Aspirinli Sivilce Maskesi

Aspirinli Sivilce Maskesi

Aspirinli sivilce maskesi sivilcelerden kurtulmak isteyenleri en sık denediği maske tariflerin biridir. Eegenlik dönemi ile beraber hayatımız giren sivilcelerden kurtulmak için aspirinli maske tarifi deneyerek sadece sivilcelerden değil bazı cilt sorunlarından kurtulmanız mümkün.

Sizlere bu yazımızda aspirinle sivilceler nasıl yok olur, aspirinle sivilce kurutma, aspirinli sivilce kürü hakkında ayrıntılı bilgi vermeye çalışacağım. İlk olarak sivilce neden oluşur sorusuna cevap vererek yazımıza başlamak istiyorum.

Sivilce Neden Oluşur

Yüzdeki değişik boy ve şekildeki sivilceler, ciltteki gözeneklerin kir, yağ ve ölü deri ile tıkanmasıyla oluşur. Bazende kadınlar ya da erkeklerdeki hormonal değişiklikler sivilcenin asıl nedeni olarak sayılabilir. Özellikle ergenlik çağında ve menstrüasyon dönemi öncesi yüzde sivilceler sıklıkla görülür.

Sivilcelerin oluşmasındaki diğer etkenler ise; genetik, stres, çevre kirliliği, düzensiz uyku, enfeksiyonlar ve yanlış beslenmedir. Ayrıca düzensiz olarak yapılan günlük cilt temizliği, bazı ilaçlar, yetersiz su içme, cilt tipine göre uygun olmayan makyaj ve cilt bakım ürünleri kullanma, tarihi geçmiş ürünler sivilceye neden olan diğer önemli olan faktörlerdendir.

Sivilce oluşumunda beslenmedeki faktörün başlıca nedeni ise; bazı yiyeceklerin kan şekerinizi çok çabuk yükseltmesidir. Vücut bu durumu dengelemek için insülin denen hormonu salgılar. Kandaki fazla insülin miktarı ise yağ bezlerinizi daha fazla yağ üretmek için tetikler. Böylelikle sivilcelenme riski artar.

Aspirin Sivilceler Üzerinde Nasıl Etki Gösterir

Asiprin salisilik asitten oluşmuştur. Antiseptik ve anti enflematuar özelliği vardır. Yani hem sivilcenin yangısını ve ağrısını alır, hem de gözeneği derinlemesine temizler. Cildi ölü hücrelerden arındırır. Tüm bunların yanında cildi yumuşatıp, kırışıklıkları açar. Erken yaşlanma etkilerini azaltır.

Cilde aspirin uygulamadan önce aspirine alerjiniz olup olmamanızı bilmeniz gerekmektedir. Eğer bu konu hakkında bir bilginiz yok ise; hazırladığınız maskeyi önce kol bileğinizin iç tarafında deneyip, 1 saat kadar beklemelisiniz. Eğer kızarıklık veya kaşıntı yok ise, hazırladığınız maskeyi güvenle kullanabilirsiniz.

Aspirinler piyasada C vitaminli suda eriyen ya da normal hap olarak satılmaktadır. Aşağıda verilen tarifler normal hapa göre ölçülendirilmiştir. C vitaminli aspirinler suda eriyebilme özellikleri olduğundan maske hazırlarken biraz daha rahat hazırlanır. Ayrıca cilt için çok daha faydalıdır. Ancak 1 C vitaminli aspirin 2 adet normal hap aspirin yerine geçer. Bu yüzden doz ayarlamayı iyi yapmalısınız.

aspirinli sivilce maskesi

Aspirin ile Yapılan Sivilce Maskesi

Aspirin ile sivilce kurutmak ve yok etmek için pek çok aspirinli sivilce maskesi bulunmasına sizlere en etkili bazı maske tariflerini vermek istiyorum.

Sivilceler İçin Aspirin Maskesi

6-7 tane aspirin havanda veya öğütücüde toz haline getirilir. 10-12 damla önceden ısıtılıp soğutulmuş su eklenerek, pürüzsüz bir macun kıvamı alması sağlanır. Önceden günlük kirden arındırılmış cilde ve sivilceli bölgeye uygulanır. Kuruması beklenir. Daha sonra su ile durulanıp, havlu kağıt ile ufak dokunuşlar yaparak, cilt kurulanır. Sivilcelerden kurtulana kadar bu maske hergün uygulanabilir. Akşam saatlerinde yapılmalıdır. Aspirin sivilceleri kurutur. Mikrop ve bakteri oluşumunu önler

Aspirin ve Limon Suyu Maskesi

Bir aspirini, çay kaşığının tersi ile ezin. Birkaç damla limon suyu yardımıyla aspirini macun kıvamına getirin. Sivilceli bölgeye uygulayıp, kurumasını bekleyin. Hızlı sonuç almak için , gece yatmadan önce yapılan uygulama en etkili yöntemdir.

Limon suyu ve aspirin ile yapılan ve daha etkili bir maske için; 5 -6 adet aspirini toz haline getirin. 2 çay kaşığı lor peyniri ve 2 çay kaşığı limon suyu ile karıştırın. Sivilceli bölgeye uygulayıp, 20 dakika boyunca bekleyin. Daha sonra soğuk su ile durulayın. Bu maske haftada 2 kez ve akşamları yatmadan önce temizlenmiş cilde yapılmalıdır.

Sivilceler İçin Aspirin ve Bal Maskesi

3 adet aspirin toz haline getirilir. Diğer tarafta 2 çay kaşığı ılık su ve 2 çay kaşığı bal birbiri ile karıştırılır. Toz halindeki aspirinler eklenerek pürüzsüz bir macun kıvamı alması sağlanır. Cilt günlük kürden arındırılıp, havlu kağıtla nazikçe kurulanır. Sivilceli alana karışım sürülüp, kuruması beklenir. Kuruduktan sonra bölge soğuk su ile yıkanır. Hızlı sonuç almak için günde 2 kez, sabah ve akşam olmak üzere tekrarlanmalıdır. Cilde derinlemesine bakım yapmak için bal ile su karışımı yerine bal ile tatlı badem yağı karışımı kullanılabilinir.

Aspirinle Sivilce Kurutma

Diş macunu ve aspirinli sivilce maskesi

6-7 adet aspirin toz haline getirilir. Nohut tanesi kadar diş macunu ekleyip, karışımı pürüzsüz hale getirene kadar karıştırın. Önceden günlük kirden arınmış cildinizdeki sivilceli bölgeye uygulayın. 5 dakika beklediken sonra, ıslatılmış havlu kağıt ile maskeyi sivilceli bölgeden temizleyin. Hergün sabah ve akşam sivilcelerden kurtuluncaya kadar uygulanabilir. Diş macununu seçereken içeriğinin organik olmasına dikkat etmelisiniz. Diş macununun sivilceleri yatıştırıcı ve kurutucu etkisi vardır. İyileşme sürecini hızlandırır.

Domates püresi ve aspirinli sivilce maskesi

5 adet aspirin toz haline getirilir. Rondodan geçirdiğiniz domatesi ya da hazır olarak aldığınız domates suyunundan bir miktar aspirinin üzerine ekleyerek pürüzüsüz bir macun kıvamı elde edin. Önceden temizlenmiş cildinizdeki sivilceli bölgeye uygulayıp, 5 dakika kadar bekleyin. Daha sonra soğuk su ile maskeyi cildinizden temizleyin. Domates cildi temizleyip, canlanmasını sağlar. Aynı zamanda gözenekleri açarak, cildi sağlıklı bir hale getirir.

Elma sirkesi ve aspirinli sivilce maskesi

5 adet aspirin ezilerek toz haline getirilir. 1 çay kaşığı doğal elma sirkesi kullanarak karışımın kremsi bir hal almasını sağlayın. Önceden temizlenmiş ciltteki, sivilceli bölgeye 5 dakika kadar bekleyin. Daha sonra soğuk su ile temizleyin. Bu maskeden iyi sonuç alabilmek için haftada 3 kez yapılması önerilir. Asiditesi yüksek olduğundan gece uygulanmalıdır. Ayrıca cildinizin hassas ise bu maske kullanılmamalıdır. Elmas sirkesi tıkalı gözeneklerin açılmasını sağlar. Cildi sağlığına kavuştururken, aynı zamanda yenilenmeye yardımcı olur.

Aspirinle Sivilceler Nasıl Geçer

Oksijenli su ve aspirinli sivilce maskesi

6- 7 adet aspirin toz haline getirilir. 10 – 12 damla oksijenli su ile karıştırılıp, pürüzsüz bir kıvam alması sağlanır. Önceden temizlenmiş cilde uygulayıp, kuruması beklenir. Daha sonra normal derecede olan suyla yüz yıkanır. Haftada 3 kez, gece yatmadan önce uygulanabilir. Oksijenli su ciltteki yağ dengesini sağlar. Tahrişi önler. Yağlanmadan nemlenmeyi sağlar.

Sivilceler için yoğurt ve aspirin maskesi

5 adet aspirin tableti toz haline getirilir. 1 çay kaşığı yoğurt ile iyice karıştırılıp, aspirinin yoğurdun içince erimesi sağlanır. Temiz ciltteki, sivilceli bölgeye uygulanır. Kuruduktan sonra ılık su ile durulanır. Haftada 3 gün geceleri uygulanmalıdır. Yoğurt cildi iyileştiren ve tahrişten koruyan harika bir besin kaynağıdır. Aynı zamanda cilde ferahlık hissi verir. Yangılı olan sivilceli bölgeyi rahatlatır.

Cadı fındığı yağı ve aspirin maskesi nasıl yapılır?

Önceden kaynatılıp soğutulmuş 120 ml su, 130 ml cadı fındığı yağı birbiriyle karışması için bir şişeye konulur. 5 adet aspirin toz haline getirilerek, karışımın içine atılıp, şişenin ağzı iyice kapatılır. İyice çalkalanıp, malzemelerin birbiri ile karışması sağlanır. Önceden temizlenmiş cilde, bir pamuk yardımıyla solüsyon, sivilcelerin üzerine uygulanır. Kurumaya bırakılır. Daha sonra cilt ılık su ile durulanır. Bu maskeden iyi sonuç almak için, haftada 4 gün akşamları yapılmalıdır. Cadı fındığı gözenek sıkılaştırıcı özelliğinin yanında cilt için çok iyi bir mikrop öldürücü ve antioksidandır.

Aspirinle Sivilce Tedavisi

Karbonat ve aspirin sivilce maskesi

Yüzünüzdeki sivilce alanınızın büyüklüğüne göre 3 ya da 6 aspirin kullanmanız gerekebilir. Aspirinleri bir buzdolabı poşeti içine koyup, kahve fincanının tabanı ile ezin. 1 yemek kaşığı limon suyunu 3 adet tablet aspirinin içinde erimesini sağlayın. Eğer kuru bir cildiniz var ise 1 yemek kaşığı bal veya tatlı badem yağı, zeytinyağı ya da Hindistancevizi yağı eklenebilir. Eğer cildiniz yağlı ise karışıma bunlardan hiçbirini koymamalısınız. Onların yerine birkaç damla daha fazla limon suyu katılabilir. Diğer tarafta 1 su bardağı suyun içerisine 1 tatlı kaşığı karbonat eklenip, iyice karıştırılır. Limonlu aspirinli karışım sivilceli bölüme sürülüp, kuruması için beklenir. Daha sonra karbonatlı su ile temizlenir.

Maden suyu ve aspirin maskesi

2 adet aspirin bir kaba konulur. Üzerine yarım 1 çay kaşığı maden suyu eklenir. Aspirinler kendi kendine maden suyunun içerisinde erir. 3-4 damla çay ağacı yağı karışıma konulur. Bu karışım T bölgesine ve özellikle alın bölgesindeki sivilcelere çok iyi gelir. Hassas bir cildiniz var ise çay ağacı yağı 1-2 damla kullanılmalıdır. Maske temiz bir makyaj fırçası yardımı uygulanır. 15-20 dakika beklendikten sonra cilt durulanır. Haftada 1 kez uygulanmalıdır. Uygulama sonrası cilt mutlaka nemlendirilmelidir. Aksi taktirde cilt fazla yağ üretip, daha fazla sivilceye neden olabilir.

Aspirinli Sivilce Maskesi Kaç Günde Bir Yapılır

Aspirinle yapılan sivilce maskeleri genelde maske tarifine göre değişiklik göstermesine karşın haftada 1 yada 10 günde 1 defa yapılması yeterlidir. Özellikle içerisinde limon suyu bulunan tarifler ciltte tahrişe neden olacağından 10 günde 1 yapılması önerilir.

Aspirinli Sivilce Maskesi Kullananlar

Aspirin maskesi kullananlar sivilce başta olmak üzere pek çok cilt sorununda kullandıklarını dile getirmişlerdir. Özellikle aspirinli sivilce maskesinin sivilceleri kurutarak yok ettiği için tercih edildiği sıklıkla dile getirilmiştir.

Aspirin ve bal maskesi kullananlar sivilceye iyi geldiğini yorumlarda dile getirmişlerdir.

Sizlere bu yazımızda aspirinli sivilce maske hakkında bilgi vermeye çalıştım. Sizlerde aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazarak sorabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Madecassol Krem