meyveler, elma

Cilde iyi gelen meyveler deyince elmadan bahsetmemek büyük bir eksiklik olurdu. Çünkü aslında elma cilde iyi gelen meyveler arasından adeta sıyrılıyor diyebiliriz. Elma yıllardır annelerimizin, nenelerimizin cilt güzelliği için yememizi önerdiği meyvelerin başında geliyor. Özellikle ekşi olan yeşil elma adeta bir mucize desek abartmış olmayız. Üstelik elmanın faydaları sadece cilde de değil. Lifli yapısı sayesinde diyet yapanlar için de vazgeçilmez bir besin olan elma güzel tadıyla da damak tadına da hitap ediyor.

Lifli olmasından ötürü tok tutan elma aç kalmadan diyet yapmak isteyenler için benzersiz bir seçim olabilir. Evet açken elma yemek bira zor gelecektir ama sizi nasıl tok tuttuğunu gördüğünüzde elmadan vazgeçemeyeceksiniz. Elma içerdiği bol vitamin ve minerallerle cildin beyazlaşmasına yardımcı olur ve ciltte daha canlı bir görüntü oluşturur. İçerdiği C vitaminiyle kırışıklıkların oluşmasını geciktirir. Ayrıca vücudu temizlemeye katkısı olduğu için sivilce ve siyah nokta oluşumuna da engel olur.

Kan dolaşımını da artırarak cildin tazeliğini korumasına yardımcı olur. Ve bu sayede cilt daha sıkı görünür. Dünyada ki küresel ısınmadan ve ozon tabakasının incelmesinden dolayı artık güneş ışınlarının daha zararlı hale geldiğini biliyoruz. Bu zararlı ışınlardan güneş kremleriyle bir nebze olsun uzaklaşabiliriz. Ancak güneş koruyucu kullanmadan doğal yollarla güneşin zararlı ışınlarından korunmak isteyenler elma yiyerek bunu da sağlayabilirler.

Kivi

cilde iyi gelen meyveler, kivi

İçeriğinde bol miktarda C vitamini bulunan kivi serbest radikaller ile savaşarak cildin daha genç görünmesini sağlar. Kırışıklıkları önleyen cildi yenileyen kivi mutlaka tüketilmesi gereken meyvelerden biridir.  Yaşlanma karşıtı etkisi ile bilinen C vitamini kivide bol miktarda bulunmaktadır. Ayrıca C vitamini bulunan diğer meyvelerde aynı etkiye sahiptir.

Sizlere iyi gelen meyveleri tüketmenin yanında mutlaka cilt bakımı yapılmalı ve daima uygun nemlendirici kremler kullanılmalıdır. Cildinizi daha canlı tutmak için her gün 10 bardak su içmek cildin parlak, nemli ve yumuşacık olmasını sağlar. Ayrıca su cildin kurumasını önler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Madecassol Krem