Burun Üzerindeki Siyah Noktalar Nasıl Geçer

Burun Üzerindeki Siyah Noktalar Nasıl Geçer

Siyah noktalar hem estetik açıdan hem de cildinizin görünümü bakımından kötü ve kirli bir görünüm bırakır. Bu nedenle siyah noktalardan kurtulmanın yollarını arayan hatta siyah noktalar yüzünden yüzlerce, binlerce seansa giden insanlar vardır.

Sizi rahatsız eden siyah noktalarınız varsa bunun için cilt doktoruna başvurabilir, siyah nokta maskelerini kullanabilir ( cildinize uygun olduğuna dikkat etmelisiniz), ya da doğal yöntemlerle hazırlayacağınız siyah noktalarınızdan kurtulmanıza yardımcı olacak maskeleri kullanabilirsiniz.

Siyah noktalar yağlı cilt tiplerinde oldukça fazladır ve genellikle siyah noktalara yağlı ve karma ciltlerde rastlanılır. Cildinizi sürekli temizlemez, bakım yapmazsanız cilt de ki kirler, ölü deriler gözenek oluşumuna, cildinizin gözeneklerinde siyah nokta olarak karşınıza çıkar.

Siyah nokta oluşumunun bir çok belli sebebi vardır. Sıvı tüketmiyorsanız gün içerisinde vücudunuzun ihtiyacı olan su miktarını karışlamıyorsanız siyah nokta oluşumu başlar. Siyah noktalardan kurtulmak için öncelikle oluşumunu engellemeye başlamak en doğru çözüm olacaktır. Cildinizin temizliğini arttırarak sıvı tüketiminizi yeterince karşılayarak siyah noktalardan kurtulmanın, siyah nokta oluşumunu azaltmanın ilk çözümünü yapmış olacaksınız.

Siyah noktalardan arınmak için beli başlı maskeler vardır. Bu maskelerin bazıları işe yararken bazıları cildinizi tahriş edip kızarıklığa sebep açabilir. Bu nedenle cildinize eğer siyah nokta maskesi kullanmak istiyorsanız öncelikle maskenin cilt tipinize ne kadar uygun olduğunu sağlık açısından ne kadar elverişli olduğunu araştırmalısınız. Her satılan siyah nokta maskelerini almak doğru değildir. Siyah noktalardan kurtulmak adı altında cildinizde çok büyük problemlere sebep açabilir.

Siyah noktalardan kurtulmak için bir çok yöntem denenmiş ve olumlu sonuçlar elde edilmiştir. Bu yöntemlerden, maskelerden bazıları şu şekildedir;

burun üstündeki siyah noktalar

Burun Üstündeki Siyah Noktalar İçin Kesin Çözüm

Burnun üstünde ve çevresinde bulunan siyah noktalar kurtulmak istiyorsanız sizlere doğal maske ve bazı kür tarifleri vermek istiyorum. En çok denenen ve kesin sonuç veren tarifler;

Limon Suyu İle Siyah Noktalara Çözüm

Limon suyu ile siyah nokta temizlemek çok popüler bir yöntemdir. Limon cilt de ki lekeleri zamanla yok etmek konusunda çok etkilidir. Ancak limon asit olduğu için cildinizi tahriş edebiliri bu nedenle cilt tipiniz için, cildiniz için uygun olup olmadığını denemeli eğer kızarıklık gibi yan etkilerini görürseniz bu uygulamayı bırakmalısınız.

Limonu ya da limon suyunu bir pamuk yardımı ile siyah noktaların üzerine sürerek on dakika beklemelisiniz. On dakikanın sonunda cildinizi ılık su yardımı ile bolca yıkamalısınız. Bu uygulamayı hafta da üç ya da dört kere tekrar ederek siyah noktalardan limon suyu yardımı ile kurtulabilirsiniz.

Limon ve Bal İle Siyah Nokta Maskesi

Limon ve bal ile hazırlanan bir çok yüz maskesi vardır. Limon bal ile beraber mucizeler yaratarak sivilcelere, güneş lekelerine, siyah noktalara iyi gelmektedir. Cilt tipinizin durumuna göre yapacağınız bir maske olmakla beraber baldan dolayı yapışkan bir durum yarattığı için rahatsız edebilir.

Bir tatlı kaşı balı küçük bir kase ya da çay bardağı tabağının içerisinde yarım limon ile karıştırarak cildinize uygulamalısınız. Yaklaşık on- on beş dakika boyunca cildinizde kalmalı ve ardından bol suyla yıkamalısınız. Bu uygulamayı siyah noktalarınız için kullanmakla beraber sivilce lekeleri için de kullanabilirsiniz bal ve limon maskesini hafta da iki defa uygulayarak siyah noktalardan kurtulabilirsiniz.

Çemen Otu İle Siyah Nokta Maskesi

Çemen otunun bir çok farklı ismi bulunmaktadır. Yöreden yöreye göre bulunduğu yerlerde farklı isimlerle anılmaktadır. Çemen otu siyah noktalar için neredeyse birebir ottur. Çemen otunu kendiniz de toplayabilir ya da temin edebilirsiniz.

Bir kap içerisinde iyice ezmeli ve macun kıvamına getirmelisiniz. Macun kıvamına gelmiş olan çemen otunu siyah noktalarınızın üzerine sürerek yaklaşık on- on beş dakika boyunca yüzünüzde bekletmelisiniz. Bekledikten sonra yüzünüzü soğuk su ile durulamalısınız. Çemen otu ile siyah nokta maskesi uygulamasını her gece uyumadan önce tekrarlayabilirsiniz. Bir süre sonra siyah noktalarınızdan kurtulmuş olacaksınız.

burun üstündeki siyah noktalar

Burun Üstündeki Siyah Noktalar İçin Doğal Çözüm

Sandal Ağacı Tozu İle Siyah Nokta Maskesi

Sandal ağacı tozu çok fazla duyulmamış ama çok şifalı ve siyah noktalar için hazırlanan maskelerde faydalı bir tozdur. Sandal ağacı tozunu aktarlardan temin edebilirsiniz. Temin ettiğiniz sandal ağacı tozu ile gül suyu ve gliserini bir araya getirerek karıştırmalısınız.

Bu üç malzemeyi iyice karıştırarak macun kıvamına getirmeli ve ardından cildinizde siyah nokta bulunan bölgelere sürmelisiniz. Elle çekilebilen soyulabilen bir maske gibi olacaktır bu nedenle siyah noktalarınızın üzerine doğru bastırarak belli bir süre beklemeli ve ardından çekmelisiniz. İlk uygulamada bile siyah noktaların macun üzerinde olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Sandal ağacı tozu ile hazırlanan siyah nokta maskesi neredeyse her cilt tipi için uygundur.

Soğan ve Sarımsak İle Siyah Nokta Maskesi

Soğan ve sarımsağı antibiyotik olarak ve çoğu derde deva olarak kullanmanın yanı sıra siyah noktalardan kurtulmak için de kullanmaktayız. Sarımsak ve soğan cilt de ki en belirgin lekelerin yani siyah noktaların soyulmasında yardımcıdır. Yapacağınız maskede cildiniz sarımsak ve soğandan dolayı kötü kokabilir bu kokudan rahatsız olmamak için cildinizi duruladıktan sonra gül suyu ile peeling yapabilirsiniz.

Soğan ve sarımsak ile siyah nokta maskesinin tarifi için yarım soğan ve yaklaşık üç – dört diş sarımsağın suyunu çıkarmalısınız bu işlemi mutfak robotlarında kolaylıkla yapabilirsiniz. Suyunu çıkardığınız sarımsak ve soğanların bir pamuk yardımı ile cildinize suyunu peeling şeklinde uygulamalı ve yaklaşık on dakika kadar beklemelisiniz. Ardından yüzünüzü bol soğuk su ile durulamalısınız. Soğan ve sarımsak ile siyah nokta maskesini her gece uyumadan önce cildinize uygulayarak siyah noktalardan yaklaşık bir hafta içerisinde kurtulabilirsiniz.

Kabartma Tozu İle Siyah Nokta Maskesi

Kabartma tozu ile hazırlanan cilde faydası olan bir çok maske vardır. Ancak kabartma tozunun cildi tahriş etme durumundan dolayı maskeyi yapmadan önce yüzünüzün küçük bir yerinde deneme yapmalısınız. Aksi halde cildinizde kızarıklıklar meydana gelebilir.

Kabartma tozu ile siyah nokta maskesinin tarifi; iki çay kaşığı kabartma tozunu bir kase ya da tercih ettiğiniz bir kap içerisinde birkaç damla su damlatarak macun kıvamına getirmelisiniz. Ardından siyah noktalarınızın bulunduğu kısımlara elinizle peeling yapar gibi uygulamalı ve bir miktar yüzünüzde beklemelisiniz. Yaklaşık on dakika boyunca yüzünüzde kurumuş olan kabartma tozu ile hazırladığınız maskeyi soğuk su ile durulamalısınız. Bu uygulamayı hafta da bir defa uygulayarak siyah noktalardan kısa sürede kurtulabilirsiniz.

Kişniş Otu İle Siyah Nokta Maskesi

Kişniş otu ile siyah nokta maskesi hazırlamak oldukça kolay ve pratiktir. Kişniş otunu bilmeyenler aktarlardan kolaylıkla temin edebilirler. Bu otun farklı isimleri olmakla beraber bulunduğu yere göre değişmektedir.

Aktarlardan temin ettiğiniz kişniş otunu yaklaşık yarım çay bardağı kadar olmak koşuluyla toz haline getirip yarım çay kaşığı zerdeçal tozu ile karıştırıp macun haline getirmelisiniz bu karışımı gece yapmanızı siyah noktalarınızın üzerine uygulayıp sabaha kadar yüzünüzde bekletmenizi tavsiye ederiz. Sabah yüzünüzü bol ılık su ile yıkamalısınız.

Bu kişiş otu ile siyah nokta maskesini her gece yüzünüze uygulayabilirsiniz kısa bir süre sonra siyah noktalarınızdan kurtulmuş olacaksınız.

Yumurta Akı İle Siyah Nokta Maskesi

Yumurta akının cilde faydaları saymakla bitmemekle beraber siyah noktalar için birebir çözüm olarak görülmektedir. Bir adet yumurtanın akını iyice çırpmalı ardından bir fırça yardımı ile yüzünüze sürmelisiniz ancak göz altı ve çevresine dikkat etmenizde fayda var bir miktar yakabilir.

Yüzünüzün her yerine yumurta akı sürdükten sonra kağıt havlu yardımı ile yumurta akı sürdüğünüz yerlerin üzerini kapatmalısınız. Kağıt havluyla kapattığınız yüzünüzün üzerine tekrar yumurta akı sürmelisiniz. Yani yumurta akı, kağıt havlu ve ardından yine yumurta akı sürerek maskenizi cildinize uygulamış olacaksınız kağıt havlu sertleştiğinde ( yaklaşık 10 dakika) yüzünüzden çıkartabilirsiniz. Yüzünüzü soğuk su yardımı ile bolca yıkamalısınız. Yumurta kokusundan rahatsız oluyorsanız gül uyu ile peeling yaparak maskenizi sonlandırabilirsiniz. Yumurta akı ile siyah nokta maskesi uygulamasını iki hafta da bir yapabilirsiniz.

Siyah noktalardan bahsettiğimiz gibi bir çok şekilde kurtulabilirsiniz. Cilt tipinize en uygun olan maskeyi seçmenizi ve cildinizde herhangi bir yan etki gördüğünüzde maskeyi uygulamayı bırakmanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Madecassol Krem