Antihistaminik Krem

Antihistaminik Krem

Antihistaminik Krem Vücudumuzda pek çok hastalığa neden olan histamin isimli kimyasal maddenin salgılanmasını engelleyen antihistaminik kremler, histaminin yol açtığı kaşıntı, kurdeşen vb. alerjik reaksiyonların etkilerini ortadan kaldıran tıbbi birer ilaç olma özelliği taşırlar.

Cilt kaşıntılarına, döküntülerine ve kabarmalarına iyi gelen bu kremler, alerjik reaksiyonların tedavisinde kullanılan kremler olarak, doktorlar tarafından sıklıkla reçete edilirler.

Hap, krem, merhem, sprey vb. farklı formlarda olabilen tüm antihistaminik ilaçlar arasında faydaları ve etkileri ile ön plana çıkan antihistaminik kremler, alerji tedavisinin yanı sıra farklı hastalıkların tedavisinde de kullanılabilirler.

Bu yazımızda kısaca antihistaminik krem nedir? antihistaminik krem ne işe yarar? sorusunu yanıtlamak, antihistaminik krem kullanımının olası yan etkilerine değinmek ve bu kremi kullanırken dikkat etmeniz gereken birtakım noktalardan bahsetmek istiyoruz.

Antihistaminik Nedir?

Çoğu alerjik deri reaksiyonlarının tedavisinde tercih edilen antihistaminikler, alerji tedavisi dışında iç kulak sıvısının dengesinin sağlanması amacıyla bazı ilaçların içeriğine eklenebilirler.

Bu özellikleri sayesinde iç kulaktaki sıvı dengesinin bozulmasının yol açabileceği baş dönmesi, vertigo vb. hastalıkların tedavisine katkıda bulunurlar.

Yatıştırıcı bir madde olan antihistaminikler, aynı zamanda ameliyat öncesinde kullanılarak, hastanın uyuşmasını sağlarlar. Hastanın rahatlamasına katkıda bulunarak, ameliyat öncesi vücut gerginliği vb. semptomları yatıştırırlar.

Ülser hastalığının tedavisinde de oldukça etkili olan antihistaminik maddeler, mide asidini dengeleyerek, ülserin neden olduğu mide ağrısı, midede yanma vb. şikayetleri giderirler.

Ülser dışında gastrit ve reflü şikayetlerini giderici çoğu hap formundaki ilaçlarda da antihistaminik maddeler yer alır.

Antihistaminik Krem Ne İşe Yarar?

Ürtiker ve kaşıntı gibi alerjik deri reaksiyonlarını tedavi eden antihistaminik kremler, kaşıntı giderici kremler olarak, kısa bir süre içerisinde kaşıntıyı keserler.

Ancak bu kremlerin mutlaka doktor reçetesi üzerine ve doktorun önerdiği dozda kullanılmaları gerekir. Aksi halde kremlerin aşırı miktarda ve uzun bir zaman dilimi boyunca kullanımı, kişinin istenmeyen birtakım yan etkilere maruz kalmasına neden olabilir.

Antihistaminik Krem Nasıl Kullanılır?

Ciltteki sorunlu bölgeye sürülmesi gereken antihistaminik kremler, gün içerisinde genellikle birkaç kez olacak şekilde ince bir tabaka halinde deriye sürülür.

Kremin derideki kaşıntı, kızarıklık, kabarma ya da kurdeşen bulunan sorunlu bölgeye nazik hareketlerle ve fazla bastırılmadan sürülmesi gerekir.

Antihistaminik kremleri kullanmadan önce mutlaka ilacın prospektüsünü okumayı da ihmal etmemelisiniz.

Antihistaminik krem kullanırken dikkat etmeniz gerekenler:

 • Cildinizde bulunan açık yaraların üzerine bu kremi hiçbir şekilde sürmemelisiniz.
 • Antihistaminik maddelerle reaksiyonlara girerek, bazı komplikasyonlara yol açabilen başka krem ya da ilaçlar kullanıyorsanız, bu ilacı kullanmamalısınız. Bu noktada tedbir amaçlı doktorunuza kullandığınız tüm reçeteli ya da reçetesiz ilaçlarla ilgili olarak bilgi vermelisiniz.
 • Hamileyseniz, hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız, bebeğinizi emziriyorsanız, antihistaminik krem kullanımından kaçınmalısınız.
 • Depresyon ilacı kullanıyorsanız, doktorunuza danışmadan antihistaminik krem kullanmaya asla kalkışmamalısınız.
 • Kremin göz, ağız ve burun gibi mukozal alanlarla temasından kaçınmalı, temas durumunda ilgili bölgeyi bol suyla yıkayarak, kremden arındırmalısınız.
 • Kremi çocuklarınızın göremeyeceği ve ulaşamayacağı yerlerde ve kendi ambalajında muhafaza etmelisiniz.

antihistaminik krem

Antihistaminik Krem Yan Etkileri:

 • Deride uyuşukluk,
 • Uykusuzluk ve uyurgezerlik,
 • Deride yanma hissi,
 • Baş dönmesi, mide bulantısı ve kusma,
 • Nefes almada güçlük çekme,
 • Tansiyon yüksekliği,
 • Soğuk soğuk terleme,
 • Yüksek ateş,
 • Göğüste ağrı hissi,

Antihistaminik krem kullanımının olası yan etkileri arasında yer alır. Bu yan etkiler, daha çok kremin içeriğinde bulunan maddelere karşı aşırı hassasiyeti bulunan ya da doz aşımına kaçan kişilerde görülür.

Bu yan etkilerden biri ile karşılaşmanız durumunda krem kullanımını kesmeli ve doktorunuza danışmalısınız.

En Etkili Antihistaminik Kremler

Fenistil, Stilex, Stiderm, Eurmovate, Hipokort en etkili antihistaminik kremler listesinde ilk sıralarda yer alır.

Fenistil

Stilex

Stiderm

Eurmovate

Hipokort

Arı sokmaları, böcek ısırmaları, kaşıntı ve kurdeşen tedavisinde kullanılan Stilex, bileşenlerinde bulunan dekspantenol sayesinde kaşıntı ve kızarıklığı alırken; güneş yanıklarının, sinek ısırıklıklarının, cilt tahrişlerinin ve kurdeşenin tedavisinde etkili olan Fenistil’in etkin maddesi dimantinden maleattır.

Deri pullanması ve derideki yoğun kaşıntıların tedavisi amacıyla reçete edilen bir diğer etkili antihistaminik krem olan Hipokort, mikroorganizma kaynaklı olmayan alerjik reaksiyonların tedavisinde daha başarılıdır.

Etken maddesi klobezatan bütirat olan Eurmotave, kan damarlarını büzücü bir etki göstererek, kaşıntı ve kızarıklığı geçirir.

Listemizin bir diğer üyesi olan Stiderm ise kurdeşen, cilt tahrişleri, güneş yanıkları ve böcek ısırmaları gibi pek çok alerjik reaksiyonun tedavisi amacıyla reçete edilebilir.

Antihistaminik Krem Fiyatı:

Çoğu antihistaminik krem, doktor tarafından reçete edilir. Yani, kremin fiyatı SGK tarafından karşılanır ve ekstra bir ödeme yapmanız beklenmez.

Antihistaminik kremleri reçetesiz olarak da satın alabilirsiniz. Bu durumda krem fiyatlarının ortalama 15-20 TL arasında değişiklik gösterdiğini söyleyebiliriz.

Antihistaminik Krem Kullanıcı Yorumları:

İlaç satışı gerçekleştiren online eczanelerde ya da diğer forumlarda Stiderm, Fenistil vb. çoğu antihistaminik kremlerle ilgili olarak yapılan olumlu yorumlara rastlayabilirsiniz.

Pek çok hasta, bu kremleri kullandıktan sonra alerjik reaksiyon belirtilerinde hafifleme ve iyileşme olduğunu dile getirmektedir.

Kremin sizde ne denli etkili olacağını görebilmeniz adına kremi kendiniz kullanmanız, daha doğru olacaktır. Ayrıca Antihistaminik krem ve jeller olduğu gibi Antihistaminik şurupları bebeklere doktor reçete ettikten sonra vermelisiniz. 

Sizlere Antihistaminik krem isimleri ve kullanım alanları hakkında bilgi vermeye çalıştım. Antihistaminik krem bebeklerde alsa doktor önerisi olmadan asla kullanılmamalıdır. Konu hakkında aklınıza takılanları yorum ksımına yazarak sorabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Madecassol Krem