Adet Döneminde Mide Bulantı ve Kusma

Adet Döneminde Mide Bulantı ve Kusma

Adet döneminde mide bulantısı çoğu kadında sıkça görülmektedir. Ancak bu adet döneminde mide bulantısı durumu adet olmaya başladığınız ilk zamanlar değil de sonradan meydana geldiğinde akıllarda bazı sorulara yol açmaktadır.

Bu sorulan sıkça sorulardan bazıları, adet döneminde mide bulantısı ishal olunur mu? , Adet döneminde mide bulantısı hamilelik belirtisi midir? Adet dönemine yakın mide bulantısı olur mu? Adet döneminde mide bulantısı normal mi? , Adet döneminde kusmak normal mi? gibi sorular kadınlar tarafından sıkça sorulan ve merak edilen konulardır. Bu sorulara cevap vermeden önce gelin hep beraber adet dönemi nedir? Bu konuya bir göz atalım.

Adet Dönemi Nedir

Adet dönemi kadınların yumurta ürettikleri döneme verilen addır. Kadınlar adet döneminde vücutta hamilelik yoksa yani döllenme gerçekleşmemişse her kadın her ay düzenli olarak adet dönemini atlatmaktadır.  Adet dönemini kadınlar kanama, regl, aybaşı gibi farklı isimlerle de nitelendirebilmektedir.

Bazı kadınlar adet dönemlerinde çok sancılı ağır bir şekilde geçirirken bazı kadınlar da hiçbir sancı ve ağrı hissi oluşmaz. Bu da kadınların ve insanların belli bir acı hissetme eşiği olduğundan kaynaklanmaktadır. Adet döneminde çok fazla acı çekiyorsanız bunun nedeni büyük ihtimalle acı eşiğinizin çok küçük olması ve hemen uyarılmasıdır. Eğer adet dönemini çok ağır atlatmıyorsanız ve acı çekmiyorsanız ise bu sizin adet döneminde şanslı olmanızı sağlayan eşik acı çekme değerinizle alakalı bir durumdur.

Adet döneminde ağrının yanı sıra bir çok problem daha vardır. Adet döneminde mide bulantısı, adet döneminde mide ağrısı, adet döneminde kusma gibi problemlerle de karşılaşabiliyoruz.  Adet dönemi ergenlik ile başlayıp menopoz ile son bulmaktadır. Yaş olarak baktığımızda kişiden kişiye ve çevresel faktörlere göre farklılık gösteren bir durumdur. Adet dönemi kişiden kişiye değişmekle beraber yirmi dört ve otuz iki gün arasında değişim göstermektedir. Eğer aksi bir durum gerçekleşiyorsa bir doktorla görüşmeniz tavsiye edilmektedir.

adet döneminde mide bulantısı, adet döneminde mide yanması

Adet Döneminde Mide Bulantı ve Mide Yanması

Adet döneminde şiddetli ağrı çeken hastaların mide bulantısı şikayetinin daha fazla olduğu tespit edilmiştir yani eğer adet döneminde karın ve kasık ağrınız çok fazlaysa mide bulantısı ve mide ağrısı hissetmeniz çok normaldir. Adet döneminde çok ağrıyla beraber mide bulantısının sebebi vücutta salgılanan östrojen hormonun artması ve yine vücutta salgılanan progestron hormonun azalmasından kaynaklanmaktadır.

Kanama yani adet döneminde bu hormonlarla ve adet döneminde mide bulantısının nasıl bir etkisi olabilir ki diye düşünebilirsiniz ancak sindirim sistemi ve östrojen hormonu birbiriyle alakalıdır. Yani östrojen hormonu vücutta arttığı zaman sindirim sistemi de bu durumdan olumsuz etkilenebilmektedir. Bu nedene adet döneminde mide bulantısı , adet döneminde kusma ve adet döneminde baş ağrılarıyla sık sık karşılaşabilirsiniz.

Genellikle bu ağrılarla karşılaşan insanlar ağrı ve acı hissine daha duyarlı olan insanlardır. Adet döneminde karın ve kasık ağrısı fazla olan kadınlar ve kızlar adet döneminde mide bulantısı ve akabinde kusma gibi durumlarla çok daha sık karşılaşmaya meyillilerdir. Adet döneminde kişinin baş ağrısı yaşaması gayet doğal ve normaldir. Eğer sinüzit ve migren rahatsızlığınız varsa adet döneminde bu rahatsızlıklarınız da atak yaparak ağrı yapabilmektedir. Adet döneminde karın ve kasık ağrılarınız için birkaç çözüm verdikten sonra adet döneminde mide bulantısı ve kusma ile ilgili de birkaç çözüm vereceğiz.

adet döneminde mide yanması

Adet Döneminde Karın Ağrısı Olur Mu

Regl döneminde yani bir diğer deyişle adet döneminde çok ağrılı ve şiddetli geçirenler hatta yataktan bile kalkamayanlar olmaktadır. Adet döneminden önce üşütmemeye özen göstermelisiniz eğer adet döneminde üşütmüş bir şekilde yakalandıysanız ağrılarınız olduğundan çok daha fazla şekilde artış gösterecektir.

Adet dönemin de kasıklarınızda ve karnınızda ağrı hissetmeniz çok normaldir. Ancak bu ağrı ve sancılar çok can sıkıcı olmaktadır. Bu nedenle adet döneminde sancılı geçirmek korkulu rüya haline gelmiş olmaktadır. Şimdi size adet dönemini kasık ve karın ağrısını dindirebileceğiniz birkaç  yöntemden bahsedelim.

Adet Döneminde Karın Ağrısı ve Mide Bulantısı Nasıl Geçer

Adet döneminde mide bulantısı ve adet döneminde mide yanması pek çok kadında görülen ortak sorunlardan biridir. İşte adet döneminde mide bulantısına ne iyi gelir sorusunun cevabı. Eğer adet döneminde mide bulantısı ve ishal varsa sizlere vereceğim yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Adet Döneminde Sıcak Su Torbası Nereye Konmalı

Adet döneminde en büyük dostun ilan edeceğin sıcak su torbası ağrı ve sızının azalmasında bir numaralı etkidir. Sıcak su torbasını kılıf kullanarak kullanmaya özen göstermelisiniz. Vücuda direk teması sırasında vücudunuzda yanıklara  ve tahrişe sebep olabilir. Sıcak su torbası kullanılacaksa dikkat edilmesi gereken bir diğer olay ise sıcak su torbasının ağzının kauçuk olması çok önemlidir.

adet döneminde ishal

Regl Döneminde Akupunktur Yapılır Mı

Akupunktur yapan uzmanlar ve doktorlar son zamanlarda oldukça artmıştır. Östrojen ve progesteron’ un ağrıya sebep olduğunu daha öncesinden söylemiştik. Bu hormonların salgılandığı belli noktalar vardır. Akupunktur doktoru ya da bu işi yapan uzmanlar bu noktaları belirleyerek bu noktalara gerekli işlemleri yaparak ağrıyı kesmektedirler.

Aynı zamanda birkaç çeşit olan bu akupunktur gümüş, altın ve çelik iğneler ile yapılmakla beraber lazerle de yapılmaktadır. Yani adet döneminde yaşadığın sancıdan kurtulmak istiyorsan ve iğneler senin gözünü korkutuyorsa lazer ile de akupunktur yaptırabilir ve akupunktur ile adet sancılarından kurtulabilirsin.

Adet Döneminde Bitki Çayı İçilir Mi

Adet döneminde ağrılar ve sancılar için bir diğer yöntem ise adet döneminde yapılması ve içilmesi gereken çaylardır. Ancak bu çaylar adet döneminde mide bulantısı veya adet döneminde kusma gibi bir diğer problemlerden dolayı tercih edilmeyebilmektedir.  Ancak adet döneminde mide bulantısını çok yaşamayan genelde ağrı yaşayan kişilerin tercih ettiği yöntemlerden biri olabilir. Şimdi size bu bitki çayları hakkında bilgi verelim.

Adet Döneminde Civanperçemi Çayı Tüketin

Civanperçemi çayı adet sancısı için birebir iyi gelmektedir. Bu çayı demlerken beş gram civan peçemi yeterli olmaktadır. Bu beş gram civanperçemi otunu yarım litre kaynamış su ile üç dakika boyunca demlemelisiniz bu çayı günde iki defa tüketmeniz sancılarınız için oldukça iyi gelecektir. Sıcak bir şekilde tüketmek adet sancınıza çok daha iyi gelecektir.

Adet Döneminde Mide Bulantısına Safran Çayı

Adet döneminde adet sancısı çeken kişilerin bir diğer tercih ettiği bitki çayı ise safran çayı olarak bilinmektedir. Safran çayı adet döneminde kullanacağınız bir çay olmakla beraber adet sancılarını kısa sürede dindirmektedir.  Normal çay demler gibi demleyeceğiniz safran çayını adet dönemlerinde adet sancılarınızdan kurtulmak için tüketmeniz sancılarınızı azaltacaktır.

Adet Döneminde Mide Yanmasına Zencefil Çayı

Zencefilin bir çok faydası vardır.  Hastalıklardan koruma , gribe iyi gelme ya da diğer saymakla bitmeyen faydaları gibi.. bir de adet sancısına iyi gelen zencefil çayını adet dönemlerinizde yaparak tüketmenizi tavsiye ederiz. Adet dönemlerinde zencefil çayı tüketmeniz adet sancılarınızda azalma ve hastalıklara karşı daha dirençli olmanızı sağlayacaktır.

Adet döneminde adet sancılarına iyi gelen şeylerle ilgili bilgi verdikten sonra bir diğer sorulara geçebiliriz.

Adet Döneminde Mide Bulantısı ve Yanmaya Kekik Çayı

Kekik çayı midenizin rahatlamasına ve mide bulantınızı azaltmaya yol açacaktır. Bu nedenle adet dönemlerinde mide bulantısı ya da adet dönemlerinde mide ağrısı hissettiğiniz zamanlarda kekik çayı yaparak rahatlayabilirsiniz. Kekik çayını çay demler gibi demleyip sıcak sıcak tüketmek adet döneminde adet sancınıza da iyi gelecektir.

adet döneminde mide bulantısı

Adet Döneminde Mide Bulantısı ve İshal Normal Mi

Adet döneminde adet sancısı ile beraber gelen mide bulantısı için çözümler vardır. Ancak bu mide bulantılarının sebebini yanlış anlayarak adet döneminde mide bulantısı hamilelik midir? Hamilelik belirtisi midir diye düşüncelere kapılıyor. Adet döneminde mide bulantısı hamilelik belirtisi değildir. Bunun nedeni zaten adet döneminde hamile kalmış olmadığınız için vücudunuzda ki yumurtaları attığınız ve bu nedenle adet dönemini yaşamanızdn kaynaklanamkatadır.  Adet dönemin de yaşadığınız mide bulantısı hamilelik değil sancıdan ve hormonlardan kaynaklanan bir durumdur.

Adet döneminde mide bulantısı ve adet döneminde mide ağrıları için iyi gelen besinlerden ve egzersizlerden bahsedelim.

Adet Döneminde Mide Yanmasına Nane Limon Çayı

Nane limon gerek grip olduğumuzda gerekse halsizlik hissettiğimiz de başvurduğumuz ilk yöntemdir. Aynı zamanda adet döneminde mide bulantısı ya da adet döneminde mide ağrısı yaşadığınız durumlarda da sık sık tüketebileceğiniz bir bitki çayıdır.

Adet Döneminde Doğum Kontrol Hapı Kullanımı

Doğum kontrol hapı kullanmak adet dönemini daha az geçirmenize sebep olabilmektedir bu da adet döneminde mide bulantısı ve mide ağrısını da azaltmaktadır. Ancak doğum kontrol hapları hormonları etkilediğinden dolayı kullanmanızı pek tavsiye etmemekteyiz. Yine de bir doktora sorarak adet döneminde mide bulantısı ve adet döneminde mide ağrısına iyi gelmesi amacıyla doğum kontrol hapı kullanabilirsiniz.

Adet Döneminde İshal Neden Olur

Adet döneminde vücudun su ihtiyacının yeterince karşılaması gerekmektedir. Çünkü adet döneminde kişi mide ağrısı , baş ağrısı, migren ağrısı , sinüzit ağrısı, ishal olma durumu da görülmektedir. Yani adet döneminde ishal , adet döneminde mide bulantısı , adet döneminde baş ağrısı gibi durumlar çok normaldir.

Adet döneminde Prostaglandinler hormal değişikliğe bağlı olarak çok fazla salgılanır ve buna bağlı olarak bağırsaklar harekete geçere ishale neden olur. Adet döneminde ishal ve mide bulantısı çok sık görülmektedir. Bu durum adet döneminin ortalarında fazlalaşırken sonları doğru kendiliğinden kaybolur.

Adet dönemlerinizde sinir stres ve gergin olma durumunuzda çok normaldir. Adet dönemlerinde çikolata , kahve ve kafein içeren yiyecek ve içeceklerden uzak durmanızı sizin sağlığınız açısından karın ağrısı ve adet dönemlerinde kasık ve karın sancılarınızdan bir nebze de olsa hafiflemek açısından önemlidir.

Kaynak: Adet Döneminde Mide Bulantısı ve Kusma

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Madecassol Krem