Bal Maskesi

Bal Maskesi

Bal maskesi; Herkes doğal olarak temizlenmiş, nemlendirilmiş ve parlamış, canlı bir cildin hayalini kurar. Ancak akne, siyah nokta, kırışıklık, hava kirliliği ve etrafta bulunan tozlar, her zaman cilde bakım yapılmasının nedenidir. Kendi haline bırakılmış bir cilt, bir süre geçtikten sonra, mutlaka bir problemden dolayı, aynaya bakılınnca göze hoş görülmeyen bir görüntüyle karşı karşıya gelinmesine neden olur.

Her türlü cilt sorunun üstesinden kolaylıkla gelebilen bir doğa mucizesi olan bal, kısa sürede ve en az malzemeyle en etkili bakımı yapmaktadır. Balın kimyasal yapısı bakımından mikroplar, bakteriler ve mantarlarla savaşır. Kısaca bal; hem anti septik, hem anti bakteriyal, hem de antioksidandır. Bu özelliklerin tümünü aynı anda ortaya koymak için cilde adeta bir bariyer kurar. İlk uygulamadan itibaren memnun kalacağınız sonuçlar elde edilir.

Bal Maskesi Faydaları

Sizlere bal maskesi tarifi vermeden önce bal maskesinin cilde faydaları hakkında bilgi vermek istiyorum. Bal maskesi faydaları ve cilde faydaları nelerdir hakkında merak ettikleriniz yazımızda.

Bal maskesi yüzyıllardır, cildin savunma sistemini güçlendirdiği bilinmektedir. Ayrıca cildi yumuşatır, parlatır ve pürüzsüz hale getirir. Bal aynı zamanda akne, sedef ve egzamayla savaşabilen doğal bir besin kaynağıdır. Akne, sivilce veya mikropların cilde verebileceğini her türlü zarardan korur. Doğal bir balın PH seviyesi 3.2 ile 4.5 arasındadır. Bu yüzden cilt için zararlı olan bir madde ciltte yaşayamaz.

Cilt kuruluğuna neden olan bir durum ise cildin potasyumdan yoksun olmasıdır. Potasyum cildin nemli ve taze durmasını sağlar. Neme doymuş ciltler de ise kuruluktan kaynaklı kırılmalar oluşmaz. Cilt elastik kalır ki, bu da erken yaşlanmanın belirtileri olan ince çizgilerin oluşmasını önler. Balın potasyum açısından zengin olması da, en iyi nemlendirici doğal ürün olarak adlandırılmasının nedenidir.

bal maskesi nasıl yapılır

Balın kendi başına kir çözebilme özelliği vardır. Böylelikle gözenek temizliğinde son derece etkilidir. Siyah noktaların kimyasal yapısını bozarak, gözeneğin içinden çıkmasını sağlar. Açılan gözenekleri ise sıkılaştırır.

Cildi yeniden yapılandırma özelliği sayesinde ciltte oluşan koyu lekelerin rengini açar. Yara izlerini giderir.

Cildi erken yaşlandıran en önemli etkenlerden biri güneştir. Yaşa bağlı olarak gelişen yaşlılık benekleri, kırışıklar, cilt sarkmaları ve cilt elastikiyetinin azalmasının %70 nedeni olarak güneşin zararlı ışınlarına, tüm haytaımızın boyunca savunmasız olarak maaruz kalmaktır. Bal cilde bir bariyer kurduğu zaman, cildi güneşin oluşturabilceği sayılan zararlı etkilerinden korur.

Yağlı ciltlerin kesinlikle kullanması gereken bal; cildin fazla yağ üretimini kontrol altına alır. Fazla yağı absorbe ederek, gerektiği kadar nem verir. Böylelikle fazla yağın neden olacağı akneler ve çeşitli cilt problemlerinin önüne geçer. Sonuç olarak da sağlıklı bir parlaklık oluşmasını sağlar.

Hassas ciltlerin genel olarak şikayeti kızarıklıklar ve tahrişlerdir. Bal bu sorunun da üstesinden etkili bir şekilde gelir.

Bal Maskesi Tarifi

Bal maskesi ne işe yarar ve bal maskesi faydalarından bahsettikten sonra sizlere gerçekten çok etkili ve işe yarayan bal maskesi tarifleri vermek istiyorum. Cilt tipine ve sorununa göre dilediğiniz maske tarifini deneyebilirsiniz. Her bir maske tarifi denenmiş ve bal maskesi kullananlar tarafından etkisi görülmüş tariflerdir.

yüze bal sürmek, bal maskesi

Yara izleri için bal maskesi:

1 yemek kaşığı bal ile 1-2 damla sığla diğer adlarıyla günlük, frankinsens yağı ile yapılan bu maskede, malzemelerl birbiriyle karıştırdıktan sonra yüze sürülür. 20-30 dakika beklendikten sonra musluktan akan su ile temizlenir. Her iki malzemenin de yara izlerini yoketme konusundan becerisi oldukça fazladır. Bu iki malzemeyi birbiri ile karıştırmak, birbirinin etkisinin arttırma yönündedir. Hızlı sonuç alabilmek için, yara izi geçinceye kadar haftada 3-4 kez uygulanmalıdır.

Bal Maskesi Sivilce

2 yemek kaşığı bal ile yarım yemek kaşığı muskatı rendeleyerek elde ettiğiniz toz birbiriyle karıştırılır. Önceden günlük kirden arındırdığınız cilde sürülerek 10-15 dakika bekledikten sonra, yüz durulanır. Muskat, aynı bal gibi akne ve sivilceleri giderirken aynı zamanda içlerindeki iltihabı boşaltır. Kırmızılığı alır. Aynı zamanda siyah noktaları yokeder. Balında aynı etkileri gösterme özellğinden dolayı, maskenin etkisini ikiye katlar. Haftada 2-3 gün uygulanmalıdır.

Sivilceler için bal maskesi

çeyrek yemek kaşığı tarçın ile 2 yemek kaşığı bal ile karıştırılır. İki malzemenin anti bakteriyel özelliği sayesinde, maskenin etkisi oldukça güçlüdür. Parmak uçları yadımıyla tüm yüze uygulanır. Göz çevresine uygularken dikkat edilmelidir. Tarçın gözü yakabilir. Birkaç dakika boyunca ciltte yanma hissedilebilir. Kırmızılık görülebilir. 5 dakika beklendikten sonra, buzlu soğuk su ile cilt durulanır.

bal maskesinin cilde faydaları, bal maskesi

Bal Maskesi Nasıl Yapılır

Canlı ve aydınlık bir cilt için bal maskesi:

1 yemek kaşığı yoğurt ile 1 yemek kaşığı bal birbiriyle karıştırılır. Önceden temizlenmiş cilde uygulanıp yarım saat beklenir. Daha sonra durulanır. Yoğurdun içinde bulunan alfa hidroksi asit cilde peeling yapan, cildin cansız görünmesine neden olan ölü derileri arındırır. Bal da bu etkiyle birlikte, cildin alt katmanlarına inerek, cildi en derinden besler. Günlük olarak ya da gün aşırı cilde uygulanabilir.

Siyah nokta gideren bal maskesi:

2 yemek kaşığı bal, 1 yemek kaşığı karbonat birbiri ile karıştırılır. Önceden temizlenmiş cilde, 5 dakika masaj yaparak, dairesel hareketlerle siyah noktaların yoğun olduğu bölgeden başlayarak cilde sürülür. 10-15 dakika beklendikten sonra, yüz yıkanır. Karbonatın ince yapısı, peeling etkisi yaparken, bal da siyah noktaların yapısını bozar. Kendine has Ph seviyesi sayesinde, gözeneklerdeki bakterileri öldürür. Temizlenen gözenekleri sıkışlatırır.

Kırışıklar için bal maskesi:

1 yemek kaşığı bal ve 5 damla kuşburnu tohumu yağı birbiriyle karştırılır. Temiz cilde uygulanıp, 30-40 dakika arasında beklenir. Daha sonra durulanır. En iyi sonucu almak için bu maske her gün uygulanmalıdır. Hem kuru hem de yağlı cilt tipleri rahatlıkla uygulayabilir. Kuşburnu tohumu yağı cilt hücrelerini yenilemenin yanında güneş hasarlarını ve yaşlılık nedeniyle oluşan koyu lekeleri giderir. Bal da derinlere nüfuz edebilme sayesinde kırışıklıkları açar.

Gözenekleri derinlemesine temizleyen bal maskesi:

2 yemek kaşığı bal, yarım yemek kaşığı zeytinyağı, 1 yemek kaşığı şeker birbiriyle karıştırılır. Önceden temizlenmiş cilde dairesel hareketlerle 2-5 dakika arası masaj yaparak sürülür. 20 dakika beklendikten sonra, cilt durulanır. Haftada 2 kez yapılması önerilir. Maskeyi yaptıkça, sanki cilde cila yapılmışcasına bir parlama ve aydınlanma görülür. Zeytinyağının içeriğindeki E vitamini sayesinde cilt kurumaktan korunur.

bal maskesi, bal maskesi nasıl yapılır

Kuru ciltler için bal maskesi

Kuru ciltler sivilceden yana şanslı olmalarına karşın kırışıklıklardan daha fazla etkilenirler. Bak kuru cildi nemlendir ve cilde bakım yapar.

Kuru ciltler için bal maskesi

1 yemek kaşığı bal ve yarım yemek kaşığı tatlı badem yağı birbiriyle karıştırılır. Cilde sürülerek 30-40 dakika kadar beklenir. Daha sonra durulanır. Çabuk ve etkili bir sonuç için hergün uygulanabilir. Tatlı badem yağı cilt tarafından çok hızlı emilirken, bal da arkadan gelerek etkiyi güçlendirir.

Yağlı ciltler için bal maskesi:

2 yemek kaşığı bal, yarım yemek kaşığı zerdeçal ile karıştırılır. Yüze sürülüp 20 dakika boyunca beklenir. Daha sonra durulanır. Etkili sonuç için haftada 2-3 kez uygulanmalıdır. Zerdeçal fazla yağın ciltten çekilmesini sağlarken,bal da cildin PH dengesini sağlar. Böylelikle etkili bir şekilde yağlanma giderilir.

Yağlı cildi temizleyen bal maskesi;

1 yemek kaşığı aloe vera jeli ile 2 yemek kaşığı bal birbiri ile karıştırılır. Her gün bu karışım ile cilt temizlenir. Karışımı maske haline getirmek için, karışıma bir çimdik zerdeçal eklenir. Yüze sürülerek 15-20 dakika beklenir. Daha sonra durulanır.

Cilt tonunu eşitleyen ve gözenek küçülten bal maskesi:

2 yemek kaşığı bal, 1 yemek kaşığı elma sirkesi birbiri ile karıştırılır. Günlük olarak temiz cilde uygulanır. Ciltte kuruyunca ciltten temizlenir. İki malzemenin birbirini destekleyerek çalışması sayesinde cilt tonu eşitlenir, gözenekler temizlenir, temizlenen gözenekler küçülür., siyah noktalardan kurtulunur. Sağlıklı ve dengeli bir cilde kavuşulur.

Yağlı ciltler de gözeneklilik,parlamanın yanında oldukça kötü bir görüntü oluşturur. Yağlı ciltlerde hem yağ dengesi hem de gözenekleri küçültmek için, öncelikle 1 yumurtanın sarısı çatalla çırpılır. Daha sonra 1 yemek kaşığı bal eklenir. Cilde sürülüp 20-30 dakika boyunca beklenir. Daha sonra cilt durulanır.

Pürüzsüz bir cilt için bal maskesi:

2 yemek kaşığı bal, 1 yemek kaşığı yulaf ezmesini karıştırarak homojen bir karışım elde edilir. Yüze nazik bir şekilde 5 dakika masaj yaparak sürülür. 20 dakika beklendikten sonra maske ciltten su ile uzaklaştırılır. Gözle görülür farkı elde etmek haftada 2 kez uygulanır. Yulaf ezmesi doğal bir ölü deri arındırıcıdır. Bal ise cildi nemlendirir. Şeker ile yapılan peelingler hassas ciltlerde zarara neden olabilir. Bu yüzden hassas ciltler bu maskeyi peeling olarak da kullanmalıdır. Akneler dahil, ciltteki tüm pürüzler kalıcı olarak giderilir.

bal maskesi, bal maskesi nasıl yapılır

Günlük cilt temizliği için kullanılan bal maskesi:

2 yemek kaşığı bal, yarım yemek kaşığı hindistancevizi yağı ile karıştırılır. Cilde 2-3 dakika boyunca dairesel hareketlerle masaj yapılır. Daha sonra durulanır. Kimyasal dolu günlük temizleyicilerin yerine güvenle kullanılabilinir. Her iki üründe cilt için gerekli tüm mineral, vitaminler ve besinler bulunduğundan cilt için başka bir ürüne gereksinim bulunulmaz.

Hassas ciltler için bal maskesi:

2 yemek kaşığı bal, 1 yemek kaşığı süt ile karıştırılır. Cilde 2-3 dakika dairesel hareketle masaj yapılarak sürülür. Daha sonra 20-30 dakika boyunca beklenir. Daha sonra durulanır. Süt, yağla brileşen kirliliği çözerken, içeriğindeki laktik asidi kullanır. Aynı zamanda koyulaşan pigmentlerin rengini açar. Hassas ciltlerde oluşan kırmızlık ve tahrişleri giderir. Eğer kozmetiklerden dolayı cildinizde bir takım problemler oluşuyorsa, oluşturduğunuz bu karışımı cilt temizliğinde günde 2 kere kullanabilirsiniz. Ancak ciltte akne bulunmamalıdır.

Cilt sıkılaştıran ve gençleştiren bal maskesi:

2 yemek kaşığı kahve ve 2 yemek kaşığı bal birbiriyle karıştırılır. Cilde sürülüp 20 dakika beklendikten sonra, durulanır. Haftada bir kez uygulanmalıdır. Böylelikle ciltte hücre yenilenmesi başlatılır.

Bal Maskesi Lekeler İçin

1 yemek kaşığı limon suyu ve 2 yemek kaşığı bal birbiriyle karıştırılır. Tüm yüze ince bir tabaka halinde sürülerek, 15 dakika boyunca beklenerek ciltten temizlenir. Bu maske aynı zamanda siyah nokta ve akne gideren, cildi aydınlatan ve temizleyen, yara izlerini yokeden, dudak peelingi yapan, gözenekleri küçülten ve deri çatlaklarını silen özelliği vardır.

Nem veren bal maskesi:

1 olgun muzu çatalla ezin. 1 yemek kaşığı bal ile karıştırılarak kalın bir macun kıvamı alması sağlayın. Yüze sürüp kurumasını bekleyin. Daha sonra ikinci bir kat daha sürüp 10-15 dakika bekledikten sonra, ılık su ile maskeyi ciltten temzileyin. Bu maskeyi aynı zamanda akne ve cilt lekelerini giderici olarak kullanmak isterseniz 1 limon suyunu malzemelere ekleyin. Maksimum 15 dakika, cilde sürüldükten sonra beklendikten sonra su ile temzilenir.

Cilt canlandıran ve kırışık giden bal maskesi:

Yarım çay kaşığı limon suyu, 1 yemek kaşığı bal ve 1 poşet yeşil ya da siyah çaydan oluşan bu maske için; öncelikle 1 bardak, yaklaşık 250 ml su kaynatılır, poşet çay içine atılarak 3-5 dakika demlenir. Daha poşet çıkarılarak, çay suyu hava geçirmez bir kaba alınır. Bu su 3-5 gün buzdolabında saklanabilir. Her gün bu sudan 1- 2 çay kaşığı diğer malzemelerde karıştırılarak, yüze uygulanır. 15 ila 30 dakika arasında ciltte kuruması beklendikten sonra suyla durulanır.

bal maskesi

Bal Maskesi Zararları

Bal maskesi tarifi arasında çok etkili ve gerçekten olumlu sonuç veren bal maskesi tariflerini sizlere yazmaya çalıştım. Bal maskesi faydaları yanında bazı zararları bulunmaktadır. Çok fazla aşırı bal maskesi yapmak ciltte tahrişe neden olabilir. Ayrıca bal maskesi asla uzun süre yüzde bekletilmemelidir. Genelde yan etkileri ciltte kızarıklık, tahriş ve yanmadır.

Yüze bal sürmek çok etkili olmasına karşın direk olarak bal maskesi yapıp kullanmak daha etkili ve yararlı olmasını sağlayacaktır. Bal maskesini düzenli yapmak çok önemlidir. Yüzüne bal sürenler genelde olumlu etkilerinden ve faydalarından sıklıkla bahsetmektedirler.

Yüze bal sürmek tüylenme yapar mı

Yüze bal sürmek kesinlikle tüylenmeye neden olmaz. Bal maskesi yapmak isteyenler genelde yüze bal sürmek tüylenme yapar mı sorusunu sıklıkla sormaktadırlar. Tüy köklerini besleyen bal tüylenmeye neden olmaz. Bal tüyleri besler mi soruna cevap verdikten sonra bal maskesi ne kadar bekletilmeli hakkında bilgi vermek istiyorum.

Bal Maskesi ne kadar bekletilmeli

Bal maskesi yapanlar ve bal maskesi kullananlar genelde bal maskesi ne kadar bekletilmeli sorusunun cevabını merak etmektedirler. Aslında bu soru yapılan bal maskesinin içeriğinde bulunan diğer ürünler ile doğrudan alakalıdır. Bal ve limon maskesi yüzde uzun süre bekletmek ciltte tahrişe neden olabilirken başka bir maske tarifinde bu süre yarım yada 1 saate kadar çıkabilir. Genel olarak bal maskesi yüzde yarım saat bekletmek yeterlidir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Madecassol Krem