Alın Yağlanması Nedenleri

Alın Yağlanması Nedenleri

Alın yağlanması ve yüz yağlanmaları neredeyse tüm yağlı cilde sahip olan kadınların yaşadığı sorunlardan biridir. Yağlı cilt genetik durumlardan kaynaklanıyor olabilir ancak cilt yağlanması biraz daha farklı bir durumdur.

Cilt yağlanmalarının belli başlı sebeplerinden biri yağ bezelerinin çok yoğun ve fazla çalışması olmaktadır.  Bunun yanı sıra cilt yağlanmalarının bir diğer nedeni ise aşırı sebum üretiminden kaynaklanmaktadır. Her şeyin fazlası zarardır sözünden de anlayacağımız gibi aşırı sebum da cilt de yağlanma yaparak cilt üzerinde sivilce, akne, siyah nokta oluşumu yapmaktır.

Yağlı cilt hem temizlik açısından hem de kişinin kendini rahatsız hissetmesi açısından kötüdür. Bu nedenle cilt bakımınızı ve temizliğini eğer cilt tipiniz yağlı cilt ise arttırmalısınız. Yağlı cilt görünümü kişiyi rahatsız ettiğinden dolayı bazı kişiler cilt doktorlarına başvurmaktadır. Çünkü yağlı cilt kalıtımsal bir durumdur ve gen ile aktarılır.

Alın Yağlanması Neden Olur

Cilt yağlanması en çok ergenlik dönemlerinde meydana gelmektedir. Bu nedenle çoğu genç kız ya da delikanlı ergenlik döneminin getirdiği bir takım değişiklerin yanı sıra bir de cilt yağlanması problemi ile karşılaşır. Cilt yağlanmasın önlemek için  kullanılan cilt yağlanmasına iyi gelen ilaçlar bulunmaktadır ancak bu ilaçları cilt tipinizi ve yaşınızı dikkate alarak seçmeniz gerektiği için cilt yağlaması şikayetinizin olduğunu bir cilt doktoruna ya da eczaneye bildirerek bunun için destek isteyebilirsiniz.

Cilt yağlanması temizlik aksatıldığı durumlarda her insan da gerçekleşir ancak bazı kişiler de duş sonrasında bile cilt hemen yağlanır ve bu yağlanma kişinin kendisini kirli ve rahatsız hissetmesine sebep olabilir. Bu nedenle cilt yağlanmasını önlemek için çözümler aramaktadırlar.

alın bölgesi nedenleri

Cildinizin yağlanmasına, yağlı bir cilt görünüme bir çok durum sebep olmaktadır. Yediğiniz  besinler , kullandığınız kozmetik ürünleri cildinizin olduğundan daha yağlı görünmesine sebep olup yağlı bir cilt görünümü ile karşınıza çıkabilmektedir. Aşırı fondöten ve kapatıcı kullanan kadınların ve kızların ciltlerinin yağlaması daha büyük olasılıklı dır.

Yağlı cilt tipiniz yoksa bile çok fazla makyaj malzemesi kullanmak cildinizi yağlandırarak yağlı cilt görünümü katmaktadır. Makyaj yapsanız bile makyajınızı kesinlikle temizlemeden uyumamalısınız. Cildinizde uyku esnasında kalan kozmetik ürünler cildinizin daha yağlı olmasına ve sivilcelenmesine sebep olacaktır. Yağlı cildin bakımı kuru ve karma ciltlere göre daha fazla olmalıdır .

Ya da doğal yöntemlerle kendi maskenizi cilt tipinize yani yağlı ciltlerin kullanacağı maske tiplerine göre hazırlamalısınız. Bu maskeleri evde hazırlamak size zor ya da zahmetli geliyorsa yağlı cilt tipleri için satılan ürünlerden almalısınız. Yağlı cilt için eğer evde kendiniz maskeler hazırlamak istiyorsanız birkaç tarif verelim.

Alın Yağlanması Nasıl Geçer

Yağlı bir cilde sahip olmak cildinizin normalden daha fazla sivilcelenmesine ve siyah nokta oluşturmasına sebep olacaktır. Bu nedenle yağlı maskeler kullanmamalısınız. Eğer cildiniz yağlıysa ve sivilcelenmeniz çok fazlaysa doğal yöntemlerle maske yapabilir ya da yağlı ciltler için özel olarak üretilmiş olan maskeleri kullanabilirsiniz. Şimdi birkaç yağlı cilt için evde yapabileceğiniz doğal maskelerden bahsedelim.

alın yağlanması

Yağlı ciltler için kil maskesi

Kil kuruluğundan dolayı yağlı ciltler için çok sık tercih edilen doğal maske için neredeyse olmazsa olmaz bir malzemesidir. Yağlı ciltlere de karma ciltlere de çok iyi gelen kil ile birkaç malzemeyi karıştırarak yağlı cildiniz de oluşan sivilce ve yağlı cilt sonucu ile oluşan siyah noktalarınızdan kolaylıkla kurtulacaksınız. Bir çorba kaşığı salatalık suyu , bir adet yumurta akı ( beyazı) , birkaç damla limon suyu ve son olarak yarım çay kaşığı kil.

Tüm bu malzemeleri bir kap içerisinde karıştırarak hazırlayacağınız maskeyi cildinize uygulayıp on beş – yirmi dakika boyunca kurumasını bekleyip ardından bol su ile yıkamalısınız. (cilt tipi yağlı cilt olduğundan dolayı  maskeyi uygulamadan önce cildinizi temizlemelisiniz.) bu uygulamayı hafta da iki kez yağlı ciltler için uygulayabilirsiniz.

Yağlı ciltler için kayısı ve kil maskesi

Yağlı ciltler için bir başka maske ise kayısı ve kil ile oluşan muhteşem karışımdır. Kayısı cildinizi besler ve canlı bir görünüm kazandırır. Kil ise yağlı ciltler için olmazsa olmazdır demiştik. Yağlı bir cilde sahipseniz ve cildinizin canlı ancak yağlı gözükmemesini istiyorsanız bu maske tam size göre.

Bir adet kayısı, bir çorba kaşığı yoğurt, yarım çay kaşığı kil kullanarak hazırlayacağınız maskeyi hazırlarken öncelikle bir adet kayısıyı çekirdeklerinden ve kabuğundan ayırarak püre haline getirip ezmelisiniz, kayısıyı püre haline getirip iyice ezdikten sonra yoğurt ve kil ile bir kap içerisinde karıştırın ardından hazırlamış olduğunuz bu yağlı ciltler için bire bir olan kayısı ve kil maskesini cildinize uygulamalısınız.  Yaklaşık on beş – yirmi dakika boyunca cildinizde kuruyana kadar beklemelisiniz ardından cildinizi ılık ya da sıcak suyla bolca durulamalısınız.

Bu maskeyi haftada iki defa kullanmanız tavsiye edilmektedir. Yağlı ciltlerden kurtulmak için düzenli bir uygulama yolunu izlemelisiniz.

Yağlı Ciltler için muz ve kil maskesi

Cildinizin yağ oranını düzenleyerek yağlı olan cildinizi olduğundan daha kuru görünmesine ve cilt bakımınızı tamamlamanıza yardımcı olacaktır. Kil yağlı ciltlere iyi geldiğinden dolayı yağlı ciltler için kesin çözüm olmasa da en etkili çözüm olarak bilinmektedir.  

Bu maskede kullanacağımız malzemeler; bir çorba kaşığı muz püresi , bir çorba kaşığı yoğurt, bir çay kaşığı kil. Bu malzemeleri hamur kıvamına gelene kadar bir kase ya da kap içerisinde iyice karıştırmalısınız. Ardından hamur kıvamına gelmiş olan bu muz ve kil ile hazırlamış olduğunuz yağlı cilt maskesini cildinize uygulamalı ve yaklaşık on- on beş dakika boyunca beklemelisiniz. Ardından cildinizi bol su ile durulayarak işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Bu yağlı ciltler için muz ve kil maskesini haftada iki ya da üç defa cildinize uygulayarak cildinizin yağ oranını düşürüp daha berrak ve daha kuru bir cilde sahip olacaksınız.

Alın Neden Yağlanır

Cilt yağlanması çoğu zaman genetik durumlardan kaynaklanmaktadır. Ancak cildi yağlandıran kremler ve besinler tüketmekte yağlı cilt görünümüne sahip olmanızı sağlayabilir maalesef. Gazlı içecekler , şekerler , kırmızı yağlı et, rafine un ve tabi ki kızartma neredeyse bu besinler yüzünüzden yüzünüzde yağ birikme oranı nerdeyse üç katına çıkarak cildinizi yağlı bir cilt haline getirir.

Tüm bu saydığımız besinlerin vücut için bir çok zararı vardır ancak cilt için de zararı çok büyüktür bu nedenle yağlı cilt neden olur diye soruyorsanız yağlı cilt oluşumunu önlemek için bu besinleri oldukça az tüketmelisiniz.

Ayrıca bir diğer cilt yağlanması nedeni ise kozmetik ürünleridir. Cildinizi oldukça uzak tutmaya çalışmalısınız kullandığınız kozmetik ürünler bitkisel olmalıdır. cildinize en az zararı vermeye çalışıp cilt temizliğine önem vermelisiniz. Yağlı ciltten şikayetçiyseniz eğer cilt temizliğine oldukça önem vermeli ve dikkat etmelisiniz.

Aşırı alın yağlanması mutlaka bir doktora görünerek sebebi belirlenmelidir.  

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Madecassol Krem