Cilde İyi Gelen Maskeler

Cilde İyi Gelen Maskeler

Sağlıklı görünen pürüzsüz bir cilt herkesin hayali. Bu hayale kavuşmak ise imkansız değil. Düzenli ve ısrarla devam ettireceğiniz maskelerle hayal ettiğiniz cilt sadece bir adım ötenizde. Cilde iyi gelen maskeler ile sağlıklı ve ışıltılı bir cilde kavuşabilirsiniz.

Ancak sağlıklı ve iyi görünen bir cilt istiyorsanız sadece maskelere güvenmemelisiniz. Böyle bir cilde kavuşmak için cildinizi çeşitli zararlı etkenlerden korumalısınız. Yaşadığımız yüzyılda bu zararlı etkenlerden korunmak her ne kadar zor olsa da bunlardan elimizden geldiğince uzaklaşmalı ve diğer koruyucu ve tedavi edici uygulamaları da mutlaka rutinlerimize eklemeliyiz.

Cildin yıpranmasını sağlayan ve onu yıpratan şeylerin başında kötü alışkanlıklar geliyor. Bu kötü alışkanlıkların başını ise sigara çekiyor. Maalesef ki ülkemizde sigara kullanımı da oldukça fazla. Sigara genel sağlığımıza zarar verdiği gibi cildi de yaşlandırıyor ve dudaklarda deformasyona bile sebep olabiliyor. Sigara haricinde alkol kullanımı da zararlı etkenlere yol açıp cilde de etki ediyor. Ayrıca vücudumuza aldığımız her besinin cildinize doğrudan etki ettiğini unutmamalı ve yediklerimize de dikkat etmeliyiz.

Cilde İyi Gelen Maske Tarifleri

Yazımızın devamında sizlere cilde iyi gelen maskelerden bahsedeceğiz. Ancak önce maskeleri ne işe yaradıklarına göre gruplara ayırırsak daha anlaşılır olacaktır. Cilde uygulamak için birçok maske bulunuyor. Ancak cildinize uygulayacağınız maskeyi ihtiyacınıza göre seçmelisiniz. Maskeler şu gruplara ayrılıyor;

  • Peeling maskeleri
  • Nemlendirici maskeler
  • Cilt geren maskeler
  • Cilt lekeleri için maske
  • Cilt rengini açan maskeler

Bunlar arasında ihtiyacınız olan ne ise ona uygun olan maskeyi seçmelisiniz.

cilde iyi gelen maskeler

Cilde İyi Gelen Peeling Maskeleri

Peeling maskeleri cildin derinlemesine temizlenmesini sağlar. Haftalık olarak kullanıma uygundur bu gruba giren maskeleri yağlı ve geniş gözeneklere sahip bir cildiniz varsa bu maskeleri haftada 2 defa da uygulayabilirsiniz.

Şeker ve Zeytinyağı Maskesi

Bu maske peeling için uygulanabilecek belki de cilde iyi gelen maskeler arasında en iyisi diyebiliriz. Peeling için şekerin etkisi yadsınamayacak kadar fazla. Bu maskeyi hazırlamak ise oldukça basit. Bir yemek kaşığı toz toz şekeri bir tatlı kaşığı zeytinyağına ekliyorsunuz ve bunu cildinize sürüyorsunuz. 20 dakika bekledikten sonra ise şekeri cildinizi fazla tahriş etmeden ovalıyorsunuz. Bu şekilde şekerin peeling etkisini göstermesini sağlıyorsunuz. Sonrasında ise yüzünüzü bol suyla duruluyorsunuz.

Şeker ve Bal Maskesi

Bu maske önceki tarife benzer bir maske. Tek farkı zeytinyağı yerine balı kullanıyor olmamız. Balın cilde olan mucizevi faydasını şekerin peeling etkisiyle birleştiriyoruz ve ortaya müthiş bir maske çıkmış oluyor. Bu maskeyi hazırlarken bir tatlı kaşığı petek bal ve bir tatlı kaşığı şeker kullanmak yeterli. Cilde maskeyi yedirdikten sonra 20 dakika bekliyoruz ve ardından ovalayarak maskeyi çıkarıyoruz.

Cilde İyi Gelen Nemlendirici Maskeler

Nemlendiriciler yalnızca kuru cilde sahip olanlar için değil karma ve yağlı cilde sahip olanlar için de kullanılmalıdır. Yağlı ciltler su bazlı kuru ciltler ise yağ bazlı nemlendirici kullanırlarsa ciltlerine gereken nemi en doğru şekilde vermiş olacaklardır. Ancak cilde iyi maskeler arasında yer alan nemlendirici maskeler ile de bu nemlenmeyi evinizde bulunan malzemelerle oldukça kolay bir şekilde sağlayabilirsiniz.

Salatalık Çilek Bal Maskesi

Salatalık cildi tazeleyen ve yenileyen bir besin. Bunların yanı sıra nemlendirme etkisi de fazla. Bu maskeyi ise şu şekilde hazırlıyoruz. Yarım salatalığı rendeliyoruz ve bal ile iyice karıştırıyoruz. Ardından rendelenmiş çileği de ekliyoruz ve iyice karıştırdıktan sonra cilde uyguluyoruz. Maskeyi yaparken çıkan salatalığın ve çileğin sularını da yüzünüze sürebilirsiniz. Bu maske de her maskede olduğu gibi 20 dakika kadar ciltte kaldıktan sonra cildi bol suyla duruluyoruz.

Cilde İyi Gelen ve Cilt Geren Maskeler

Cilt geren maskeler ile zamanı geri çeviremezsiniz belki ama zamanın cildinizde meydana getirdiği olumsuz etkilere engel olabilirsiniz. Cilt geren doğal ürünler arasında en bilineni ve en çok faydası bulunanı yumurta akıdır. Yumurta akını uyguladıktan sonra daha ilk dakika da bile cilt geren etkisini göreceksiniz.

Yumurta Akı ve Limon Maskesi

Yumurta akı maskesi cilde iyi gelen maskeler arasında en etkili olanlardan. Yumurta akını tek başına uygulayabileceğiniz gibi limon suyuyla karıştırarak da uygulayabilirsiniz. Maskeyi hazırlamak için bir yumurta kırıp akını ayırıyoruz ve köpürene kadar çırpıyoruz. Köpüren yumurta akına birkaç damla limon suyunu ekleyip karıştırıyoruz ve bunu tüm yüze uyguluyoruz.

Bu maskeyi 30 dakika yüzünüzde bekletiyorsunuz. Ardında ise yüzü bol suyla duruluyorsunuz. Bu maskeyi ilk defa uygulayanlar maskenin cildi nasıl gerdiğini görünce şaşıracaklardır.

cilde iyi gelen maske tarifleri

Cilde İyi Gelen Leke Açıcı Maskeler

Cilt lekeleri sivilcelerden kaynaklı olabildiği gibi güneşten ve genetik olarak da bulunabiliyor. Genetik olarak cildinizde lekeler mevcutsa bunları geçirmek için uzman bir cilt doktoruna başvurmalısınız. Ancak sivilcelerden kaynaklanan lekeleriniz mevcutsa yapacağınız maskelerle bu lekeleri açmak mümkün. Ancak leke açmak uzun süreli ve sabır isteyen bir süreçtir. Onun için uygulayacağınız maskeleri uzun süre ve mutlaka düzenli uygulamalısınız.

Domates ve Limon Maskesi

Domates cilt rengini açmasıyla bilinen etkili besinlerdendir. Cilt rengini açan bir besin tabi ki lekelerin rengini de açacaktır. Bu maskeyi uygulamak için bir domatesi iyice eziyoruz. Birkaç damla limon suyu damlatıp iyice ezilen domates maskesini cilde uyguluyoruz. Bu maskenin ciltte 20 dakika kadar kalması yeterli olacaktır. Daha sonrasında ise cildi bol suyla durulayıp nemlendirici uyguluyoruz.

Cilde İyi Gelen ve Cildi Beyazlatan Maskeler

Güzellik göreceli bir kavramdır. Size göre güzel gelen başka birine güzel gelmeyebilir. Örneğin kimi esmer severken kimi kumral kimi de sarışın sevebilir. Bu maske türünü de açık renkte ten sevenler ve böyle bir tene sahip olmak isteyenler uygulayabilirler.

Cilde iyi gelen maskeler arasında yer alan cilt rengini açan maskeler de leke açıcı maskeler de olduğu gibi uzun süreli kullanım gerektiren maskelerdir. Maskelerin mantığı da leke açıcı maskeler de olduğu gibidir. Cilt rengini açan maskeler cildin melanin yani cilde rengini veren tabakaya etki ederler.

Ayrıca cildinin renginin açılmasını isteyenler güneş ışığından kendilerini koruyarak da bunu sağlayabilirler. Çünkü cilt kendini güneş ışığından korumak için melanin pigmenti üretir ve cilt artan melanin pigmenti sonucu koyulaşır. Güneşe çıkmamak elbette ki mümkün değil ancak güneş koruyucu kullanarak bu durumun önüne geçebilirsiniz. Güneş koruyucu kremler cildinizin güneş ışığına karşı geçirgenliğe engel olur ve ciltte melanin pigmenti üretimi artmamış olur.

Pirinç Unu Maskesi

Pirincin cildi beyazlatıcı etkisi Asya da pirinç tarlalarında çalışan kadınların pirinç suyuyla yüzlerini yıkamaları ve gün geçtikçe ciltlerinin renginin beyazladığını görmeleri sonucu keşfedilmiştir. Bundan sonra da cildinin rengini açmak isteyenler pirinç suyuna başvurmuşlardır. Ancak pirinç suyuyla her gün uğraşmak istemeyenler pirinç unu kullanarak hem daha kolay bir uygulama hem de daha etkin bir sonuç sağlayabilirler.

Her yerden kolayca bulabileceğiniz pirinç ununu kullanacağınız kadar küçük bir kaba aldıktan sonra krem haline gelene kadar su ekleyip karıştırıyoruz. Evet her şey işte bu kadar basit. Krem haline gelen bu karışımı cildin her tarafına uyguluyorsunuz. Bu maskenin kuruyup sertleşene kadar yüzde kalması gerekiyor. Maske iyice kuruduktan sonra yüzden ovarak çıkarıp yüzü bol suyla duruluyorsunuz. Bu maskenin beyazlatıcı etkisini daha ilk uygulamada göreceksinizdir.

Sizlere cilde iyi gelen maske tarifleri hakkında bilgi vermeye çalıştım. Aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazarak bizlere sorabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Madecassol Krem