Çay Ağacı Yağı

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı cilt bakımı ve saç bakımı için uzun yıllardır kullanılmaktadır. Kullanım alanı oldukça fazla olan çay ağacı yağı sivilce, yara ve cilt bakımı için sıklıkla kullanılmaktadır. Yüze sürüldüğünde parlaklık ve yumuşaklık veren çay ağacı yağı günümüzde pek çok kozmetik üründe kullanılmaktadır.

Cilde ve saça iyi gelen doğal yağlardan biri olan çay ağacı yağının faydaları nelerdir? çay ağacı ne işe yarar sorularına bu yazımızda cevap vermeye çalışacağım.

Çay Ağacı Yağı Nedir

Çay ağacı yağı melaleuca alternifolia bilinen halk arasında ise Hint defnesi olarak adlandırılan bitkiden elde edilir. Avustralya’da yetişen bu bitki bu bölgede yaşayanlar tarafından asırlardır kullanılmaktadır. Cilde ve sağlığı etkileri bilimsel olarak kanıtlanmış çay ağacı yağını pamuk yardımı ile cildinize sürebileceğiniz gibi hazırladığınız maske tariflerine ekleyerek kullanmanız mümkün.

Çay Ağacı Yağının Faydaları Nelerdir?

Çay ağacı yağı, limonen, linalool, cineole, terpinen-4-ol ve daha birçok iyileştirici aktif bileşik içerir. Özellikle Terpinen-4-ol bileşeni, çay ağacı yağını güçlü bir antibakteriyel ve antifungal özellik yapar. Çay ağacı yağının, mikropları ve mantarları da yok ettiği kanıtlanmıştır.

Çok yönlü bir yağ olan çay ağacı yağının birçok farklı rahatsızlığı tedavi ettiği bilinmektedir. Geleneksel çay ağacı yağı kullanımları ve faydaları şunlardır;

 • Sivilcelerin oluşmasını engeller ve var olan sivilceleri kısa sürede ortadan kaldırır.
 • Yaraları ve cilt lekelerini hafifletir.
 • Siyah noktaları yok eder.
 • Kesikler, sıyrıklar ve yaraları tedavi eder.
 • Egzama ve sedef hastalığı gibi cilt enfeksiyonlarını iyileştirir.
 • Psikolojik rahatlık verir.
 • Doğal deodorant ve hava temizleyicidir.
 • Sinüs enfeksiyonlarını temizler.
 • Boğaz ve kulak ağrılarını giderir
 • Ağız kokusunu ortadan kaldırır.
 • Tırnak mantarını, sporcu ayağını ve saçkıranı tedavi eder.
 • Soğuk algınlığına iyi gelir ve siğillerden kurtarır.
 • Saç kepekleri için mükemmel bir çözümdür.
 • Ev için çok amaçlı temizleyici olarak da kullanılabilir.
 • Güçlü bir böcek ilacıdır.

Çay Ağacı Yağının Cilde Faydaları

 • Çay Ağacı Yağı Cildi Onarır, Cilt Sorunlarını Ortadan Kaldırır

Güçlü antibakteriyel ve antioksidan özellikleri ile çay ağacı yağının cilt için mucizeler yaratabileceğine şüphe yoktur. Bu yağ, akne, sivilce, lekeler, siyah noktalar ve kırışıklara çok iyi gelmesinin yanında elastin ve kollajeni uyararak cildin gençleşmesini sağlar.

 • Çay Ağacı Yağı Akne Ve Sivilce Sorunları İçin Mükemmel Bir Çözümdür

Çay ağacı yağının en popüler kullanımlarından biri, sivilce ve akneyi etkin biçimde kontrol edebilmesidir. Yağdaki bileşenler, sivilce, akne ve iltihaplanmalara neden olabilecek bakterileri öldürmeye yardımcı olur. Yapılan çalışmalar, çay ağacı yağının güçlü bir akne ve sivilce savaşçısı olduğunu göstermiştir.

Çay Ağacı Yağı Kullanımı

Sivilce için çay ağacı yağı nasıl kullanılır: 2-3 damla çay ağacı yağını sorunlu bölgelere, günde 2 defa pamuk yardımıyla uygulayabilirsiniz

 • Çay Ağacı Yağı Yara İzlerini Tedavi Eder

Çay ağacı yağı sadece sivilce lekeleriyle savaşmakla kalmaz, aynı zamanda yaraların hızla iyileşmesine de yardımcı olur.

Çay ağacı yağı izleri için nasıl kullanılır: 1 çay kaşığı çay ağacı yağını etkilenen bölgelere masaj yaparak uygulayın ve en az 15-20 dakika bekletin. Soğuk suyla hafifçe durulayın. Bunu her gün yapın ve zamanla izlerin hafiflemeye başladığını göreceksiniz.

 • Çay Ağacı Yağı Siyah Noktaları Yok Eder

Yüksek oranda dezenfekte edici ve antibakteriyel özellikleri sayesinde çay ağacı yağı siyah noktaların giderilmesine yardımcı olur. Yağ, cildin derinliklerine nüfuz eder, gözenekleri dezenfekte eder, kurutur ve temizler.

Çay Ağacı Yağı Yüze Sürülür Mü

Siyah nokta için çay ağacı yağı nasıl kullanılır: Yüzünüzü ilk olarak ılık suyla ıslatın. Avucunuzun içine 1 damla çay ağacı yağı ekleyin. Yüze masaj yaparak yedirin. Son olarak soğuk suyla yüzünüzü durulayabilirsiniz. Yağsız herhangi bir yüz temizleyicisine çay ağacı yağı eklerseniz etkisi 10 kat daha fazla olacaktır.

 • Çay Ağacı Yağı Egzamaya İyi Gelir

Çay ağacı yağı, döküntü, kaşıntı, kuru cilt ve kabarcıklar da dâhil olmak üzere ciltteki sinir bozucu semptomların hafifletilmesine yardımcı olur. Cilt iltihabı için mükemmel bir çözüm olan bu yağ, kızarıklığı azaltır, iyileşir, yatıştırır ve kaşıntıyı engeller. Yağ, doğal bir antibakteriyel olan terpinen-4-ol’ı içerir, bu da enfeksiyonun yayılmasını engellemeye ve kontrol etmeye yardımcı olur. Yağın ayrıca antioksidan özellikleri de tahriş olmuş cildin iyileşmesini sağlar.

Çay Ağacı Yağı Maskesi

Egzama için çay ağacı yağı nasıl kullanılır: Herhangi bir cam kavanoza 1 çorba kaşığı hindistancevizi yağını, kuşburnu yağını ve 10 damla çay ağacı yağını boşaltarak karıştırın. Karışımı sorunlu bölgelere pamuk yardımıyla uygulayabilirsiniz. Bu yağların tümü egzama için oldukça etkili olan bitkisel yağlardır. Kaşıntı ve kızarıklıktan çabuk rahatlama için etkilenen bölgelere masaj da yapabilirsiniz.

 • Çay Ağacı Yağı Sedef Hastalığı İçin Önemli Bir Şifadır

Sedef hastalığı, çeşitli rahatsızlıklara ve hatta iltihaplanmalara neden olan kuru, kırmızı, pullu, kaşıntılı yamalara sahip bir deri hastalığıdır. Bu hastalığını kesin bir tedavisi bulunmamaktadır. Ancak çay ağacı yağının iyileştirici özellikleri kullanılarak, semptomlar hafifletilebilir.

Çay ağacı yağı, cildin üzerinde katmanlanan kuru ve ölü cilt hücrelerinin yok edilmesine yardımcı olur. Antibakteriyel, antifungal, antienflamatuar ve antiseptik özelliklere sahip olan çay ağacı yağı, kaşıntıyı hafifletmeye ve kızarıklığı azaltmaya büyük oranda yardımcı olur. Aynı zamanda iltihap, enfeksiyon ve pullanma oluşumunu önler.

Sedef hastalığı için çay ağacı yağı nasıl kullanılır: Bir cam kavanoza 4 yemek kaşığı devekuşu yağı (derin nemlendirici, yağ asitleri açısından zengin ve kaliteli bir anti-enflamatuardır) 10 damla yatıştırıcı özelliği olan lavanta yağı ve 20 damla çay ağacı yağını boşaltarak iyice karıştırın.  Etkilenen bölgelere günde 1-2 defa bu karışımdan birkaç damla alarak uygulayabilirsiniz.

 • Çay Ağacı Yağı Harika Bir Doğal Deodoranttır

Çay ağacı yağıyla ter kokusunu etkili ve doğal bir şekilde yok edebilirsiniz. Güçlü bir antibakteriyel olan çay ağacı yağı, olgunlaşmış ter kokularına sebep olan bakteriler ile savaşır ve yok eder.

Bir deodorant olarak çay ağacı yağı nasıl kullanılır: 2 çorba kaşığı hindistan cevizi yağı, 2 çorba kaşığı mısır nişastası, 1 çorba kaşığı kabartma tozu ve 25-30 damla çay ağacı yağını iyice karıştırın. Herhangi bir boş püskürtücü özelliği olan şişeye boşaltarak hergün 1-2 defa vücudunuza uygulayabilirsiniz.

 • Çay Ağacı Yağı Tırnak Mantarlarını Yok Eder

Yapılan çalışmalar, çay ağacı yağının, mantar enfeksiyonlarını ortadan kaldırılmasında etkili olduğunu göstermiştir.

Tırnak mantarı için çay ağacı yağı nasıl kullanılır: Pamuk yardımıyla enfekte olmuş tırnaklara birkaç damla çay ağacı yağı uygulayabilirsiniz. Özellikle inatçı tırnak mantarı enfeksiyonları için 2-3 damla kekik yağı (güçlü bir antifungal) ile 2-3 damla çay ağacı yağı karıştırılır ve etkilenen bölgeye günde 2 defa uygulanabilir.

 • Çay Ağacı Yağı Siğillere Karşı Etkilidir

Çay ağacı yağı, papilloma virüsünü (HPV) uzaklaştırmak için ihtiyaç duyulan antiviral, antimikrobiyal ve antiseptik özelliklere sahiptir. Çay ağacı yağında etkili bir antimikrobiyal olan terpinen-4 bileşeni, iltihaplanma, kızarıklık ve ağrıları azaltarak, siğilleri kurutmak suretiyle viral büyümeyi kontrol etmeye yardımcı olur ve böylece siğiller, doğal olarak dökülür.

Siğiller için çay ağacı yağı nasıl kullanılır: Siğil çevresindeki alanı temizleyin. Doğrudan siğil üzerine saf çay ağacı yağından 1 damla dökerek bir bandaj ile kapatın ve gece boyunca bandajı çıkarmayı. Ertesi sabah bandajı çıkarın ve etkilenen bölgeyi tekrar temizleyin. Siğiller kayboluncaya veya düşene kadar 1-4 hafta devam edin.

 • Çay Ağacı Yağı Boğaz Ağrısını Hafifletir Ve Bademcik İltihabını Azaltır

Bakteriyel veya viral bir enfeksiyonun neden olduğu bir boğaz ağrısı, hassas ve ağrılı olabilir. Bu durum ayrıca soğuk algınlığına, sinüs tıkanıklığına ve hatta gribe davetiye çıkarır. Çay ağacı yağı, iltihabı azaltmaya ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olacaktır.

Boğaz ağrısı için çay ağacı yağı nasıl kullanılır: Bir kâse sıcak suya 3-4 damla çay ağacı yağı ekleyin. Buharın kaçmasını önlemek için başınızı bir havluyla örtün ve en az 5-10 dakika o vaziyette nefes alıp verin. Bu durum, mukusu gevşetmeye, boğaz ağrısını ve göğüs tıkanıklığını gidermeye yardımcı olur. Ayrıca gargara olarak da kullanabilirsiniz.

çay ağacı yağı

Çay Ağacı Yağının Saça Faydaları

 • Çay Ağacı Yağı Saçkıranı Tedavi Eder

Çok bulaşıcı bir mantar olan saçkıran, kolay bir şekilde temas yoluyla yayılabilir. 2002 yılında yapılan bir araştırmada, çay ağacı yağının saçkıran tedavisinde etkili olduğu sonucuna varılmıştır. Antifungal özellikleri bakımından zengin olan çay ağacı yağı, kimyasal bazlı mantar kremlerine ve merhemlere mükemmel bir doğal alternatiftir.

Saçkıran için çay ağacı yağı nasıl kullanılır: Badem yağı gibi birkaç damla taşıyıcı yağ ile 3 damla çay ağacı yağını karıştırın ve enfekte olan bölgelere günde 2-3 defa uygulayın.

 • Çay Ağacı Yağı Saçların Hızlı Uzamasını Sağlar

Çay ağacı yağının antimikrobiyal özellikleri, saç köklerinde oluşabilen tıkanmalara yardımcı olur ve saç köklerine temel besin sağlar. Bu durum doğal olarak saçların hızlı uzamasını sağlar.

Hızlı saç uzaması için çay ağacı yağı nasıl kullanılır: Bir çay kaşığı argan yağına, birkaç damla çay ağacı yağı ekleyin ve saç derisine masaj yapın. Saçları durulamadan önce en az 15 dakika bekletin. En iyi sonuçları elde etmek için haftada en az 2-3 defa tekrarlayın.

 • Çay Ağacı Yağı Kepek Oluşumunu Önler

Güçlü bir antifungal ve antienflamatuar özelliği olan çay ağacı yağı, kepek için en iyi doğal çözümlerden biridir.

Kepek için çay ağacı yağı nasıl kullanılır: Saçınızı her yıkadığınızda, şampuanınıza birkaç damla çay ağacı yağı ekleyin. İyice durulamadan önce yağın iyice emilmesi için en az 3-5 dakika bekleyin.

Çay Ağacı Yağının Yan Etkileri ve Zararları

Çay ağacı yağının faydaları olduğu gibi bazı yan etkileri bulunmaktadır. Genelde aşırı kullanıldığında ve alerjik ciltlerde yan etkileri daha sık görülmektedir. Hamilelerin ve emziren annelerin kullanılması önerilmeyen bu doğal yağı asla doktorunuza danışmadan kullanmamalısınız.

Hassas ve alerjik cilt tiplerinde yanma, kaşıntı ve tahrişe neden olabilir. En bilinen yan etkileri ise baş dönmesi, uykusuzluk, kusma, bağışıklık sisteminde zayıflama’dır.

Göz çevresine ve dudaklara sürüldüğünde dikkatli olmalısınız. İnce yapıda olan göz altına sürüldüğünde tahrişe neden olabilir.

Çay Ağacı Yağı Kullananlar

Çay ağacı yağı kullananlar bu doğal yağ hakkında yaptıkları yorumlarda cilt sorunlarına ve sivilceye iyi geldiği için kullandıklarını dile getirmişlerdir. Çay ağacı yağı kullananlar yağı direk saçlarına ve ciltlerine sürdüklerine yorumlarda sıklıkla söylemişlerdir.

Cildi canladıran ve saçlara bakım yapan bu yağı kullanan bazı kişiler direk kullandıkları şampuana ekleyerek kullanılması gerektiği yönünde bilgi vermiştir. Özellikle saf yağı kullananlar yan etkilerini çok sık gördüklerini söylemişlerdir.

Çay Ağacı Yağı Hakkında Tüm Sorular

Çay ağacı yağında en iyi marka

Sıkıla sorulan sorulardan biride en iyi çay ağacı yağı markası hangisi sorusudur.  Çay ağacı yağı farmasi ve macit efendi markaları çok sık tercih edilmesine karşın gratis gibi mağazalarda bu doğal yağı bulmanız mümkün.

Çay ağacı yağı ayak bakımı

Bu yağ ile ayakların kokusunu giderebileceğiniz gibi ayakların bakterilerden arınmasını sağlayabilirsiniz. Ayak kokusu, bakteri ve enfeksiyonu yok etmek için ayak banyosu için ılık suyun içerisine 15 ile 20 damla yağ damlatıp ayaklarını 15 dakika kadar bu suyun içerisinde bekletmeniz yeterli.

Çay ağacı yağı cildi beyazlatır mı

Cilt renk tonunu açan ve cildi beyazlatan etkisi olmasına karşın cilt beyazlatma işlemini belirgin olarak yapması için uzun süre kullanılması gerekmektedir. Düzenli olarak 6 ay boyunca kullanıldığında cilt renk tonu bir kaç ton açmaktadır.

Çay ağacı yağı cilt lekelerine iyi gelir mi

Cilt lekelerini yok eden bu bu yağ ayrıca cilt renk tonu farklıklarını ve kahverengi cilt lekelerini düzenli kullanıma bağlı olarak yok etmektedir.

Çay ağacı yağı cildi yakar mı

Eğer hassas ve alerjik cilt tipine sahip iseniz cildinizde yanma ve tahrişe neden olabilir.

Çay ağacı yağı direk yüze sürülür mü

Çay ağacı yağını direk yüzünüze sürebilirsiniz. Bir pamuğa bir kaç damla damlatıp cildinizi temizlemek etkili bir yöntemdir.

Çay ağacı yağı göz çevresine sürülür mü

Göz çevresi ve göz altına sürülmesi pek tavsiye edilmez. Yakıcı ve tahriş edici etkisi göz çevresine ve göz altına zarar verebilir.

Çay ağacı yağı pişiğe iyi gelir mi

Çay ağacı yağı pişik için kullanılması önerilmez. Pişik olarak bölgeye sürüldüğünde pişiği geçirmez.

Çay ağacı yağı tüylenme yapar mı

Bu bitkisel yağı cildinize sürdüğünüzde tüylenme yapmaz ama 6 ay yada daha uzun süre her gün kullanıldığında tüylerde artışa neden olabilir.

Çay ağacı yağı genital bölgeye sürülür mü

Eğer genital bölgede mantar yada enfeksiyon yoksa sadece yüzeysel olarak az miktarda sürebilirsiniz. Genital bölgede siğil varsa doktorunuza danışmadan asla kullanmayınız.

Çay ağacı yağı yara ve yanığa sürülür mü

Yeni oluşmuş yara yada yanığa asla sürmeyiniz. Yara yada yanık kabuk tutmaya başladıktan sonra sürülmesi gerekir.

Çay ağacı yağı bebeklerde kullanılır mı

Bebeklerde yada çocuklarsa kullanmayınız.

Çay ağacı yağı benleri yok eder mi

Çay ağacı yağı benleri yok eder mi yada çay ağacı yağı benleri kurutur mu sorusu çok sık sorulmaktadır. Yapılan her hangi bir bilimsel çalışma olmamasına karşın benler üzerinde etkisi olduğu bilinmektedir. Kötü huylu olmayan benlere sürüldüğünde benlerin kuruyarak düşmesini sağlar.

Sizlere bu yazımızda çay ağacı yağı nedir, ne işe yarar ve çay ağacı yağının faydaları hakkında bilgi vermeye çalıştım. Konu hakkında aklınıza takılanları yorum kısmına yazarak sorabilirsiniz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Madecassol Krem