Balın Saça Faydaları

Balın Saça Faydaları

Basit şekerin sağlığa zararı oldukça fazladır. Son yıllarda yapılan araştırmalardan sonra bu bilgi yaygınlaşınca, yeni bir tatlandırıcı arayışına girilmiştir. Sonuç olarak balın en doğal tatlandırıcı olduğu kanısına varılmıştır. Yapışkan ve tatlı olan bu doğa harikası ürün saçlar için çok iyi bir bakım malzemesidir. En önemli özelliği ise saçları hızlı ve sağlıklı olarak uzatmasıdır.

Balın saça faydaları olduğu bal maskesinin saça faydaları bulunmaktadır.  Bal maskesi yaparak saçlarınıza sürerseniz etkisi kısa sürmeniz görmeniz mümkün. Sizlere bu yazımızda balın saça faydaları , bal maskesinin saça faydaları, ballı saç maskesi, saça sadece bal sürmek faydalı mı hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Balın Saça Faydaları Nelerdir

Sizlere ballı saç maskesi tarifleri vermeden önce balın saça faydaların bahsetmek istiyorum. Bal maskesi saç için yapıldığında etkili olduğu bilinmektedir.

 • Bal saçın nemini adeta içine mühürler. Bu yüzden çok etkili bir saç yumuşatıcısıdır.
 • Saçın uzama hızını yavaşlatan uçtan kırılmaları en aza indirger. Böylelikle saç hem hızlı hem de sağlıklı biçimde uzar.
 • Saç tellerini ve saç derisini her türlü zarardan koruyan antioksidan özelliğe sahiptir.
 • Saç dökülmesini önler.
 • Saçı kuvvetlendirir.
 • Saçı kökten uca besler.
 • Saçı parlatır.
 • Antibakteriyal ve anti septik özelliğinden dolayı saç derisinde oluşan kepek, egzama ve sedefi iyileştirir.
 • Saç foliküllerinde bulunan zararlı maddeleri giderir. Derinlemesine temizler.Bu zararlı maddeler, saç gözeneklerin küçülttüğünden saç dökülmesinin en başlıca nedenidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Balın Cilde Faydaları

Bal Maskesi


balın saça faydaları

Ballı Saç Maskesi Tarifleri

Balın saça faydaların bahsettikten sonra şimdi ise ballı maskesi saç tarifleri vererek etkili sonuç almanızı sağlamak istiyorum. Bal maskesi saç için kullananlar tarafından beğenilen ve etkili sonuç veren tarifleri paylaşamaya çalıştım.

Bal ve şampuan maskesi:

1 yemek kaşığı bal ve 1 yemek kaşığı kullandığınız şampuan birbiri ile karıştırılır. Karıştırma işlemi sırasında, bir miktar su eklenerek karışım seyreltilebilir. Saçı su ile duruladıktan sonra, ballı şampuan ile saç yıkanır. Ilık su ile durulanır. Haftada iki kez bu uygulama yapılabilir. Bu uygulama kolaylığı açısından her zaman elinizin altında bulunabilir. Balın arındırıcı özelliği sayesinde saç kolayca temizlenir. Bir süre sonra saçta uzama görülür.

Hindistancevizi yağı ve bal maskesi:

Yarım su bardağı hindistancevizi yağı ile yarım su bardağı bal birbiri ile karıştırılır. Tüm malzeme, saça masaj yaparak yedirilir. Masajdan sonra 15 dakika beklenir. Önce soğuk, sonra da ılık su ve şampuan ile saç durulanır. Hindistancevizi yağı saçlar için en az bal kadar yararlı bir mazlemedir. İçeriğindeki yağ bileşenleri saç derisi sağlığını korur. Saça parlaklık ve hacim kazandırır. Bal ise saç için gerekli nemi sağlar. Haftada 1 gün uygulanmalıdır. Eğer saçınız çok kuruysa, saça masaj yaptıktan sonra, duş bonesini saçların içine alınıp, üzerine ılık havlu sarılır. Bu şekilde vücut ısısında denk gelen maske, saça daha iyi nüfuz eder. 1 saat saçta maske beklendikten sonra saç ılık su ile durulanmaya geçilir.

Yumurta ve bal maskesi:

Yumurta içeriğinde olan bileşenlerle, saça ihtiyacı olan protein, yağ ve magnezyum, potasyum gibi minerallerisağlar. Bal ile bir araya gelmesiyle, saçın sağlıklı bir şekilde uzaması için gerekli olan tüm besin gereksinimi elde edilmiş olunur. Maske için gerekli olan 2 yumurta öncelikle, bir çatalla çırpılarak, sarısı ve beyazının birbiri ile iyice karışması sağlanır. Üzerine 2 fincan bal eklenerek homojen bir karışım elde edilinceye kadar karıştırılır. Saçı tutamlara ayırarak, diplerinden başlanarak uçlarına kadar maske yedirilir. İşlem bitince bir duş bonesi giyilerek, 20 dakika boyunca saça nüfuz etmesi için beklenir. Daha sonra saç ılık su ve şampuanla yıkanır. Ayda 3-4 kez saça uygulanabilir. Her saç tipi için idealdir.

Ballı Saç Maskesi Nasıl Yapılır

balın saça faydaları

Bal ve zeytinyağı maskesi:

1 fincan bal, yarım fincan zeytinyağı ve yarım fincan yağlı sütten oluşan bu maske için, öncelikle bal ve zeytinyağı birbiri ile karıştırılarak 80 saniye boyunca mikrodalga da ya da benmari usulü ocakta ısıtılır. Karışım ılındıktan sonra süt eklenir. Karışım tüm saça uygulanıp, yaklaşık 2 saat boyunca beklenir. Daha sonra ılık su ve şampuanla saç durulanır. Yağsız balı saça uygulamak biraz yapışkanlık hissi verebilir. Zeytinyağı balı saça sürmeyi kolaylaştırırken, balın saça olan faydalı etkilerini arttırır. Ayrıca saça maskeyi uyguladıktan sonra bir duş bonesi giymek, vücut sıcaklığı ile ısınan maskenin damlamasını engeller. Ayda 2-4 kere uygulanabilir.

Süt ve bal maskesi:

Bal ve süt kombinasyonundan oluşan bu maskede saçı yumuşatarak, daha kolay şekil almasını sağlar. Bir bakıma asi ve söz dinlemeyen saçları dizginler. Aynı zamanda saç derinlemesine beslenir. 1 tane yumurtanın akı ile sarısını ayırın. Akını çatalla çırptıktan sonra 2 yemek kaşığı bal ve 1 yemek kaşığı dulavratotu yağı ile karıştırın. Diğer tarafta 1 fincan sütü vücut sıcaklığında ısıtın. Süt ısınınca karıştırdığınız malzemelerle birlikte homojen bir kıvam almasını sağlayın. Tüm karışımı saç diplerine masaj yaparak yedirin. 2 saat bekledikten sonra, ılık ve şampuan ile saçı durulayın. Maskeyi saça sürdükten sonra, malzemelerin damlamaması için duş bonesi giymeniz önerilir. Ayda 3-4 kere uygulanmalıdır.

Hindistancevizi sütü ve bal maskesi:

200 gram hindistancevizi sütü ile 2 yemek kaşığı bal, pürüzsüz bir kıvam alıncaya kadar karıştırılır. Önce saç derisine ve sonra kalanını tüm saça uygulanır. 1 saat kadar beklendikten sonra ılık su ve şampuan ile saç durulanır. Hindistancevizi sütü saçı kuvvetlendirirken, antibakteriyel özelliği sayesinde saç derisinde bulunan bakterilerin oluşturduğu rahatsızlıklar giderir. Bal ile birlikte saçı pürüzsüz, ipeksi ve parlak hale getirir. Haftada iki kez uygulanmalıdır. Maske için en önemli püf noktası, hindistan cevizi sütünün taze olamasıdır.

Muz ve bal maskesi:

2 adet olgun muz , 1 fincan bal, yarım fincan zeytinyağından oluşan bu maske için, öncelikle muzlar çatalla ezilmelidir. Daha sonra diğer malzemeleri azar azar ekleyerek karışımın pürüzsüz bir kıvam alması sağlanmalıdır. Saç derisi ve tüm saça maske yedirildikten sonra 20 dakika boyunca maskenin etki etmesi beklenmelidir. Daha sonra şampuan ve ılık su ile durulanabilir. Eğer muz parçacıkları saçınızda kalırsa, bir tarak yardımıyla saçınızı tarayarak pütürlerden kurtulabilirsiniz. Diğer bir muz parçalarından kurtulma yolu ise, zeytinyağı miktarını arttırmaktır. Zeytinyağı miktarını arttıırmak aynı zamanda maskeyi oluşturken karışımı hazırlamayı kolaylaştırır. Bu maske de bulunan muzun içeriğindeki C vitamini,B6 ve potasyum, bal içeriğindeki diğer saç için faydalı minerallerle birleşince saçı parlatır. Ayrıca kepeği giderip, saç derisini nemlendirir. Ayda 3-4 kez uygulanabilir.

Bal İle Yapılan Saç Maskesi

balın saça faydaları

Avokado ve bal maskesi:

Kuru ve zayıf saçları, sağlığına kavuşturmak için hazırlanacak bu maske için öncelikle 1 tane olgun avokadonun kabuklarını soyduktan sonra, ortadan ikiye bölüp, çekirdeği çıkarılır. Daha sonra çatalla ezilir. 1 fincan bal ile karıştırılır. Maske kullanıma hazır hale gelince tüm saça uygulanır. 15-20 dakika beklendikten sonra ılık su ve şampuanla saç durulanır. Avokado saçta oluşan hasarları ve saç derisi sağlığını koruyan antioksidanlar açısından zengindir. Bal ile birleşince saç nemi ve saça gereken besin zinciri tamamlanır. Ayda 3-4 kez uygulanabilir.

Yoğurt ve bal maskesi:

1 su bardağı süzme yoğurt ile yarım su bardağı bal birbiri ile karıştırılarak pürüzsüz bir kıvam alması sağlanır. Saç dibinden ucuna kadar uygulanır. Daha sonra bir duş bonesi giyilerek 15 dakika beklenir. Son olarak ılık su ve şampuanla saç yıkanır. Yoğurt nerdeyse medikal bir ürün olduğudan, saç derisi, saç folikülü ve saç köklerine etkisi çok fazladır. İçeriğindeki riboflavin sayesinde saçın kırlgan ve cansız görülmesinin önüne geçer. Diğer bir saç için faydalı olan B12 vitamini ise saç uzamasını desteklerken, saçta buluna kepeği giderir. Saçı kuvvetlendirir. Bal ise atmosferde bulunan nemi saça hapseder. Saç diplerindeki kaşıntıyı yokeder.Haftada 1 kez uygulanmalıdır.

Kırılgan saç uçları için bal maskesi:

2 yemek kaşığı bal, 1 yemek kaşığı tatlı badem yağı, 1 yemek kaşığı elma sirkesi birbiriyle karıştırılıp, saç uçlarına ve saçın zarar gömüş bölümlerine sürlür. Yarım saat beklendikten sonra , ılık su ve şampuanla saç durulanır.

Bal ve su maskesi:

9 yemek kaşığı su ile 1 yemek kaşığı bal birbiriyle karıştırılır. Seyretilmiş balı, öncelikle saç diplerine uygulanır. Bu şekilde 3 saat beklendikten sonra ılık su ve şampuanla saç durulanır.

Aloe vera ve bal maskesi:

1 yemek kaşığı bal, 2 yemek kaşığı aloe vera jeli, 2 yemek kaşığı yoğurt ve 1 yemek kaşığı zeytinyağı bibiri ile pürüzüsüz bir kıvam oluncaya kadar karıştırılır. Tüm saça uygulanıp, 15-20 dakika beklenir. Daha sonra ılık su ve şampuanla saç yıkanır. Haftada 1 kez uygulanabilir. Bu maske sayesinde saç diplerinde PH dengesi sağlanarak, kepekten arındırılır.

Hint yağı ve bal maskesi:

1 yemek kaşığı bal ve 2 yemek kaşığı hint yağı ve 1 yumurtadan oluşan bu maske için öncelikle 1 yumurta kırılarak sarısı ve beyazı birbiri ile karışması için çırpılır. Daha sonra bal ve hint yağı eklenip homojen kıvam alması sağlanır. Saç derisi ve tüm saça maske yedirilerek 1 saat beklenir. Daha sonra ılık ve şampuanla saç yıkanır. Haftada 2-3 kez uygulanabilir.

Saç İçin Bal Maskesi

balın saça faydaları, saça bal sürmek

Mayonez ve bal maskesi:

1 adet olgun avokado pütür kalmayacak şekilde çatalla ezilir. 2 fincan mayonez, 1 yemek kaşığı bal ile iyice karıştırılır. Maske kullanıma hazır olunca saç derisi ve tüm saça yedirilerek 30 dakika beklenir. Daha sonra ılık su ve şampuan ile saç temizlenir. Çok kuru saçlar haftada 2 , diğer saç tipleri ise haftada 1 kez uygulamalıdır. Mayonezin içerdiği yağ asitleri, saça sağlık verirken ve düzenli uzamasını sağlar. Avokado ve bal ile birleşerek saçınızın hiç olmadığı kadar sağlıklı yapar.

Yulaf ezmesi ve bal maskesi:

2 yemek kaşığı yulaf ezmesi, 1 yemek kaşığı bal, 1 yemek kaşığı yoğurt blendırda karıştırılır. Maskeyi saça uygulamadan önce saçtaki karışıklılar tarak veya fırça ile açılmalıdır. Tüm saça uygulanıp 20-25 dakika beklenir. Daha sonra ılık su ve şampuanla saç durulanır. Haftada 2 kez uygulanabilir. Sağlıklı saç için saç derisinin sağlığı çok önemlidir. Çok kötü bir saç deriniz var ise; bu maske saç derinizi iyileştirir, temizler ve pürüzsüz hale getirir.

Patates, yumurta akı ve bal maskesi:

1 patatesi 1 bardak suda haşlayın. Çıkan suyun ılınmasını bekleyin. Diğer tarafta yumurta akı ile sarısını ayırdıktan sonra yumurta akını bir çatal yardımı ile çırpın. Patates suyunu,yumurta akı ve 1 yemek kaşığı bal ile karıştırın. Saç derisi ve saça uygulayarak yarım saat etki etmesini bekleyin. Daha sonra ılık su ve şampuan ile saçınızı yıkayın. Haftada 1 kez saça uygulayın. Son derce saç yumuşatan ve uzatan bu maske kuru saçlar için idealdir.

Bal maskesi yaparken dikkat edilecek hususlar nelerdir?

 • Balın kimyasal yapısının bozulmaması için, maske yapılırken malzemeleri birbiri ile karıştırmak için mutlaka tahta spatula veya kaşık kullanılmalıdır. Metal kaşık balın içindeki bağlarını birbirinden kopmasına neden olur.
 • Doğal bal akışkandır. Kaşık ile alınıp konulurken akan balda kopmalar olmaz. Diğer şekilde olan ballar glikoz ile karıştırılmıştır.
 • Karışımlar hazırlanırken cam kap tercih edilmelidir.
 • Saçın yoğunluğuna bağlı olarak, maskenin içeriğindeki malzemeler orantılı olarak arttırılabilir.
 • Bala alerjiniz var ise maske tariflerin hiçbir kullanılmamalıdır.

Saç Sadece Bal Sürmek

Saça sadece bal sürmek saçlardan balın daha zor çıkmasına neden olabilir. Saç bal sürmek için balı su ile incelte bilirsiniz yada sizlere verdiğim saç için bal maskesi tariflerini deneyebilirsiniz. Saç tipinize uygun olan ballı saç maskesini rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

Sizlere bu yazımızda balın saça faydaları ve ballı saç maskesi tarifleri vermeye  çalıştım. Sizlerde aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazarak bizlere sorabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Madecassol Krem